BAZI DİZELLER NEDEN SİYAH DUMAN ATAR?
63 Cevap29536 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2394 Mesaj
25 Ocak 2008; 21:05:33 

dikkat ettiğim kadarıyla bazı marka araçların dizelleri siyah duman atarkaen bazıları atmıyor.mesele vw grubunun hemen hemen tüm modelleri gaza az yüklenmede dahi az da olsa siyah duman atıyor.gaza yüklendiğinizdede duman daha da çoğalıyor.ford focuslarda da siyah duman olayı var.ama citroen peugeot gibi araçlarda bu olay yok.

bundan önceki arabamız olan citroen xsara 1.4 hdı de siyah duman olayı sadece çok zorlamalarda olurdu.mesela opel corsalarda (1.3 cdti) siyah duman atıyor.ama astralarda yok.

bunun mutlaka teknik bi açıklaması vardır.bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.bu sebepten dolayı tamirci tamirci gezen çok tanıdığım var.

906 Mesaj
25 Ocak 2008; 21:23:28 

kontrolsüz güç, güç değildir geriden attırır derler

Seni hissetmem, görmem için bir an düşünmem yeterli..
Zannedersem ilk defa bir kızın kokusu yüreğimde fırtınalar estiriyor...
Kendi kendime kerem Aslıya aşkındaki gibi
O da mı bu tatlı ten kokusuyla avare olmuştu diyorum...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Ocak 2008; 21:24:37 

özellikle soguk havalarda araçın motoru ısınmadıgı zamanlarda cok sık görüyoruz

3676 Mesaj
25 Ocak 2008; 21:26:54 

Bu durum enjeksiyon sistemindeki bir arızadan veya ayarsızlıktan kaynklanabilir.

2005 Ford Focus C-MAX 1.6 TDCİ Ghia - AYTOZU GRİ

Uzaklaştırılmış
25 Ocak 2008; 21:28:59 

her dizel içinmi geçerli bu durum,çünkü sabahları dizellerin cogunda bunu görmek mümkün
quote:

Orjinalden alıntı: volkan67

Bu durum enjeksiyon sistemindeki bir arızadan veya ayarsızlıktan kaynklanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VeroModa -- 25 Ocak 2008; 22:19:51 >

2394 Mesaj
25 Ocak 2008; 22:09:30 

bence bi arızadan kaynaklanmıyor.çünkü sıfır passatlarda bile bu olay var.

3138 Mesaj
25 Ocak 2008; 22:20:04 

motoru bitmeye yakın dieseller siyah duman atar bence 390 bin km de dizel laguna kullandım 1.9 dti 2001 model düşük devirlerde gaza yüklenince arkadakileri dumana boğuyordu...

Toca race driver

11343 Mesaj
25 Ocak 2008; 22:40:49 

Kötü yakıt ve enjeksiyon sistemindeki problemden kaynaklanır.

Uzaklaştırılmış
25 Ocak 2008; 23:12:51 

yakıtla alakası olabilir bak

779 Mesaj
25 Ocak 2008; 23:16:03 

Enjeksiyon sistemindeki sorundan ve kalitesiz mazot kullanımından kaynaklanıyor.

6247 Mesaj
25 Ocak 2008; 23:42:11 

Focus dan tutun, bmw 3 serisi olsun, mercedes e serisi olsun ve rangeroverlarda bile siyah dumana şahit oldum..

Berbat bir görüntü..

agresif laz

Eski kullanıcı adı; mRcOLL

2394 Mesaj
26 Ocak 2008; 9:07:52 

peugeot veya citroenlerde gördünüzmü?
quote:

Orjinalden alıntı: mRcOLL

Focus dan tutun, bmw 3 serisi olsun, mercedes e serisi olsun ve rangeroverlarda bile siyah dumana şahit oldum..

Berbat bir görüntü..

5747 Mesaj
26 Ocak 2008; 11:24:19 

hepsinde olur
hava filtresinin tıkalı olmasından da artabilir

Heidelberg, Manroland, PolarMohr

1506 Mesaj
26 Ocak 2008; 11:34:37 

gaza yüklenildiğinde kara duman atmayan dizel mi varmış?

3835 Mesaj
26 Ocak 2008; 11:59:18 

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

Öncelikle dizel araçlar soğuk havalarda ilk çalıştırmada ve motor ısınana kadar siyah duman değil beyaz duman atar. Bu gayet normal bir durumdur. Motor ısındığında beyaz duman kesilir. Aynı zamanda benzinli araçlarda yine motor soğukken beyaz duman atarlar.

Gelelim siyah dumana. Citroen ve Peugeot.da siyah duman atar. Özellikle C5 (kendi aracım C5 1.6 HDI) ve Peugeot 407 ağır kasalarını kaldırabilmek için bindirmelerde siyah dumanı bolca artar. Hele yazın siyah duman atmayan dizel bulmanız çok zordur ve zaten atması da normaldir. Bunun kesinlikle tek sebebi yoktur ancak miktarı ve yoğunluğu arızaya işaret edebilir. Hemen normal olan durumları sıralayayım.

ZENGİN KARIŞIM : Siyah dumanın en çok görüldüğü durumdur. Somut olarak anlatmak gerekirse gaza birden yüklendiğinizde ve dip gaz bindirmeye devam ettiğinizde motor bu emri yerine getirmek için daha fazla yakıt daha az hava karışımı yaparak siyah dumana sebep olacaktır. Eğer aracınızda chip tuning varsa bu siyah dumanın yoğunluğu daha fazla olacaktır çünkü chip daha fazla güç demektir ve ihtiyaç duyulduğunda normalden çok fazla zengin karışım yapılmasına neden olur.

EGR : Arızalı olsun olmasın (arızalı EGR daha fazla siyah dumana sebep olur) EGR başlı başına siyah dumanın sebebi olabilir çünkü bildiğiniz gibi EGR dışarı atılması zararlı olan gazları tekrar silindirlere geri gönderiyor ve bu da yanma verimini düşürüyor. Verimin sabit kalması için ECU normalden daha fazla zengin karışım yapılmasına neden oluyor ve bu da her gaza dokunduğunuzda siyah duman olarak geri dönüyor. EGR aynı zamanda zamanla motorda kurumlanmaya sebep olacaktır ve bu siyah dumanı daha sık görmenize sebep olacaktır.

YAKIT : Aldığımız yakıtın kalitesi her zaman standart değerde değildir. Kötü yakıt siyah dumanı arttırıcı faktördür. Kükürt oranı ne kadar düşükse kurumlanma o kadar az olur ve siyah duman da azalır. Mümkün oldukça temiz yakıt sattığına emin olduğunuz istasyondan ve akşam saatlerinde yakıt almanız daha uygundur.

HAVA SICAKLIKLARI : Yanma verimi hava ısısına göre değişir. Bu turbo dizel araçlar için çok belirgindir çünkü ne kadar soğuk ve yoğun hava olursa yanma verimi o kadar artar ve ECU fakir karışım yaparak bile optimal verimi sağlayabilir yani daha fazla hava daha az yakıt karışımı yapar. Bu sebeple kışın siyah duman yaz aylarına göre çok daha azdır ve sabit hızda seyrederken kışın yaz aylarına göre daha az yakıt tüketirsiniz, rampaları çok daha seri tırmanırsınız.

SÜRÜŞ KARAKTERİSTİĞİ : Şüphesiz sürekli agresif kullanmak, yüksek devirlerde kullanmak, ani bindirmeler yapmak sürekli zengin karışıma sebep olur ve bu da doğal olarak siyah dumana.

Bunun dışında motor enjeksiyon aksamındaki bir arıza, hava filtresinin çok kirli olması, hava debi sensörünün arızalı olması, EGR sisteminin arızalı olması siyah dumana sebep olur.

İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanmaya başlar

1430 Mesaj
26 Ocak 2008; 12:08:34 

İşte cevap budur tebrik ve teşekkür ederim
quote:

Orjinalden alıntı: Yavuz

Öncelikle dizel araçlar soğuk havalarda ilk çalıştırmada ve motor ısınana kadar siyah duman değil beyaz duman atar. Bu gayet normal bir durumdur. Motor ısındığında beyaz duman kesilir. Aynı zamanda benzinli araçlarda yine motor soğukken beyaz duman atarlar.

Gelelim siyah dumana. Citroen ve Peugeot.da siyah duman atar. Özellikle C5 (kendi aracım C5 1.6 HDI) ve Peugeot 407 ağır kasalarını kaldırabilmek için bindirmelerde siyah dumanı bolca artar. Hele yazın siyah duman atmayan dizel bulmanız çok zordur ve zaten atması da normaldir. Bunun kesinlikle tek sebebi yoktur ancak miktarı ve yoğunluğu arızaya işaret edebilir. Hemen normal olan durumları sıralayayım.

ZENGİN KARIŞIM : Siyah dumanın en çok görüldüğü durumdur. Somut olarak anlatmak gerekirse gaza birden yüklendiğinizde ve dip gaz bindirmeye devam ettiğinizde motor bu emri yerine getirmek için daha fazla yakıt daha az hava karışımı yaparak siyah dumana sebep olacaktır. Eğer aracınızda chip tuning varsa bu siyah dumanın yoğunluğu daha fazla olacaktır çünkü chip daha fazla güç demektir ve ihtiyaç duyulduğunda normalden çok fazla zengin karışım yapılmasına neden olur.

EGR : Arızalı olsun olmasın (arızalı EGR daha fazla siyah dumana sebep olur) EGR başlı başına siyah dumanın sebebi olabilir çünkü bildiğiniz gibi EGR dışarı atılması zararlı olan gazları tekrar silindirlere geri gönderiyor ve bu da yanma verimini düşürüyor. Verimin sabit kalması için ECU normalden daha fazla zengin karışım yapılmasına neden oluyor ve bu da her gaza dokunduğunuzda siyah duman olarak geri dönüyor. EGR aynı zamanda zamanla motorda kurumlanmaya sebep olacaktır ve bu siyah dumanı daha sık görmenize sebep olacaktır.

YAKIT : Aldığımız yakıtın kalitesi her zaman standart değerde değildir. Kötü yakıt siyah dumanı arttırıcı faktördür. Kükürt oranı ne kadar düşükse kurumlanma o kadar az olur ve siyah duman da azalır. Mümkün oldukça temiz yakıt sattığına emin olduğunuz istasyondan ve akşam saatlerinde yakıt almanız daha uygundur.

HAVA SICAKLIKLARI : Yanma verimi hava ısısına göre değişir. Bu turbo dizel araçlar için çok belirgindir çünkü ne kadar soğuk ve yoğun hava olursa yanma verimi o kadar artar ve ECU fakir karışım yaparak bile optimal verimi sağlayabilir yani daha fazla hava daha az yakıt karışımı yapar. Bu sebeple kışın siyah duman yaz aylarına göre çok daha azdır ve sabit hızda seyrederken kışın yaz aylarına göre daha az yakıt tüketirsiniz, rampaları çok daha seri tırmanırsınız.

SÜRÜŞ KARAKTERİSTİĞİ : Şüphesiz sürekli agresif kullanmak, yüksek devirlerde kullanmak, ani bindirmeler yapmak sürekli zengin karışıma sebep olur ve bu da doğal olarak siyah dumana.

Bunun dışında motor enjeksiyon aksamındaki bir arıza, hava filtresinin çok kirli olması, hava debi sensörünün arızalı olması, EGR sisteminin arızalı olması siyah dumana sebep olur.

All of my life I have lived by a code and the code is simple: honor the gods, love your woman and defend your country. Troy is mother to us all. Fight for her!

4113 Mesaj
26 Ocak 2008; 12:49:14 

Paylaşım için çok teşekkürler

http://forum.donanimhaber.com/m_70018429/mpage_1/f_/key_//tm.htm#70018429

2454 Mesaj
26 Ocak 2008; 14:57:04 

Chip tuning yapıldığı zamanda dizeller duman atar.

616 Mesaj
26 Ocak 2008; 18:21:34 

Bu konu gerçekten çok iyi olmuş.Verilen geniş açıklama içinde teşekkürler,hep merak ettiğim bir konuydu,ancak yinede bazı dizellerin bende diğerlerine göre daha fazla duman attığına inanıyorum ya da gözlemliyorum diyelim...
Bir örnek vermek istiyorum;İmzamdaki araçta dumana rastlamadım desem yeri var fakat eşimdeki 1,3 Multijette yüklenince dumanı dikizden seyredebiliyorsunuz...

Good drivers just drive !...

669 Mesaj
26 Ocak 2008; 20:50:16 

quote:

Orjinalden alıntı: Yavuz

cevap çok güzel teiekkürler arkadaşım baya bilgilendim.

Chevrolet Cruze 1.4 Turbo 140 BG - Chevrolet hakkında tüm bildiklerinizi unutun ve hızın keyfini yaşayın.

6247 Mesaj
26 Ocak 2008; 21:14:19 

C4 de gördüm..

quote:

Orjinalden alıntı: giza

peugeot veya citroenlerde gördünüzmü?
quote:

Orjinalden alıntı: mRcOLL

Berbat bir görüntü..

agresif laz

Eski kullanıcı adı; mRcOLL

2235 Mesaj
26 Ocak 2008; 22:21:01 

partikül filtresi olan araçlarda olmaz megan da var

merhaba

85 Mesaj
26 Ocak 2008; 22:38:42 

arabalar cok kullanıldıkları zaman yapar genelde :d

6931 Mesaj
27 Ocak 2008; 0:50:36 

alakası yok o emisyonu düşürür dumanı yok etmez.
quote:

Orjinalden alıntı: froster2006

partikül filtresi olan araçlarda olmaz megan da var

2010 Golf 1.4 TSI Highline Manuel 160hp. Fırtına Grisi

2394 Mesaj
27 Ocak 2008; 15:48:47 

yavuz yarbay çok güzel açıklamış ama bazı dizelere siyah duman net beli olurken bazılarında çok az oluyor.dün bi 2.0 tdi passat gördüm.sahil yolunda ilerlerken yan yoldan önüme girdi ve gaza yüklendi araç resmen kamyon gibi duman attı ki araba daha yeni.aynı durumu C 4 de rastlamadım.kendimde birebir test ettim.C4 gaza yüklenince siyah duman atıyor ama passatın dörttr biri kadar.

2511 Mesaj
27 Ocak 2008; 18:49:00 

206'mızdan siyah duman çıktığını açıkçası görmedim.Ancak bugünlerde araba ilk çalıştığında ve turbo devreye girince beyaz duman atıyor

SAMSUNG GALAXY S III

178 Mesaj
27 Ocak 2008; 19:22:50 

mazotu çakmakla yakıncada dumanı siyah çıkıyo motorun içinde yanınca niye başka renk çıksınki

3835 Mesaj
27 Ocak 2008; 20:01:23 

quote:

yavuz yarbay çok güzel açıklamış ama bazı dizelere siyah duman net beli olurken bazılarında çok az oluyor.dün bi 2.0 tdi passat gördüm.sahil yolunda ilerlerken yan yoldan önüme girdi ve gaza yüklendi araç resmen kamyon gibi duman attı ki araba daha yeni.aynı durumu C 4 de rastlamadım.kendimde birebir test ettim.C4 gaza yüklenince siyah duman atıyor ama passatın dörttr biri kadar.

Bu birazda motor sistemlerinin farkından kaynaklanıyor. PSA grubun da kullandığı Common Rail TDI.ya göre daha yeni bir teknoloji. VW.de artık Common Rail.e geçti bazı araçlarıyla ve TDI.yı tamamen terk edecek zaten. Örneğin C4, C5.e göre de daha az duman atar çünkü ağırlığına göre motor gücü oldukça ideal. Oysa C5 ve 407 bindirme esnasında eğer uygun viteste değilseniz yoğun siyah duman atabilir. Yukarıda belirttiğim gibi eğer bu duman tüm bindirme boyunca devam ediyorsa işte o zaman normal olmaktan çıkar bu siyah duman.

Örneğin benim aracım.da chip tuning uygulaması var. Bindirme sırasında normal bir C5.ten daha fazla siyah duman atıyor ki bu çok normal çünkü yeniden programlanmış ECU daha fazla güç için daha fazla zengin karışım yapmayı olanaklı kılıyor. Bu siyah dumana çok fazla takmayın. İstisnasız tüm dizeller siyah duman atar o veya bu şekilde. Önemli olan bunun kronik bir sorun olmamasıdır.

Partikül filtreli araçlar çok az siyah duman atar ve hatta bu siyah dumanı genelde partikül filtresi kendini temizlerken yoğun bir şekilde atar. Partikül filtreleri kendilerini temizleme yeteneğine sahiptir. Dolduğunda otamatik olarak boşaltır. İşte bu esnada yoğun siyah duman gözlenir bunun dışında yoğun siyah duman gözlenmez.

İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığına inanmaya başlar

4115 Mesaj
1 Şubat 2008; 19:20:15 

quote:

Orjinalden alıntı: salatan

Bu konu gerçekten çok iyi olmuş.Verilen geniş açıklama içinde teşekkürler,hep merak ettiğim bir konuydu,ancak yinede bazı dizellerin bende diğerlerine göre daha fazla duman attığına inanıyorum ya da gözlemliyorum diyelim...
Bir örnek vermek istiyorum;İmzamdaki araçta dumana rastlamadım desem yeri var fakat eşimdeki 1,3 Multijette yüklenince dumanı dikizden seyredebiliyorsunuz...

arkadaki araç için kötü bir durum
bu siyah duman görünce aklıma hemen bedford kamyonlar geliyor nedense

60 Mesaj
2 Şubat 2008; 2:28:37 

Partikül, yani daha Türkçesi ile Parçacık Filtresi siyah dumanı azaltır. Bu filtrenin görevi egzoz gazındaki isi süzmektir ve bunu yüzde 95'e varan oranda yapar.
Bu nedenle ve kendi aracımızın dumanından en çok etkilenenler de kendimiz ve aracımıza bindirdiğimiz kişiler olduğu için, bu Parçacık Filtreleri olan araçları tercih etmeliyiz, getirmeleri için baskı yapmalıyız.
Hatta, belediyelerimize de simsiyah duman çıkaran otobüslerin egzozlarını temizlemek amacıyla bu filtreleri bu araçlara takmaları için baskı yapmalıyız. Yoksa, hava kirliliğinden kaynaklanan sürekli bir sis ve duman içindeki şehirlerimizde lale ekmek gibi fuzuli işlerle uğraşma komikliğine devam ederiz.

54 Mesaj
3 Şubat 2008; 0:50:45 

Hepsinde oluyo biliyorum ben bizde ds ile kalktıgında bi atıyo kamyon gibi :D

2414 Mesaj
3 Şubat 2008; 1:07:22 

Siyah Duman aTan c4 gördüm..!

Ya siz Duman İsteyin 98 ModeL Mitsubishi Canter'imin Üstüne Tanımam

Hayattayken yaşayalım...

2394 Mesaj
5 Şubat 2008; 11:22:10 

C 4 ATAR TABİ SİYAH DUMAN AMA AYNADAN BAKTIĞINIZDA ÖYLE AHIM ŞAHIM Bİ ŞEY GÖREMEZSİNİZ.BAZILARI KAMYON GİBİ HER GAZA YÜKLENİŞTE BACA GİBİ DUMAN ATIYOR.

20 Mesaj
16 Kasım 2011; 0:59:37 

dayanamadım yaziyim dedim..partikül filtre hava filtre felan la filanla olmaz kara duman...
pompadaki yüksek basınçtan,mazotun kalite ve kalınlığındanda yapar..turboda sıkı basıyosa off..yüklenince kara duman atan ve yürüyen dizel iyidir.çoğunda katalizör bir kısmını kesiyor..
anliycağınız nekadar duman okadar randıman...

3863 Mesaj
16 Kasım 2011; 1:33:28 

geçen gün yokuş yukarı zorladığımda çok az siyah duman attı ama ancak arkamdaki aracın farının vurması ile görebildim.daha önce hiç şahit olmamamıştım.

ŞAMPİYONLUK YAKIN,IŞIKLARI KAPAYIN!

3438 Mesaj
16 Kasım 2011; 1:48:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Dj_Gençkan

geçen gün yokuş yukarı zorladığımda çok az siyah duman attı ama ancak arkamdaki aracın farının vurması ile görebildim.daha önce hiç şahit olmamamıştım.

arkadaki arabanın farından dolayı duman çok gibi gözüküyor ama öyle göründüğü kadar duman çıkmıyor.
her dizel duman atar yüklendiğinizde.

Direksiyonda Eşşek varsa motordaki beygirin önemi var mı?

89 Model Vücut + Ruh. Gösterişe gerek yok. İmzanızdakileri yanınızda götürmeyeceksiniz.

37 Mesaj
16 Kasım 2011; 2:23:02 

Siyah duman işine chip yaptırdıktan sonra bakmaya başladım hatta chipli olduğu için arabama arkadan video çekmiştim gerçekten yeni eski tüm araçlarda var ama benim latitude chipli olduğu halde rampa veya düz yolda dip gazda bile siyah duman atmıyor

2004 Opel Meriva Enjoy 1.6 105 ps Benzin (Önce)
2011 Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105 ps Dizel (Sonra)
2011 Renault Latitude Privilege+Tkn.Paket 1.5 dci 110 ps Dizel + Chip (Şuan)
20XX Nissan Skyline GTR Sayısal-Süper Loto,Milli Piyango (Bir Gün)

3863 Mesaj
16 Kasım 2011; 10:48:41 

quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

quote:

Orijinalden alıntı: Dj_Gençkan

arkadaki arabanın farından dolayı duman çok gibi gözüküyor ama öyle göründüğü kadar duman çıkmıyor.
her dizel duman atar yüklendiğinizde.

o manzarayı gördükten sonra devamlı dikiz aynasından bakıyorum bir daha görmedim. Sanırsam turbo lagdan kaynaklanıyor. Bi iki video izledim tuboyu iptal edip ortalığı siyah dumanda bırakan amerikalılara ait. Yüklendiğimizde turbo girmediği için siyah duman atabilir diye düşünüyorum

ŞAMPİYONLUK YAKIN,IŞIKLARI KAPAYIN!

8160 Mesaj
16 Kasım 2011; 10:54:43 

Dumanın fazla olmasının en büyük nedeni tam yanmayan yakıttır. Özellikle ilk çalıştırmada ve motor soğuk olduğundan egzoz gazının renginin daha koyu olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca yandan esen rüzgârla ve düşük hızlarda dumanı daha iyi görebilirsiniz ya da araç duruken biraz gaza basıp dışardan bakacaksınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

"Bisiklet bedava, bedava ya! Niye benzine para vereyim ki!"

344 Mesaj
16 Kasım 2011; 11:28:05 

Benim bildiğim araç egzosdan siyah duman atıyorsa yakıtı bir sebeple tam yakamıyor demektir. Sebep hızlanmak için gaz pedalına aşırı yüklenmede olabilir, yakıt pompası-enjeksiyon sorunundan kaynaklanan donanımsal bir problemde olabilir.

Multıjet albea da turbo hortumu yerinden çıktığında, aracın hızlanmaması bir yana aşırı derecede siyah duman atıyordu egzosdan düşük devirlerde dahi.

6986 Mesaj
16 Kasım 2011; 11:37:00 

Şimdikilerde pek duman yok.Eskiden dizellerin tamponu simsiyah olurdu.

Volkswagen Passat 1.9 TDI Automatic

3142 Mesaj
29 Temmuz 2012; 23:42:51 

bugün burdur yolunda giderken yan araçtan uyardılar. baktık araba (dizel) egsozdan ciddi şekilde siyah duman çıkartıyor. düzenli şekilde. burdur öncesi bucak sanayi'de bir ustaya sordum. "turbo'dan kaynaklanıyor. 300tl'lik bir temizlik ile hallolur" dedi. arabada silkelenme yoktu. fakat ivmelenme ve çekişte ciddi bir düşüş olduğunu hissettim. klima son seviyedeydi.

konuyla ilgili fikri olan var mı?

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ
Ford Focus HB 1.6 TDCI Collection
Sinemaya Farklı Bir Bakış:Pause Tuşu - Screenshot & Paint Ele Ele Verirse? Kağıt, Kalem & Silgi...
GENÇLERBİRLİĞİ

2067 Mesaj
30 Temmuz 2012; 1:37:26 

quote:

Orijinalden alıntı: Yavuz

Chip tuning çoğunluğun sebebi..

Çok güzel açıklamışsınız, tebrikler, teşekkürler..

VOLVO 1.6D Dynamic
Ankara

Uzaklaştırılmış
30 Temmuz 2012; 4:24:59 

Siyah duman candır.

8510 Mesaj
30 Temmuz 2012; 9:14:46 

öyle böyle değil bazı kamyonların attıkları siyah duman insanı rahat rahat zehirler herhalde.
bunları yanıma yada önüme pek almamaya çalışırım ama illaki denk gelir.

Galaxy Note 3, Mercedes-Benz, XboX360

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...!!!

2262 Mesaj
30 Temmuz 2012; 9:23:59 

Forumdan @yek_ka Latitude'una chip yaptırdıktan sonra araç siyah duman atmaya başladığını biliyorum. Öncesinde de var mıydı kendisine sormak gerek.

2893 Mesaj
30 Temmuz 2012; 10:48:41 

quote:

Orijinalden alıntı: b_duman

mazotu çakmakla yakıncada dumanı siyah çıkıyo motorun içinde yanınca niye başka renk çıksınki

Budur

...::: İnsanın kazandığı paradan değil paranın kazandığı insandan korkulur :::...

671 Mesaj
30 Temmuz 2012; 11:02:46 

quote:

Orijinalden alıntı: hakanugur

Multıjet albea da turbo hortumu yerinden çıktığında, aracın hızlanmaması bir yana aşırı derecede siyah duman atıyordu egzosdan düşük devirlerde dahi.

Aynen bunu bire bir yaşadım rölantide bile duman atıyordu bizimkisi birde gaza yüklenince arka taraf siyah fon kağıdı gibi oluyordu

Automotive Engineering

1.3 Multijet 70ps 180nm

3142 Mesaj
30 Temmuz 2012; 11:04:33 

cevap yok mu sayın forum sakinleri

Sinemaya Farklı Bir Bakış:Pause Tuşu - Screenshot & Paint Ele Ele Verirse? Kağıt, Kalem & Silgi...
GENÇLERBİRLİĞİ

8311 Mesaj
30 Temmuz 2012; 11:05:56 

Dizel araçların genelinde sanırım böyle bu. Geçen bir mercedes e220 cdi nin arkasına takıldım, araç abartısız her gaza yüklendiğinde siyah duman atıyordu, tabi her gaza yüklenişindede araç 5 araç boyu fark atıyordu

Corsair Carbide 300R 600W - Asus M5A97 R2.0 - AMD FX 8350 - Asus GTX660 OC DirectCU II, G.Skill RipjawsX 2x4 Gb 1866 Mhz - Samsung 840 Pro 128 Gb SSD - Akasa Six FC
Monster W860CU, İntel i7 820QM 3.2 Ghz, 6 Gb DDR3 1333 mhz bellek, Geforce GTX 280M 1 Gb GDDR3 Gpu, İntel X-25M SSD
DİGİTÜRK HUMAX 9503 HD-PVR (Giriş + Belgesel + Sporsever + Spor Extra + Şampiyonlar paketi)
DSMART NEXT YE-15000 HD (Full HD Paket)
TTNET VDSL2 24 MBİT

364 Mesaj
30 Temmuz 2012; 11:07:40 

quote:

Orijinalden alıntı: Atmosphere

bugün burdur yolunda giderken yan araçtan uyardılar. baktık araba (dizel) egsozdan ciddi şekilde siyah duman çıkartıyor. düzenli şekilde. burdur öncesi bucak sanayi'de bir ustaya sordum. "turbo'dan kaynaklanıyor. 300tl'lik bir temizlik ile hallolur" dedi. arabada silkelenme yoktu. fakat ivmelenme ve çekişte ciddi bir düşüş olduğunu hissettim. klima son seviyedeydi.

Turbo hortumlarının birinde veya birkaçında yırtık-delik vardır kontrol ettirin. Aynısı benim başıma 3 defa geldi hepsinde de ayrı hortumlar değişti sorun kalmadı.

Şuan herhangi bir sorun yok ama vites değiştirmelerde ufakta olsa siyah duman atıyor sebebi nedir kurcalamadım hiç

|FordFocusTDCI+SP|

1259 Mesaj
30 Temmuz 2012; 11:08:44 

Kamyon ve otobüslerden siyah duman çıkmıyor ki...Keşke çıksa...Hepsinden bildiğin kurum yağıyor...Hepsi 10 numara yağ kullanıyor çünkü...Bu daha büyük tehlike...

3142 Mesaj
30 Temmuz 2012; 11:15:12 

quote:

Orijinalden alıntı: AtakaN_35

quote:

Turbo hortumlarının birinde veya birkaçında yırtık-delik vardır kontrol ettirin. Aynısı benim başıma 3 defa geldi hepsinde de ayrı hortumlar değişti sorun kalmadı.

Şuan herhangi bir sorun yok ama vites değiştirmelerde ufakta olsa siyah duman atıyor sebebi nedir kurcalamadım hiç

bu işlemin meblağı takribi ne olur?

GENÇLERBİRLİĞİ

364 Mesaj
30 Temmuz 2012; 11:20:40 

quote:

quote:

quote:

bu işlemin meblağı takribi ne olur?

Ufacık plastik parçalar ama en ucuzu 70tl olması lazımdı yanlış hatırlamıyorsam. Kaç tane servise götürdüm ilki egr temizlenicek olmazsa değişecek dedi temizlendi olmadı, başka servis turbo boşluk yapmış değişecek dedi en son başka özel serviste hortumu değiştirdiler normale döndü oyüzden fazlada inanmayın turbo değişmesi lazım diyenlere

|FordFocusTDCI+SP|

3593 Mesaj
30 Temmuz 2012; 11:21:37 

2008 1.6 hdi 110hp mcp c4 sahibiyim.siyah dumani cok nadir atar , rengi de yogun degil en acik siyah tonlarinda.

Ha vites kucultup yuklendigimde, biraz agresif kullanimda siyah duman elbette atiyor ama yine duman yogunlugu cok az.180 k da aracim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1905 te doğdu bizim aşkımız ,
Sarı kırmızı renkte akar kanımız.
Ölene kadar hep yanındayız,
Haydi kükre aslan hep biz burdayız.

3142 Mesaj
30 Temmuz 2012; 16:59:57 

quote:

quote:

quote:

quote:

bu iş