Şimdi Ara

Anlaşılması Zor Olan Filmler

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
178
Cevap
4
Favori
19.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bazı filmleri anlamak gerçekten çok zordur arkadaşlar. Ya imgeseldir, ya kurgusu karmaşıktır, ya içeriğinde gizli mesajlar barındırır yada anlamak için birkaç kez daha izlenmesi gerekir. Kurgu karmaşası konusunda David Lynch ve Lars Von Trier öncelikli gelir. Filmin içindeki gizli mesajlar bakımından Stanley Kubrick ve Michael Haneke gelir. İmgesellik açısından Andrei Tarkovsky ve Ingmar Bergman gelir. Aklıma gelen birkaç "zor" filmi yazdım. Sizde görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Mulholland's Drive, Element Of Crime, Memento, Lost Highway, Endülüs Köpeği, Pi, The Fountain, İkiz Tepeler, Otomatik Portakal, Sil Baştan, Donnie Darko, Aşk Zamanı, Vanilla Sky, Yedinci Mühür, Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası, Karanlık Sırlar, Epidemic, 12 Maymun, 2001: A Space Odyseey, Repulsion, Hipnoz, Solaris (Tarkovsky), Revolver, Barton Fink, Reconstruction, Inland Empire, Stay, Persona,

• Sıkılıp yarısına kadar izledim ama "21 gram" da benzer bir film galiba. Dürüst olmak gerekirse bu tip filmlerden hiç haz alamıyorum ne bilim eve gelmişsin şöyle hikayesi güzel sürükleyici bir film izleyeyim de rahatlayayım diyorsun o ne ! kim kimdir , ne dir , noldu lan şimdi deyiveriyorsun.
  • 6.His diyorum
  • Ben "Kimlik" filmini ilk izleyişimde anlamamıştım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: çaaari

Ben "Kimlik" filmini ilk izleyişimde anlamamıştım.

apaçık ortadaydı herşey sanki
  • quote:

Orjinalden alıntı: M@D PuNiShEr

quote:

Orjinalden alıntı: çaaari

Ben "Kimlik" filmini ilk izleyişimde anlamamıştım.

apaçık ortadaydı herşey sanki

Yanımda başka biri vardı
    />
  • quote:

Orjinalden alıntı: VIKING
    Sıkılıp yarısına kadar izledim ama "21 gram" da benzer bir film galiba. Dürüst olmak gerekirse bu tip filmlerden hiç haz alamıyorum ne bilim eve gelmişsin şöyle hikayesi güzel sürükleyici bir film izleyeyim de rahatlayayım diyorsun o ne ! kim kimdir , ne dir , noldu lan şimdi deyiveriyorsun.

21 Gram pekte anlaşılmayacak bir film değil. Hele ki "paramparça aşklar köpekler" ve "crash" tarzı filmler revaçta iken. Tabi sonunda herşey bağlanıyor. Sonunu izlemediyseniz normal. Tercih meselesidir saygı duyarım. Ama beyin jimnastiği hoş oluyor kanımca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi De-Niro -- 7 Ocak 2008; 23:16:58 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: De-Niro

Mulholland's Drive,

Filmi izledikten sonra kendimi aptal gibi hissettim. Sadece anlamayan ben miyim diye araştırdığımda kendimi kullanılmış gibi hissediyorum diyenler de vardı. David Lynch filmleri böyle ama
    Bu filmi anlayanlar cevabını bana spoiler uyarısı yaparak anlatırsa memnun olacağım.

Spoiler

filmin ortalarında kutuyu açtıktan sonra film değişiyor.

Spoiler

Sonrası filmi anlayamıyorum. Filmi anlamak gerekiyor mu? ya da yönetmenin tarzına alışın mı diyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0FDA1336A -- 7 Ocak 2008; 23:30:45 >
  • 12 monkeys

Bu tür zaman kurgulu filmler. Kesinlikle.
  • Malazgirt, filmi uzun zaman önce izledim. Sana yardımcı olmak için tekrar izlemem gerek. Ama David Lynch'in birkaç tüyosu var filmin Dvd'sinde verdiği.

-SPOILER-

1-filmin başını çok dikkatli izleyin çünkü iki önemli ipucu, daha filmin giriş yazıları bile tamamlanmadan veriliyor.
    2- kırmızı lamba süslerinin ortaya çıktığı yerlere ve zamana çok dikkat edin.
    3- adam kershner'ın oyuncu seçtiği filmin adına dikkat edin ve ne zaman tekrar kullanıldığını takip edin.
    4- kazanın meydana geldiği yere çok dikkat edin.
    5- kim, kime neden anahtar veriyor ?
    6- kıyafetlere, kül tablasına ve kahve dolu fincana çok dikkat edin.
    7- "silencio" isimli klüpte kim dikkat çekmeye uğraşıyor ? burada ne hissedilebiliyor, ne gözlemleniyor ve ne kazanılabiliyor ?
    8- camilla için sadece yeteneği yeterli mi ?
    9- "winkies"'in arkasında bulunan adamın çevresinde olanlara dikkat edin.
    10- ruth yenge nerde?

-SPOILER-
  • Spoiler

Eşya vs. çok dikkat etmiştim ama diğer ipuçlarını da tekrar izleyince dikkate alacağım. Gerçi Ekşi sözlükteki 8 sayfa yoruma baksam da aklım karıştı, cevap alamamıştım.

Spoiler

Teşekkürler. Sakin kafayla izleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0FDA1336A -- 7 Ocak 2008; 23:43:07 >
  • pi donnie darko sil baştan vanilla sky gibi filmler gerçekten güzel ve zor anlaşılan filmlerdi
  • bu konuda lynch ustanın yapıtlarını izlediğimden oturu biraz aşinalıgım var
    ancak lost highway hala kafamda soru işareti ile doludur
    soyle straight story gibi filmler yapsa ya lynch ustamız :)
  • 1408 adlı Filmin reel mi yoksa sanalmı bir türlü karar veremedim

kendime burdan diyorum
    basit bir film ama anlamadım gitti
  • ghostship
  • Lost Highway

Ben filmi anlamadığımı Söyleyince Eski Cd'cimin Dediği Gibi

"Bu David Lynch Filmidir. Şimdiye Kadar Anlayan Çıkmadı"

(ciddi ciddi böle söledi ama eleman...)
  • 23 filmi

sonunda anlıyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi £miL ® -- 8 Ocak 2008; 1:06:47 >
  • Donnie Darko'yu bir defa izledim ve açılış sahnesinin filmin geneline olan etkisini pek anlayamadım, Belki kendimi tam veremedim filme bilmiyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: .:BBR:.

Lost Highway

Ben filmi anlamadığımı Söyleyince Eski Cd'cimin Dediği Gibi

"Bu David Lynch Filmidir. Şimdiye Kadar Anlayan Çıkmadı"

(ciddi ciddi böle söledi ama eleman...)

• De-Niro ilk mesajında belirtmiş ama ben yine söleyim
    Vanilla Sky lisede arkadaşımla birlikte okuldan sonra gitmiştik bu filme.
    Filmden çıktık ee ne oldu yani hangisi gerçek, hangisi kurgu, olay ne diye sorular sormuştuk birbirimize
    hey gidi günler
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.