- x
Beşik Ulemalığı
23 Cevap11629 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1161 Mesaj
17 Aralık 2007; 15:17:30 

Beşik Ulemalığı'na göre "Alim'in oğlu alimdir".Gerçek bir Alim'in oğlu Alim kabul ediliyorsa bu çocuk pozitif bilimlerde kendisini geliştirebilir mi? Tabi ki geliştiremez.Çünkü daha doğar doğma Alim sıfatına kavuşmuştur.Böyle yetişen birisinin de Osmanlı'ya yararlı olabilecek fertler yetiştirmesi mümkün değil.

Osmanlı Devleti 'n de Beşik Ulemalığı Tartışılan Bir Konu...Ve Osmanlı Eğitim Sisteminin Bozulma Nedenlerinden Biri.

Bu beşik ulemalığını, bu sitemi Osmanlı Devletin de ilk kez kim başlatmış ,nasıl uygulanmaya başlanmıştır?Bilgisi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Heroisboceq -- 19 Aralık 2007; 16:38:15 >

Dünyadaki en büyük güç sözdür ve keLimelerin çözemeyeceği sorun yoktur...

1161 Mesaj
18 Aralık 2007; 22:14:26 

bu konuda bildisi olan yok mu?

2002 Mesaj
19 Aralık 2007; 10:56:51 

Doğrusu çok güzel bir konu açmışsın. Bu konuda az bilgim var. bulabildiğim kadar kitap okuduktan sonra yazarım inşallah.

Müslümanlar bir vücudun azaları gibidir. Biri bir rahatsızlık çekse diğerleri de o acıyı hisseder. Hz. Peygamber (SAV)

1161 Mesaj
12 Ocak 2008; 14:18:25 

demekki kimsenin bilgisi yok

2040 Mesaj
12 Ocak 2008; 16:33:23 

Öğretmenlik Mesleğine Giriş kitabımda yazan şu:

16. yüzyılın ortalarından sonra ders yapılmayan,harap,yanmış,adı var fakat kendisi ortada olmayan medreselere kayırma yoluyla bazı kişiler müderris atanmaya başlandı.Devlet adamları,nüfuzlu kişiler ve müderrislerin oğullarına da daha çocukken müderris ünvanı veriliyor,bunlar bir medreseye atanmış gösterilerek o medresenin tarla,dükkan vs. gibi vakıf gelirlerinden geçimleri sağlanmış oluyordu !.. Toplumda böylelerine,alay etmek için beşik uleması denirdi.Yine,18. yüzyılın ilk yarısında ,ulemanın iyi öğrenim görmemiş oğullarına "bilgisizliklerini örter" düşüncesiyle sakallarını salıvermeleri emredilmiş,bu da alay konusu olmuştu.

524 Mesaj
13 Ocak 2008; 11:40:25 

dönem olarak Osmanlı'nın duraklama döneminde olduğunu biliyorum ama padişah ve yıl bilemiyorum

881 Mesaj
15 Şubat 2014; 22:03:02 

Kimin kaldirdigini bilen var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

/center]

3058 Mesaj
16 Şubat 2014; 2:54:35 

Boşuna demiyorlar tarih tekerrürden ibarettir diye. Şu anda da üniversitelerde durum içler acısı...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Mesajımı alıntıladıysanız ve buna karşılık bir cevap almadıysanız bunun sebebi verilecek cevabımın olmaması değil sizi engellemiş olmamdır.

6666 Mesaj
16 Şubat 2014; 16:30:04 

quote:

Orijinalden alıntı: tacimmüdür

Kimin kaldirdigini bilen var mi?

1933'de Üniversite reformunda kaldırılır gibi yapılmış ama 15-20 sene sonra geri gelmiş, hala kaldıran olmamış!

GENS UNA SUMUS

456 Mesaj
16 Şubat 2014; 16:46:40 

quote:

Orijinalden alıntı: k2fg9

Boşuna demiyorlar tarih tekerrürden ibarettir diye. Şu anda da üniversitelerde durum içler acısı...

savunulacak birşey olmasa da üniversitelerde iyi örnekleri de yok değil

sabih kanatoğlu-korkut kanatoğlu gibi ya da semih gemalmaz-burak gemalmaz(dayı-yeğen) gibi

Bazen alıp başımı gitmek istiyorum...

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
2 gün 22 sa. 26 dk. kadarı kaldı.
16 Şubat 2014; 17:06:54 

Ben şahsen Beşik Ulemalığını destekliyorum. Tabii günümüzde değil ama o dönem için yararlı.

881 Mesaj
16 Şubat 2014; 21:23:49 

Ben 2 mahmut kaldirdi diye biliyordum demek cumhuriyete kadar devam etmis

/center]

1142 Mesaj
16 Şubat 2014; 21:27:42 

quote:

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

Ben şahsen Beşik Ulemalığını destekliyorum. Tabii günümüzde değil ama o dönem için yararlı.

Sanırım o dönemde ailesi eğitimli kişiler ancak okur düşüncesi ile destekliyorsunuz ama ileride o çocuk aram yamalak bilgisi ile alimlik yapmaya çalışınca ne olacak ?Nasıl olsa babasından gelen bir statüsü var.

Tanrı dağlarına kadar Türk, Hira mağarasına kadar Müslümanım.

6666 Mesaj
16 Şubat 2014; 21:57:06 

quote:

Orijinalden alıntı: tacimmüdür

Ben 2 mahmut kaldirdi diye biliyordum demek cumhuriyete kadar devam etmis

Ben günümüzde devam eden rektör-dekan veya öğretim üyesi çocuğunun üniversiteye hızla kabul edilmeleri olgusunu değerlendirdim yalnızca ve şaka yaptım. Ne zaman kaldırıldığı hakkında bir bilgim yok.

GENS UNA SUMUS

3058 Mesaj
17 Şubat 2014; 1:08:48 

Valla ben vakti zamanında hocama pnömatik taşıma ile ilgili bir soru sordum. Aldığım cevabı inşaat amelesi verse bile komik dururdu ki hoca verince teşekkür edip çıktım odasından...

Deve gibi bir ülkede yaşıyoruz eğri büğrü her yeri. Neresini tutsan elinde kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k2fg9 -- 17 Şubat 2014; 1:11:13 >

Mesajımı alıntıladıysanız ve buna karşılık bir cevap almadıysanız bunun sebebi verilecek cevabımın olmaması değil sizi engellemiş olmamdır.

514 Mesaj
17 Şubat 2014; 1:13:09 

parayı veren düdüğü çalıyor son 700 yılda değişen yok

<<Bu üye DH gold premium kullanmaktadır.>>

benimle tartışma, seni kendi seviyeme çeker ve tecrübem ile yenerim :)

Uzaklaştırılmış
4 gün cezanın,
2 gün 22 sa. 26 dk. kadarı kaldı.
17 Şubat 2014; 11:15:31 

quote:

Orijinalden alıntı: alfe28

Sanırım o dönemde ailesi eğitimli kişiler ancak okur düşüncesi ile destekliyorsunuz ama ileride o çocuk aram yamalak bilgisi ile alimlik yapmaya çalışınca ne olacak ?Nasıl olsa babasından gelen bir statüsü var.

Bak bugünün şartlarına göre değerlendirme. O gün okuma yazması olanlar belli; oran %5 civarında. Çok da fazla değil. Saray çevresi, şairler, muallimler ve eyaletlerde de yine bu şekilde.

Okuma yazma bilmeyen birisinin evinde kitap olmaz değil mi? Yani Enderun'a hiç okuma yazma bilmeyen birisini de alıyorlar ve öğretiyorlar. Sonra bunlarda eğer yetenek varsa çok büyük kişiler oluyorlar.

Bir de şöyle düşün. Baban alim. Doğduğun evde binden fazla yazma eser var. Daha okula gitmeden okuma yazma öğreniyor, bu eserlerden okuyorsun. Yani Enderun'da yaşıtların okuma yazma öğrenirken sen kitap okuyor oluyorsun. Kat edeceğin her aşama onlardan bir ileri olacak.

Ulema'nın çocuğunu hiç eğitim görmeden alıp saraya koymuyorlar yani.

817 Mesaj
18 Şubat 2014; 10:07:38 

gerekli eğitimi alıyorsa bir sorun olmaz ki

Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi...

6666 Mesaj
18 Şubat 2014; 19:42:56 

Sanıyorum epey eski zamanlarda ortalıkta okumuş adamın olmadığı çağlarda Osmanlı ilkel topluluğu için ehven-i şer! Ama 1200'lü yıllardan itibaren parası olanın seküler eğitim alabildiği Avrupa için çok büyük saçmalık olurdu!

GENS UNA SUMUS

817 Mesaj
18 Şubat 2014; 19:47:56 

quote:

Orijinalden alıntı: neommy

Sanıyorum epey eski zamanlarda ortalıkta okumuş adamın olmadığı çağlarda Osmanlı ilkel topluluğu için ehven-i şer! Ama 1200'lü yıllardan itibaren parası olanın seküler eğitim alabildiği Avrupa için çok büyük saçmalık olurdu!

doğrudur da hocam hiç mi eğitim almıyor bu insanlar

Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi...

6666 Mesaj
18 Şubat 2014; 19:56:11 

Valla 1800-1900 tarihleri arasında Osmanlı için dünyada verilen en yüksek okur-yazarlık oranı benim ulaşabildiğim kadarıyla en fazla yüzde 11-12, gerçi Anadoluda yüzde 40 okur yazar vardı diyen Müslüman tarihçilerimizde var.

GENS UNA SUMUS

817 Mesaj
18 Şubat 2014; 20:00:55 

quote:

Valla 1800-1900 tarihleri arasında Osmanlı için dünyada verilen en yüksek okur-yazarlık oranı benim ulaşabildiğim kadarıyla en fazla yüzde 11-12, gerçi Anadoluda yüzde 40 okur yazar vardı diyen Müslüman tarihçilerimizde var.

onuçta babasından da eğitimini alabilir zaten babası olsun saray olsun detaylı bir eğitim alıyodur

6666 Mesaj
18 Şubat 2014; 20:08:03 

Günümüze ( veya yakın geçmişe ) geleyim, bizim fakültenin kurucu dekanının kızı kürsünün birisinde asistandı. iyi kızcağızdı ama pek akıllı değildi, sınıfında onu bilimsel anlamda sollayacak tonla öğrenci olduğundan eminim zamanında. Adil olmaması bir yana, okumuş baba ve baba evi eğitimi her şeyi temizlemeye yetmiyor bence.

GENS UNA SUMUS

817 Mesaj
18 Şubat 2014; 20:14:29 

quote:

Günümüze ( veya yakın geçmişe ) geleyim, bizim fakültenin kurucu dekanının kızı kürsünün birisinde asistandı. iyi kızcağızdı ama pek akıllı değildi, sınıfında onu bilimsel anlamda sollayacak tonla öğrenci olduğundan eminim zamanında. Adil olmaması bir yana, okumuş baba ve baba evi eğitimi her şeyi temizlemeye yetmiyor bence.

hocam haklısın bunu düşünmemiştim saol hadi iyiakşamlar

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.438