Şimdi Ara

## Intel'in İşlemcilerine Uyguladığı Termal Performans Testi ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
3.947
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • HardOCP ekibi soğutucu testlerinde işlemci termal durumunun tutarlı bir şekilde yazılımla takip edilemeyeceğini anlayınca işi donanım tabanlı çözecek yeni bir metod arayışına girişmişler ve Intel'in de uyguladığı yöntemde karar kılmışlar. Uygulama basit, işlemci IHS'si üzerine atılan çentik üzerinden termal takip donanımsal olarak gerçekleştiriliyor. Bilindiği üzere günümüzde BIOS ve 3.parti yazılımlar zaman zaman işlemci sıcaklığı hakkında yanıltıcı yada birbirleri ile çelişen değerler verebilmekteler. Bu arada son kullanıcılar için uygulamanın işlemciyi garanti kapsamı dışına itebileceğini hatırlatmakta yarar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 26 Ocak 2008; 19:55:47 >

• Anlaşılan transistörler oldukça derinde. Bu resimlerde baya bi 'çentik' atılmış gibi gözüküyo. Yapılan iş oldukça tehlikeli bence. Ucuz bi 2. el işlemci bulup denemeden kendi işlemcime uygulanan şahsen.

@fx57 hocam imzadaki güzelim korsanı sadece ben mi göremiyorum acaba
  • haber için tesekurler
  • üstteki yüzeyin ısı dağıtımı dışında bir işlevi yok bildiğim kadarı ile

habey için teşekürley
  • BUne yav ben bubu yapmaya cesaret bile edeme haber için teşkrler
  • çentik atmayıpta üzerine yapıştırsak dahi net ısı değerlerine yakın sonuçlar çıkarabiliriz belki ama bunu yapmak gerçekten biraz zorlar insanı.ben denerdim ama bu termal kabloyu ıvır zıvırı nerden bulurum bilemiyorum

BİRDE FORUMDA ÇOĞU RESİM GÖRÜNTÜLENMİYOR ACABA BİR SORUNMU VAR FX57 HOCAM İMZANIZDAKİ AVATARDA GÖRÜNMYOR
  • İlginç bir yöntem bakalım daha neler cıkacak
  • quote:

Orjinalden alıntı: splintercell

çentik atmayıpta üzerine yapıştırsak dahi net ısı değerlerine yakın sonuçlar çıkarabiliriz belki ama bunu yapmak gerçekten biraz zorlar insanı.ben denerdim ama bu termal kabloyu ıvır zıvırı nerden bulurum bilemiyorum

BİRDE FORUMDA ÇOĞU RESİM GÖRÜNTÜLENMİYOR ACABA BİR SORUNMU VAR FX57 HOCAM İMZANIZDAKİ AVATARDA GÖRÜNMYOR

piyasada satılan orta üst seviye çoğu fan kontrolcüyle birlikte bu kablolardan geliyo
  • neden işlemci yerine soğutucuya çentik atmıyoruz.
  • basit bi düzenek fakat yanılmayı en aza indirir.
  • Burada işlemci çekirdeği üzerine değil çekirdeğe yapışık aluminyum üzerine çentik atılıyor. Herhangi bir tehlikesi veya zararı yok(tabiki dikkatli yaptıktan sonra.).
  • bu islem garanti disi birakir benden demsi dkatli olun
  • ilginç bi deneme sistemin tehlikesini göze alip dene meye deger mi
  • firmaları anlarım tamam tam değeri bulmak için yaparlar amenna ama bazı arkadaşlar bunu denemek istiyor sanki mantığı ne ki anlamadım nasıl tehlikesi yok işlemci çekirdeğine değil yapışık ısı dağıtıcı alüminyuma çentik atılmış deniliyor daha ne kadar tehlikeli olacak çekirdeğe zaten çentik atamazsın o zaman işlemci diye birşey olmaz zaten bu insanları anlamakta zor biri camdan atlasa atlayacaklar
  • Normal kullanıcı için yapılası sıfır altı 99.7 olabilecek bir işlem bu... Fakat bunun yanı sıra yada yanı sıradışı olarak hızaşırtmacıları şaşırtan ısı değerlerine karşın alınabilecek güzel bir önlem gibi duruyor. Gayet mantıklı...
  • bu haberden işlemci üzerine çentik atabileceğimizi mi çıkarıyoruz??
  • pazartesi bakalım denemeye calısıcam
  • qx9650 ye çentik haaa! İşlemci bedava olursa bende çentik atarım. Sıkıysa 1500$ verip çentik at.

Yanlı haber yapanlar görsün millet neler yapıyor yanlış bilgiler vermemek için.
  • İşlemcinin çekirdeği üzerindeki koruyucu metalin adı IHS'dir. Yüzeyi oksidasyonu engellemek için alışımla kaplanmış bakırdır. Bu işlemde kenardan ortaya kadar centik atılmış, çekirdeğin yüzey alanı zaten ufaktır, birde o yüzey alanının bir bölümünü termal probe takmak için delmişler, delinen yüzey kadar alanda ısı iletimi olmamakta, o noktada ısıyı ölçmeye çalışırken aslında sistemin ısı iletimine müdahalede bulunduğunuz için zaten doğru ölçemeyeceksiniz demektir. Doğru ölçmekten kastımda bu işlemi yapan arkadaşlar çok hassas ölçüm için yapmışlar mantığından yola çıkarak istedikleri hassasiyeti elde edemeyeceklerini kastettim. Aynı şey yıllardır bakır sıvı azot bloklarında deneniyor ve zararları ve yararları biliniyor.

Fikir zaten orjinal değil, daha önce IHS'nin yan tarafından delik açıp termak probu içeri sokup çekirdeğe kadar itip değdirerekte yapmışlardı bu işlemi, ki bu şekilde yukarda denenenden çok daha başarılı ısı ölçümü yapılır.

• ilginç ama bence gereksiz garanti kapsamında bırakyo işlemciyi o kdr çentik atmaya fln ne hacet war
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.