Şimdi Ara

ATi HD 3400, 3600 serisi ve 3690 modelinin tüm detayları, Türkiye satış fiyatları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
17.865
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi'nin merakla beklenen çift grafik işlemcili Radeon HD 3870 X2 modelinin ilk test sonuçları pek çok tartışmayı da beraberinde getirirken testlerin çıktığı gün Nvidia'nın yaklaşık 9 aydır altın kemeri kimseye bırakmayan GeForce 8800 Ultra modelinin emekliye ayrılacağına dair çıkan haberler ve öte yandan yaşanan voltaj sorunu nedeniyle 9.jenerasyon GeForce ailesinin ilk temsilcisi olacak GeForce 9600GT'nin lansmanın da Sevgililer Günü yerine ufak bir öteleme ile 21 Şubat'a kaydırılacak olması, ekran kartı dünyasında tempoyu arttırırken giriş ve orta segment grafik çözümlerinde de yeni gelişmeler yaşanıyor. Her ne kadar Radeon HD 3870 X2 modelinin gölgesinde kalmış gibi gözükseler de AMD-ATi'nin Radeon HD 3400 ve 3600 serisi yeni grafik kartları sahip oldukları özellikleri ve etiket fiyatları ile dikkat çekeceğe benziyorlar.

DisplayPort destekli ATi Radeon HD 3450

Bilindiği gibi AMD-ATi, DirectX 10 destekli ilk grafik kartı olan Radeon HD 2900XT modelini ancak geçtiğimiz Mayıs ayında pazara sunabilmiş fakat aradığını açıkçası pek bulamamıştı. Bu noktada firmanın kurtarıcısı ise Radeon HD 2400 ve 2600 serisi ekran kartları olmuştu. 65nm üretim teknolojisine sahip RV610 ve RV620 gpu'larını kullanan HD 2400 ve 2600 serisi hem rakip Nvidia'nın muadil modellerine göre daha uygun fiyatla pazara giriş yapmış hemde UVD teknolojisi ile desteklenen yüksek tanımlı videolara yönelik donanımsal hızlandırma ve HD formatlı içerik için HDMI desteğinin de sunulması, AMD-ATi'nin önemli satış başarısı elde etmesini sağlamıştı. Kasım ayı içerisinde performans odaklı ekran kartlarını 55nm üretim teknolojisin geçiren ve yapılarında bazı değişiklikler yapan AMD-ATi'de yenilenme operasyonunun son adımı ise giriş ve orta segmentte yer alan modellere yönelik olarak gerçekleştirildi.

ATi Radeon HD 3470

Dün itibariyle Radeon HD 3400 ve 3650 serisi ekran kartlarını resmi olarak duyuran AMD-ATi cephesi pazara sunulan kartlardan oldukça ümitli. Her iki serinin de sahip olduğu en önemli özellik hiç şüphe yok ki 55nm üretim teknolojisi ile üretilen grafik işlemcileri. HD 3400 serisine RV620 gpu'su güç verirken, HD 3650 serisine ise RV635 gpu'su can katıyor. Ayrıca özel bir çözüm olarak HD 3690 modeli de kullanıcılar ile buluşmaya başlayacak ama bazı farklılıklar içeren bu modelin detaylarına yazımızın sonunda değineceğiz. İsterseniz firmanın giriş seviyesine konumlandırdığı HD 3400 serisi dahilinde pazara sunulan Radeon HD 3450 ve HD 3470 modelleri ile birlikte kartların detaylarına giriş yapmaya başlayalım.

ATi'nin Radeon HD 3400 serisi dahilinde hazırlanan HD 3450 modeli 55nm üretim teknolojisine sahip RV620LE gpu'sunu kullanırken HD 3470 modeli ise yine 55nm üretim teknolojisine sahip RV620 Pro gpu'sunu esas alıyor. Her iki ekran kartının da ortak özellikleri arasında 40 adet paralel işlem birimi, 64-bit bellek veri yolu ve 780G (RS780) yonga seti ile gerçekleştirilebilecek Hybrid Crossfire teknolojisine destek gösterilebilir. İki model arasındaki farklara baktığımızda ise detayların kullanılan bellek tipi ve saat hızlarında gizli olduğunu görüyoruz. Zira 256MB GDDR2 bellek ile gelecek HD 3450'nin gpu saat hızı 600MHz, bellek saat hızı ise efektif olarak 1000MHz olarak belirlenirken 256MB GDDR3 bellek ile gelecek Radeon HD 3470 ise 800/1900MHz (gpu/bellek) saat hızlarına sahip olacak.

ATi Radeon HD 3650

AMD'nin önemli başarı beklediği bir diğer ürün grubu ise Radeon HD 3650 serisi. 55nm üretim teknolojisine sahip RV635 gpu'sunu kullanan Radeon HD 3650 modelinin kullanılan bellek türüne göre farklı varyasyonlarının hazırlanması bekleniyor. 120 adet paralel işlem birimi ile gelecek olan Radeon HD 3650'nin referans modeli için gpu saat hızı 725MHz olarak belirlenmiş durumda. Üretici firmaya göre de değişmekle birlikte Radeon HD 3650 modelinin 256/512MB GDDR3 veya 256/512/1024MB GDDR2 bellek kullanan modellerinin de hazırlanması bekleniyor. GDDR3 bellek kullanan modellerin bellek saat hızının 1600MHz olacağı ifade edilirken GDDR2 bellek kullanan modellerde ise bellek saat frekansı 1000MHz olacak gibi gözüküyor.

AMD-ATi cephesinde HD 3400 ve HD 3600 serisinin yanı sıra özel bir model olarak Radeon HD 3690 da hazırlandı. ATi Radeon HD 3690, firmanın muhtemelen kendi fiyat segmentinde ses getirecek en etkin modeli olacak gibi gözüküyor. HD 3400 ve 3600 serisinden farklı olarak Radeon HD 3690, HD 3850 modelinde kullanılan RV670 Pro gpu'sunun özellikle bellek bant genişliği 256-bit'den 128-bit'e düşürülen özel bir varyasyonunu kullanıyor. 320 adet paralel işlem birimi ile gelmekte olan HD 3690'nın gpu ve bellek saat hızı konusunda üreticilerin atacağı hamle son derece önemli olacak. Sapphire'in özelleştirilmiş tasarıma ve fabrika çıkışı arttırılmış saat hızlarına sahip olan Radeon HD 3690 modeli, 700MHz/1800MHz (gpu/bellek) saat hızlarıyla geliyor. Açıkçası 120-130$ seviyesinde olması beklenen yurt dışı fiyatıyla (marka/modele göre değişebilir) ATi Radeon HD 3690 merakla beklenen bir model olmayı başarıyor.

Sapphire HD 3690 ve 3DMark 2006 skoru - Expreview'dan alınmıştır.

55nm üretim teknolojisine sahip grafik işlemcileri, DirectX 10.1, Shader Model 4.1, PCIe 2.0, Crossfire X, Hybrid Crossfire, donanımsal video hızlandırma (UVD), akıllı güç yönetim teknolojisi (PowerPlay) gibi temel teknolojilere ve HDMI/DisplayPort gibi yeni nesil arabirim teknolojilerine de destek vermekte olan yeni grafik kartların fiyatları ile de dikkat çekmeyi bekleniyor. Elimize AMD-ATi'nin önemli partnerlerinden birine ait Türkiye satış fiyatları da geçmiş bulunuyor. Bahsi geçen fiyatlara göre, 512MB GDDR3 bellekli HD 3650 119$, 256MB GDDR3 bellekli HD 3650 99$, 512MB GDDR2 bellekli HD 3450 modeli 59$ ve 256MB GDDR2 bellekli HD 3450 modeli ise 47$'lık fiyat etiketiyle ülkemiz tüketicilerinin beğenisine sunulacaklar.

Sayfanın Linki : www.donanimhaber.com

• 3690 o fiyatıyla performans olarakda başarılı olursa çok satar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kulspruta -- 24 Ocak 2008; 14:14:21 >
  • 3690 dışındakiler nm'den başka bir yenilik getirmiyorlar. 2400 ve 2600 serisinin güncellenmiş halleri gibiler. ama 3690 o fiyat aralığında çok iş yapar. ati'den yeni bir f/p canavarı geliyor...
  • 3690 ın 3d mark skorları f/p anlamında çok iyi fakat ati nin raikibi nvidia bu segmente yeni seri kartları çıkardığında bu skorla ne kadar idare edebilir orası tartışılır. Alınsa alınsa bu kartlardan 3690 alınır o da memelekete ne kadar sayıda gelir bilinmez.
  • 55 nm lik 3690 acaba ne kadar overclock olabilir ? gerçekten yeni bir 9550 olabilirmi ne dersiniz ?
  • Ati suskunluğunu bozdu ve piyasaya her segmentten bomba gibi giriyor umarım aynı patlamayı AMD de yapar.
  • Orta seviye kartları için iyi kartlara benziyor!!!
  • orta seviyenin çıkması için biraz geç kalınmadı mı 38xx lerle beraber çıkması gerekti bu kartların
    ama fiyatlar çok ucuz 8400 ler yerine tercih edilebilir
  • 3690 130$ fiyatıyla ve o performansıyla gerçekten çok satar
  • 2600 xt gddr4 ün bence asıl rakibi 3690 dır. (saat hızları düşürülmüş, stream işlemci sayısı arttırılmış)
    2600 xt den tabiki daha iyi olduğu kesin ama o test sonucu 128 bit kartı düşündüğümüzde bana pek inandırıcı gelmedi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: turkcu

2600 xt gddr4 ün bence asıl rakibi 3690 dır. (saat hızları düşürülmüş, stream işlemci sayısı arttırılmış)
    2600 xt den tabiki daha iyi olduğu kesin ama o test sonucu 128 bit kartı düşündüğümüzde bana pek inandırıcı gelmedi.

3690'ın 2600xt ile yada yeni 3600 serisi ile pek alakası yok. çünkü 3850'de kullanılan gpu'nun 128bit'lik sürümünü kullanıyor. 3ghz bir e6600 ile 3850'nin 10k puan alabildiğini düşünürsek. 8k rakamı oldukça inandırıcı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: synan

quote:

Orjinalden alıntı: turkcu

2600 xt gddr4 ün bence asıl rakibi 3690 dır. (saat hızları düşürülmüş, stream işlemci sayısı arttırılmış)

3690'ın 2600xt ile yada yeni 3600 serisi ile pek alakası yok. çünkü 3850'de kullanılan gpu'nun 128bit'lik sürümünü kullanıyor. 3ghz bir e6600 ile 3850'nin 10k puan alabildiğini düşünürsek. 8k rakamı oldukça inandırıcı...

o açıdan düşünmemiştim.
    3.5 ghz de çalışan bir e6750 ile ddr4 2600xt 6 bin civarı bir puan alırken kabaca baktığımızda çekirdek ve bellek hızları (dolayısıyla band genişliği) düşük ama 120 değil 320 stream işlemcisi kullanan bir kart o kadar fazla puan alırmı şaşırdım doğrusu ?

• Bu 3690 fiatı çok ucuz performasıda süper olursa cidden baya satar o kart..
  • quote:

Orjinalden alıntı: kamilinsan

3690 o fiyatıyla performans olarakda başarılı olursa çok satar

evet cok iyi satış rekorlarına ulasabilir performansına gore
  • quote:

Orjinalden alıntı: B-veritas

Ati suskunluğunu bozdu ve piyasaya her segmentten bomba gibi giriyor umarım aynı patlamayı AMD de yapar.

fiyatlar ve performanslarda iyi olursa belki ibre o zaman ati ve amd tarafına döner
  • 3690'ın 3dmark skoru ve satış fiyat bilgileri doğru ise bize ATi'ı tebrik etmek düşer.
  • imzamdaki sistemle 10 k alıyorum,daha önce 8600gts(150dolar+kdv) kullanıyordum 7K da kalıyordum eger 8k lık bu kart bu fiyatla girerse ki cpu skoru benim karttan düşük ben bu kartla bu sistemde 9 k alırım bu da acayip bir f/p çıkarıyor ortaya...
    1 ay önce yine bir forumda haziranı bekleyin demiştim ati geliyor..Amd'de gelecek...
  • 320stream işlemcisi baya iyi gözüküyor 3690 için.O puanla ve fiyatla gerçekten süper bi f/p kartı olur.
  • işte bu haber nvidianında kartlarını çıkartması için harika oldu.. fazla zaman almaz yakında nvidia da sırayla bomba gibi haberlerle gelir... ati kart çıkarmadıkça o da çıkarmıyordu.. ama şimdi sessizliğini bozma zamanı geldi herhalde.. sözde 6 altı ayda bir yeni bir gpu çıkaracaklardı yalan oldu...
  • Yazıyı okudum kartları incledim 3470 dikkatimi cekti kartın üstü bomboş 5 6 tane devre elamanı kullanmıslar okadar...

ama 3690 gercekten iyi iş cıkaracak bir kart gibi gözüküyor... ama kartta katı kapacitor kullanılsaymış gerek teknik anlamda gerek görünüm anlamında daha iyi olurmuş... 3690 ın makalede yazan fiyatlarda tr ye girmesi gercekten güzel olur acıkcası yayınlanacak testler söylenenleri doğrularsa ben bile bir adet almak isterim...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.