Şimdi Ara

Anlık 100amper Sürekli olarak 75 amper lazım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.607
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar ne tavsiye edersiniz? arkadaşım güç kaynağına kondansatör bağlıcan dedi sadece bu kadar bir çıktı haftalardır offline buraya sorayım dedim ben de... Ha 12 volt olacak...

• neyde kullanacaksın ..
  • Sürekli 72A,Anlık 112A verecek SMPSU yapabilirim size.
    O nasıl oluyor derseniz,4 tane kaliteli bilgisayar psuları ile parallelleme sistemi yaparım,yukarda verdiğim değerleri sorunsuz verir.

Kondasatörle felan olmaz bu iş,kondansatör anca anlık değeri yükseltebilir o da birkaç milisaniyeliğine verir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 11 Ocak 2008; 0:04:30 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: DiabloXT

Sürekli 72A,Anlık 112A verecek SMPSU yapabilirim size.
    O nasıl oluyor derseniz,4 tane kaliteli bilgisayar psuları ile parallelleme sistemi yaparım,yukarda verdiğim değerleri sorunsuz verir.

Kondasatörle felan olmaz bu iş,kondansatör anca anlık değeri yükseltebilir o da birkaç milisaniyeliğine verir.

artı çıkışa takacağınız bi kaç binlik kondansatör bile smps yi korumaya geçirebilir.

istersenin 80 liraya 1000w 13 voltluk transformatör temin edebilirim.üzerinde doğrultma devresi ve gerilim regülatörüde dahil

• quote:

Orjinalden alıntı: sezer1247

quote:

Sürekli 72A,Anlık 112A verecek SMPSU yapabilirim size.

artı çıkışa takacağınız bi kaç binlik kondansatör bile smps yi korumaya geçirebilir.

istersenin 80 liraya 1000w 13 voltluk transformatör temin edebilirim.üzerinde doğrultma devresi ve gerilim regülatörüde dahil

Hocam ilk açılış anında koruma devresi tam çalışmadığından problem etmiyorlar.İlk açılışta dolduruyor kondansatörleri sorunsuzca.Ama çalıştıktan birkaç saniye sonra boş bi kondansatörü bağladığımızda korumaya geçebiliyor tabi.

20.000uF kondansatör denemiştim sorunsuzdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 11 Ocak 2008; 1:05:41 >

• bu güç kaynağını nerde kullanıcaksın belirtseydin,
    kanaatimce senin işini anca 120 amperlik akü görür
  • quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194

bu güç kaynağını nerde kullanıcaksın belirtseydin,
    kanaatimce senin işini anca 120 amperlik akü görür

120Amperlik akü diye birşey yoktur,amperlerde teorik akım sınırı olmaz,kısa devre anında bi akü 300A ve üzeri akımlara çıkabilir.Sizin bahsettiğiniz şey 120Ah'tır ve kapasite belirtir,verebileceği akımla pek de alakası yoktur.
  • üç tane 60 amperlik aküyü paralel bağlarsa yada dört tane aküyü,
    istediği olur,
    olmadımı 10 tane bağlasın,
    benim demek istediğim nerede kullancak bunu belirtse daha yararlı bilgi veririz kanaatindeyim,
    12 volt 70 amper veren bir kaynak ve devamlı olarak verecek diyor,
    olsa olsa güçlü bir kaynak makinasının trafosunu elden geçirerek sargılarda değişiklik yapmakla olur,
    ve 20.000uf condansatörler ve en güçlülerinden diyotlar
  • İlginiz için çok teşekkür ederim PSU İşi aklıma yattı psuları birleştirerek yapıcam. Şimdi bu psuları aldım paralel bağladım diyelim hepsi 400watt olsun paralel bağlarken başka bir parçaya ihtiyaç var mı yoksa sarıları ve siyahları birbirine bağlasam yeter mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: CrowBaR600

İlginiz için çok teşekkür ederim PSU İşi aklıma yattı psuları birleştirerek yapıcam. Şimdi bu psuları aldım paralel bağladım diyelim hepsi 400watt olsun paralel bağlarken başka bir parçaya ihtiyaç var mı yoksa sarıları ve siyahları birbirine bağlasam yeter mi?

Her markaya 400W diye güvenilmez,çoğu 400W olan cihazların 12V hattında 10A bile veremediklerini belirteyim.
    Asus Aopen FSP gibi kaliteli güç kaynaklarının 12V hattında 15A ve üstü veren modellerini seçeceksiniz.
    Doğruran paralel bağlamak doğru olmaz,güvenilir olması açısından MBR3045PT veya SBL3040PT gibi bir SCHOTTKY diyotla paralelleme yaparsanız çok daha sağlıklı olur.

quote:

üç tane 60 amperlik aküyü paralel bağlarsa yada dört tane aküyü,
    istediği olur,
    olmadımı 10 tane bağlasın,
    benim demek istediğim nerede kullancak bunu belirtse daha yararlı bilgi veririz kanaatindeyim,
    12 volt 70 amper veren bir kaynak ve devamlı olarak verecek diyor,
    olsa olsa güçlü bir kaynak makinasının trafosunu elden geçirerek sargılarda değişiklik yapmakla olur,
    ve 20.000uf condansatörler ve en güçlülerinden diyotlar

Bunlara gerek yok,4 kaliteli psu ile yapacağım smps besleme devresinden sürekli olarak 72A çekebilirsiniz.
    İsterseniz size yapayım bir tane,2 saat boyunca kesintisiz 72A çekin,eğer psulardan 1 tanesi bile kapanırsa hemen geri alırım.4 Tanesinin anlık 112A verebileceğini de belirtmek gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 11 Ocak 2008; 14:03:11 >

• psu lar patladıgı zaman haber ver..

100 amp ne oldugunu ilk önce ögrenin
  • valla bende anlamadım çocuk oyunu gibi anlatılıyor,
    dört tane psu 60 amper verecek,
    ps u başına 15 amper,
    bir sürü psu içi gördüm,
    içindeki kart üzerindeki kanallar ve elemanların 15 amper verebilecek güçte olduklarını sanmıyorum,
    benim kaynak makinası 30 amperde 52 voltta,
    bir demiri kayanak yapar gibi keserken parmağım kadar olan kablolar ateş gibi ısınıyor,
    12 volt 60 amperde nasıl bir kablo kullanmak gerek
    acaba
  • Kardeş senden ricam,banka hesabıma 150YTL kadar bi para yatır,ben sana 4 PSU'luk bi sistem yapıcam,eğer
    70A gibi bir akımı 1 saat boyunca kesintisiz vermezse ben de bu forumu bırakırım.Sana bu kadar ağır ve net konuşuyorum.

Sen kimsin de bana amperi öğretiyorsun?SMPS diye bi teknoloji var farkında mısın?1950li yıllarda mı yaşıyorsun hâlâ?Başlı başına çocuk oyunu tabi,biz zamanında evde 4 tane 30cm Pioneer woofer besledik,teori değil yaptığım ben senin gibi onlarca inanmayan adama kanıtlamak zorunda kaldım yine kanıtlarım.

Sürekli 100A verecek sistemi de 6 PSU ile kolaylıkla yapabilirim,Fiyatı 250YTL...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 11 Ocak 2008; 22:07:01 >

• tamam yaptınsa ve oluyorsa doğrudurinandım,
    pm attım
  • quote:

tamam yaptınsa ve oluyorsa doğrudurinandım,
    pm attım

Hocam sözüm size değil en azından sizin üslubunuz düzgün,ama "100 amp ne oldugunu ilk önce ögrenin" gibi çocuk lafları benim en nefret ettiğim şeylerdir,hele forum ortamında.

Benim kurmadığım tip oto ses sistemi kalmadı,zamanında kicker L7ler ile 148db bas ses aldığımız oldu,
    2 tane oto aküsü + 2 tane yüksek kapasite kondansatör kullandık,ben bilirim bunların nasıl kısa devre olduğunu ve yine ben bilirim gücün,amperin ne olduğunu.

Meymet bey,lütfen biraz araştırın...

• quote:

quote:

tamam yaptınsa ve oluyorsa doğrudurinandım,
    pm attım

Hocam sözüm size değil en azından sizin üslubunuz düzgün,ama "100 amp ne oldugunu ilk önce ögrenin" gibi çocuk lafları benim en nefret ettiğim şeylerdir,hele forum ortamında.

Benim kurmadığım tip oto ses sistemi kalmadı,zamanında kicker L7ler ile 148db bas ses aldığımız oldu,
    2 tane oto aküsü + 2 tane yüksek kapasite kondansatör kullandık,ben bilirim bunların nasıl kısa devre olduğunu ve yine ben bilirim gücün,amperin ne olduğunu.

Meymet bey,lütfen biraz araştırın...

hadi ben cocugum hocam siz bendende cocukmuşsun ki "100 amp ne oldugunu ilk önce ögrenin"
    bu lafı üstüne alınmışsın halbükü ben genel olarak söylemiştim
    ve
    gercekten 12v/100 amp ne oldugunu ögrenin

örnek
    100x12=1200 watt trafo ee 1200 wat kullanamasın bunun devamlı calışacagını düşünürsek %50 ile %20
    fazla olması her zaman iyidir buda 1800watt trafo eder.
    regüle devresi
    sanayi tipi diyot kullanman lazım
    en basit transistör 2n3055 oldugunu düşünürsek bir tane 2n3055 ten 3 amper aldıgımızıda düşünürsek 100/3=33 tane kullanılması lazım.

böyle bir redirösörü hayel et ve 100 amp belki anlayabilirsin

• quote:

Orjinalden alıntı: Meymet

hadi ben cocugum hocam siz bendende cocukmuşsun ki "100 amp ne oldugunu ilk önce ögrenin"
    ve

örnek
    100x12=1200 watt trafo ee 1200 wat kullanamasın bunun devamlı calışacagını düşünürsek %50 ile %20
    regüle devresi
    en basit transistör 2n3055 oldugunu düşünürsek bir tane 2n3055 ten 3 amper aldıgımızıda düşünürsek 100/3=33 tane kullanılması lazım.

Yaw sen önce bi okumayı öğren,SMPS devresinden bahsediyoruz burda,ne 1800 watt trafosu ne 2N3055'i?
    Size bir kez daha soruyorum,hangi çağda yaşıyorsunuz?Ne sanayisi ne diyotu salladığınızı henüz anlamış değilim.

Kullanılacak olan diyot MBR6045PT olucaktır büyük ihtimallde 2 psu için,2x30A Schottky diyottur paralelleme sonrası kullanılacak olan bu.2N3055 eğer 3Amper veriyorsa beni ilgilendirmez ben basit regüle devresi yapmıyorum.MBR6045 toplamda 60A verebilen bir diyottur.

Yüksek güç gerektiren uygulamalarda SMPS devresi tek çözüm yolu,adamlar SMPS ile 6V 8000A verebilecek sistemler yapıyor...

SMPS bi yiyecek veya içecek değil,elektronik devre bütünü...Anlatabildim mi?

• DiabloXT
    kardeş elinde yaptığın varsa bir iki fotosunu koyarmısın,
    swiçh mod besleme dimi bunlar
    hem fikir sahibi olalım
    bende bi zamanlar izmirde bilgisayar power suply leri ile 12 amper aldığımı biliyorum uzak mesafe telsiz ve çıkışlarındaki takoz devrelerinde kullandım,
    sen şunun bir iki fotosunu koy kimse kimseyi kırmasın
    değilmi
  • Açıkçası 4 adet PSU yu paralel bağlayıp 12 voltta sürekli 100 amper akım çekebilmek banada pek mantıklı gelmiyor sürekli bir akımdan bahsediliyor switch mode ile tabiki mükemmel olur ama 4 adet psu yu paralel bağlayıpta bu işin üstesinden gelmek çok çok zor gibi sürekli 100 amper akım gerçekten sağlam bir güç .

Maaliyeti uygun olsun isteniliyorsa ebat`da önemli olmayacaksa Meymet yüzbaşımın bahsettiği sanayi tipi diyotlar daha uygun bir çözüm gibi duruyor .

Kolay gelsin .
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Meymet

ve

örnek
    regüle devresi

Yaw sen önce bi okumayı öğren,SMPS devresinden bahsediyoruz burda,ne 1800 watt trafosu ne 2N3055'i?
    Size bir kez daha soruyorum,hangi çağda yaşıyorsunuz?Ne sanayisi ne diyotu salladığınızı henüz anlamış değilim.

Kullanılacak olan diyot MBR6045PT olucaktır büyük ihtimallde 2 psu için,2x30A Schottky diyottur paralelleme sonrası kullanılacak olan bu.2N3055 eğer 3Amper veriyorsa beni ilgilendirmez ben basit regüle devresi yapmıyorum.MBR6045 toplamda 60A verebilen bir diyottur.

Yüksek güç gerektiren uygulamalarda SMPS devresi tek çözüm yolu,adamlar SMPS ile 6V 8000A verebilecek sistemler yapıyor...

SMPS bi yiyecek veya içecek değil,elektronik devre bütünü...Anlatabildim mi?

merhaba arakdaşım ben teknik lise elektrik böölümü mezunuyum o dediğim smps olyını hiç duymadım belki duydum hatırlamıyorum bana o devreyi yada olayı acıklarmısın bana 12 volt ta yüksek ampere ihtiyacım var bide o dediğin nasıl kaplolara zarar vermiyor bende 100w lık ve 12 voltluk halojen lamba var kablolar cok ısınıyor bana bu durumu burda yada pm de acıklarsan sevinirim

saygılar...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.