Şimdi Ara

Intel tek çekirdekli işlemci devrini kapatmaya hazırlanıyor, çift çekirdekli Celeronlar geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşlemci devi Intel 2009 yılı itibariyle masaüstü bilgisayarlar için tek çekirdekli işlemci devrini kapatmaya hazırlanıyor. İşlemci dünyasında yaşanan rekabet saat hızı mücadelesi ile başlamış ardından bellek miktarına yönelik arttırımlar ile yoluna devam etmiş, son olaraksa çekirdek meydan şavaşları ile gündeme gelmişti. Günümüz modern işlemcileri dört çekirdekli yani quad-core yapıya ulaşmış durumda. Hatta başta Nehalem mimarisi ile Intel olmak üzere AMD'nin de sekiz çekirdekli (octa-core) işlemcileri üzerinde çalışmakta olduğunu da biliyoruz.

Gelişen üretim teknolojileri ve paralelinde düşen maliyetler sonucu bugün çift çekirdekli işlemci modellerinin son kullanıcıya etiket fiyatı olarak yansıması 50$ seviyesine kadar gerilemiş durumda. Yazılım ve oyunlara da her ne kadar hedeflenenden yavaş adımlar ile olsa bile çok çekirdekli işlemci desteği kazandırılmaya başlanmış olması tek çekirdekli işlemcilerin beklenenden çok daha hızlı bir şekilde hafızalardan silinmesine neden olacak gibi gözüküyor. Zaten an itibariyle hem AMD'nin hemde Intel'in tek çekirdekli işlemci çözümleri genel olarak giriş seviyesinde bütçe odaklı sistemlere ve sistem entegratörlerine yönelik modellerden oluşuyor.

2008 yılı sonu itibariyle giriş seviyesinde çift çekirdekli işlemcileri ana alternatif olarak müşterileine sunmayı hedefleyen Intel cephesinde şu an tek çekirdekli model bakımından ürün portföyünün önemli bir kısmını oluşturan Celeron işlemci ailesini de tek çekirdekten çift çekirdeğe transfer etmeye hazırlanıyor. Firma bu ay anons etmeye başlayacağı Celeron E1xxx serisi ile Celeron işlemcileri de dual-core yani çift çekirdekli forma sokarken serinin ilk modelinin 20 Ocak'ta anons edilmesi beklenilen Celeron E1200 modelinin oluşturması bekleniliyor.

Tayvanlı anakart üreticilerinden gelen bilgilere göre, 65nm üretim teknolojisine sahip olacak Celeron E1xxx serisi işlemcileri çift çekirdekli ve Conroe tabanlı olacaklar. 800MHz FSB frekansı ile gelecek olan çift çekirdekli Celeron E1xxx serisi işlemcileri yine fiyatı ve hız aşırtma potansiyeli ile son kullanıcılar arasında popüler olan Pentium E2xxx serisinden sahip olduğu L2 bellek miktarı ayıracak. Zira Pentium E2xxx serisinin aksine Celeron E1xxx işlemcileri 512Kb ikinci seviye ön bellek ile gelecekler ve 65watt'lık TDP seviyesine sahip olacaklar.

Tablo HKPEC'den alınmıştır.

Celeron E1xxx serisi çift çekirdekli yeni işlemci ailesinin destek verdiği diğer temel özellikler arasında ESIT, Intel 64 ve XD Bit gibi teknolojiler de yer alıyor. Yeni serinin ilk anons edilecek modeli 20 Ocak'ta kullanıma sunulması beklenilen Celeron E1200 modeli olacak. 1.6GHz'lik saat hızına sahip olan işlemci 800MHz FSB ve 512Kb L2 bellek ile gelecek. 1000 adetlik alımlarda 53$'lık fiyata sahip olacağı söylenen Celeron E1200'ü sadece saat hızı arttırılarak frekansı 2GHz'e çıkarılan E1400 modeli olacak ve bu işlemci çıktığında aynı fiyat seviyesinde E1200 modelinin yerini alacak.

İlk etapta yüksek gibi görünen Celeron E1xxx serisi maliyetlerinin zamanla gerilemesi bekleniyor. Zira E1xxx serisi işlemciler ile birlikte işlemci devi Intel bir süre daha tek çekirdekli Celeron 400 serisi modellerini üretimeye ve piyasaya sağlamaya devam edecek. Firmanın çift çekirdekli Celeron E1xxx serisi işlemcilerinin yapılan projeksiyonlara göre, gelecek senenin ikinci çeyreği içerisinde firma toplam satışlarının %10'unu oluşturması ve tek çekirdekli Celeronların tamamının yerini alması öngörülüyor.

Sayfanın Linki : http://www.hkepc.com/?id=618

• inşalla bu octa core lar ile bir süreliğine "nokta kor"lar şu çekirdek geliştirme işine...
  • Haber için teşekkürler fx57. Intel de tik tak işliyor, beklenen bir gelişmeydi. Belki bu sayede çift çekirdek fiyatları biraz daha düşer.
  • AMD x2 4000+ 68 dolar ama bu gidişle 50 dolara düşecek gibi.O zaman bi sistem kurarız artık.
  • yazılım firmaları da tek çekirdekden çift ve daha çok çekirdek uyumlu yazılımlara kayarsa güzel olur...işlemciler tamam..yazılımlar geriden geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi configsYs -- 14 Ocak 2008; 16:48:02 >
  • Performans olarak nasıl olur acaba.
  • celeronlar benim işlemçiyi sollar yani heee
  • Celeronsa uzak durun derim ben tabi karar sizin yinede
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkerinanç

inşalla bu octa core lar ile bir süreliğine "nokta kor"lar şu çekirdek geliştirme işine...

teknolojinin hızlı bir şekilde ilelemesinin ne gibi bir sakıncası var?? Bugün presscot kullanmak daha mı çok hoşuna giderdi??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Batuist -- 14 Ocak 2008; 20:56:54 >
  • 10 çekirdekli de olsa adı üstünde celeron..
    ben p4 kullanmayı yeğlerim..
  • Bazı arkadaşları tavsiyem var: Saçma sapan yorumlar yazacağınıza "haber için teşekkürler" deyin bari. Ne demek adı Celeron olunca.. Madem işlemcinin adını beğenmiyorsanız kendiniz bir ad verin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: wizardim

Bazı arkadaşları tavsiyem var: Saçma sapan yorumlar yazacağınıza "haber için teşekkürler" deyin bari. Ne demek adı Celeron olunca.. Madem işlemcinin adını beğenmiyorsanız kendiniz bir ad verin.

1.keşke sadece ismi sorun olsa ama celeronların ucuz olması için tasarlandığını herkes bilir ve performans adına birşey bulmak çok zor bu cpularda..
    2.burası bilgi platformu burada tartışılır.. yorum yazmak ilhilenmektir zaten.. bu da en büyük teşekkürdür bence..
  • quote:

Bazı arkadaşları tavsiyem var: Saçma sapan yorumlar yazacağınıza "haber için teşekkürler" deyin bari. Ne demek adı Celeron olunca.. Madem işlemcinin adını beğenmiyorsanız kendiniz bir ad verin.

haber için teşekkürler demekte o kadar mantıklı değilki genelde mesaj kaygısı güden üyeler bence bunu yazıyor yada benzeri olan "emeğe saygı" ,"rep puan verin" gibi ifadeler beni çileden çıakrıyor
    hiç değilse üye celeron hakkında düşücesini yazmış bana görede böyle olmalı zaten
  • goy goy muhabbeti bir yana da; (yukarıdaki 4-5 msg)
    bu celeron'un orta halli bir p4'den performans olarak ne farkı oluyor o zaman...?
    zira celeron pentium'un cache belleği kırpılmış hali değil mi idü...?
    var mıdır yanıtlayacak...?

belki wizardim yanıt verir...????????
  • quote:

Orjinalden alıntı: necoinside

quote:

1.keşke sadece ismi sorun olsa ama celeronların ucuz olması için tasarlandığını herkes bilir ve performans adına birşey bulmak çok zor bu cpularda..
    2.burası bilgi platformu burada tartışılır.. yorum yazmak ilhilenmektir zaten.. bu da en büyük teşekkürdür bence..

sen celeron kullanmamış olabilirsinn ama ben celeron 1.7 ,celeron d 2.8 kulandımm ve bu işlemcilerle cok fazla oyun bitirdim performanslarındanda cok memnundum yanı beni hiç yarı yolda bırakmadılar celeronlarıda fazla param olamadıgı için aldım cok param olsa baska işlemci alırdımm zaten 2. el bi pentıum d aldım yaza kadar idarelık yazında 4 cekırdeklı ya amd yadan intelli bi sistem kurucam ve celeronlarımla gecırdıgım vakıttendende cok memnundummm(tabı herkesın oyun anlayısı farklı olabilir mesela bana 1024 ve medıum cözunurluk yeter fazlasıı na gerek yok baba goree o yuzden celeronlardan cok memnunummm

• Arkadaşlar işlemciler hakkında burada haberden öte her türlü bilgi veriliyor. Burada habere konu edilen celeron işlemciler Cache belleği hariç E4000 ve E2000 serisinden pek farklı değil. Dolayısıyla E4000 serisinden Cache belleğin etkisi kadar geridedir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: necoinside

10 çekirdekli de olsa adı üstünde celeron..
    ben p4 kullanmayı yeğlerim..

Sen şimdi E2160-E2180 serisine de P4 dersin

Sadece ismi Celeron. Önemli olan çekirdeklerin Conroe olması. Zaten durum böyle olmasaydı; testlerde önbellek miktarının haricinde çok daha fazla fark olması gerekirdi
  • bu küçümsenen celeronlar artık eskisi gibi değil ki yahu. celeron420 almıştım bi ara %108 oc oluyordu. 7k 3d 05 cpu puanı.. gerçi e2140 12k alıyor maşallah
  • %100 oc olması önemli değil uygulamalarda ki başarımı önemli 3mark veya süperpi kasacak adam celeron almaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkercom

%100 oc olması önemli değil uygulamalarda ki başarımı önemli 3mark veya süperpi kasacak adam celeron almaz.

50 liraya kral gibi performans alınabiliyor'dan bahsediyorum ben.

3d mark veya super pi kasacak adam e6850 ya da q6600 almalı minimum zaten. onlarla bunlar arasında dağlar fark var, fiyat olarak da performans olarak da. Yaptığın yoruma anlam veremedim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.