Şimdi Ara

## Transcend'den Yeni SSD'ler Geliyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Transcend'den Yeni SSD'ler Geliyor ##

İçinde bulunduğumuz 2008 yılı flash bellek teknolojisini kullanan katı halli disklerin yılı olacak gibi gözüküyor. SSD üzerine yoğunlaşan bazı firmaların iddiasına göre 2011 yılına kadar kullanım oranının %400+ artması beklenilen SSD'ler ile ilgili olarak gün geçmiyor ki yeni bir ürün veya model haberi gelmesin.

Bilindiği gibi SSD'ler flash bellek teknolojisini esas aldıkları için üzerlerinde herhangi bir mekanik aksam yada hareketli bir komponent yer almıyor. Tabi bu durum sessiz çalışmayı, vei güvenliğini ve daha düşük güç tüketimini de beraberinde getiriyor.

Son derece düşük güç tüketimleri ile özellikle dizüsütü bilgisayarlarda yeni yeni görünmeye başlayan SSD'ler 2009 yılından itibaren özellikle performans segmentinde yer alan masaüstü bilgisayarlara da giriş yapacak gibi gözüküyor. Erişim süreleri açısından da son derece iddialı olan diskler gelişimleri devam eden performans seviyeleri ile çok daha iyi bir noktaya da gelecek gibi gözüküyorlar.

Depolama ve bellek çözümleri üzerine çalışan Transcend firması da hazırladığı yeni SSD'lerini duyurdu. ExpressCard/34 de dahil olmak üzere farklı form faktörlerine sahip SSD'ler hazırlayan firmanın modelleri arasında SATA ve IDE arabirimini destekleyen modeller de yer alıyor. En hızlı modelinin 30MB/sn yazma hızına sahip olduğu ifade edilen diskler 32GB'lık kapasite sunuyorlar ve 64GB'lık modelleri de kısa bir süre içerisinde kullanıma sunulacak.

Transcend'in yeni disklerinin fiyatları hakkında ise henüz net bir bilgi yer almıyor.

• ssd ler gelene kadar benimkiler idare eder.
  • okuma yazma hızları oldukça düşük. boyutları da ufak. belki ucuz bir fiyattan piyasaya girerse hem bizler açısından daha iyi olur hem de rekabet artar; yüksek kapasite ve performanslı modellerin de fiyatlarının düşmesinde yardımcı olur. rekabet iyidir her zmn
  • Normal disklerden bile yavaş bunlar
  • haber için tesekurler
  • Yapmayın arkadaşlar 30 MB/sn hiçde yavaş değil
  • 60 mb normal diskler olduğuna göre yavaş hemde çok yavaş
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkercom

60 mb normal diskler olduğuna göre yavaş hemde çok yavaş

O bakımdan yavaş ancak,

1 Daha hızlıları için bir adım

2 Fiyatları düşük olursa raid ile HDD lere göre çok daha iyi bir raid başarımı sunar.

3 Özellikle günlük kullanımda düşük tepki süreleri ile HDD lerden yarı yarıya daha yavaş olmalarına rağmen daha hızlı işleyeceklerdir. (Bir müziğe ulaşma bir klasöre girme vs. Yoksa zaten veri aktarmada yavaşlıkları ortaya çıkar. )

Şimdi benim merak ettiğim sonuçta bunlar da silikon tabanlı olduğuna göre acaba bunları da OC leyebilecekmiyiz.? Sonuçta içinde bellek modülleri var bir firma öncülük edip gerilim ve bellekler için hız gecikme gibi ayarları yapabileceğimiz bir devre koyabilir. Sonuçta bunlar USB den bağlanan diskler gibi olmayacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 16 Ocak 2008; 7:56:08 >

• quote:

Şimdi benim merak ettiğim sonuçta bunlar da silikon tabanlı olduğuna göre acaba bunları da OC leyebilecekmiyiz.? Sonuçta içinde bellek modülleri var bir firma öncülük edip gerilim ve bellekler için hız gecikme gibi ayarları yapabileceğimiz bir devre koyabilir. Sonuçta bunlar USB den bağlanan diskler gibi olmayacaklar.

• quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Orjinalden alıntı: ilkercom

60 mb normal diskler olduğuna göre yavaş hemde çok yavaş

O bakımdan yavaş ancak,

1 Daha hızlıları için bir adım

2 Fiyatları düşük olursa raid ile HDD lere göre çok daha iyi bir raid başarımı sunar.

3 Özellikle günlük kullanımda düşük tepki süreleri ile HDD lerden yarı yarıya daha yavaş olmalarına rağmen daha hızlı işleyeceklerdir. (Bir müziğe ulaşma bir klasöre girme vs. Yoksa zaten veri aktarmada yavaşlıkları ortaya çıkar. )

Hic zannetmiyorum. O zaman hdd lerimizi de sokelim 7200 rpm deilde 15000 rpm lik motorlar taktiralim ostim de sanayiye yaptiririz

• raptorlerle raid0 150 mb/s okuma varken. Çok hemde çok yavaş şuan elimdeki diski ölçtüm kabaca 68 mb/s buda 54 usd lik disk. Eğer ucuz olursa ne ala ama 150 mb/s den aşağı hızlarla kimse fazla para vermez.
  • Bekleyelim görelim şu an başlangıç bunlar teknoloji daha neler doğurur....
  • bellek teknolojisi çok hızlı geliştiğinden pek yakında sata nın limitlerine dahi gelmek olası, şu an emekleme devresindeler
    Şu an için piyasada yer edinmeleri de çok kolay zira güç tüketimleri olağanüstü düşük üstelik 0 ses, darbelere karşı 10 kat a kadar dayanıklı ve voltajdan kaynaklanan bad sector oluşumu 0, ağırlıkları ise kuş tüyü kadar yani dizüstüler için biçilmiş kaftan şimdilik sadece fiyat engel teşkil ediyo ama her yeni teknolojide bu böyledir zaten.
  • 17 sene önce ramdisk falan yapıyorduk....hakkaten ciddi performans artışı sağlıyordu... yuh bu arada 17 sene geçmiş be... ihtiyarladık valla...ozamandan beri performans açısından böyle bi sistemimin olmasın istiyorum.....tabi fazla para vermek pek akıllıcı bi iş değil...o günü görürsem kesin bi tane ssd alacam...amaç hız oludğu için depolama alanın buyuk olması benim için önemli değil...16gb olsa yeter...aha gozum şu fusion iolarda 16gb 160$ civarı verseler..hemen alacam bu fiyatlara 1 -2 senede ineceğini tahmin ediyorum....okuma yazma fusionlarda 800/600 hadi bunada yavaş deyin......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El_domingo -- 16 Ocak 2008; 10:14:44 >

• kapasiteleri nekadar büyük olursa okadar iyi olucak ben 1tb cıkarsa 500gb hdd yerine satarlarsa 2tane alırım bitanede 500x2gb lıklarından alırım raid yaparım off interneti sömürürüm walla rapide rakip olurum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JrMaster -- 16 Ocak 2008; 11:06:59 >
  • Başlangıç için "çok ama çok" ya da "yavaş" kelimelerini pek haketmiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: nikseker83

okuma yazma hızları oldukça düşük. boyutları da ufak. belki ucuz bir fiyattan piyasaya girerse hem bizler açısından daha iyi olur hem de rekabet artar; yüksek kapasite ve performanslı modellerin de fiyatlarının düşmesinde yardımcı olur. rekabet iyidir her zmn

+1. Ama yine de çok pahalı olacaktır ve hızı normal bir harddiskten düşük. Daha önce 170Mb/s okuma ve 100MB/sn yazma hızlı SSD nin haberini almıştık.
  • Türkiye'de nereler satıyor Transcend SSD'leri?
  • bu ssd disklere ne kadar güvenli deselerde bana güven vermiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: researcher12

bu ssd disklere ne kadar güvenli deselerde bana güven vermiyor.

vermemeye de devam etsin cunku hıc guvenılır degıller bır kere ıclerınde flash bellekler var ve bu yuzden omurlerı cok kısa olucak maxımum 10 sene cunku flash belleklerın bellı bır yazma sılme omru var ve bu da ortalama bır kullanımda bıle 10 yılı asla gecemıyor ama harddisk ler ole degıller hardısk ını guvenlı bır sekılde muhafaza edersen sonsuza kadar sana eslık eder bunuda bır kenara bırakalım en fazla 7 yıl icinde pıyasa surulecek olan ıbm fırmasının gelıstırme asamasında oldugu Racetrack-Memory ler bılınen butun depolama bırımlerının cope atılmasına neden olacak neden mı nedenı cok basıt cunku hıc bır dez avantaja sahıp olmayacak 2.5'' boyunda bir harddisk düşünün hiç bir darbe ve sarsıntıdan etkılenmeyecek(ki en önemlisi bu) sahıp oldugu kayıt teknolojısı sayesınde 500.000 den fazla şarkı nın bu kucucuk alana sıgdığını düşünun ve beraberınde gelen ınanılmaz bır hız tam 5000 den fazla hd - dvd formatında fılmın sadece 1 sanıyede kopyalandıgını hayel edın işte bu en geç 7 yıl içerisinde piyasaya surulecek olan Racetrack-Memory

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SOUND BLASTER -- 16 Mayıs 2008; 14:03:09 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.