Şimdi Ara

Intel'de yeni fiyat indirimleri yolda; 4 çekirdekli işlemciler ucuzluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
0
Favori
6.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşlemci devi Intel cephesinde yeni bir fiyat indirim operasyonu daha gündemde. Geçtiğimiz yıl rakip AMD ile giriştiği fiyat düellosunda önce 22 Nisan indirimlerini yapan hemen ardındansa 22 Temmuz'da dört çekirdekli Core 2 Quad 6600 işlemcisinin yurt dışı satış fiyatını 266$'a çekerek önemli bir hamle gerçekleştiren Intel, özellikle son indirim ile birlikte 2007 yılının ikinci yarısında 1 milyondan fazla Core 2 Quad 6600 işlemcisi sattığı haberleriyle donanım gündeminin manşetlerinden de uzun bir süre inmemişti. 45nm üretim teknolojisine sahip Wolfdale kod adlı çift çekirdekli işlemcilerini geçtiğimiz günlerde resmen anons eden Intel kısa bir süre içerisinde 45nm üretim teknolojisine sahip Yorkfield kod adlı dört çekirdekli işlemcilerini de duyaracak. 45nm üretim teknolojisine sahip Penryn işlemcilerinin yanı sıra 65nm üretim teknolojisiyle üretilen ve özellikle giriş seviyesinde yer alan işlemci ailelerine de yeni modeller ekleyecek olan firma cephesinde önümüzdeki aylar yeni fiyat indirimlerine gebe olacak.

Intel'in yapmayı planladığı fiyat indirimleri ile ilgili olarak önümüzde iki önemli tarih duruyor ki bunlar 20 Ocak ve 20 Nisan. 20 Ocak'ta yani üç gün sonra Intel özellikle giriş seviyesinde yer alan bazı işlemcilerinin fiyatlarını aşağı çekerek özellikle rakip AMD'nin 80$ altı çift çekirdekli işlemci çözümlerine karşı ürün gamını bir nebze optimize etmiş olacak. Gelen haberlere göre, Intel 20 Ocak'ta çift çekirdekli Pentium E serisinden E2180 modelinin fiyatını 74$'a, E2160 modelinin fiyatını ise 64$'a indirecek yani her iki modelde de 10$'lık indirim yapmış olacak. Aynı tarihte çift çekirdekli Celeron E1xxx ailesinin ilk modeli olan ve 1.6GHz hızında çalışan 512Kb L2 bellekli E1200 modelini pazara sunacak olan firma paralel olarak tek çekirdekli Celeron 440 modelinin fiyatını da 59$'dan 53$'a çekmiş olacak. Bu arada 20 Ocak itibariyle Intel'in geçtiğimiz günlerde resmi duyurusunu yaptığı çift çekirdekli 45nm E8000 serisinin de rafları süslemeye başlaması bekleniyor. Her ne kadar VR-Zone'un tablosunda dört çekirdekli 45nm Q9000 serisinin 20 Ocak'ta çıkacağı belirtilse bile Q9000 serisinin detaylarını daha önce verdiğimiz bir errata sebebiyle Mart ayından önce çıkması açıkçası pek beklenmiyor.

Kullanıcıların önemli bir kısmını ilgilendiren fiyat indirimi ise 20 Nisan itibariyle gerçekleşecek. Zira Intel belirtilen tarihte dört çekirdekli Core 2 Quad Q6700/Q6600 ve çift çekirdekli Core 2 Duo E4600/E2200/E2180 işlemcilerinin fiyatlarında indirime gidecek. 266$'a satılmakta olan dört çekirdekli Core 2 Quad 6600'ün fiyatı 224$'a düşerken, Core 2 Quad 6700'ün fiyatı ise ciddi bir düşüşle (%50+) 266$'a geriliyor ve Q6600'ün yerine oturuyor. 20 Nisan'da Core 2 Duo E4600 işlemcisinin fiyatı da 133$'dan 113$'a gerilerken bunda hiç şüphe yok ki 2 Mart itibariyle kullanıma sunulması beklenilen ve 2.6GHz'de çalışan Core 2 Duo E4700 işlemcisinin 133$'lık fiyat etiketi ile pazara giriş yapacak olmasının etkisi büyük olacak. E4700 ile aynı tarihte Pentium E2220 (2.4GHz)işlemcisini de pazara sunacak olan Intel'de dolayısı ile E2200 modelinin fiyatı da yine Nisan ayında 74$'a gerileyecek. VR-Zone'un yayınladığı yol haritasına göre, Intel 45nm üretim teknolojisine sahip Core 2 Duo E8300 ve E2220 modellerini ise 20 Nisan'da duyuracak.

Bu arada kısa bir süre içerisinde kullanıma sunulması beklenilen ve LGA775 formunda Intel'in en iddialı Penryn işlemcisi olacağı bilinen 3.2GHz'lik saat hızına, 1600MHz FSB'ye ve 12MB L2 belleğe sahip olan Core 2 Extreme Q9770 işlemcisinin de son dakika kararı ile Ocak ayından Şubat sonu veya en geç Mart ayına kaydırıldığı anakart üreticilerine dayandırılarak yapılan haberlere yansıyor. Anlaşılan Mart ayına kadar Intel'in 45nm Penryn ürün grubunda firmanın dört çekirdekli tek temsilcisi 12 Kasım'da kullanıma sunulan QX9650 modeli olacak gibi görünüyor. Son olarak detaylarını daha önce yine sizler ile paylaştığımız ve AMD'nin 3 çekirdekli Phenom 8000 serisine karşı geliştirilen 45nm E7000 serisinin bir temsilcisi olacak E7200 ve 2GHz'de çalışan çift çekirdekli Celeron E1400 modellerinin de yılın ikinci çeyreğinde geleceği belirtiliyor. Bakalım AMD, Intel'in bu hamlesine yeni bir fiyat indirimi ile yanıt verecek mi bekleyip göreceğiz.

Sayfanın Linki : http://vr-zone.com/articles/Intel_Desktop_CPUs_Price_Cut_Schedule/5510.html

• AMD Yakında 50 dolara Athlon X2 satar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkercom

AMD Yakında 50 dolara Athlon X2 satar.

Her iki firmanın da giriş seviyesinde uygun maliyet elde edebilecek çift çekirdekli işlemcileri yer alıyor ama kuşkusuz yeni fiyat indirimleri daha güçlü işlemcileri daha alınabilir seviyelere taşıyacaktır ki haberdeki tablo da bunu doğruluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 17 Ocak 2008; 10:32:42 >
  • bende yeni sistem toplayacaktım bu haber iyi geldi artık Q6600'ü TÜRKİYE'de de 266$ alırız herhalde yada X2 5000+ BE yi veya Phenom 9600 BE yi Tabii B3 olanını biraz daha uygun fiyata iner İntel ve AMD çalışın çalışın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VenomS -- 17 Ocak 2008; 10:43:52 >
  • q9300 ve e8500
  • 1-2 ay içinde forum q9300 mü q6700 mü sorularıyla dolar herhalde

bence 6700
  • Bu indirim ve 9... serisi ekran kartları çıkınca pc toplamak daha bir hoş olur..
  • Giriş seviyesinde intel hakimiyeti geri almak istiyor. Bir çok kişi programını bu tabloya göre yapar. Her geçen gün daha iyi bilgisayarlar daha ucuza alınıyor. İnşallah her türlü indirim türkiyeye çabuk yansır. Şu PS3 lerde türkiyede ucuza satılsa keşke.
    Bu yönde bir bilgin varmı Acaba FX57
  • haber için teşekkürler beni daha çok 45 nm 4 çekirdekler ilgilendiriyor phenomlara bir darbe daha geldi ama hala amd den bi indirim görmedik
  • 4Ç. ler ertelendi denmişti, Q9300 geliyor mu

Q9300 çarpanı kaçtı arkadaşlar ??? İyi overclock olur mu acaba?

Yeni tartışma konusu :
    Q8400 mü Q9300 mü
  • quote:

Orjinalden alıntı: apemen

4Ç. ler ertelendi denmişti, Q9300 geliyor mu

Q9300 çarpanı kaçtı arkadaşlar ??? İyi overclock olur mu acaba?

Yeni tartışma konusu :
    Q8400 mü Q9300 mü

Haberi okumayıp sadece tabloya baktığın ne kadar da belli
  • Yeni pc toplucaktım martta kısmetse bu haber ilaç gibi geldi
  • E8400 ü bekliyorum
  • Son 6 aydır çift çekirdek kullanıyorum. 1 yıl daha hatta yıl sonuna kadar kullanırım. Fakat çift çekirdek başka bir çift çekirdeğe geçmeyi düşünmüyorum. Bir ihtimal Q9300 yaz gibi düşünebilirim. En avantajlısı o geldi bana.
  • Şu tabloya bakılırsa 8400 gerçekten iyi bir seçim gibi görünüyor. Bakalım 20 Ocakta piyasaya sürülen ürün ne zaman elimizde olacak? sabırsızlıkla bekliyorum
  • iyi iyi iyi cok iyi işte bole rekabet olsun sistemler iyi olsun
  • yahu q6600 ve Q6700 fiyatları düşecek ama nisan ayınımı bekleyeceğiz 4 aydır sistem toplayacağım bu gecikme hiç iyi olmamış
  • Q9300 266$ dan giriyor süper , kesinlikle almam gereken bir işlemci
  • Güzel fiyatlar sanki bu fiyatlar geçen senede görmüştüm!!!
  • vah AMD vah
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.