Şimdi Ara

DIGITÜRK PLUS HD Kullanıcıları Bilgi Paylaşımı (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.141
Cevap
7
Favori
126.230
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

oyleyse neden sadece Istanbul maclarini HD veriyorlar
    Anadolu maclarini ceviremiyorlar mi ?
    Soylediklerin bana cok mantikli gelmedi..

Ayrica Premier League'den verdikleri 2. macla Fener maci arasinda, goruntu kalitesi acisinda bir fark yoktu.
    Sky da mi cevirerek veriyor ?

selamlar

quote:

Orjinalden alıntı: nofear72

türkiyede macları hd cekecek rejılı bi araba yok maalesef maçları ancak cevirerek verıyorlardır.

sadece filmlerde hd kalıtesini belkı yakalarsınız o kadar ...paranıza yazık

• quote:

Orjinalden alıntı: felmali

abi,

cok aydinlatici bilgi alamadim ama
    servis bana bu yeni yazilimdan sonra goruntu ayarini 1080i'de tutmak gerektigini soyledi.
    Bendeki 720p'de yanda kesikler gozukmesi de, zaten bu sekilde halloldu. Sadece ayari 1080i'ye degistirdiler, baska hic bir sey yapmadilar ve goruntu duzeldi.

Diyeceksin bende 720p'de boyle bir problem yoktu. Onun niye oldugunu bilemiyorum. Neticede bu servisci cocuklar da ustad degil.
    Ote yandan 1080i oldugu halde SD yayinlarim da oyle cok kotu degil. Scart'tan seyrettigim SD yayinlarim cok az daha iyi ama HDMI 1080i'den gelen SD yayinlarim da kotu degil
    operim

quote:

Orjinalden alıntı: Akseaus

DT'nin HD yayında gönderdiği sinyal 720p mi 1080i mi?

Eğer DT sinyali gerçekten 1080i gönderiyorsa o zaman dediğiniz doğru. Pace kutuyu hiç downscale/deinterlace işlemlerine karıştırmadan sinyali olduğu gibi tvye göndermek en iyi seçim. Ben upscale/downscale/deinterlace işlemlerinde televizyonuma kesinlikle Pace'den daha çok güvenirim.

Ama 720p gönderiyorsa o zaman işin rengi değişir. Bizim görüntü seçeneğimiz 720p sinyale rağmen 1080i ise, bu durumda önce Pace'e upscale ve progresif sinyali interlacede çevirme işlemi, sonra da televizyonumuza downscale ve deinterlace işlemi yaptırıyoruz demektir. Ki bu işlemci süreçleri görüntüyü ciddi şekilde bozar. Gelen sinyal 720p ise kutudaki görüntü seçeneğini de 720p ayarlayıp yine kutuyu bu işlemlere karıştırmamak en iyisi.

Benim de gözlemlerim HD yayınlarda kutudaki görüntü seçeneklerinde 1080i seçildiğinde performansın daha iyi olduğu yönünde. Demek ki HD yayın 1080i.

Öte yandan SD yayınlarda kullanılması gereken ayar bence 576p. 1080i derseniz iş yine çığırından çıkar.

Selamlar.

Hocam, benim yazdıklarım teorik ve mantıksal şeyler. Sonuçta tabii ki de gözüne inanacaksın.

Ben kendi adıma SD yayını asla 720p ya da 1080i seyretmiyorum. 2 nedenden ötürü:
    1- Bizim televizyonların "geniş ekran" algoritması bu 2 sinyal tipine sökmüyor. Çünkü bu 2 sinyal tipi özünde 16:9 (1280x720p ve 1920x1080i) sinyal tipleri. Bizim algoritma ise 4:3 sinyal tiplerini 16:9'a çevirmek için inşa edilmiş başarılı bir algoritma. Hal böyle olunca 720p ve 1080i'de benim tiksindiğim basıklaşma durumu ile karşılaşıyoruz.
    2- 576p ve PAL görüntü seçeneklerinde benim gözlerim kesinlikle daha başarılı bir görüntü algılıyor. Sebebi de televizyonun upscale ve deinterlace işlemlerini daha başarılı gerçekleştirmesi.

Bu 2 madde SD yayınlarla ilgili. HD yayınlarla ilgili düşüncelerim yukarıdaki mesajda.

Selamlar.

• SD yayınlar Digiturk veya uydu alıcısından izlenirse sorun yok görüntü daha net görülüyor. Kablo TV de ise berbat görüntü var hala digitale bile geçemediler!..

SD yayınlar 720p veya 1080i yi destekliyormu? benim bildiğim desteklemiyor çünkü HD yayın değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rider30 -- 17 Ocak 2008; 13:46:00 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: rider30

SD yayınlar 720p veya 1080i yi destekliyormu? benim bildiğim desteklemiyor çünkü HD yayın değil.

SD yayın demek en iyi ihtimalle 576i yayın demektir (Sinyal kayıpları ile bu rakam da aşağı gider). 720p ve 1080i HD yayın demektir.

Bizim yukarıda bahsettiğimiz şey 576i (SD) gelen yayın sinyalinden en iyi performansı alabilmek için kutudaki hangi output seçeneğinin kullanılması gerektiği. Çünkü bu kutu SD sinyali 720p veya 1080iye upscale edebiliyor.
  • sunu soyleyeyim

artik son yazilimin bir katkisi oldu mu bilmem
    ana SD yayinlarim, Plus kutunun geldigi ilk gunlere gore
    hem HDMI'den hem de scarttan, cok duzeldi.
    Uydu sinyali yine de kuvvetli ama DT de azicik daha zayif.
    Halbuki ilk gunler SD yayinlar berbat vaziyetteydi.

Senden anladigima gore sorayim;
    HDMI'den degil de scarttan seyretmek,
    Plus kutuyu scaling isleminde devre disi birakmak icin yeterli mi ?
    Yoksa Plus Kutu'daki ayarlarla mi ugrasmalisin ?
    muhabbetle

quote:

quote:

abi,

cok aydinlatici bilgi alamadim ama
    servis bana bu yeni yazilimdan sonra goruntu ayarini 1080i'de tutmak gerektigini soyledi.
    Bendeki 720p'de yanda kesikler gozukmesi de, zaten bu sekilde halloldu. Sadece ayari 1080i'ye degistirdiler, baska hic bir sey yapmadilar ve goruntu duzeldi.

Diyeceksin bende 720p'de boyle bir problem yoktu. Onun niye oldugunu bilemiyorum. Neticede bu servisci cocuklar da ustad degil.
    Ote yandan 1080i oldugu halde SD yayinlarim da oyle cok kotu degil. Scart'tan seyrettigim SD yayinlarim cok az daha iyi ama HDMI 1080i'den gelen SD yayinlarim da kotu degil
    operim

quote:

DT'nin HD yayında gönderdiği sinyal 720p mi 1080i mi?

Eğer DT sinyali gerçekten 1080i gönderiyorsa o zaman dediğiniz doğru. Pace kutuyu hiç downscale/deinterlace işlemlerine karıştırmadan sinyali olduğu gibi tvye göndermek en iyi seçim. Ben upscale/downscale/deinterlace işlemlerinde televizyonuma kesinlikle Pace'den daha çok güvenirim.

Ama 720p gönderiyorsa o zaman işin rengi değişir. Bizim görüntü seçeneğimiz 720p sinyale rağmen 1080i ise, bu durumda önce Pace'e upscale ve progresif sinyali interlacede çevirme işlemi, sonra da televizyonumuza downscale ve deinterlace işlemi yaptırıyoruz demektir. Ki bu işlemci süreçleri görüntüyü ciddi şekilde bozar. Gelen sinyal 720p ise kutudaki görüntü seçeneğini de 720p ayarlayıp yine kutuyu bu işlemlere karıştırmamak en iyisi.

Benim de gözlemlerim HD yayınlarda kutudaki görüntü seçeneklerinde 1080i seçildiğinde performansın daha iyi olduğu yönünde. Demek ki HD yayın 1080i.

Öte yandan SD yayınlarda kullanılması gereken ayar bence 576p. 1080i derseniz iş yine çığırından çıkar.

Selamlar.

Hocam, benim yazdıklarım teorik ve mantıksal şeyler. Sonuçta tabii ki de gözüne inanacaksın.

Ben kendi adıma SD yayını asla 720p ya da 1080i seyretmiyorum. 2 nedenden ötürü:
    1- Bizim televizyonların "geniş ekran" algoritması bu 2 sinyal tipine sökmüyor. Çünkü bu 2 sinyal tipi özünde 16:9 (1280x720p ve 1920x1080i) sinyal tipleri. Bizim algoritma ise 4:3 sinyal tiplerini 16:9'a çevirmek için inşa edilmiş başarılı bir algoritma. Hal böyle olunca 720p ve 1080i'de benim tiksindiğim basıklaşma durumu ile karşılaşıyoruz.
    2- 576p ve PAL görüntü seçeneklerinde benim gözlerim kesinlikle daha başarılı bir görüntü algılıyor. Sebebi de televizyonun upscale ve deinterlace işlemlerini daha başarılı gerçekleştirmesi.

Bu 2 madde SD yayınlarla ilgili. HD yayınlarla ilgili düşüncelerim yukarıdaki mesajda.

Selamlar.

• quote:

Senden anladigima gore sorayim;
    HDMI'den degil de scarttan seyretmek,
    Plus kutuyu scaling isleminde devre disi birakmak icin yeterli mi ?
    Yoksa Plus Kutu'daki ayarlarla mi ugrasmalisin ?
    muhabbetle

Scarttan seyredersen zaten 720p veya 1080i output yapamaz. Dolayısıyla yeterli.

SD yayını HDMI'dan seyrediyorsan o zaman 576p veya PAL output seçenekleri seçilmeli. Ama madem sen memnunsun hiç uğraşma, HDMI'da 1080i'den devam et.

Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akseaus -- 17 Ocak 2008; 14:27:32 >
  • Daha önce component bağlantı ile yaptığım deneme sonucu HD kanalları ve DT'nin kendi kanallarının büyük bölümününden görüntü alamadığımı belirtmiştim.

Bunun üzerine bu bağlantı ile seyredenlerin olduğu iddia edilmişti.

http://www.digiturkplus.com.tr/sayfa.aspx?page=41#_Toc186444073 adresinde SSS bölümünün 34. soru ve cevap şöyle:

34. Component çıkışlarla yayın alabilir miyim?

Component çıkışlar analog HD çıkış sağlayan ancak HDCP korumasını desteklemeyen çıkışlar olduğu için içerik anlaşmalarımız gereği HDCP koruması aktif olan kanallarda kapalıdır.
    HDCP koruması, HD kanalların yanında tüm film ve dizi kanallarında aktiftir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi agrimo -- 17 Ocak 2008; 16:40:50 >

• Ayrıca aynı linkteki SD yayınlar ile ilgili 36. soru ve cevap da şöyle :

36. HD televizyonumda SD kanalları kaliteli izleyemiyorum

- HD televizyonların çözünürlüğü normal yayına göre çok yüksek olduğundan SD kanalları normal bir televizyona göre bozulmuş olarak görürler.
    - Benzer problem scart bağlantısından görüntü almakla HDMI bağlantısından görüntü almak arasında da vardır. Scart yayını analog olarak gönderir ve hatalar daha az belirgindir. HDMI kablodan yayın digital olarak çözünürlüğü yükseltilip gönderildiğinden yayının düşük çözünürlüklü olmasından kaynaklanan hatalar daha belirgin hale gelir.

SD kanalları izlerken scart bağlantıyı kullanmak nispeten kaliteli yayın izlemek için kullanılabilir. Her iki bağlantıyı birden yapıp, TV’den switchleme yapabilir.

HDMI ile izlemek için kutunun gönderdiği video format ayarını (mavi tuş ile ulaşılır) Full HD TV’ler için 1080i, Full HD olmayan HDReady TV’ler için 720p olarak ayarlamak daha doğru olacaktır.

Televizyonun ayarları değiştirilerek yayın kalitesi artırılabilir. Bu konuda TV üreticisine danışmak daha doğru olur çünkü her TV modelinde ayarlar farklıdır.
    Genel olarak söyleyebileceklerimiz şunlar:
    - Dinamik renk özellikleri SD kanallardaki bozulmaları daha belirgin hale getiriyor. Eğer bu tip bir özellik açıksa kapatmakta fayda var.
    - Video çözünürlüğü belli bir değer değil de original olarak set edilirse faydası olabilir

• benim HD Ready cihazim, 1080i 'de daha duzgun gosteriyor
    yoksa beni kandirip caktirmadan Full HD cihaz mi vermisler ??

saka bir yana, bu konular uzerine daha cok otoriteye danismamiz gerekecek anlasilan
    selamlar

quote:

Orjinalden alıntı: agrimo

Ayrıca aynı linkteki SD yayınlar ile ilgili 36. soru ve cevap da şöyle :

36. HD televizyonumda SD kanalları kaliteli izleyemiyorum

HDMI ile izlemek için kutunun gönderdiği video format ayarını (mavi tuş ile ulaşılır) Full HD TV’ler için 1080i, Full HD olmayan HDReady TV’ler için 720p olarak ayarlamak daha doğru olacaktır.

Televizyonun ayarları değiştirilerek yayın kalitesi artırılabilir. Bu konuda TV üreticisine danışmak daha doğru olur çünkü her TV modelinde ayarlar farklıdır.
    Genel olarak söyleyebileceklerimiz şunlar:
    - Dinamik renk özellikleri SD kanallardaki bozulmaları daha belirgin hale getiriyor. Eğer bu tip bir özellik açıksa kapatmakta fayda var.
    - Video çözünürlüğü belli bir değer değil de original olarak set edilirse faydası olabilir

• Biraz önce digiturk mh ile görüştüm, kurulum bedeli alınmayacağını söyledi. Ben de burdaki servis ısrarla 40 ytl alacaklarını söyledi ne yapmam lazım dedim, onlar geldiğinde bizi arayın bize ısrar etsinler, kurulum bedeli ödemeyeceksiniz kesinlikle dedi. Zaten 700 ytl para vericez bir de kurulum mu ödiyelim saçmalığa bak..

Bir de arkadaşlar pace'in içinden çıkan hdmi kablosu yeterli mi yoksa kaliteli bir tane edinelim mi ne dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emreq -- 17 Ocak 2008; 22:50:06 >
  • servis ücreti diye birşey yok. gelen hdmi kablosu bence yeterli, fazla masraf etmenize gerek yok.

quote:

Orjinalden alıntı: emreq

Biraz önce digiturk mh ile görüştüm, kurulum bedeli alınmayacağını söyledi. Ben de burdaki servis ısrarla 40 ytl alacaklarını söyledi ne yapmam lazım dedim, onlar geldiğinde bizi arayın bize ısrar etsinler, kurulum bedeli ödemeyeceksiniz kesinlikle dedi. Zaten 700 ytl para vericez bir de kurulum mu ödiyelim saçmalığa bak..

Bir de arkadaşlar pace'in içinden çıkan hdmi kablosu yeterli mi yoksa kaliteli bir tane edinelim mi ne dersiniz?
  • Arakadaşkar, bir sorum daha var :)

Şu ses olayı...
    "Aynen aktar" gibi bir seçeneği seçince ses adam gibi çıkıyor ancak kanal değiştirince ses yine kısılıyordu. Ben de hala öyle!
    Her kanal için bunu hala yapmak zorunda mıyız, yoksa bu sinirsel sorunsalı çözen dostlar var midur?
  • merhaba;

fox hd maçlarında ve moviemax hd filimlerde orjinal 5.1 ses alabiliyor musunuz?

sanırım bende sorun var.
  • Herkese merhaba,

Plus kutumun kurulumu cumartesi gerçekleşti ve hafta sonu bayağı bir kurcalama şansım oldu. Hem scart hem HDMI bağlantım var ve sesi optik kabloyla direk anfiye veriyorum. Panel pioneer 506 xde, anfi pioneer 915 vsx. İzlenimlerim;

İlk olarak ses konusunda eski kutuya göre ciddi bir fark olduğunu farkettim. Eski kutuya göre 20% daha fazla açıyorum sesi normal duyabilmek için. Ng de ilk açtığımda ses bir çıt sesinden sonra gidip geliyordu, bir süre sonra çıtlamadan gidip gelmeye başladı ve son zamanlarda hiç gitmemeye başladı ama genel ses seviyesinin düşüklüğü sürüyor. Aradım, bilgimiz var ve üzerinde çalışıyoruz dediler. Birde hiçbir kanaldan 5+1 alamadım, acaba durdurdularmı yoksa sorun bendemi?

Cumartesi akşam evden çıkarken rehberden karınca filmini kaydetmek üzere işaretledim, geldiğimde kaydedilmişti ve sorunsuz seyrettim. Bu filmde görüntü mükemmel. HD de en iyi sonucu 1080i olarak aldım. Fox ta maçlar daha net doğru, dün akşamki lig tv GS-Bs maçı fox kadar başarılı değildi, sisli gibiydi ama dikkat ettiyseniz bu durum sahanın ortasında görüntü kenarlarda yani kale arkalarındayken sis kalmıyor ve fox kadar net bir yayın çıkıyor. Bu durum sanırım ali sami yen le ilgili.

SD yayınlarla ilgili olarak görüntü kalitesinin ilk başta düştüğünü gözlemledim ve moralim oldukça bozuldu ama denemeler sonucunda HDMI bağlantıda Pace görüntü ayarlarını pal seçerek kaliteli görüntü yakaladım, scarttan daha iyi çıkıyor bende HDMI pal.

Bu arada modem denemesi yapan varmı? Ben denedim hiç bir tepki yok, ne hata veriyor nede okey veriyor. Gerçi bu şu an çok önemli değil sanırım ama ilerde ihtiyacımız olabilir.

Umarım en kısa sürede ses sorunu da hallolur ve daha yüksek ses seviyesi ve 5+1 alabiliriz...

• quote:

Orjinalden alıntı: fatiko

İlk olarak ses konusunda eski kutuya göre ciddi bir fark olduğunu farkettim. Eski kutuya göre 20% daha fazla açıyorum sesi normal duyabilmek için.

Bu ses düşüklüğü sorununu çok okuyorum da, ben nedense hiç yaşamadım bunu. Belki tuhaf olacak, o yüzden kusuruma bakmayın ama sormadan edemeyeceğim. Digiturk Plus kumandasından ses ayarını sonuna kadar açtınız değil mi? TV'nizin ses ayarını kastetmiyorum, kutunun kendi ses ayarını kastediyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: drag

quote:

İlk olarak ses konusunda eski kutuya göre ciddi bir fark olduğunu farkettim. Eski kutuya göre 20% daha fazla açıyorum sesi normal duyabilmek için.

Bu ses düşüklüğü sorununu çok okuyorum da, ben nedense hiç yaşamadım bunu. Belki tuhaf olacak, o yüzden kusuruma bakmayın ama sormadan edemeyeceğim. Digiturk Plus kumandasından ses ayarını sonuna kadar açtınız değil mi? TV'nizin ses ayarını kastetmiyorum, kutunun kendi ses ayarını kastediyorum.

Evet kutunun sesi sonuna kadar açık. Siz anfiden sesi stereo seçiyor olabilirmisiniz, ben stereo seçince ses eski kutu kadar olmasada yükseliyor ama surround modlarında düşüyor.

• bende de, skart ile HDMI girislerinden gelen ses duzeyleri birbirinden farkli
    neden bilmem

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: drag

quote:

Evet kutunun sesi sonuna kadar açık. Siz anfiden sesi stereo seçiyor olabilirmisiniz, ben stereo seçince ses eski kutu kadar olmasada yükseliyor ama surround modlarında düşüyor.

• hayirli olsun Fatiko

bence sen Plus kutudan 'yeni yazilim yukle' yi tikla
    sende en zon yazilimin yuklendiginden emin ol
    cunku son yazilimla bir cok sikayetler giderilmisti ve bunu butun kutulara yuklemeden dagitim yapiyorlar
    selamlar

quote:

Herkese merhaba,

Plus kutumun kurulumu cumartesi gerçekleşti ve hafta sonu bayağı bir kurcalama şansım oldu. Hem scart hem HDMI bağlantım var ve sesi optik kabloyla direk anfiye veriyorum. Panel pioneer 506 xde, anfi pioneer 915 vsx. İzlenimlerim;

İlk olarak ses konusunda eski kutuya göre ciddi bir fark olduğunu farkettim. Eski kutuya göre 20% daha fazla açıyorum sesi normal duyabilmek için. Ng de ilk açtığımda ses bir çıt sesinden sonra gidip geliyordu, bir süre sonra çıtlamadan gidip gelmeye başladı ve son zamanlarda hiç gitmemeye başladı ama genel ses seviyesinin düşüklüğü sürüyor. Aradım, bilgimiz var ve üzerinde çalışıyoruz dediler. Birde hiçbir kanaldan 5+1 alamadım, acaba durdurdularmı yoksa sorun bendemi?

Cumartesi akşam evden çıkarken rehberden karınca filmini kaydetmek üzere işaretledim, geldiğimde kaydedilmişti ve sorunsuz seyrettim. Bu filmde görüntü mükemmel. HD de en iyi sonucu 1080i olarak aldım. Fox ta maçlar daha net doğru, dün akşamki lig tv GS-Bs maçı fox kadar başarılı değildi, sisli gibiydi ama dikkat ettiyseniz bu durum sahanın ortasında görüntü kenarlarda yani kale arkalarındayken sis kalmıyor ve fox kadar net bir yayın çıkıyor. Bu durum sanırım ali sami yen le ilgili.

SD yayınlarla ilgili olarak görüntü kalitesinin ilk başta düştüğünü gözlemledim ve moralim oldukça bozuldu ama denemeler sonucunda HDMI bağlantıda Pace görüntü ayarlarını pal seçerek kaliteli görüntü yakaladım, scarttan daha iyi çıkıyor bende HDMI pal.

Bu arada modem denemesi yapan varmı? Ben denedim hiç bir tepki yok, ne hata veriyor nede okey veriyor. Gerçi bu şu an çok önemli değil sanırım ama ilerde ihtiyacımız olabilir.

Umarım en kısa sürede ses sorunu da hallolur ve daha yüksek ses seviyesi ve 5+1 alabiliriz...

• quote:

hayirli olsun Fatiko

cunku son yazilimla bir cok sikayetler giderilmisti ve bunu butun kutulara yuklemeden dagitim yapiyorlar
    selamlar

quote:

Herkese merhaba,

Teşekürler Felmali,

Yazılımı denicem ama kontrol ettiğimde son 3 rakam 579tu.

• quote:

quote:

hayirli olsun Fatiko

selamlar

quote:

Herkese merhaba,

Teşekürler Felmali,

Yazılımı denicem ama kontrol ettiğimde son 3 rakam 579tu.

Son 3 rakam 579 ise bu son yazılım, güncellemeye gerek yok. Bende de HDMI ve optik bağlantıda ses scarta

göre belirgin olarak daha düşük. Zamanla ses sorununun çözüleceğini düşünüyorum.

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.