Şimdi Ara

Nvidia'nın orta segmentteki yeni silahı GeForce 8800GS servis edilmeye hazır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Grafik endüstrisinin lider isimlerinden Nvidia'nın GeForce 8800GS modeli ile ilgili gün yüzüne çıkan ilk detay ve test sonuçlarını daha önce yaptığımız haberlerimizde sizler ile paylaşmıştık. Firmanın GeForce 9600GT modeli pazara giriş yapana kadar rakip AMD-ATi'nin şu sıralar önemli satış rakamlarına ulaştığı ifade edilen Radeon HD 3850 modeline cevap niteliğinde olacak ve limitli sayıda üretilecek GeForce 8800GS'nin kullanıcılar ile buluşmasına kısa bir süre kaldı. Asus, XFX, EVGA ve Palit gibi belli bazı firmaların hazırlayacağı GeForce 8800GS ile ilgili olarak üreticilerin çalışmaları da artık son noktaya gelmiş durumda. Zira Asus başta olmak üzere bazı firmaların GeForce 8800GS temelli modelleri artık servise hazır.

Yeston'un 768MB bellekli GeForce 8800GS modeli, daha fazla görsel için buraya tıklayabilirsiniz!

Nvidia'nın G92-150 kodlu grafik işlemcisini kullanan GeForce 8800GS teknik özellikleri itibariyle GeForce 8800GT ve G92 tabanlı GeForce 8800GTS'den ayrılıyor. Kuşkusuz GeForce 8800GS'nin seri dahilinde yer alan diğer modellere göre en önemli farkı sahip olduğu bellek bant genişliği. Zira GeForce 8800GS, 192-bit bellek veri yolu ile geliyor. Paralel işlem birimi de G92 tabanlı diğer modellere göre 96'ya düşürülen ürünün bellek opsiyonları da 8800GT ve 8800GTS'egöre farklılık içeriyor. Üretici firmalar yeni grafik çözümünün hem 384MB hemde 768MB GDDR3 bellekli modellerini hazırlayacaklar. İki farklı bellek kapasitesi ile sunulacak kartların saat hızları da bellek kapasitesine göre farklılık gösterecek. GeForce 8800GS'nin hem 384MB hemde 768MB bellekli modellerinin teknik özellikleri ise şu şekilde olacak;

Teknik özellik tablosu expreview'a aittir

Bu arada donanım dünyasının önde gelen oyuncularından Asus da GeForce 8800GS temelli yeni ekran kartlarını duyurdu. Firmanın hazırladığı 384MB bellekli iki yeni GeForce 8800GS'den biri standart saat hızları ile gelirken "TOP" serisi dahilinde hazırlanan ikinci model ise fabrika çıkışı arttırılmış saat hızlarına sahip. Asus'un Glaciator adını verdiği özel soğutma çözümü ile gelen kartlardan standart model 550MHz gpu, 1600MHz bellek ve 1375MHz shader hızına sahipken GeForce 8800GS TOP ise 600MHz gpu, 1800MHz bellek ve 1700MHz shader saat hızlarına ile geliyor. PCIe 2.0, SLI ve DirectX 10 destekli olan her iki modelin de kısa bir süre içerisinde kullanıcılar ile buluşması beklenirken Asus'un 768MB bellekli 8800GS modelleri üzerinde çalıştığı da bildiriliyor.

Nvidia'nın rakibi AMD-ATi'yi hiçbir segmentte yalnız bırakmak istemediğini GeForce 8800GS modeli ile daha iyi anlıyoruz. Zira firmaya yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, zaten limitli sayıda üretilecek olan GeForce 8800GS'nin hazırlanmasındaki temel amaç 9.jenerasyon GeForce ailesinin ilk temsilcisi olacak GeForce 9600GT'nin çıkışına kadar olan ara süre zarfında rakip ATi'nin Radeon HD 3850 ile satışlarını arttırmasının önüne geçmek olduğu ifade ediliyor. Arka arkaya kısa sayılabilecek aralıklar ile pazara giriş yapacak olan GeForce 8800GS ve GeForce 9600GT ile birlikte yaşanması gündemde olan muhtemel fiyat indirimleri son kullanıcıları sevindirecek gibi gözüküyor.

GeForce 8800GS'nin ilk test sonuçlarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz!

Sayfanın Linki : www.nvidia.com

• Güzel bir fiyatla girerse peynir ekmek gibi satılır.8800 gt ile aşırı bir fark yok aralarında.
  • teşekkürler fiyatı ne kadar olur acaba ?
  • Her ne kadar 2lik sayı sistemine aykırı bir kart olsa da
    eğer uygun fiyatla piyasaya sürülürse üzerine yüklenen misyonu;
    (yani 3850 satışlarını baltalama) layıkıyla yerine getirip , nvidia'nın yüzünü güldürebilir.
    İşin güzel yanı bu sayede ATI'nin oluşan rekabetle 3850 fiyatlarını biraz daha aşağı çekmesine yarar ki,
    150-200 YTL'si olana bütçe artırmasını beklemeden direk 3850 al diyebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TRQX -- 10 Ocak 2008; 23:00:22 >
  • özel haber için teşekkürler erdi

ben 9800 GTX veya Ultrayı bekleyeceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kumandan -- 10 Ocak 2008; 23:08:37 >
  • 768mblık modelin Türkiye fiyatını ve performansını dört gözle bekliyorum şahsen.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kumandan

özel haber için teşekkürler erdi

Kesinlikle bende bu haberler çerez oluyor!!!
  • yeşil kutu gorunce kurbağa çıkıcak karşıma dedim. neyse asus muş :)
  • quote:

8800 ultranı ne yapacaksan artık :)

Ayırca GS modeli olduğu düşünüldüğünde özellikleri tatminedici bence
  • neden MSI gibi kartları görece plarak ucuz markalar değilde Asus .Asus fiyatları yine kazık olur kesin diğerlerine göre
  • İşte rekabetin tüketiciye sunduğu nimetlere bir örnek.

Keşke nvidia ve ati ile rekabete girebilecek bir üretici daha olsaydı.

intel-nVidia arası biraz daha kızışsa da, intel de ekran kartı üretimine girse ne kadar muhteşem olurdu.
  • bit olarak nasıl olacak acaba ferformans testleri vs bekleyip görmek lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: COMMODORE64

quote:

8800 ultranı ne yapacaksan artık :)

Ayırca GS modeli olduğu düşünüldüğünde özellikleri tatminedici bence

Sana satarım padişahım

• iyi güzel de sınırlı sayıda üretilecekse ne anladım bu işten ben nasıl HD3850 rakibi olacak bu?
    bildiğim kadarıyla ATI şu anda yoğunluğunu bu HD38xx serisi üzerine yoğunlaştırdı,hadi HD3850 serisini geçti diyelim on binlerle ölçülen(zannedersem 100 bin) kart sıyısı ile mi HD3850 serisini altetmeyi düşünüyor?
    bence gerçek rakibi 9600GT veya GTS falan olur HD3850 nin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkerinanç

iyi güzel de sınırlı sayıda üretilecekse ne anladım bu işten ben nasıl HD3850 rakibi olacak bu?
    bildiğim kadarıyla ATI şu anda yoğunluğunu bu HD38xx serisi üzerine yoğunlaştırdı,hadi HD3850 serisini geçti diyelim on binlerle ölçülen(zannedersem 100 bin) kart sıyısı ile mi HD3850 serisini altetmeyi düşünüyor?
    bence gerçek rakibi 9600GT veya GTS falan olur HD3850 nin...

Açıklaması haberde var aslında.

quote:

Nvidia'nın rakibi AMD-ATi'yi hiçbir segmentte yalnız bırakmak istemediğini GeForce 8800GS modeli ile daha iyi anlıyoruz.

Buradaki amaç; 3850 'den daha fazla 8800gs satmak değil, 3850'nin piyasasını baltalamak. Fiyatını düşürmeye zorlamak.
    Kısaca ati'nin karına hedef alınmış bir ekran kartı üretimi.

nvidia temiz dövüşmüyor.

• hiçbir zaman dövüşmedi zaten de 100 bin kartla baltalayacaksa ATI bu işi bıraksın zaten,reklam kokan hareketler bence bunlar,HD3850 serisinin bulunduğu segmente bir türlü rakip çıkaramadı hırs yaptı Nvidia başka birşey değil...
    bununla uğraşacağına 9600 serisine ağırlık verse aha iyi olurdu bence...
  • quote:

Orjinalden alıntı: TRQX

Her ne kadar 2lik sayı sistemine aykırı bir kart olsa da
    eğer uygun fiyatla piyasaya sürülürse üzerine yüklenen misyonu;
    (yani 3850 satışlarını baltalama) layıkıyla yerine getirip , nvidia'nın yüzünü güldürebilir.
    İşin güzel yanı bu sayede ATI'nin oluşan rekabetle 3850 fiyatlarını biraz daha aşağı çekmesine yarar ki,
    150-200 YTL'si olana bütçe artırmasını beklemeden direk 3850 al diyebiliriz.

Aynen katılıyorum arkadaşım.

• ya arkadaşlar benim içime bir kere bu kart hiç sinmedi niye derseniz hepinizi bilirsinizki bütün test sistemleri intell tabanlı işlemci ve anakartlarlan yapılır amd tabanı genelde kullanılmaz ama işin en kötü yanı artık ekran kartlarıda işlemci beğenmeye başladı ve bu da bize sanırsam olumlu yansıyacak gibi şimdi bu kartlar hd 3850 rakipleri olacak diyolar ama unutmayın bu kart 192 bit gdr 3 bellek hd 3850 de 256 bit gdr 3 bellekleri barındırıyo.bilmem hatırlarmısınız donanımhaberin hd 3850 leri tanıttığında 8600 gts lere yarı yarıya fark attığını hepimiz biliriz sanırsam şimdi ise bu kartların rakibi olmaya aday olan kartlar 192 bit belleklen çıkıyor karşımıza tabiki intelin en son sistemleriyle bilmem kaçımızda bu son sistemler var orası da çok mechuldür yani ben bir amd 5200 kullanıcısı olarak genelde ati kartlara yönelirim çünkü ati amd ylen daha iyi geçiniyo bu kartlar ülkemizde sanırsam 160 180 dolar arası satılacak bana göre
    bu fiyatlar fazla ama bu bize yarıyacak gibi gözüküyo inşallah ati bunları görür ve 270 ytl lerde gezen fiyatları 200 ytl ye kadar indirirler

• bu da 2900pro gibi ara bi kart olacak ve pek bulunmayacak sanırım.
  • bu kartın 96shader işlemcisi var.. 9600gt de ise 64... aradaki bellek bant genişliğinide düşünürsek hemen hemen aynı performansı verecek gibi görünüyor... hatta 8800gs in daha iyi olması bile beklenebilir... yanlış mı düşünüyorum...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.