Şimdi Ara

Tavsiye - Termosifon mu şofben mi? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
139
Cevap
7
Favori
262.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Arkadaşlar konu 2008 de açılmış ogün den bu yana termosifon kullananlar yardım ede bilirmi termosifon lazım ve bütçe 300....600 arasi birde günümüzde de faturaya ne kadar etki ediyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Termosifon konusunda bende alırken çok araştırma yaptım. Bence dikkat edeceğin özellik garanti süresinde ve servis hizmeti konusunda en masraf çıkarmayanı olsun.. Bu arada bütün servisler şu parça bu parça diyip bişilerin masrafını çıkartıyor. Örnek kireç önleyici basınç önleyici gibi. Gerekirse al yarın öbürgün bişi olur bahane bulacak yerleri kalmaz. Basıncınız çok yüksek ondan delinmiş yada kireç önleyiciniz bizim onaylamadığımız kalite diyip işin içinden çıkmaya bakıyorlar. 50-60TL fazla olur ama yarın öbürgün dediğim gibi paşa paşa gelip değiştirirler. Arçelik - Siemens - Beko - Demirdöküm Benim aldığım Hoover marka 3 sene oldu sorun yok Allaha şükür. O yüzden fonksiyona hiç takılma yok zaman ayarı varmış şu gün ısıtacak bugün duracak diye gereksiz bence. Kışın hergün tek derecede açık kalması daha iyi kapatıp açınca devamlı suyu ısıtmak zorunda kalıyor buda fazla elektrik faturası demek..
    Faturana her ay min 50TL koy. Termosifon maliyeti bu olur.

Tavsiyem kesinlikle doğalgaz kombi varsa gaz kapıda ise git abone ol sadece sıcak su boru çektir çok daha ucuza gelir. Gaz imkanı yoksa.

2. tavsiyem Ani su ısıtıcıları ama bu İhlas ve benzeri olanlardan değil. Siemens Ani Su Isıtıcı bunun gibi ürünler hem kullanım açıcısından "sıcak su bitti gibi bir sıkıntı yok " hemde uzun vadede termosifona göre maliyetini çıkarır. 600 Termosifona vereceğine böyle bir ürün daha iyi.

Tavsiye olarak yazdıklarım bizzat denenmiştir.
    Soru olursa yardımcı olurum.

• http://www.hepsiburada.com/demirdokum-dt4-basic-65-litre-termosifon-p-EVDEMDOKDT465S ben 1-2 yıldır termosifon kullanıyorum oldukça memnunum son termosifonum çok eski olduğundan yine aynı demirdöküm marka 2015 yeni seri modelini aldım arkadaşlar her daim sıcak suyunuz oluyor, bunun yanı sıra eco modunda çalıştığında yeni modeller çok az elektrik çekiyor ve 724 sıcak su akışı sağlıyor kesinlikle tavsiye ederim.
  • hiç bir termosifon şofben ve kombi sisteminin konforuna ve ucuzluğuna yaklaşmıyor.

*termosifonda 2-3 kişi peşpeşe banyo yapmak hayal gibi. su sürekli soğuyor. arçelik servisine de sordum evet abi, bunlar böyle dediler.
    *aylık 60 tl elektirik faturasına ekleniyor.tüp bile bundan daha ucuz iki ayda bir tüp ancak gider.
    *banyo yapmak için 2 saat suyun ısınmasını bekliyorsun.tüplü şofben gibi anında su yok
    *tek kişi banyo yaptın 60 litre kazan var.40 litresini harcadın 20 litre gereksiz yere orada kaldı.ısıtmak için harcadığın elektirik de afeersin sana montelendi.
  • Arkadaşlar merhaba, ben bu islerden çok anlamadigim için size sorayım dedim, sıcak su için şofben veya termosifon alicaz ama bize yatay montajı olan bi model lazım, internetten ariston marka bi termosifon buldum ama, demirdöküm gibi markalarinda varmıdır diye merak ediyorum, eğer bileniniz, anlayaniniz varsa yatay monte edilebilen bi model seçmeme yardimci olurmusunuz

• selowhey S kullanıcısına yanıt
    Ariston dışında yok maalesef, ama ariston demirdöküm ile aynı kalitede ürünler üretiyordur, termosifon daha iyidir her zaman şofbene göre şofben aşırı derece güç harcaması yaparken termosifonda 2-3 defa da açtığınız suya herhangi bir enerji harcamayacaktır tıpkı kombi benzeri gibi düşünebiliriz.
  • Ariston marka 8 senelik termisifonlu şofbenim son zamanlarda ventilden su kaçırmaya başladı...
    Ventili değiştirdim bina girişinde basınç düşürücüde var basımç düşürücüyü en son ayarına getirdim ki tuvalet çeşmesinde bike anlaşılıyor basınç düştüğü ...
    Ventilden yine akıtıyor hani damla damla olsa amenna dicem ama iplik gibi su akıtıyor...
    Ne yapmam lazım tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum

• Bu basınç düşürücüyü acaba şofbene ventilin önüne ben ayrıyeten taksam olurmu,biba girişinde var ama işe yaramadı...
    Bide mandallı mandalsız ventiller var...
    Bendeki önceki ve sonra aldığım mandalsız mandallı alsam fark eder mi
    Yada alıcağım bir seri yada marka var mı?

• Termisifonlu şofbenin ventilden su akıtması çözümü :
    Su damlatma sorununu bugun çözdüm.
    Okuyan arkadaşlara bilgi olsun diye yazmak istedim...10 saattir herhangi bir damlatma olmadı eskisi gibi...

Yaptığım önce ki ventili aldığım yere iade ettim...
    Başka bir hırdavatcıdan ventil aldım aynı marka ve modeldi...bunun yanında 1/2 basınç düşürücü aldım...
    Gerçi bina girişinde basınç düşürücü vardı ve çalıştığınada eminim barı daha önceden düşürdüğümde suyun debisi azalmıstı...
    Neyse aldığım adama işe yaramazsa iade ederim dedim kabül etti ve ventil ve düşürücüye 50 tl verip oradan ayrıldım...
    Dün işte iken aklıma kazan içinde hava sıkışabilir mi diye yorum yapıyordum.çünkü hava basınçı arttıracağından suyuda ventil tutamamazdı...

ÇÖZÜM:

Öncelikle soğuk su girişini söktüm...
    Sıcak su girişi bağlı.Sıcak su çesmesini açtım. sistemdeki suyu boşalttım sıcak su çeşmesinden...(sıcak su çeşmesi hep açık)
    Sonra eski ventili söktüm...
    Biraz bekledim ve suyun düzenli ventilin takılı olduğu soğuk su girişinden sofbenden boşalana kadar akmasını bekledim...
    Hava olduğu için sanırım kesik kesik ve garip seslerle su bosaldı...sıcak su girişi çeşme halen daha açık ama su gelmiyor....

Sonra yeni ventili taktım ve ventilin alttan havayı almak için tornavida yardımı ile içindeki plastik mekanizmayı yukarı doğru ittirdim ki kazan içinde hava varsa oda boşalsın...
    Yine kesik kesik akan su bi süre sonra ventilden tornavida ile bastığımda düzenli olarak akmaya başladı...
    Ondan sonra soğuk su girişini ventile bağladım...
    Sıcak su çeşmesi halen daha açık...
    Soğuk suyu kazana verdim...
    Sıcak su musluğundan akana kadar bekledim...
    Geldikten sonra sıcak su musluğunu kapatıp kazanın dolmasını bekledim...
    Bingo!!!!
    Ventilin basınclı suyu attığı ufak delikten artık daha akıtma olmuyordu...
    Şu saat oldu gözlemim herhangi bir akıtma yok öncekilere nazaran....
    Aldığım basınç düşürücüyede gerek kalmadı artık birkaç gün beklemeden sonra iade edeceğim....

İlerde bu konuyu okuyacak arkadaşlar eğer kaçırma varsa
    1 suyunuz çok basınçlı ise sizin daire girişine basınç düşürücü.. Ve barı düşüreceksiniz...Bunada barometre falan lazım değil..Tuvalet musluğunu açın basınç düşürücüyü saat yönünde çevirin basınç düştüğünü wc musluğundan gözlemleyin düştüğünü anladığınızda ventil işine girin...
    Ventil Taktırdınız ama ventilde anormal yine o zaman kazanın içinde hava var demektir...
    Kazanın havasını yklarıda anlattığım gibi alın...
    Sonucu göreceksiniz.
    Yeni ventili taktığınızda mutlaka alttan tornavida ile plastik aksamı yukarı doğru ittirin hava iyice boşalsın...su düzgün akana kadar...
    Çakmak doldurma misali düşünün...çakmağa yeni hava basmaya çalıssanızda içeride hava olduğundan bir yere kadar dolar ve almaz daha...
    Ama içindeki havayı sibopdan aldığınızda fullersiniz...
    Her formda ventil denilmiş ama kazan içindeki havadan bahsedilmemişti...
    Umarım sorununuz düzelmiş olur....

• Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak.

Şu an oturduğum evde şofben var. 4-5 aydır burada oturuyorum ve şu an şofben bozuldu, yenisini aldık. Ancak arzum servisi topraklı hattınız yok güvenli değil, takamıyoruz deyip gitti.
    İnternette araştırdığım kadarıyla da gerçekten tehlikeli görünüyor, eve toprak hattı çektirme durumu da yok. Bu yüzden çok kararsız kaldım.

Elektrikli termosifon alsam, topraksız kullanmak ne kadar bir tehlike yaratır ? Şofben-ani su ısıtıcı tehlikesine kıyasla ne durumda ?

Parası, faturaya etkisi falan hiç önemli değil, sadece kullanışlı ve güvenli olmasını istiyorum.
    Eve hiçbir şekilde toprak hattı çektirme durumu yok. Ve maddiyat da pek önemli değil, güvenlik önemli.
    Ne dersiniz ? Topraksız termosifon çok mu tehlikeli olur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: christchen

Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak.

Şu an oturduğum evde şofben var. 4-5 aydır burada oturuyorum ve şu an şofben bozuldu, yenisini aldık. Ancak arzum servisi topraklı hattınız yok güvenli değil, takamıyoruz deyip gitti.
    İnternette araştırdığım kadarıyla da gerçekten tehlikeli görünüyor, eve toprak hattı çektirme durumu da yok. Bu yüzden çok kararsız kaldım.

Elektrikli termosifon alsam, topraksız kullanmak ne kadar bir tehlike yaratır ? Şofben-ani su ısıtıcı tehlikesine kıyasla ne durumda ?

Parası, faturaya etkisi falan hiç önemli değil, sadece kullanışlı ve güvenli olmasını istiyorum.
    Eve hiçbir şekilde toprak hattı çektirme durumu yok. Ve maddiyat da pek önemli değil, güvenlik önemli.

Arkadaşın sorduğu sorular benimde cevabını aradığım sorular benimde eklemek istediğim vestel marka termosifon alacağım 65 lt mi 80 lt mi alsam kararsızım 2 kişilik bi aileyiz Rabbim nasip ederse birde çocuk olursa 3 kişi olacağız
    Bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
    Benim termosifon almamın tek sebebi topraklama sisteminin olmaması en azından duşa girerken termosifonu kapatır öyle yıkanırım daha az riskli olur diyorum yoksa şofben alacağım ama dediğim gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BOOOOOOOOOOO -- 14 Ekim 2016; 20:00:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BOOOOOOOOOOO

quote:

Orijinalden alıntı: christchen

Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak.

Arkadaşın sorduğu sorular benimde cevabını aradığım sorular benimde eklemek istediğim vestel marka termosifon alacağım 65 lt mi 80 lt mi alsam kararsızım 2 kişilik bi aileyiz Rabbim nasip ederse birde çocuk olursa 3 kişi olacağız
    Bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
    Benim termosifon almamın tek sebebi topraklama sisteminin olmaması en azından duşa girerken termosifonu kapatır öyle yıkanırım daha az riskli olur diyorum yoksa şofben alacağım ama dediğim gibi

1 yıldır kullanıyoruz Demirdöküm 60-65 litre termosifonu -hangisiydi net hatırlamıyorum-

Termosifonu öneririm, hiçbir sıkıntı yok 1 yıldır
    Mutlaka 80 litre alın. Tek kişi biraz uzun yıkanınca bile hemen bitiyor sıcak su İstanbul soğuğunda. Daha soğuk bir yerde çok sıkıntı çekersiniz.
    Servisi topraklamaya falan bakmadan kurdu, bir problem de olmadı şimdiye kadar. Topraklama olsa daha iyi tabi ki ama mümkün olmayınca, şofbenden daha güvenlidir diye umuyorum.
    Çeşmelere bağlayınca fatura zıpladı ama en azından rahat bir kullanımı oluyor. Ama epey fark ediyor, değiyor tabi buna.

• Şu an ani su ısıtıcı kullanıyorum yalnız su bir sıcak bir soğuk su şiddeti iyi değil. Sizce termosifon mu almalıyım daha iyi bir ani su ısıtıcısı mı?

Güneş enerjisi olduğu için kışın 30 kere kullanacağım bir cihaz olacak.
  • Güzel konu olmuş okudum bilgilendim, benim başlığı takip etmeme yazlıktaki baymak 65 lt elektrikli termosifon sebep oldu, 9 barlık makina olmasına karşın ilk takıldığı günden beri düşük barla sıcak su veriyor, tabiri caizse full sıcak su açtığında su sicim gibi akıyor, bugüne kadar çözüm üretmek yerine soğuk su ile 2 yıl idare ettik, servis çağırdım yarın gelecek, ben daha önce İhlas'ın duvara monte ani su ısıtıcısını kullanmıştım o çok pratik ve çok başarılıydı, hem hesaplı hem az yer kaplıyor hem de ev senin değilse rahatlıkla söküp götürebilirsin.

edit (01/12/2018): servis sonrası durum için ancak yazabildim, ventil arızalanmış, değişim yapıldı, sorun çözüldü. aynı sorunu yaşayanlar için tavsiyem servis çağırmadan önce ventili dışarıdan kendiniz temin edin, zira servis fahiş fiyat talep edebiliyor. termosifon ventili şu an tekzenden baktım 15 tl, servisin alet çantasından çıkardığı ikinci el görünümlü ventil için benden talep ettiği ücret 30 tl idi. ventil ve değişimi için ödediğim bedel 60 tl oldu, lokasyon bodrum-turgutreis.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M.Luther King -- 1 Aralık 2018; 17:20:57 >

• M.Luther King kullanıcısına yanıt
    5 yıldır elektrikli termosifon kullanıyorum su basıncı ile hiç bir sorunum yok sadece uzun süre banyo yapınca su soğuyup basıncı düşüyor ama bunun dışında sıkıntı yok su basıncı güneş enerjisi ile aynı hiç farkı yok.

• Merhabalar, soğuk iklimde yaşıyoruz, demirdöküm digital 65 lt kullanıyoruz. Hep ECO modunda aktif tuttuk. Evde 3 yetişkin, 1 bebek var. Akşamları 2 kişi kısa duş alır ve 1 kova suyla bebek yıkanır. Elektrik tüketimini inanılmaz arttırıyor. Son 6 ayı dikkate aldığımda, KW tüketimini %70 arttırdığını görüyorum. Bu da faturamızı ortalama 200 TL'den 350'ye çıkardı.
    Ev merkezi sistem, en soğ normal sıcaklığı 23 derece.
    Sizden kullanım tavsiyesi rica ediyorum, en randımanlı kullanım için
    - Kapalı tutup, sadece duş zamanı mı açılmalı?
    - 35 derece gibi düşük sıcaklıkta tutup duştan 1 saat önce arttırıp, sonra yine 35'e mi düşürmeli?
    - Bize sıcak su sadece akşam 6-9 arası lazım, diğer saatlerde hiç kullanmıyoruz, zaman ayarlı kendi devreye girebileceği şekilde çalıştırabiliyor muyuz?
  • hector_turk H kullanıcısına yanıt
    En mantıklısı 1 kademede tutup banyo dan önce 2 dereceye almak sonrası tekrar 1 e düşürmek..
    Yalnız elektrik faturalarıda arttı bunuda göz önünde tutun derim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sofben gibisi yok.

Iyi forumlar...

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.