Şimdi Ara

@@ RivaTuner ile 8800GT ısınmasına SON! GÜNCELLENDI!!! @@

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
237
Cevap
2
Favori
22.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar RivaTuner programının ince ayarları ile 8800GT kartınızın fazla ısınmasına son verebilirsiniz.
    hemde öyle 5-10 fan hızı profili yaratarak değil, programın ısınmaya göre otomatik fan hızı ayarını kullanarak.

ben yaptım ve GPU'nun yük altında ulaştığı maksimum ısı eskiden 75-77 derece iken şimdi 65 derece civarı.
    yani etki extra bir VGA soğutucusu kadar, hemde stok fanın fazla bir sesine katlanmak zorunda kalmadan.

tüm olay RivaTuner'in GPU ısısını takip ederek fan hızını küçük adımlarla yükseltmesi.
    bu hem iyi soğutma sağlıyor hemde fanın fazla hızlı dönüpte yüksek ses çıkarmasını önlüyor.

eğer sizde bundan yararlanmak istiyorsanız işte detaylı açıklamalar (hepsi RivaTuner uzmanları tarafından yazılmış ve ingilizce):

1. Adım - RivaTuner'de otomatik fan hızı kontrolünün parametrelerini değiştirmeyi etkinleştirmek:
    Orjinal kılavuz: https://home.comcast.net/~boogie3/Riva%20guides%203.htm

bölmeye gidip 3 yazıyoruz resimdeki gibi. sonra ampulün önündeki işarete tıklıyoruz -> sonra uygula ve OK diyoruz.
    RivaTuner'i kapatıp tekrar başlatıyoruz. anca şimdi etkin oldu değişiklikler.

şimdi aşağıda gördüğünüz parametreleri değiştirme yetkimiz oldu.
    yani artık RivaTuner bizim istediğimiz GPU ısısından (Tmin) bizim istediğimiz GPU ısısına kadar fan hızını küçük adımlarla sadece gerektiği kadar arttırabilecek.

2. Adım - Değiştirilmeye açılmış olan parametreleri kendi ihtiyacımıza göre ayarlamak:
    Orjinal kılavuz: http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=238574

önce "Enable low-level fan control" ve "Auto" seçeneklerini entkinleştir.
    şimdi üzerine fare ile çift tıklayarak istediğimiz parametreyi değiştirebiliriz.

toplam ihtiyacımız olan 4 parametre var. kısa açıklamarı:

minimum ve maximum duty-cycle = fanımızın en düşük ve en yüksek dönme hızı (yüzde olarak)
    Tmin = GPU'muz bu ısıya ulaşınca fanımızın hızı artmaya başlıyor
    TR (T-Range) = bu parametre fan hızı artışı adımlarını ve hangi GPU ısısından sonra fanımızın %100'de çalışacağını belirliyor.

işte hepsi bu kadar...
    eğer uygulamada sorunlar yaşarsanız burada paylaşalım.
    ben şahsen neticeden çok memnunum ve artık ısıyı düşünmeden rahat ediyorum.

ÖNEMLI NOT:
    RivaTuner ver.2.08 desteklenen GPU'lar (orjinalden alıntıdır:http://www.guru3d.com/index.php?page=rivatuner).

quote:

Any desktop display adapter based on
    NVIDIA NV4, NV5, NV10, NV11, NV15, NV17, NV18, NV20, NV25, NV28, NV30, NV31, NV34, NV35, NV36, NV38, NV40, NV41, NV44, NV44A, NV48, G70, G71, G72, G73, G80, G84, G86 or G92 GPU
    or
    ATI R200, RV250, RV280, R300, RV350, R350, RV360, R360, RV370, RV380, R420, RV410, R423, R430, R480, RV515, R520, RV530, RV560, RV570, R580, R580+, R600, RV610, RV630 or RV670 VPU based display adapter.

ATI 3850 / 3870 kullanıcıları için:
    http://forums.guru3d.com//showthread.php?t=255960

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 6 Nisan 2008; 14:09:32 >

• çok teşekkürler, tam bunu arıyordum
  • birşey değil.
    GPU ısısı ile fan ısı algılayıcı ısısı arasındaki farkı unutma...

benim ayarlar şunlar, misal olarak:

Duty cycle min = 40 -> yani fanı en az %40 ile çalıştır
    Duty cycle max = 100 -> en fazla da %100 (doğal olarak)

T min = 42 -> yani GPU ısısı 50 derece (bu arada benim GPU ile fan ısı algılayıcı arasında 8 derece fark var) olunca fan hızını arttır.

T range = 32 -> yani GPU ısısı 80 derce olunca fan hızını %100'e çıkar (aslında gerek kalmıyor buna o yüzden ısıyı yükset tuttum)

hesaplaması da formüle göre şöyle T range = 2/3 * (80 - 50) / (1 - 0.4) = 33 küsür ama o 32 kabul ediyor...

bu durumda GPU ısısı 50 dereceyi geçince programm çok ufak adımlarla fan hızını ayarlıyor, tam gerektiği gibi ve gerektiği kadar.
    aslında herşey bu kadar basit ve mükemmelliği de burada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 9 Ocak 2008; 10:04:20 >

• sağolasın, ben de palit 8800gt alıyorum. Aynı ayarları uygulamak yeterli olur sanırım.
  • minimum ve maximum duty-cycle bu ayarları hala değştiremiyorum

Yaptım ama olmadı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M0nkey D. Luffy -- 9 Ocak 2008; 10:08:46 >
  • Bende Bios mod yaptım bu konuda. Gerçi bence x1650xt var 8800gt yokta.

59 dereceye kadar %25
    60 - 74 arası % 33
    75 - 80 arası % 59
    81 - 85 arası % 65
    86 + % 100

Tabi masaüstünde 54 ü geçmiyo, oyunda da 65 i pek geçmiyo. Senin yöntem daha iyiymiş bios mod riskli sonuçta...
  •  @@ RivaTuner ile 8800GT ısınmasına SON! GÜNCELLENDI!!! @@

işin kötü yanı bende fan hızı %29 ile başlıo

Hala çözemedim
  • arkadaşlar benim bu konuda ki düşüncem ;

fanın çıkardığı sesi önemsemiorum sürekli fanımın hızı %100 'de çalışıo biraz fan sesi oluo ama olsun ekran kartım soğuk çalışacaksa varsın yanımda saz çalsın
  • Beyler işin anlamadığım yanı 5 fps almak için ekran kartına bu kadar yüklenmeye değer mi??

Bakın 3d mark da belki 3000-4000 puan fark alıyor olabilirsiniz ama oyunlarda bu fark 5 fps yi geçmez..
  • 3d markta 3000-4000 alırsan oyunlarda çok fark edecektir. Zaten o/c yapmıyorum bana yetiyor cod4 91 fps sabit Multiplayerde çok iş görüyor. Sadece ısınmasını istemiyorum. Yüksek derecelere çıktıgında sorunlar olabilir. Kendim ayar yapacagıma oto olarak riva yapsın daha iyi düşüncesindeyim. Ve Sonucta buda bilgi gelişimi yani olmasada olur varkende kullanmamak olmaz. Konuyu açan arkadaşımıza tekrardan teşekkürler.
    Hala sorunum aynı tabi
  • adamlar bu kartı cıkarırken neden ayar cekmemişler şu fan hızlarına anlam veremiyorum bi türlü.
  • quote:

Orjinalden alıntı: getaway

adamlar bu kartı cıkarırken neden ayar cekmemişler şu fan hızlarına anlam veremiyorum bi türlü.

zaten yeteri kadar soğuyan bir kart için %100 fan hızına gerek olmadığı, overclock yapacak olanların istedikleri takdirde fan hızını ayarlayabilmeleri, normalde de masaüstü işlemleri için %25 fan hızının standart olarak yeterli olacağını düşündükleri için olabilir.
  • @zamirpolen
    bak şimdi - o bölmeye gittin ve 3 yazdın resimdeki gibi. di mi?
    sonra ampulün önündeki işarete tıkla -> sonra uygula de.
    RivaTuner'i kapat ve tekrar başlat. anca şimdi etkin oldu değişiklik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 9 Ocak 2008; 11:41:31 >

• quote:

Orjinalden alıntı: zamirpolen

3d markta 3000-4000 alırsan oyunlarda çok fark edecektir. Zaten o/c yapmıyorum bana yetiyor cod4 91 fps sabit Multiplayerde çok iş görüyor. Sadece ısınmasını istemiyorum. Yüksek derecelere çıktıgında sorunlar olabilir. Kendim ayar yapacagıma oto olarak riva yapsın daha iyi düşüncesindeyim. Ve Sonucta buda bilgi gelişimi yani olmasada olur varkende kullanmamak olmaz. Konuyu açan arkadaşımıza tekrardan teşekkürler.
    Hala sorunum aynı tabi

Dsotum aklına gelebilecek her türlü ekran kartını ve yazılımı kullandım ancak ekran kartı testleri ve oyunlar birbirinden tamamen bağımsız..

Şöyle ki sen 875 de olan saat hızını 1000 lere çıkardın.. Ve 3d mark da 4000 puan fark attın.. Ancak Frapsla aynı testi oyun için yaparsan fps artışının 3-5 fps yi geçmediğini göreceksin..

Fan denetimleri için speed fan vs yazılımları riva tunera tercih ederim..

• Teşekkürler güzel bilgi, akşam deniyorum.
  • sahafiec

az evvel denedim mükemmel calışıyor
  • birşey değil, paylaşmak için buradayız.
    güle güle kullan.
  • Yine olmuyor belki MSI kartlarda olmuyordur
  • bunun kartla alakası yok ki.
    olması lazım.

olmayan tam olarak ne? anlat bakalım...
  • işte bu

minimum ve maximum duty-cycle bu ayarları hala değştiremiyorum

Yaptım ama olmadı
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.