Şimdi Ara

45nm'de 2.perde; Intel çift çekirdekli E8000 serisi ve Mobil Penryn işlemcilerini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
3.456
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 12 Kasım 2007 tarihinde endüstrinin 45nm üretim teknolojisine sahip x86 tabanlı ilk işlemcilerini duyuran Intel'in anons ettiği 16 işlemcinin 15'ini kurumsal pazar ve müşteriler için hazırlanan Xenon 5xxx serisi, birini ise yüksek performans meraklısı ve bütçesi elveren kullanıcılara yönelik olarak pazara sunulan Core 2 Extreme QX9650 modeli oluşturuyordu. Firmanın bu hamlesi 45nm üretim teknolojisine geçiş ve işlemcilerin hazırlık safhasında kullanılan yeni üretim teknikleri ile sektör dahilinde ciddi ses getirirken ilk dalgada yer alan 45nm işlemciler son kullanıcılar arasında pek konuşulmamıştı. Zira hazırlanan işlemcilerin tamamı kurumsal ve bütçesi müsait kullanıcıları hedeflediği için kullanıcıların büyük bir kısmının gözü kulağı bu ay yapılacak Intel lansmanına çevrilmişti ve Intel beklenen duyuruyu yaparak 45nm üretim teknolojisine sahip yeni masaüstü, mobil ve sunucu işlemcilerini duyurdu.

Intel'in 2008 yılının ilk çeyreği içerisinde duyuracağı 45nm üretim teknolojisini esas alan işlemcilerin detaylarına Donanım Haber okuları açıkçası pek yabancı değil. Sektör devi Intel'in yeni işlemcileriyle ilgili daha önce yaptığımız haberlerimizde hem işlemcilerin teknik özellikleri hemde fiyatları konusunda üye ve okurlarımızı bilgilendirmeye çalıştık. Intel'in 45nm ile ilgili yaptığı 2.hamlesi dahilinde masaüstü ve mobil pazarlar için hazırlanan 12, sunucu ve iş istasyonları için hazırlanan 4 yeni işlemci anons edildi. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, Intel'in Q9000 serisi dahilinde yer alan 45nm üretim teknolojisine sahip 4. çekirdekli ve Yokrfield kod adlı işlemcilerin ufak bir öteleme ile Şubat sonu veya Mart başı gibi kullanıma sunulacağını ve bu ertelemenin detaylarını da sizler ile paylaşmıştık. Core 2 Quad Q9000 serisinin aksine Wolfdale kod adlı ve çift çekirdekli E8000 serisi ve dizüstü bilgisayarlar için hazırlanan Mobil Penryn işlemciler ise planlandığı şekilde bu ay içerisinde satışa sunulacak.

Intel'in masaüstü kullanıcılar için hazırladığı 45nm üretim teknolojisine sahip Wolfadale kod adlı 4 yeni çift çekirdekli işlemcinin tamamı üzerinde 6MB L2 bellek yer alıyor. 1333MHz'lik FSB hızına sahip olan işlemciler ayrıca mimari de yapılan optimizasyonlar ve eklenen 47 adet yeni SSE4.1 komut seti ile başta çoklu ortam uygulamaları olmak üzere belli uygulamalarda 65nm üretim teknolojisine sahip kardeş modellerine göre ciddi performans farkı yaratmayı amaçlıyor. Daha önceki pek çok haberimizde de belirttiğimiz üzere Intel'in 65nm'den 45nm üretim sürecine geçmesi genel anlamda nanometrik bir küçülme gibi görüse de Intel'in pek çok ince ayar ve optimizasyonu da yeni işlemcileri gerçekleştirmekten geri kalmamış. Intel'in ilk etapta anons edilen çift çekirdekli E8000 serisinin en hızlı model 3.16GHz'lik E8500 modeli olurken en yavaş model ise 2.66GHz'lik E8190 modeli oluyor. Bu arada aynı saat hızlarına sahip olan E8190 ve E8200 modelleri arasında en temel fark ise E8190 modelinin daha çok kurumsal müşterileri ilgilendirebilecek Sanallaştırma ve ugulama güvelik teknolojisi olan TET teknolojisine destek vermemesi gösterilebilir.

Intel'in 45nm üretim teknolojisi ile birlikte attığı en önemli hamlelerden biri de kuşkusuz seviye 2 tampon bellek miktarını ciddi şekilde arttırması gösterilebilir. Bu avantajdan sebeplenen işlemciler arasında yeni mobil işlemciler de yer alıyor. Intel, 45nm üretim teknolojisine sahip ilk mobil işlemcilerini de bu ay içerisinde kullanıma sunuyor. Firmanın hazırladığı 5 yeni mobil işlemcisinin dördü T serisi dahilinde biri ise X olarak bilinen "Extreme" serisi dahilinde yer alıyor. Hatırlanacağı üzere firma geçtiğimiz yaz masaüstü işlemciler de uzunca bir süredir var olan extreme işlemci ailesinin dizüstü ayağını da oluşturmuş ve arka arkaya X7800 ve X7900 modellerini anons etmişti. Donanım meraklılarının da bildiği gibi extreme serisi işlemcilerin en önemli özelliği işlemci çarpanın aşağı olduğu gibi yukarı doğru arttırılabilmesi ve bu sayede daha esnek hız aşırtma potansiyeli sağlaması gösterilebilir. Yeni mobil işlemcilerin saat hızları ise 2.1GHz'de başlıyor ve 2.8GHz'e kadar çıkıyor. İşlemcilerin L2 bellek miktarı ise T8100 ve T8300 modelleri için 3MB diğer modeller içinse 6MB olarak belirlenmiş durumda. Tabi tüm modellerin 800MHz FSB ile geldiğini de unutmamak gerek.

Ayrıca yapılan duyuru da Intel'in performans meraklıları ve Skulltrail sevdalıları tarafında merakla beklenen QX9770 ve QX9775 işlemcilerine ait herhangi bir bilgi yer almıyor. Bilindiği gibi aynı teknik özelliklere sahip olan iki işlemciden QX9775 modeli Skulltrail platformu için LGA771 formunda tasarlanırken LGA775 formunda olan QX9770 modelinin ise Şubat ayı içerisinde X48 yonga seti ile birlikte duyurulması bekleniyor. Ayrıca her iki işlemcinin de 3.2GHz'lik saat hızına, 12MB L2 belleğe ve 1600MHz FSB'ye sahip olduğunu da hatırlatalım.

• Q9450
  • kücük fark büyük fiyat [q9450-q950] görünümsel fark yok özellikte sadece ghz degeri deisio ve fiyat 200$ cok sacma bisi yhaw oc ile cıkarırsın aynı degere 200$ kâra girersin :D
  • Güzel haberler gelmeye başladı, bilgiler için teşekkürler
  • intel gene bilinçsiz kullanıcıları ele almış durumda bu fiyatlandırmaları yaparken

desktop
    q9450 ve e8500

mobile
    t9300

server
    x3350

• Q9450 İyi bir seçim gibi görünüyor
  • q9450 gerçekten iyi bir tercih olabilir birde iyi oc olursa tadından yenmez
  • 0.16 GHZ + 6 MB L2 Cache bellek = 50$ yurtdışı
  • e8400 f/p ürünü gibi görünüyor sanırım 45nm avantajıyla günlük 4 ghz de kullanılabilir iyi bir hava soğutma ile 445 fsb yi zaten çoğu anakart yapabiliyor ülkemizdede fazla fiyat farkı olmamasını umuyorum
  • yine fx57 farkı
  • E8400
  • 8000 serisinin türkiye fiyatları ne olur acaba?? Özelliklede 8400. Bakalım kime niyet kime kısmet..200$ altı satılırsa bizde bir 8400 alabiliriz..Yoksa E2200...Hiç paramız kalmazsa AMD ye "yardım ederiz"..

Gelecek ay çıkacak IGP li DX10 destekli ve çok ucuz AMD çipsetlerle ve yine hesaplı bir AMD CPU ile NEHALEM e kadar geçiş döneminde neredeyse sıfıra yakın zararla 1 yıl kadar idare edilebilir aslında..Böyle bir secenekte yok değil...
  • Skulltrail ??
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Orjinalden alıntı: u.f.u.k_XVI

Skulltrail ??

http://www.donanimhaber.com/Intel_oyunculara_hediyesi_Quad-SLI_destekli/6877/haber.htm

gözümden kacmıs çok tesekkurler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi u.f.u.k_XVI -- 7 Ocak 2008; 21:47:31 >
  • 45 nm ler iyi giriş yapıyor. Dikkat ettinizmi cd2 larda cıkarken hemen hemen böyle bir fiyatlarla çıkmışlardı ne tesadüfffff değilmi!!! eeee milleti zorlayan birisi olmayınca fiyatlar böyle fix kalıyor.
  • Bu mobile işlemciler çok pahalı bu işlemcilerin fiyatları biraz düşse notebooklar daha da alınabilir olacaklar zaten notebook a verdiğimiz paranın 200-250$ işlemcisine veriyoruz bu yönden Amd yi alkışlıyorum birde Amd şu mobile alanda dursa yoğunlaşsa bizim için notebook almak daha kolay hale gelebilecek
  • Q9450 güzel bir fiyatı var amd phenomlara göre birtane almak lazım bunlardan amd nin artık devreye girmesi lazım fx serisi nerde kaldı
  • Core 2 Duo E8500 ile ilgili çok daha extreme çalışmalar da var ama standart soğutucu ile günlük ideal kullanım değerlerini gösterebilecek iyi bir çalışma;

45nm'de 2.perde; Intel çift çekirdekli E8000 serisi ve Mobil Penryn işlemcilerini duyurdu
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

Core 2 Duo E8500 ile ilgili çok daha extreme çalışmalar da var ama standart soğutucu ile günlük ideal kullanım değerlerini gösterebilecek iyi bir çalışma;

obaaa

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.