İşletme mi İktisat mı?
37 Cevap4113 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Yazdır
Sayfa: [1]
[Poll]

İşletme mi İktisat mı?

İktisat
  53% (40)
İşletme
  46% (35)

Toplam oy : 75

(en son oy tarihi : 16 Haziran 2013; 14:02:02) 
Giriş

3304 Mesaj
27 Ocak 2008; 1:55:46 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Bu sene öss ye giriyorum. Açıköğretim yazıcam hangi bölümü yazsam. İktisat filan hoşuma gidiyor, ekonomiyi takip ederim ama işletme daha bir cazip gibi sanki ikdisat a gore daha kolay bitirilebilcek gibi?

94 Mesaj
27 Ocak 2008; 1:56:22 

Hukuk.

640509040147

------------------------------------------------
When You Kill For Money, There Are No Rules...
(The Psychology of the Assasin)

3304 Mesaj
27 Ocak 2008; 2:04:15 

quote:

Orjinalden alıntı: Hitman47

Hukuk.

maalesef oyle bir luksum yok. sayısal mezunuyum :)

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Ocak 2008; 2:05:47 

Isletme.

94 Mesaj
27 Ocak 2008; 2:07:05 

quote:

Orjinalden alıntı: muhacir

quote:

Hukuk.

Hem sayısal mezunusunuz hem işletme yada iktisat istiyorsunuz?
Siz bilmiyor musunuz ki işletme ve iktisat ta eşit ağırlıktadır?
Ayrıca okulumdan atıldıktan sonra sayısal olduğum halde ben de eşit ağırlıktan bir meslek seçmiştim 2. girişimde bir zamanlar.Siz neden seçemeyesiniz ki?

640509040147

------------------------------------------------
When You Kill For Money, There Are No Rules...
(The Psychology of the Assasin)

638 Mesaj
27 Ocak 2008; 2:07:27 

açıkögretim yazacagına 2 yıllık meslek yüksek okul oku daha iyi
ama yok dersen aöf de kamu yönetimi var tavsiye ederim

377 Mesaj
27 Ocak 2008; 2:07:56 

kamu yönetimi

315 Mesaj
27 Ocak 2008; 2:29:53 

Bence işletme seç.

4329 Mesaj
27 Ocak 2008; 2:30:54 

hiçbir farkı yok, aynı dersleri alıyorlar, hangisi tutarsa ona gir işte

AK-CORE Yedek Parça Sektörünün Yönetim Programı

3304 Mesaj
27 Ocak 2008; 2:34:28 

quote:

Orjinalden alıntı: Batuhan Kılıç

açık öğretim zaten. ikiside aynı puan ama şimdi araştırdım şu an zaten okuduğum için oss ye girmeme de gerek yokmuş. Tamamen tercihime kalmış birşey.

1282 Mesaj
27 Ocak 2008; 2:35:57 

bence hiçbiri heleki iktisat o senin takip etmeyi sevdiğin ekonomi hiç değil bu sözümü gidersen hatırlarsın

6307 Mesaj
27 Ocak 2008; 2:54:36 

iktisat daha matematik ağırlıklı diye biliyorum..3. ve 4. sınıf dersleri farklı zaten..öyle aklımda kalmış..işletme daha çok sözel sınıfına giriyo ya da dersleri sözel ağırlıklı diyeyim..

4329 Mesaj
27 Ocak 2008; 2:59:00 

valla ben işletme son sınıftayım, bildiğim kadarıyla iktisattakiler biz ne ders aldıysak aldılar, tabi son senelerde işletmede daha çok seçmeli olarak sözel bölümlere kayabiliyorsun benim yaptığım gibi

5698 Mesaj
27 Ocak 2008; 3:02:07 

quote:

Nasıl aynı dersleri alıyorlar biraz açıklarmısın. İkisi çok farklı alanlar. Eger bilmiyorsanız yorum yapmayın.

@muhacir iktisat bir bilim dalıdır ancak işletme degildir. Dolayısıyla iktisat oldukça teorik yönü agır basan, biraz olsun sayısal agırlıklı aynı zamanda uygulama yönüylede aşırı matematik istatistik kısacası ekonometriye baglı bir dal. Burada çıkınca eger gerekli şartları saglarsan yüksek kademelere işletmecilerden daha çabuk gelirsin. Çünkü gerek özel sektö gerekse kamuda iktisatçıların şansı daha yüksek. Burada açılan sınavlara girmeleri daha kolay oluyor aldıgı derslerden dolayı. Dolayısıyla bu agır sınavları başaranlar haliyle mufettiş, uzmanlık gibi kadrolardan sonra yönetim kurullarında görev alabiliyor.

işletme ise genelde özel sektör agırlıklı, daha çok pazarlama, finansman, muhasebe gibi alanlarda çalışıyorlar. Özel sektörde kurumsal olmayan şirketler özellikle işletme hatta işletmenin pazarlama alanında uzman yada yuksek yapmış kişileri ararlar. Eger ing haricinde 2. dilin varsa piyasada çok rahat iş bulursun. İşletmede okuyan biri özel sektörde iktisat yada maliye vs. göre iş bulmaları daha kolay oluyor.

Chi of love

3304 Mesaj
27 Ocak 2008; 3:06:29 

quote:

Orjinalden alıntı: Cem

Nasıl aynı dersleri alıyorlar biraz açıklarmısın. İkisi çok farklı alanlar. Eger bilmiyorsanız yorum yapmayın.

@muhacir iktisat bir bilim dalıdır ancak işletme degildir. Dolayısıyla iktisat oldukça teorik yönü agır basan, biraz olsun sayısal agırlıklı aynı zamanda uygulama yönüylede aşırı matematik istatistik kısacası ekonometriye baglı bir dal. Burada çıkınca eger gerekli şartları saglarsan yüksek kademelere işletmecilerden daha çabuk gelirsin. Çünkü gerek özel sektö gerekse kamuda iktisatçıların şansı daha yüksek. Burada açılan sınavlara girmeleri daha kolay oluyor aldıgı derslerden dolayı. Dolayısıyla bu agır sınavları başaranlar haliyle mufettiş, uzmanlık gibi kadrolardan sonra yönetim kurullarında görev alabiliyor.

işletme ise genelde özel sektör agırlıklı, daha çok pazarlama, finansman, muhasebe gibi alanlarda çalışıyorlar. Özel sektörde kurumsal olmayan şirketler özellikle işletme hatta işletmenin pazarlama alanında uzman yada yuksek yapmış kişileri ararlar. Eger ing haricinde 2. dilin varsa piyasada çok rahat iş bulursun. İşletmede okuyan biri özel sektörde iktisat yada maliye vs. göre iş bulmaları daha kolay oluyor.

teşekkürler tam aradığım cevap

4036 Mesaj
27 Ocak 2008; 3:07:41 

Pazarlama seçtin di mi

quote:

valla ben işletme son sınıftayım, bildiğim kadarıyla iktisattakiler biz ne ders aldıysak aldılar, tabi son senelerde işletmede daha çok seçmeli olarak sözel bölümlere kayabiliyorsun benim yaptığım gibi

2011 Focus II 109 Tşi
powered by taşıtmatik

5698 Mesaj
27 Ocak 2008; 3:09:47 

quote:

quote:

teşekkürler tam aradığım cevap

Birşey degil, ancak açık ögretim mi düşünüyorsun. tavsiyem hatta şiddetle öneriyorum; 4 yıllık örgün bir fakulte olsun ve biraz ortalama kasarak iyi bir üniversiteye geçin, çok farkı var.

Chi of love

4329 Mesaj
27 Ocak 2008; 3:11:49 

quote:

Orjinalden alıntı: atiyba

Pazarlama seçtin di mi

quote:

e herhalde ama pazarlama seçtimi de iyisini seçmek lazım, bazı pazarlama dersleri var her derse proje hazırlıyorsun bazıları var derslere hocaları bile gelmiyor, ben tamamiyle loto usulüyle seçmiş olsam da çok doğru tercihler yapıp en cacık dersleri seçmişim, gerçi bunun verdiği rahatlıkla halen bir ton sınavım olmasına rağmen oturup gram çalışmadım ya neyse

2161 Mesaj
27 Ocak 2008; 3:23:58 

ben hem işletme hem iktisat okuyorum.açıkçası iktisatın dersleri pek zevkli gelmiyor bana işletmeyi daha çok zevk alarak okuyorum.ayrıca işletmeden mezun olduktan sonra iş bulma imkanın iktisata göre daha fazla..

kısaca ikisini de bilen birisi olarak işletme diyorum kesinlikle

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Nothing Doing

1124 Mesaj
27 Ocak 2008; 3:37:54 

akademik kariyer için iktisat ama işdünyası için işletme derdim ama normalde mühendislik mezunları para ile bir yıllık mba yapıp işletme mezunlarının yapması gereken işlere talip olup o işi kapıyorlarsa ne okuduğunun öenmi kalmıyor zaten....bildiğim kadarı ile hem aöf de hemde bünyesinde işletme-iktisat barındıran okullarda ilk 2 yıl ya tamamiyle aynı dersler yada çok az fark var..
bence 4 yıllık ders programlarına bakıp karşılaştırarak karar verebilirsin .

69 Mesaj
27 Ocak 2008; 8:11:40 

quote:

hııı aynı derleri alıyorlar.zaten tıp'ta da aynı dersler var .
hepsi aynı yani..

1842 Mesaj
27 Ocak 2008; 8:40:13 

Açıköğretim hiçbir işe yaramaz ben aof işletme 2. sınıftayım oradan biliyorum.En çokta üniversiteden saymayanlar insanlar moralimi bozuyor.Zamanında doğru dürüst çalışmadım ek yerleştirme falan bilmediğimden hiçbir yeri kazanamadım diye açık öğretime girdim 2 yıllık yüksekokul daha iyidir bence.Zaten bu yıl öss'ye girip 2 yıllık meslek üzerine bir yere kapağı atacam.

9897 Mesaj
27 Ocak 2008; 9:57:17 

quote:

quote:

quote:

Hukuk.

Ayrıca okulumdan atıldıktan sonra sayısal olduğum halde ben de eşit ağırlıktan bir meslek seçmiştim 2. girişimde bir zamanlar.Siz neden seçemeyesiniz ki?

Ortak olan

27686 Mesaj
27 Ocak 2008; 10:04:40 

quote:

Orjinalden alıntı: paTRon

ben hem işletme hem iktisat okuyorum.açıkçası iktisatın dersleri pek zevkli gelmiyor bana işletmeyi daha çok zevk alarak okuyorum.ayrıca işletmeden mezun olduktan sonra iş bulma imkanın iktisata göre daha fazla..

Neye göre kime göre işletmeden mezun olunca iş bulma şansı daha fazla?

Ben şöyle tanımlayabilirim. İşletme pratik iktisat teorik. İşletmede okuyan arkadaşlarımla okuduğum bölüm olan iktisat üzerine biraz konuşmaya kalkınca bi yerden sonra konuşamaz oluyorlar zira bana anlatılanlarla onlarınki farklı.
İşletme dersi ekonomi ve piyasa işine mikro pencereden bakar. İşletme adı üstünde bir yerin işletilmesine binaen kurulu bir derstir.
İktisat ise olaya makro açıdan bakar. İşletme "nasıl iş bulurum" sorusuna cevap ararken İktisat "işsizliği nasıl çözerim" sorusuna cevap arar diyebilirim.

Eğer ikisi arasında kalırsan açık öğretim ise çok önemli değil. Ama gideceksen normal bi üni'ye iktisat derim. İşletmeden daha zordur. Daha sayısaldır. İstatistik ve ekonometri dersleri en zor derslerdir. Bu da ek bilgi olsun.

1,6180339887498948482045868343656381177203091798057628621354486227052604628189024497072072041893911374847540880753868917...

2161 Mesaj
27 Ocak 2008; 12:12:46 

quote:

Orjinalden alıntı: PHI

quote:

Neye göre kime göre işletmeden mezun olunca iş bulma şansı daha fazla?

Ben şöyle tanımlayabilirim. İşletme pratik iktisat teorik. İşletmede okuyan arkadaşlarımla okuduğum bölüm olan iktisat üzerine biraz konuşmaya kalkınca bi yerden sonra konuşamaz oluyorlar zira bana anlatılanlarla onlarınki farklı.
İşletme dersi ekonomi ve piyasa işine mikro pencereden bakar. İşletme adı üstünde bir yerin işletilmesine binaen kurulu bir derstir.
İktisat ise olaya makro açıdan bakar. İşletme "nasıl iş bulurum" sorusuna cevap ararken İktisat "işsizliği nasıl çözerim" sorusuna cevap arar diyebilirim.

Eğer ikisi arasında kalırsan açık öğretim ise çok önemli değil. Ama gideceksen normal bi üni'ye iktisat derim. İşletmeden daha zordur. Daha sayısaldır. İstatistik ve ekonometri dersleri en zor derslerdir. Bu da ek bilgi olsun.

özel sektörde, bankalarda iş bulma açısından demedim o mesleklere iibf mezunu herkes girebiliyor bugün bi kamu yönetimi mezunu da atıyorum bankada çalışabiliyor, işletme mezunu da iktisat mezunu da.

benim demek istediğim işletme mezunu daha çeşitli dallarda çalışabiliyor.bir işletme mezunu sm, smmm veya ymmm olabilir DPT uzmanlığı yapabilir, sayıştay denetçisi olabilir veya vergi mahkemesi hakimliği yapabilir.bu açıdan imkanı daha fazla demek istemiştim.yoksa birçok alanda çalıştıkları yer ortak.ama işletmenin dalları daha fazla

Nothing Doing

1547 Mesaj
27 Ocak 2008; 14:37:18 

İktisat okuyorum , işletme dersleri bana daha zevkli geliyor ayrıca iktisat derslerine göre daha kolaylar ( sözel ağırlıklı ) Okuyup bitirmesi açısından işletme daha kolay gibi...

Açıköğretim bölümleri genelde o kadar zor olmuyor, iktisat-işletme arasında çok fazla fark olacağını sanmıyorum. İş bulma konusunda da seçeceğiniz bölümün iş bulmada size kolaylık yaratacağını düşünmüyorum. Zira 2 bölüm de mezunu çok olan bölümler, bir de açıköğretim olunca bölümden ziyade kendinizi geliştirmeniz daha önemli diye düşünüyorum...

1006 Mesaj
27 Ocak 2008; 14:55:06 

bence işletme seç.ben iktisat seçtim okulda 5.senem hala mezun olamadım.işletme seçsem şimdi bitirmiştim.

BMW E46 3.25CI
ASUS N56VZ İ7 2.40GHZ-4GB GT650M-12 GB RAM-1TB HDD-WIN8
IPHONE 4S 16GB WHITE

Uzaklaştırılmış
27 Ocak 2008; 14:59:53 

quote:

quote:

quote:

Hukuk.

işletme iktisal ortak alan:) her bölüm seçebiliyor yani:) ama hukuk seçmesi için 2.bölüm eşit ağırlığını baya bi kasması lazım çünkü aldığı puan hukuk seçtiği zaman 0,3 le çarpılır=)

Uzaklaştırılmış
27 Ocak 2008; 17:38:08 

Ne işletme nede iktisat.
Eğer biraz kasarım diyebiliyorsan Ekonometri...

27686 Mesaj
27 Ocak 2008; 19:44:36 

quote:

benim demek istediğim işletme mezunu daha çeşitli dallarda çalışabiliyor.bir işletme mezunu sm, smmm veya ymmm olabilir DPT uzmanlığı yapabilir, sayıştay denetçisi olabilir veya vergi mahkemesi hakimliği yapabilir.bu açıdan imkanı daha fazla demek istemiştim.yoksa birçok alanda çalıştıkları yer ortak.ama işletmenin dalları daha fazla

O saydıklarının hepsini iktisat mezunları da olabiliyor.

1,6180339887498948482045868343656381177203091798057628621354486227052604628189024497072072041893911374847540880753868917...

Uzaklaştırılmış
27 Ocak 2008; 20:05:23 

tbiki işletme-iktisatta daha fazla matematik var

283 Mesaj
27 Ocak 2008; 20:25:05 

Peki işletme ve iktisat için kaç puan gerekiyor.
Bende bu sene girmeyi düşünüyorum. Ama ne ders çalıştım ne de birşey.

Binlerce cana kıyıldı,acısı yüreğimizde sönmez
Komandonun andı bu, hesabı sorulmazsa gülmez
Duyun ey hainler, Duyun ey düşmanlar
ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ...

5698 Mesaj
27 Ocak 2008; 22:32:10 

quote:

quote:

PHI 'a ek olarak;
Kalkı ki uzmanlık ve müfttişlik vergi denetmenligi gibi sınavların genelde ağırlığu iktisat, hukuk, muhasebe üzerine oldugundan A grubu üstü düzey memurluklarda iktisat ve maliyenin sanşı işletmelere göre daha yüksek. Her bölümü kendi alanında değerlendirmek lazım. Yukarıda da yazdım genel olarak bunları. Şu bölüm iyi bu bölüm kötü meselesi degil, hangi alanda çalışmak istiyorsan, o bölümde okulamalısın. İİBF içinde her bölüm aynıdır diyen arkadaşlar merak ediyorum 3-4 senedir orada oldugunuz halde hiç mi bakmadınız diğer bölümler hangi dersleri alıyorlar diye. 1. sınıfda bile derslerde 1yada2 farklılaşma var. 2. sınıfta bölümler kendini hissettirmeye başlar. 3-4 de ise artık uzmanlaşmaya başlarsınız alanınızda. Lütfen bu bölümleri seçecek arkadaşlara objektif yaklaşın. Benim hangi bölümde okudugumu yazmadım ki kimseyi etkilemeyim diye ama nedense herkes benim yogurdum güzel havasında.

Chi of love

954 Mesaj
27 Ocak 2008; 22:33:30 

aof iktisat okuyorum.. kolaylık açısından ikiside aynı iktisat yazmanı tavsiye ederim.. işletme okuyanda mezunuda daha çok

27686 Mesaj
27 Ocak 2008; 23:18:23 

quote:

quote:

quote:

PHI 'a ek olarak;
Kalkı ki uzmanlık ve müfttişlik vergi denetmenligi gibi sınavların genelde ağırlığu iktisat, hukuk, muhasebe üzerine oldugundan A grubu üstü düzey memurluklarda iktisat ve maliyenin sanşı işletmelere göre daha yüksek. Her bölümü kendi alanında değerlendirmek lazım. Yukarıda da yazdım genel olarak bunları. Şu bölüm iyi bu bölüm kötü meselesi degil, hangi alanda çalışmak istiyorsan, o bölümde okulamalısın. İİBF içinde her bölüm aynıdır diyen arkadaşlar merak ediyorum 3-4 senedir orada oldugunuz halde hiç mi bakmadınız diğer bölümler hangi dersleri alıyorlar diye. 1. sınıfda bile derslerde 1yada2 farklılaşma var. 2. sınıfta bölümler kendini hissettirmeye başlar. 3-4 de ise artık uzmanlaşmaya başlarsınız alanınızda. Lütfen bu bölümleri seçecek arkadaşlara objektif yaklaşın. Benim hangi bölümde okudugumu yazmadım ki kimseyi etkilemeyim diye ama nedense herkes benim yogurdum güzel havasında.

Kesinlikle.
AOF'de çok fark yok. Dersler elbette farklı ama dersi geçecek kişi öyle ya da böyle veriyor. Ama birebir eğitimde işler çok farklı.
İşletme ayrı bir dünya iktisat ayrı bir dünya. Yukarda da dediğim gibi iktisat makro iken işletme mikrodur. Ekonomiye bakış açıları farklıdır bi kere.
1. sınıfta tüm dersler aynıdır. 2'de değişir kimi dersler. 3'te ve 4'te ise artık bölümünüzün gereği olan dersleri tam manası ile alırsınız.

Ben iktisat okuduğum için "iktisat şöyle iyi böyle iyi" demiyorum. Ama işletme ile iktisat arasında kalınırsa iktisat seçilmeli eğer sayısal yeteneğiniz biraz kuvvetli ise.

2701 Mesaj
27 Ocak 2008; 23:36:04 

ben iktisad kamu yönetimi 4. sınıfım işletme okuyan arkadaşlarım var keşke iktisad okusaydık diyorlar bizim derslere göre daha ağır dersleri

Satılık donanım ürünleri
I want you to lead me, Take me somewhere
Just dont want to live, In a dream one more day

1842 Mesaj
28 Ocak 2008; 2:14:25 

Aof öğrencileri için kendini geliştir deniliyor.Peki ben bir aof işletme öğrencisi olarak kendimi geliştirmek için neler yapmalıyım?İngilizce öğrenebilirim,bilgisayar bilgim iyidir ms office programlarında iyi değilim,kırık dökük bir almancam var onu geliştirebilirim aklıma gelen bunlar başka ne yapabilirim?Gelecekte işsiz kalacağım günleri düşünerek bunalımın dibine vuruyorum

5698 Mesaj
28 Ocak 2008; 2:23:59 

quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Aof öğrencileri için kendini geliştir deniliyor.Peki ben bir aof işletme öğrencisi olarak kendimi geliştirmek için neler yapmalıyım?İngilizce öğrenebilirim,bilgisayar bilgim iyidir ms office programlarında iyi değilim,kırık dökük bir almancam var onu geliştirebilirim aklıma gelen bunlar başka ne yapabilirim?Gelecekte işsiz kalacağım günleri düşünerek bunalımın dibine vuruyorum

Piyasada bir özel bir firmaya gittiginde mülakatta örgünlere göre şansın azalıyor, bu bir gerçek ancak kpss gibi sınavlarda senin üniversitene bakılmadıgı için burada bogaziçiyle eşit şartlardasın. Kpss üzerine yogunlaşmanı tavsiye ediyorum. Ayrıca işletmeyse alan seç ve o konu üzerine yogunlaş, kütüphanelerde farklı kaynaklardan bilgi edin, ünide okuyan arkadaşlarınla bilgi paylaşımı yap, sertifika programlarına katıl (dış ticaret, insan kaynakları vs. gibi), ingilizce ve yabancı dilini geliştir ve bunları toefl yada toeic gibi sınavlarla belgele, kısaca kişisel donanımını geliştir. Okulla sınırlı kalma, genel kültürde çok önemlidir. İşletme okuyorum diye matematik yada tarih cografya gibi alanlarda ufakta olsun bilgi sahibi ol, güncel ekonomik olaylar özellikle AB vs konularında birşeyler oku ve fikir sahibi ol. Neden çünkü bizim meslek sosyal ve çok alanlı bir meslek, dolayısıyla çalışacagın alanda bir bakmışsın hiç kullanmayacagım dedigin şeyler önüne çıkabiliyor.

Chi of love
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » İşletme mi İktisat mı?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.328