Şimdi Ara

##8800GT Bios Vmod Rehberi##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
5.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu yazımda sizlere Nvidia'nın son zamanlardaki en iyi fiyat/performans ekran kartı olan 8800GT'lere nasıl Bios Vmod yapabileceğimizi anlatacağım. Yapacağımız işlem ise standartı 1.05V olan GPU voltajını 1.1V'a çıkartmaktan ibaret. Peki bunu nasıl yapacağız? Bilindiği gibi kartın üzerine yapılacak lehim türü Hard Modlar çok düzgün yapılmadığı sürece (çıkartıldığında iz kalmaması lazım) kartımızı garanti dışına çıkartıyor ama bios üzerinde yapacağınız oynamalar kartımızı garanti dışına çıkartmıyor (siz söylemediğiniz sürece anlaşılması imkansız). Lafı fazla uzatmadan bize lazım olan araç ve gereçlere geçelim...

Lazım olanlar

NVFLASH (Kartımıza hazırladığımız biosu bu program ile yazacağız.) (İndirmek için tıklayın!)
    1 adet Boş disket ya da boş CD,DVD (Dos ortamında erişebilecek herhangi bir medya olmalı)
    1 adet başlangıç disketi ya da CD'si (Bilgisayarımızı dos ortamında başlatıcak herhangi bir medya)
    1 adet 8800GT Ekran kartı (Marka model önemli değil)
    Elektrik kesintilerine karşı UPS (Olmasada olur ama elektrikler kesilir ya da voltaj düşerse kartın biosunu tamamen uçurursunuz)
    PCI Ekran kartı (Herhangi bir terslik anında sistemi bu kart ile açıp eski bios'u 8800GT'mize yazdırmakta kullanacağız. Yapacağımız işlem sorunsuz olursa gerek yok tabi ki)
    Nibitor 3.7 (Biosumuzu bu program ile hazırlayacağız) (İndirmek için tıklayın!)

Lazım olan araç ve gereçleri öğrendikten sonra şimdi işlemi nasıl yapacağımıza adım adım bakalım.

İlk önce yapmanız gereken kartımızın üzerindeki biosun yedeğini almak olmalı. Bunun için sırası ile şu işlemleri yapacağız.
    Nibitor'u açıp Tools>Select Device diyerek kartımızı seçeceğiz. Daha sonrada Tools>Read into Nibitor diyeceğiz ve nibitor programı biosu kartımızdan okuyacak. İşlem bittikten sonra File>Save bios diyeceğiz ve biosumuzu .rom uzantılı olarak HDD'mize kayıt edeceğiz. Artık gönül rahatlığı ile biosu editleyebiliriz. Nasıl olsa yedeğimiz var ve bir sorun anında fabrika haline geri getirebiliriz.

Şimdi Nibitor programından aşağıdaki resimlerde bulunan 2 yeri değiştireceğiz. Bu sayede kartımızın 1.05V voltajını 1.1V yapmış olacağız.

Şimdide değiştiriyoruz ve resimdeki değerlere getiriyoruz.

Eğer istersek kartımızın boot esnasında ekranda görünen yazısınada müdahele edebiliriz. Ben kendi kartımı aşağıdaki gibi yaptım.

Değerlerimizi girdikten sonra File>Save Bios diyoruz ve işlemimizi tamamlıyoruz. Artık biosumuz hazır.
    Not: Ben kartın üzerindeki biosa eski, yenisinede yeni diye isim verdim. Karıştırmamak için sizde bu şekilde yapabilirsiniz.

Şimdi Nvflash ve hazırladığımız biosları bir disketin içine atıyoruz ve bilgisayarımızı başlangıç disketi ile açıyoruz. (Disketteki verilerin sağlamdığını test etmek için HDD'ye bir kere dosyaları kopyalayın, eğer hatalı yazılmış veya okunmuyor ise temiz bir medyaya tekrar kopyalayın.)

Bilgisayarımızı dos işletim sisteminde açtıktan sonra sırası ile aşağıdaki işlemleri yapacağız.

a:\>nvflash yeni.rom

Burada (a:) yerine biosun bulunduğu medyanın sürücü harfini yazacaksınız. "yeni.rom" yazan yerede biosa verdiğiniz ismi yazıcaksınız ama mutlaka sonuna " .rom "u eklemeyi unutmayın.

Enter tuşuna bastıktan sonra birkaç saniyelik bir işlem olucak ve devam etmek için "Y" tuşuna basmanız gerektiği söylenicek. "Y" tuşuna basacağız ve 10 saniye kadar bir süre geçtikten sonra biosumuz yüklenmiş olucak. Sistemi restart ettikten sonra ekrana görüntü geliyor ise işlemi başarı ile uyguladınız demektir. Görüntü yoksa bir yerde yanlış yapmış olmalısınız. PCI ekran kartını sisteme takın ve sistemi PCI kart üzerinden açın, dos ortamına geçip 8800GT'mizin eski biosunu anlattığım şekilde yükleyin. Bu işlem sonunda kartımız fabrika ayarlarına dönücektir.

Windows açıldıktan sonra kartımızın fan hızını %100'e getiriyoruz ve rivaturner (hangi o/c programını kullanıyorsanız onunla yapın) ile kartımıza yüklenmeye başlıyoruz. Ben Evga 8800GT Superclocked ile GPU: 770, Shader: 1840, Ram: 2200MHz'ye kadar sorunsuz çıkardım. Daha üstünde artifact verip sistem donmaya başladı. Büyük ihtimal daha üstü için Hard mod yapmak gerekiyor benim kartım için. Sizin kartınız daha yüksek değerlerede çıkabilir, daha az değerlerede çıkabilir. Tamamen elinizdeki kartın potansiyeline bağlı bir olay. Ayrıca bu işlem kartın ısısını yükseltiyor, Soğutmanız çok iyi değilse kartınıza zararlı olabilir. Yapan kişilerin bir kısmında mosfet ötme sesi gelmeye başlamış bazı kartlarda, benimkinde öyle bir sorun yok ama sizin kartınızda olabilir.

Başka bir makalede görüşmek üzere, hoşçakalın.

Not: Yukarıda yapacağınız işlemlerde risk tamamen size aittir. Oluşabilecek herhangi bir sorunda asla mesuliyet kabul etmem!

Tüm hakları saklıdır, izinsiz kullanılması halinde hukuki yollara başvurulacaktır!!!

3D MARK 2006 testi isteyen arkadaşlar vardı. Biraz geç oldu ama test edicek vakit bulabildim sonunda. Sonuç aşağıdadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnacoN -- 22 Ocak 2008; 14:13:54 >

• Teşekkürler,işime yarayacak bu...
  • benim zaten konum vardi

keske oraya ekleseydin

http://forum.donanimhaber.com/m_19170627/mpage_1/key_//tm.htm#19170627
  • bios mod bazı kartlarda pek bir getiri yapmıyor sizde ne kadar bir fark oldu acaba ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: MiDNiGhTKiSs

bios mod bazı kartlarda pek bir getiri yapmıyor sizde ne kadar bir fark oldu acaba ?

Kartın default hızları 650/1650/1900MHz idi.
    Vmoddan sonra 770/1840/2200MHz'de artifact vermeden crysis oynayabiliyorum. Fazla vaktim olmadığı için 3d mark testi yapamadım. En kısa sürede onlarıda yapacağım.

@CeOfFuture

Görmedim kusura bakma.
  • quote:

Orjinalden alıntı: AnacoN

quote:

bios mod bazı kartlarda pek bir getiri yapmıyor sizde ne kadar bir fark oldu acaba ?

Kartın default hızları 650/1650/1900MHz idi.
    Vmoddan sonra 770/1840/2200MHz'de artifact vermeden crysis oynayabiliyorum. Fazla vaktim olmadığı için 3d mark testi yapamadım. En kısa sürede onlarıda yapacağım.

@CeOfFuture

Görmedim kusura bakma.

en kısa zamand abi d mark sonucu verirseniz sevinirim maksat puan değil o hızarda bitirebilmesi benim için... Birde soğutucu kendi soğutucusu mu ?
  • Kartın değerleri ve soğutucusu imzamda yazıyor, sanırım imzalar sizde kapalı. Kartın üzerinde Zalman FC ZV-1 fatality takılı.
  • walla bende yapmak istedim bir anda fkt floopy kullanmıyorum.. artı test sonuçlarını görsek süper lur değicek mi yani..
  • quote:

Orjinalden alıntı: emosh

walla bende yapmak istedim bir anda fkt floopy kullanmıyorum.. artı test sonuçlarını görsek süper lur değicek mi yani..

Çok uğraştırıcı bir işlem yokki ortada. Her halükarda hızlar daha yukarı çıkıyor ve stabilite artıyor. %10 bile fark olsa değer yani.
  • quote:

Kartın değerleri ve soğutucusu imzamda yazıyor, sanırım imzalar sizde kapalı. Kartın üzerinde Zalman FC ZV-1 fatality takılı.

@AnacoN hocam zalman soğutucu ile kartın sıcaklık durumu nedir voltaj arttırdıktan sonra_? bir de def: voltaj ile kaçtı? voltaj ne kadar ısı artışına neden oldu o açıdan soruyorum?
  • quote:

Orjinalden alıntı: hydro1212

quote:

Kartın değerleri ve soğutucusu imzamda yazıyor, sanırım imzalar sizde kapalı. Kartın üzerinde Zalman FC ZV-1 fatality takılı.

@AnacoN hocam zalman soğutucu ile kartın sıcaklık durumu nedir voltaj arttırdıktan sonra_? bir de def: voltaj ile kaçtı? voltaj ne kadar ısı artışına neden oldu o açıdan soruyorum?

Vmod ve max hız aşırtmadan sonra kart max 65-66 derecede kalıyor. Bu değerlerede Ati tool'un 3d demosunda ulaşıyor. Crysis oynarken kartın tepe noktası 55 derece oluyor. Eskiden 48-49 falandı oyunlarda, ati toolda da 57 falan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnacoN -- 13 Ocak 2008; 0:45:32 >
  • quote:

en kısa zamand abi d mark sonucu verirseniz sevinirim maksat puan değil o hızarda bitirebilmesi benim için... Birde soğutucu kendi soğutucusu mu ?

crysis oynamış zaten ki gayet yeterli stabil olup olmaması açısından.

3dmark ı geçipde oyunlarda takılınabiliyo özellikle crysisde.

bu mod olayı iyimiş dediğin gibi hem kolay hemde getirisi mutlaka var,cesaret edip yapmak lazım.

benim evga 8800gt ko 720/1800/2000 de 10 dakka crysis oynatmıyo, vmoddan sonraki 770/1840 gayet güzel rakamlar.
    bi şekilde denemek lazım yaw!
  • Bilgiler için teşekkürler.

Kartım zaten 720/2100 değerlerine ulaşabiliyor ve stabil çalıştırıyor..Bu değerler bana yetiyor.Benim için vmoda gerek olmuyor.
  • bende denemek istiyorum.Kartım palit 8800gt sonic.Ama burdaki çoğu arkadaşın PCB si yeşil.benimki kırmızı pcb li palit 8800gt sonic.Acaba hazır bios indirsem bir sorun olur mu ki?Sadece rengi değişik pcb nin o kadar.

Birde palit in üstündeki fan yeter mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: GoldPunch

bende denemek istiyorum.Kartım palit 8800gt sonic.Ama burdaki çoğu arkadaşın PCB si yeşil.benimki kırmızı pcb li palit 8800gt sonic.Acaba hazır bios indirsem bir sorun olur mu ki?Sadece rengi değişik pcb nin o kadar.

En sağlıklısı kendiniz editleyin. Nasıl yapmanız gerektiğini anlattım zaten. Çok kolay bir işlem.
  • quote:

quote:

bende denemek istiyorum.Kartım palit 8800gt sonic.Ama burdaki çoğu arkadaşın PCB si yeşil.benimki kırmızı pcb li palit 8800gt sonic.Acaba hazır bios indirsem bir sorun olur mu ki?Sadece rengi değişik pcb nin o kadar.

En sağlıklısı kendiniz editleyin. Nasıl yapmanız gerektiğini anlattım zaten. Çok kolay bir işlem.

herhangi bir sorun çıkmasından korkuyorum.Şimdi kartım default core 650 de geliyor.Kaça çıkarabilirim bu yöntem ile?
  • quote:

quote:

quote:

herhangi bir sorun çıkmasından korkuyorum.Şimdi kartım default core 650 de geliyor.Kaça çıkarabilirim bu yöntem ile?

Kesin birşey söyleyemem. Siz Vmod yapadan biraz zorlayın kartı artifact vermeden en stabil değeri neresiyse ortalama 20-30 MHz daha üstüne çıkartır bu yöntem.

• Elektrik kesintilerine karşı UPS (Olmasada olur ama elektrikler kesilir ya da voltaj düşerse kartın biosunu tamamen uçurursunuz)

demişsiniz ya mesela, elektrikler kesildi.Sonra pcı kartı takıp eski bios u tekrar uçan kartımıza yükleyip diriltebilir miyiz?
  • quote:

Elektrik kesintilerine karşı UPS (Olmasada olur ama elektrikler kesilir ya da voltaj düşerse kartın biosunu tamamen uçurursunuz)

demişsiniz ya mesela, elektrikler kesildi.Sonra pcı kartı takıp eski bios u tekrar uçan kartımıza yükleyip diriltebilir miyiz?

Yarım yüklenen bios sırasında oluşacak sorunlardan dolayı tekrar bios yazılamama ihtimali var ama yazılma ihtimali var. Şans işi yani.
  • http://forum.donanimhaber.com/m_19170627/mpage_1/key_//tm.htm#19170627
    Bu konuda USB BELLEK ile BOOT edebilme işlemini yazmıştım oradan faydalanabilirsiniz.
    EE başka birşey Kalmadı. Yapan arkadaşlardan sonuçları görmek isteriz
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.