Şimdi Ara

##Gigabyte X38-DQ6 İncelemesi##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
461
Cevap
1
Favori
27.450
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Merhaba arkadaşlarım, birkaç gündür hazırladığım incelememde sizlere Gigabyte'ın X38 DQ6 anakartını tanıtacağım...
    Öncelikle, incelememe başlamadan önce, bu anakartı karşılığında karşılığında hiçbirşey beklemeden, test amaçlı olarak bana temin eden hiteknoloji ye sonsuz teşekkürü borç bilirim...

NOT: bios update sonrası sistem açılmıyor, pili çıkarıyorsunuz, gücü kesiyorsunuz, güç düğmesine basılı tutuyorsunuz 1 dk kadar, sonra bios resetleniyor ve sistem sorunsuz oluyor, tabi raid ayarlarını tekrar yapmayı unutmadım
    kullandığım bios F7

Test Sistemi

Q6600 (B3 Revizyon)
    Gigabyte X38-DQ6
    Veritech 1gb DDRII 800 *4
    Seagate 320gb Sata2 620AS *2
    FSP Epsilon 700
    Thermaltake Big Typhoon
    Powercolor HD2900xt 512MB
    Bios Versiyon Orjinal

Kullanılan İşletim Sistemleri

XP SP2 32bit (Dx 9.0c)
    Vista 32bit (Dx 10.0)

Kullanılan Programlar

3D Mark 06
    Everest Ultimate Edition
    HD Tach
    HD Tune
    WinRAR
    Crysis (1680*1050, 4xAA, High Detail)

Test Modları

Normal
    ICH9R Raid 0
    J-Micron Raid 0

Anakartın Tanıtımı ve Kurulumu

Görüldüğü üzere anakart son derece şık görünüşünün yanında, güçlü duruşu ile güven veriyor. Dikkatimi çeken ve beni gerçekten şaşırtan bir durum ise
    her milimetrenin hesaplanarak, dq6 üzerinde yerleştirilmiş olması. Kutu içeriği olarak resmen ne lazımsa koymuşlar ve kitapçığı son derece faydalı

X38-DQ6 üzerinde bulunan 8 sata çıkışı gerçekten hem sistem hem göz doyurucu, özellikle bu kadar sata çıkışının yanında 2 tane de ide çıkışı konması
    anakartın yüklü sistemler için yapılmış olduğunu ve size sıkıntı çıkarmayacağını gösteriyor. Özellikle yüklü raid kurulu sistemler için birerbir anakart
    olduğunu birazdan yayınlayacağım testler ile göstereceğim...

Anakartta diğer bir özellik ise, mor sata2 portlarının GSATA2 controller olarak adlandırılan raid olarak kullanıldığında, bu ayrı bir birim tarafından kontrol
    edilmesidir. Bu birim ise J-Micron'dur...

Thermaltake Big Typhoon Kurulumu

Bildiğiniz üzere X38-DQ6 nın üstündeki inanılmaz pasif soğutma bloğunun yanında bir de anakartın arkasında işlemci ve kuzey köprüsünü soğutmak için
    "Crazy Cool" adı verilen bir pasif soğutma bloğu daha yer alıyor. Anakarta ilk baktığım anda aklıma gelen işlemcimi soğutmak için kullandığım Thermaltake
    Big Typhoon un bu pasif soğutma ile kasaya nasıl oturacağı idi.

Öncelikle uzay montaj yöntemi ile anakarta biraz test uyguladım, sonra ise bütün hayranlığı katlayarak artıran duruma geldik...

Big Typhoon takıldıktan sonra bile anakart ile kasa arasında boşluk kalıyordu. Önce fotoğraf çekerek görmek istedim. Emin olamadım, kağıt sokarak kağıdın
    geçip geçmediğini test ettim. Genede inanmayarak anakartı tekrar söktüm, ve vida boyu ve anakartın pasif soğutma yüksekliklerini ölçtüm...

Sonuç mutluluk vericiydi, tam bir hesaplama vardı işin içinde, pasif soğutma 8mm, vida ise 1 cm yüksekliğindeydi ve arada 2mm'lik bir hesaplanmış
    bir boşluk vardı.

Fotoğraflarla içinizi rahatlattıktan sonra, artık testlere geçelim...

İşlemci Bölgesi Ölçüleri

Hız aştırma Testi

Öncelikle anakarta mavi ekran verdiremedim, kesinlikle çökmedi, mutlaka bir şekilde ne kadar abartırsanız abartın anakart bir şekilde kendini açıyor.
    Bunda tabiki 4 adet bios u olmasının büyük faydası var. Testlerimde kullandığım sistemi yukarıda yazmıştım. Öncelikle hız aştırmada belleklerim limitlemesin diye
    1:1 aldım oranı ama genede belleklerim limitledi, belki ilerleyen günlerde bir iki tane güzel bellek elime geçerse hız aştırma testlerini yeniden yaparım.

Öncelikle temkinli davrandım, ama sonraları hiç bir sıkıntı olmaması beni hırçınlaştırdı, voltajı otomatik ayarlamasını belirleyerek, fsb yi 450 ye aldım.
    Hiç bir sorun yoktu gayet sıkıntısız çalışıyordu. Sonra 475 fsb ye alında belleklerim limitledi ve testi yuvarlak hesap 450 de kestim, sonuç olarak veritech marka bellek
    kullanıyordum ve 4 adet tamamen birbirinden bağımsız olarak satılan belleklere sahiptim, ve 4 belleğinde stabil olarak 450 fsb yani 900mhz yapabilmesi, veritech belleklerin
    aslında fena olmadıklarını gösteriyordu.

işlemci 450 fsb

Normal Testler

Normal testler de sistemimi normal bir kullanıcı gibi hazırladım, ve xp sp2 32bit kurarak sistemi çalıştırdım.

3d mark 06.................cpu photoworxx.................cpu queen...............cpu zlib.................fpu julia........................fpu mandel...............fpu sinjulia.................hd tach long

hd tach quick................memory copy..................memory latency............memory read.............memory write............rar açma.....................crysis

ICH9R Raid 0 Testler

ICH9R Raid 0 testlerinde 2 adet 320gb seagate 7200.10 harddiskimi tek parça raid 0 olarak ayarladım ve 64klık şerit modunda testleri hazırladım.
    Aynı hd tach testlerini eski anakartım xfx 650i ultra varkende yapmıştım ve sonuçları buyrun siz karşılaştırın.

3d mark 06.................cpu photoworxx.................cpu queen...............cpu zlib.................fpu julia........................fpu mandel...............fpu sinjulia.................hd tach long

hd tach quick................memory copy..................memory latency............memory read.............memory write............rar açma.....................crysis

ICH9R Raid 0 Testler İçin Bios Ekran Görüntüsü

Bu ayarları yaptıktan sonra, biosunu kaydetip çıkın, bilgisayar açılırken CTRL + I ile raid ayarlarını yapmayı unutmayın...
    Sonra disket sürücülü bir makinada gigabyte'ın sitesinden anakartın sürücüleri kısmına gelin ve raid için gerekli olan sürücüleri (hangi işletim sistemi kullanıyorsanız ona uygun olanı)
    indirin masaüstünde açın ve dosyanın içinden çıkan dosyaları diskete(xp için gerekli vistada flash disk gibi şeyler olabilir ama denemedim daha) kopyalayın ve disket sürücüyü dq6 ya bağlayın...
    XP İçin = Windowsu yüklemeye başlarken hemen ilk başta f6 ile sürücü yüklemeyi seçin
    sonra disketi takın ve ICH9R Raid yazan sürücüyü seçin, sonra tamamen windows kurulumu bitene kadar, ekran ayarları gelene kadar disketi çıkarmayın...
    Vista için = windows vistayı kurmaya başlayın hdd seçiminde hddniz görünmicektir, load driver yani sürücü yükle diyin ve depolama aygıtınızdan sürücülerden ICH9R Raid i seçin sonrası gene disket takılı bir vaziyette devam edin...

J-Micron Raid 0 Testler

Bu testlerim de anakart üzerinde mor sata2 portlarını kullanarak testlerime başladım ve raid 0 olarak ayarladım.
    Yalnız Xp kurmaya çalışırken çok zorlandım ve vista kurarak çözümü buldum. HD Tach programının vista aldında ancak uyumluluk ayarlanarak çalışması, beni biraz şüpheye düşürdü ve testlerimi başka bir programla daha yaptım ve ikisinide aynı karede yayınlıyorum. Açıkcası GRaid ile aradığımı pek bulamadım ama bunun nedeni büyük ihtimalle XP SP2 de kurulum yapamamam.

Ayrıca Vista altında biraz uğraşmama rağmen Crysis ekran görüntüsü alamadım, ama Dx10.0 olmasına rağmen 19 fps civarı oyun akışı açıkcası tatmin edici sayılırdı...

hd tach quick................memory copy..................memory latency............memory read.............memory write............rar açma

Xfx 650i Ultra Raid 0

hd tach quick................hd tach long

Test Sistemi

Sonuç

Evet arkadaşlarım, sonuç olarak bu kadar test ve iki günlük uğraş sonucunda, ki bunun yaklaşık 8 saati GRaid ile geçti, X38-DQ6 beni tamamen kendine hayran bıraktı.
    Daha anakartı çalıştırmadan anakarta bağlantıları yaparken bile anakartın sağlamlığı kendini belli ediyor, her boşluğun ise yararlı bir port ile doldurulması ise yüklü sistemlerde
    sıkıntısız kullanımı sunuyor. Anakartta ters bir bios ayarı yaptığınız zaman sistem açılıyor bios okurken reset atıp temiz biosa geçiyor. Windows XP ve Vista altında anakartın sürücü
    kurulumları ise son derece basit.
    Ve Crysiste ise eski anakartımla aynı sistemimle, zoom yaptığımda ve silahla hedef aldığımda anlık takılmalar oluyordu bu anakartta öyle bir sıkıntı hiç olmadı

İntel sistem toplamak isteyipte x38 çipset düşünenler için tek tavsiyem Gigabyte X38-DQ6, özellikle asus taki detram hatasından sonra...

Bayramınız Kutlu Olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OErdem -- 23 Ocak 2008; 10:59:39 >

• hayırlı olsun kardeş
    anakartta güzel incelemede ram slotlarının rengini begenmediğimi tekrardan yineliyorum
    resimleri yan yana koyarsan daha super olucak baya uzamış sayfa

ayrıca bayramın mubarek olsun
  • yaw ustam ilk önce mubarek kurban bayramın mubarek olsun ben x38 siparişi verdim 410 ytl ye sonrada kendi kendime bukadar para niye veriyorsun diye bir pişmanlık gelmişti senin bu güzel incelemen biraz beni ferahlattı inşallah pişman olmam
    saygılarımla
  • teşekkür ederim
    onları düzenlicem kesinlikle...
  • quote:

Orjinalden alıntı: çotanak

yaw ustam ilk önce mubarek kurban bayramın mubarek olsun ben x38 siparişi verdim 410 ytl ye sonrada kendi kendime bukadar para niye veriyorsun diye bir pişmanlık gelmişti senin bu güzel incelemen biraz beni ferahlattı inşallah pişman olmam
    saygılarımla

kesinlikle pişman olmasınız, anakart tam anlamıyla hayran bıraktı kendisine beni...
  • hocam güzel bir inceleme yapmışsın eline sağlık.
    bende benim kartı dün itibarıyla bozdum.
    yarın vatan açık olursa götürüp geri vericem.
    ramlerimden biri bozuktu galiba ve hata verip kapanıp falan duruyordu blgisayar.
    dün ram voltajlarnı düşünüp normal yaprım biostan.
    save edip çıktıktan sonra açılış esnasında diğer yedek bioslardan birini kullanacapına dair bir takım yazılar çıktı ve o andan sonra sistem bir daha hiç açılmadı.
    açma düğmesine bastıktan sonra sistem kendini 3 5 saniye kadar açık tutup daha sonra restart yapmaya başladı.
    ve bu ben fişini çekene kadar durmadan devam etti.
    sayısız şekilde denedim.
    ramleri değiştirdim.
    ekran kartı
    cpu
    psu

ama aynı bileşenlerimi başka ana karta taktığım zaman çalıştırmayı başardım.
    dediğimm gibi sanırım kart uçtu.

dolayısıla bu quad bios olayınada çok bel bağlanmaması gerektiğini düşünüyorum.
    güzelim kart uçtu gitti walla.
    işin yoksa 30 gün garanti bekle

ama inceleme çok faydalı olmuş tekrar ellerine sağlık

• Bu anakartlara Zalman 9700 LED takılamıyormuş.
  • ya okadar parayı bir anakarta vermişin tabiki herşeyi milimetrik hesaplancak
    yani parasını hakeden bir anakart olmuş inceleme için teşekkürler

birşey sorucam benim p35 ds3l modeli war sata2 ncq destekli bir hdd alıcam
    fakat çoğu yerde sata yazıyor sata2 yazmıyor destekler dimi sorun çıkarmaz
    saçma bi soruysa kusura bakamyın hdd işinden anlamam
  • hololoy112
    bios a reset atmayı denediniz mi, pili çıkarın 1 dakika kadar power düğmesine basılı tutun ama fişini çekin önce makinanın

citafettin
    dikkat ederseniz ben anakart için bir ücret ödemedim test içi temin edildi hiteknoloji tarafından
    şimdi satılan hddler sata2 ama arkasındaki jumper ı çıkarmazsanız sata olarak çalışır çıkarırsanız sata2

Burak[Alper]
    elimde olmadığı için test yapma şansım yok, fakat crazy cool çok kolay sökülebiliyor, kitapçığından herşey fotoğraflı olarak anlatılmış
  • quote:

Orjinalden alıntı: OErdem

hololoy112
    bios a reset atmayı denediniz mi, pili çıkarın 1 dakika kadar power düğmesine basılı tutun ama fişini çekin önce makinanın

hiç sorma hocam denemediim şey kalmadı.
    kartın uçtuğu kesin
  • İyi bayramlar herkese....

Süper inceleme olmuş , Big Typhoon problem yaratabilir diye düşünüyordum , çok iyi oldu bunu gördüğüm...Elinize sağlık...
  • hololoy112
    anakartın cdsi ile düzeltmeyi denediniz mi?
    çünkü anlattığınız biosun çakıldığını gösteriyor ama cdyi takıp windows kurar gibi yaparsanız xpressrecory2 yapabilirsiniz...

pEgaTR
    rica ederim
    birçok soruya cevap olmuştur bu inceleme
  • İnceleme güzel olmuş ama nehaleme çeyrek kala bu anakart alınır mı yahu?
  • CoolnQuiet
    teşekkür ederim
    ama her zaman her kartın alıcısı oluyor, sistem tavsiyelerinde bunu tecrübe ettim
  • Hocam eline sağlık, bunu bekliordum sağolasın.

@CoolnQuiet
    "bu anakart 2008de çıkacak tüm intel işlemcileri destekleyecek diye duydum" demiş OErdem hocam, bi teyit ettirelim.nehalemlerin örnekleri ekimde yollandı anakartçılara, destekleyebilir diye düşünüyorum ben şahsen.
  • Junior olduğun belli oluyor.

Nehalemin soket yapısı LGA 775 olmayacak, bir rivayete göre 771, bir diğerine göre ise 1306 olacak. Dolayısıyla Şimdiki anakartların hiçbiri nehalem mimarisini kullanan işlemcileri çalıştıramayacak. Nehalem işlemcileride 2008'in son çeyreğinde çıkıyor. Core 2 Duolardan 2 yıl sonra geleceğini düşünürsek bu durumda 2008'in temmuz ayı sonuna doğru çıkacaktır.

Bilindiği üzere intel her 2 yılda bir, mimari değiştirir.

3. Dünya savaşına gelince: Nükleer silahların keşfi, dünya savaşlarına giden yolu kapatmıştır ama bir teorik fizikçiden bunu anlamasını bekleyemezsin. ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoolnQuiet -- 20 Aralık 2007; 17:16:22 >
  • JuniorElectronicsEng
    rica ederim

ama onu dediğimi hatırlayamadım...

çünkü nehalemin değişik soket ile geleceğini adımız gibi biliyoruz... sonuç olarak 775 soket dışında gelicek olarak hiçbir işlemciyi çalıştıramaz
  • orkun abi çok özendiriyon yaa bendede p35 dq6 var ama bi türlü soğutucu bağlayamadığım için satıyom haftaya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shanke -- 20 Aralık 2007; 17:26:22 >
  • Öncelikle bayrmaın mübarek olsun. Sonra kartın hayırlı olsun. Sonra da test için sağolasın kardeşim benim. Şimdi merak ettiğim titan amandanın bir sorun çıkarıp çıkarmadığı. Bendeki Dq6 nın ilk versiyonu. Crazy cool yüzünden arka paneli takmadan kullanıyorum titan amandayı da
  • shanke
    kart gerçekten şahane

SorrowOcean
    teşekkürler üstad, büyük ihtimalle sorun çıkarmayacaltır gerçi resimler ile biraz fikir edinebilirsin hocam...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.