Şimdi Ara

## CES 2008: DirectX 11 2009'da Geliyor ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
0
Favori
4.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## CES 2008: DirectX 11 2009'da Geliyor ##

Henüz DirectX 10'a tam anlamıyla alışamamışken, üstüne Windows Vista Hizmet Paketi 1 ile DirectX 10.1 gelecek diye konuşurken ve AMD-ATi'nin DierctX 10.1 destekli HD 3800 serisi ekran kartlarını yaklaşık 2,5 ay önce piyasaya sürmesi ile gündemden düşmeyen DierctX API'si ile ilgili yeni bazı bilgiler var. Henüz DirectX 11'in neler getireceği bilinmemekle birlikte Microsoft'un mevcut planlarına göre DirectX 11 ile ilgili çalışmalar 2008 sonu veya 2009 başında sona erecek ve DirectX 11 üzerine geliştirilen oyunlarda muhtemelen gelecek yılın sonu veya 2010 başında piyasaya giriş yapmaya başlayacak. Tabi DirectX 11'in 2009 yılında gelecek olması işin donanım kısmı tarafında da gözleri Nvidia ve ATi'ye çevirmiş durumda. Zira 2009 yılınn ilk döneminde çalışmaları bitmesi beklenen DirectX 11 için ATi ve Nvidia bir ihtimale yıl sonunda veya gelecek yılın başında DirectX 11 destekli ekran kartlarını piyasaya sürebilirme ihtimalleri de gündeme geliyor.

• ben bu DX10 ve DX10.1 den tek anladığım bir şey var dx6 gibi kabul görmeyen yada hız sağlamayan bir api olduğunu anlıyorum yemişim DX11'i bence gereksiz şu anda
  • dx10 un ne olduğunu göremeden, şimdide dx11 muhabbetleri başladı.
    önce dx 10 un hakkını versinler.
  • evet gereksiz ama bundan anlasiliyorki microsoft ve ekran karti ureticileri anlasmalilar haberde de soylendigi gibi daha dogru duzgun dx10 ekran karti ve oyunu yokken piyasada adamlar dx11 i cikariyorlar bu tamamen donanim ureticilerine yariyor. mesala opengl benim bildigim 6-7 senede bir yeni bir surum cikarir.. niye? cunki acik kaynak kodludur ve kar endisesi yoktur.....
  • ilahi FX57 Simdi verilecek haber miydi bu sabah sabah millet 9xxx serisini bekliyordu ama simdi 2010 da dx11 kartları bekleyecekler
  • Daha DX10 hatta 10.1 i anlamadan DX11 gelecekmiş, anlamıyorum bu kadar hızlı gitmenin ne faydası var bir kere DX10 otursun iyicede
  • DX 10 Windows Vista Pazarlama politikasından başka bişey değildi işte... 11 ide yeni bişeyle ittirirler heralde
  • aahh OpenGL ah...ne olurdu birileri kıymetini bilseydi de şu MS in eline kalmasaydık...
  • DX10 yeni çıkıyor arkadaşlar,

Şimdiki DirectX10 dedikleri sadece oyalamaymış, bir kaç ışık efekti o kadar.
  • ya hepsi para tuzağı iştee şimdi dx11 cıksın onada crysis gibi bi oyun yaparlar oyucular tam zayıf noktasından vurup aldırmaya zorlarlar
  • bildiğim kadarıyla microsoft Windows7 çalışmalarını sürdürüyor. drx 11 belkide bu windows 7 için gelcek?
  • Saçmalık dx10 bile oturmadan 1 senede eskiticekler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tımestop

ya hepsi para tuzağı iştee şimdi dx11 cıksın onada crysis gibi bi oyun yaparlar oyucular tam zayıf noktasından vurup aldırmaya zorlarlar

aynısını ben yazacaktım ..yok yere ufak ufak geliştirme yapıyorlar ..ama büyük maliyetlerle biz oyuncuların cebinden paraları hortumluyorlar zaten konsola geçtim ben ,yemişim pc sini isterlerse dx 20 çıkarsınlar ..
  • Windows Yeni gelecek olan işletim sisteminin adını zaten duyurdu.Windows Se7en(Seven) orjinal lisanslı adıdır bilgilerinize.Benimde tahminim onunla birlikte gelecek oluşu
  • Teknoloji haberi ileriye dönük yatırım planı değil ki :) donanımlar geliştiği sürece siz elinizdeki donanımları değiştireceksiniz.O yüzden 10 cıkmış 11 cıkmış önemli değil önemli olan bize getirileri olacaktır.Bunun dışında şu anda ekran kartı almak isteyenler düşünmeden 256 bit ve üstü Nvidia çözümlerini alabilirler.Eyer yok ben bekliyim diyorsanız önünüzde 2 yıl kadar vaktiniz var yerinizde olsam ekran kartı yerine bol bol kahve almayı düşünürdüm :)
  • Acelenin sebebi bariz: dx11 i de Vista exclusive yapıp Vistayı tekrardan millete kakalamaya çalışacak microsoft.

Dx10 da bir yenilik olmadığını herkes gördü artık tabii. Aceleyle kar amacıyla yapılmıs bir API yine sistemi kastırmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır .

Linux ve OpenGL bir atak yapıp su microsoftu devirse tam zamanıdır şimdi. Opengl nin gücünü gösteren bir iki güzel oyun yapsalar yetecek ama...
  • satış politikası yada zorlama olarak görülebilir dx11.kesinleşmeden yorum yapmamak gerek.windows vista ve windows xp satışlarına bakarsak hala xp nin sefasını süren çok.buda demek oluyorki MS zorlada olsa bize yeni işletim sistemlerini aldırtacak.bizde seve seve gidip alcaz.
    çok yanlış bir politikayla MS sonunuda hazırlayabilir eğer açık kaynak kod üreticileri apple gibi diğer firmalar birleşerek windows karşısına tam donanımlı bir işletim sistemi çıkarırlarsa MS kesinlikle batar.
    MS dx10 ve dx11 i windows xp ye uyarlamayı başarırsa en doğru tercihi yapmış olacaktır.ancak dx10 un getirileri bi yana dx11 ne gibi artı etkiler bırakabilir bu tartışılır ancak dx 11 in dx10 un biraz daha yamanmış hali olacağı düşüncesindeyim.
  • Bunada hemen zıplayıp ilk ben alayım diyenler olur. Sonra 200 -300 usd zararla satarlar.
  • Microsoft hızlımı gidiyor yoksa Nvidia ve ati yavaşmı geliyor. Eğer hiç biri diyorsanız geriye bir tek sebep kalıyor..... o da;

Bill Gates'in Microsoftu bırakacağı. Herhalde çalışanlar Bill Gates bırakmadan Directx 20yi çıkartalım diye bu kadar acele davranıyorlar. Eee tabi adamda haklı, artık yoruldu 95,98,xp,Vista, office, server, 30trilyonluk yardım bağışı ....vs. bırakması normal tabii.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestercan -- 9 Ocak 2008; 10:29:06 >
  • ne yani biz şimdi dx10 kart almakla hatamı yaptık hem bunu sonu ne olacak her sene bir ekrankartı mı alacağız kusura bakmayında Türkiye şartlarında bunu kimsenin yapacağını düşünmüyorum atymiş nvidiaymış

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.