- x
Ebu'l iz El-Cezeri :Sibernetik Robot Biliminin ve Mekaniğin Babası, Hidromekanik
82 Cevap40007 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

4603 Mesaj
16 Aralık 2007; 0:00:36 

Sizleri etkileyecek ve şaşırtacak Ebul iz’in dünyasına hoş geldiniz!

[font="Trebuchet MS"]
Karanlıktan ışığa gidiyoruz sevgili dostum,
Okyanustan karaya,
Bilmeniz gereken şeylere,
Kesinlikle bilmeniz gerekenlere...

0

0

Şöyle düşünün! Elinize bir kitap geçti. İçinde müthiş çalışmalar ve resimler var. Üstünde Leonardo da Vinci yazıyor. Aradan yüzlerce yıl geçmiş ama bir kaç akademisyen dışında adını pek bilen yok. Bu harika insanın çalışmalarını tanıtmak için elinizden geleni yapardınız değil mi?

Ancak Leonardo bu önermeden farklı şekilde günümüzde gayet iyi bilinirken, Cizreli Ebul-iz (Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezerî ) ya da Avrupa’nın bildiği ismiyle El-Cezeri / al-JAzari ( Ibn Ismail ibn al-Razzaz al-Jazari (1136-1206) Arapça: أَبُو اَلْعِزِ بْنُ إسْماعِيلِ بْنُ الرِّزاز) kendi memletinde bile iyi tanınmıyor.

Peki El-Cezeri Kimdir?

El-Cezeri, çağımızdan yüzlerce yıl önce keskin zekası ile elektrik kullanmadan sadece su ve mekanik parçalarla çalışan makineler yapmış ve günlük hayata geçirmiş olağanüstü bir biliminsanıdır.

Tam ismi, Cizreli Ebul-iz (Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezerî ) ya da Avrupa’nın bildiği ismiyle El-Cezeri / al-Jazari ( Ibn Ismail ibn al-Razzaz al-Jazari Arapça: أَبُو اَلْعِزِ بْنُ إسْماعِيلِ بْنُ الرِّزاز) olan bu mucit bundan 800 küsur yıl önce (1136-1206) yılları arasında yaşadı. Selçuk Türkleri zamanından bahsediyoruz. Bu inanılmaz öykünün tek kanıtı yüzyıllara dayanmış ve müthiş icatların resimleriyle dolu orijinal kitabın el yazması kopyaları.

Her zamanki gibi biz kendi bilim adamımızı tanımazken yurtdışında bilimsel kürsülerde ve tüm bilgisayar / sibernetik kitaplarında su mekaniği referanslarda yer alıyor. Tarih bize neler söylüyor? Artukoğulları Güneydoğu Anadoluyu fethederler. Şimdiki Cizre’de buluşlar yapan Abdülaziz İsmail bin Razzaz başkent Diyarbakır’a çağrılır. Yirmibeş yıl boyunca üretir ve üretir. Hükümdarların büyük takdirini toplar ve hükümdar (Eb’ül Feth Mahmut İbn-i Mahmet İbn-i Karaaslan) tarafından bu kitabı yazmakla görevlendirilir.

Verimli hayatının büyük başarılarına karşın son derece alçakgönüllü bir üslubu olan Eb-ül-iz 1183 yılında başlayıp 25 yıl süren icatlar kataloğunu o zamanlar resmi dil olan Arapça ile yazar. Bu kitabın üç nüshası kütüphanelerimizde 800 yıl durur ama bir kişi çıkıp uygulayıp teknoloji çağına hem bizim hem dünyanın belki 500 yıl önce girmesini sağlayamaz. Geçte olsa Avrupalılar tarafından yinede bizden önce keşfedilir. Otomatik Makineler tarihinde “Çağın Doruğuna Erişmiş Büyük Mühendis İbni Razzaz Cesari adıyla saygıyla anılır.

Neden buluşları bu kadar önemlidir? İlk olarak mekanizmalar zamanının çok ötesindedirler. Enerji kaynağı , yönetim mekanizması ve feedback (geribesleme) sistemlerinin tümünün su, buhar gücü ve havanın itiş gücü ile yapılmış olması mucize gibidir. Üstelik tüm buluşlar insanımsı , estetik değerlere sahiptir. Ayrıca buluşları hayal ürünü değildir. Alman Profesörü Widemann tarafından tekrar üretilip çalıştırılmışlardır. (Erlangen Üniversitesi) Çağın Harika Bilgini ( Bedi-ül Zaman Abdulaziz İbn-i al-Razzaz al Cesari. evet bu eski isimler gerçekten çook uzun) lakaplı Eb-ül-iz ‘in kitabının kendisi kayıptır ama kopyaları, Topkapı Sarayı Üçüncü Ahmet Kütüphanesi (iki elyazması) ile Ayasofya Kütüphanesinde bulunur. (66 sayfası neyin değerli olduğunu anlayanlar tarafından çalınmış olarak)

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sizi kitabın çizimleri ve açıklamaları ile başbaşa bırakıyoruz. (resmin üzerine tıklamanız yeterli...)
0

KİTABU'L HİYEL'DEN ÖRNEKLER.

-Otomatik Kuşlar
-Filli saat
-Otomatik yüzen kayık ve çalgıcılar
-Birbirine şerbet ikram eden iki şeyh
-Dört çıkışlı iki şamandıralı otomatik sistem
-İki bölümlü testi (termos)
-Otomatik su akıtma , ikramda bulunma ve kurulama makinası
-Su çarkı kepçe mekanizması
-Motor-kompresör mekanizması
-Su çarkı su dolabı.
****EN ÜSTTE GÖRDÜĞÜNÜZ RESİM CEZERİ'NİN ULU CAMİ İÇİN TASARLAYIP YAPTIĞI VE ONUNLA SEMBOLLEŞEN KAPI TOKMAĞIDIR

0

0

0
0

Bu da kabr-i şerfileri

Not: Yaw bu yazı çok uzundu, okumadım boşver diyenler de bu yazımdan istifade edecekler. Şöle yani: Kısaca İsmail ebu'l-izz rezzaz el-cezeriyi size not edeceğim, bi kaç cümle:

1. Cizre'lidir. Diyarbakır'da yaşamıştır, Cizre'de vefat etmiştir. Mezarı Cizrede'dir.

2. İlginc buluslariyla asırlar sonra hayat bulan birçok teknik aracın temelini oluşturan bilim adamidir..

3. Bugün el cezeri'yi su saatleri, otomatik kontrol düzenleri, fıskiyeler, kan toplama kapları, şifreli anahtarlar ve robotlar gibi pratik ve estetik bir çok düzeni tasarlayan ve bunların nasıl gerçekleştirileceğini anlatan “kitab-el hiyal” adlı kitabın yazarı olarak tanıyoruz. Eb ül-iz'in Sultan Kuth el-din sökmen (1185-1200) ve kardeşi III. Nasir ed-din Mahmut (1200-1222) zamanında 25 yıl (1181-1206) Artuklulara hizmet ettiğini ve eserini 1206 yılında tamamladığını kitabının önsözünden öğrenmekteyiz. Bugün istanbul Topkapı Sarayı III. Ahmed Kütüphanesi'nde bulunan a3472 kayıtlı yazma, özgün eserin bir ikinci el kopyasıdır. Altı kısımdan oluşan eserde 50 farklı düzen anlatılmaktadır.

4. 1900'lerde sibernetik'in kesfine temel olusturmustur..
5.Leonardo Da Vinci den 150 yıl önce yıl önce yaşamış ve mekaniği ondan daha iyi kullanan bir biliminsanı.

"UYGULAMAYA DÖNÜŞMEYEN BİLİM, DOĞRU İLE YANLIŞ ARASINDA BİR YERDEDİR."
EL CEZERİ

İlgili bağlantılar:
ANADOLU’NUN DAHİ MÜHENDİSİ: CEZERİ

local://upfiles/277142/EC4D1FEE71924C598AA69C25F744A5CB.jpg

Kendi hazırlamış olduğum, Cezeri ile ilgili bir powerpoint çalışması:

Cezerinin icat etmiş olduğu Su Saati

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 11 Mayıs 2012; 13:40:21 >

4603 Mesaj
16 Aralık 2007; 0:21:25 

İnsanı hayratler içersinde bırakan buluşlarından bazıları...

**Cezerî’nin Kan Miktarını Ölçen Aletleri

**El-Cezerî'nin, Makine Yapımında Yararlı Bilgiler ve Uygulamalar Adlı Eseri

0

0

0

0

0

Bunları ve çok daha fazlasını kitabın orjinalinde görebilirsiniz...

local://upfiles/277142/3A2677D5AB6143C6AD91315095787B7A.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Cizre_ -- 16 Aralık 2007; 0:52:05 >

2298 Mesaj
16 Aralık 2007; 1:15:57 

Harika bir topik @_Cizre_!
O değerli-yoğun emeklerinize ve paylaşıma teşekkürler.

El-Cezerî'nin III.Ahmet Kütüphanesindeki el yazmasını 1976'da görmüştüm.
Ayrıca ilk fotoğraftaki çift ejder-dragonların biri de burada İstanbul Türk ve İslam Eserleri müzesindedir.
Kapı tokmağı olan eserin diğer çifti çalınmış olup Danimarka'da bir özel koleksiyoncuda çıktı.
İşte çağını aşan bir adam!
Tekrar tebrikler bu dâhi bilim adamını hatırlattığınız için.

Nuh Baba

-------------------
Zaman hep aynıdır, Geçen Biziz...

10014 Mesaj
16 Aralık 2007; 1:17:27 

Gerçekten çok yoğun ve de hoş...

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

989 Mesaj
16 Aralık 2007; 1:17:45 

Çumme Cizire, Cizira Botan...

Literatürde de dünyanın ilk robotunu yapan şahıs adıyla geçiyor...

Ayrıca Abdest makinası da ayrı bir başarıdır..

Helal Olsun.Emeğine Sağlık Cizre...

/--Red Kit--\
--------------

Dyin's too good for 'em!

3499 Mesaj
16 Aralık 2007; 16:04:16 

Faydalı bir konu olmuş.
Bu büyük bilginin çalışmalarını anlatan bir el yazaması eseri Süleymaniye Kütüphanesinde güç bela aldığımız bir izinle inceleme fırsatını bulabilmiştik. Gerçekten de çağını aşan bir bilim adamı. Üzücü olansa çalışmalarının devam ettirilmemesi.

4603 Mesaj
16 Aralık 2007; 16:19:24 

quote:

Orjinalden alıntı: feylesof

Faydalı bir konu olmuş.
Bu büyük bilginin çalışmalarını anlatan bir el yazaması eseri Süleymaniye Kütüphanesinde güç bela aldığımız bir izinle inceleme fırsatını bulabilmiştik. Gerçekten de çağını aşan bir bilim adamı. Üzücü olansa çalışmalarının devam ettirilmemesi.

Evet , Söz ettiğiniz el yazması kitabı , yukarda orjinal şekliyle bulabilirsiniz...Kitap Boğaziçi Üniversitesi tarafından tıpkıbasım tekniğiyle sanal ortama aktarılmış.
Gerçekten çok hoş, insanı büyüleyen bir yanı var kitabın...(her nekadar yazılar arapça olsada öle...Gerçi türkçe çevirisi Sevim Tekeli tarafından hazırlanarak Türk Tarih Kurumu Yayınları başlığında 9751614473 numara ile basıldı.)
--------
Rica ederim...
Baya emek harcamadım sesem yalan olur. Çünki El - Cezeri hakkında internete tam manasıyla bir bilgi bulmak çok zor...Umarım bu Bilginimizin icatlarına ve fikirlerine değer vericek ve bunları tam manasıyla derleğip toparlıyacak ve istifadeye sunacak birileri çıkar...

3499 Mesaj
16 Aralık 2007; 16:42:43 

Cezerinin otomatları konusunda Prof.Dr. Fuat Sezgin'in ciddi çalışmaları olduğunu duymuştum. Açılacak olan "İslam Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi" bünyesinde sergilenecekti. Sanırım müzenin çalışmaları hala devam ediyor. En kısa zamanda gidip müzenin durumu hakkında bilgi edinmeye çalışacağım.

http://www.haber34.com/...-muzesi-990-haberi.html
http://www.tuba.gov.tr/...er.php?haber=bdhaber_33

1186 Mesaj
16 Aralık 2007; 18:10:48 

Bilim'e ,bilimsel açılımlara katkıda bulunan insanlara müteşekkirim.Onlar sayesinde yaşamımız daha iyi standartlarda!Diğer yndan geçmişle övünmek bize pek bişey kazandırmıyor olsa gerek,geçmişle övünmek her ne kadar motive edici olsa da, pek de katkı sağlayıcı olmuyor.Eğer insanlık geçmişle övünme derdinde olsaydı yerinde saymaya devam ederdi!Siz ne yapıyorsunuz?Bahsedilen bilim adamına katkıda bulundunuz mu?Yoksa bulunmayıp, temcid pilavı gibi ha bire yazma taraftarımısınız?Kavun karpuz da yata yata büyüyor...

Saygılarımla,

Varsın bana " enayi" desinler dürüst olduğum için,
Uyanık ve hilekar olduğum için "akıllı" demesinlerde!

2298 Mesaj
16 Aralık 2007; 21:41:28 

Sizler gibi bir avuç değerli arkadaş hariç kim biliyor ki @Massaimassai?
Şu ülkede Ebu'l İz'den bihaber en az 65 milyon insan vardır, az bile söyledim.
Şu halk, geçmişini bilmeden geleceğini nasıl kurar?
Ebu'l İz'i bile Batı tanıttı bize, Biraz da İbrahim Hakkı KONYALI,
Diyarbakır Artuklu Kütüphanesinin küflü raflarından indirerek merhum...
Sağolsun ECA armatür firması 2 otomatını birebir ölçekte yaptı ve müzesine kaldırdı; başka?
Halbuki çoktan İTÜ'nün, ODTÜ'nün BÜ'nin bahçesinde; Cizre'nin tam ortasında;
Diyarbakır'ın göbeğinde,
Heykelleri, makinaları, fıskiyeleri ve müzeleri boy boy durmalıydı sizi küçümseyen dünyaya nisbet!
Hatta Dicle Üniv.nin adı belki de "Ebu'l İz Evrensitesi" olmalıydı çoktan!
Velhasıl,
Geçmişini bilmeyen geleceğini inşâ edemez.
Selam ile...

Nuh Baba

-------------------

1186 Mesaj
17 Aralık 2007; 4:01:14 

quote:

Orjinalden alıntı: was

Sağolsun ECA armatür firması 2 otomatını birebir ölçekte yaptı ve müzesine kaldırdı; başka?
Diyarbakır'ın göbeğinde,
Heykelleri, makinaları, fıskiyeleri ve müzeleri boy boy durmalıydı sizi küçümseyen dünyaya nisbet!
Velhasıl,
Selam ile...

Ben bilmiyordum,öğrendiğim için mutluyum insanlık adına!Kusura bakmayın ama ben bilime ve bilimsel düşünceye faşizan bir şekilde yaklaşamam, kimi etnik kökeni açısından sahiplenir kimi inançları açısından...Kim meyi düşünürse düşünsün hiç bir biliminsanı kimsenin tekelinde değildir zaten itirazımda burdadır, yapanın yaptığı değil! kimliği ön plana çıkarılıyor.Ne farkeder Alman olmuş,Türk olmuş ,Müslüman olmuş veya Hristiyan!Nihayetinde sizin katkılarınız tüm insanlığa değil mi?

Benim kendi geçmişimle ilgili komplekslerim yok, isteyen beni ve atalarımı küçük görebilir o kendi küçüklüğüdür.Ben kendi yaptığıma bakarım ve taraflı tarafsız herkesin takdirini alabiliyorsam o zaman iyi yoldayım diye düşünürüm.Tarih tozlu sayfalarından böyle değerli biliminsanlarının bulunup çıkarılması , insanlığa çok değerli katkılarda bulunanların isimlerin hak ettiği yere gelmesi bizim onlara borcumuzdur, ama sadece bunu yaparsak Osmanlı veya Türklüğümüzle övünüp yerimizde saymamızla eşdeğer değil mi?Eğer geçmişle övünmek bu kadar önemli ise varın övünmeye devam edin.Atı alan üsküdarı geçti bile, "millet gider aya biz gider yaya "misali züğürt tesellisi(özür dilerim) övünmeye devam...

Eğer bahsettiğiniz geçmişimiz etnik köken veya dini kökeniniz ise, farklı dünyaların insanıyız...Sizin hristiyan Avrupa dan veya siyasal avrupadan hiç bir farkınız yok.Zaten onlarda sizin söylediklerinizle paralel görüş sahibi kendi dinini ve etnik kökenini üstün kılmaya çalışıyor, oysa biz insanlığı ön plana çıkarmalıyız diye düşünüyorum.HErkes pasta dan daha fazla pay kapma derdin de onlara sorsanız kendilerince doğruyu yapıyorlar, mesela kutsal amaçları olan dinlerini üstünlüğünü kanıtlama ve yayma amacı , oysa dinin gereği tevazu içinde olsalar daha fazla taraftar toplamazlar mı?faşizan fanatik idelojileri kabul etmiyorum.Elbette benim düşüncelerimi kabul zorluluğunuz yok!

Saygılarımla,

2298 Mesaj
18 Aralık 2007; 0:26:37 

İnsanlık mirasını her türlü ırk ve bölgesellikten yüksek tutmanız çok güzel.
Hepimizin uzak ideali ve ortak şiarı bu bileşke olmalıdır.
Merak ettiğiniz ve yargıladığınız anlamda etnik bir zihniyette olmamız düşünülemez; değiliz şükür.
Bizce insanlığa yararlı bir iş yapan bir Rus, faydasız bir Araptan daha makbuldür.
Nitekim "insanlığa en hayırlı olan, insanlara yararı dokunandır" denilmiştir.

Ancak köyümüzü iyi tanımdan uzak şehri tanıyamayız, bunu idrak etmek de faşizanlık sayılmaz.
Yanıbaşımızdaki kıymetlerden bihaberken uzak öncüleri bilmek eksikliktir.
Bu manada ulusal ve yöresel değerlerinizin farkında olmak ve öğrenmek zorundasınız.
Sadece öğünmekle vakit geçirmenin faydasız bir teselli olduğu konusunda ise sizinle hemfikirim.
Eğer miras aldığımız kazanımları bir adım yukarı çıkarmadıysak,
Geçmişimiz ne kadar parlak olursa olsun öğünmek beyhudedir.
Selam...

Nuh Baba

-------------------

66 Mesaj
18 Aralık 2007; 14:51:55 

Çizimler bayaa ilginç..!

Barış Tek Arzumuzdur...
Türk-Kürt Kardeştir, Bölücüler Kalleştir!
Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz...

4603 Mesaj
22 Aralık 2007; 20:59:40 

sayın @Massaimassai...
Diyorsunuz ki ; Bilime ve bilimsel açılımlara ve bunları uygulayanlara müteşekkirim. Ama bu biliminsanlarından söz edilince neden gocunuyorsunuz..?
Madem bu insanların hayatınızı kolaylaştırdığını, yada insanlıığa bir faydası dokunduğunu düşünüyorsunuz , ohalde onları andığımız zamanda saygı duyabiliyo olmanız lazım...
Evet . Şu konuda size hak veriyorum; Eğer biz sadece geçmişimizle övünürsek ilerleme dil aksine çağın gerisinde kalırız...
Ancak unutmayınki bilim sürekli önceki bilginin üzerine yenisini koyarak ilerler ve büyür, Peki şimdi ben size souyorum eğer biz geçmişizi unutursak ve bunu bizim yerimize başkaları hatırlar , bunun üzerine yenisini koyarsa o zaman ne olur...?

-------
Konu Ebu'l İz ve onun yaptıkları...Siz daha önce bu ismi duymuş olabilirsiniz, ama bide sorun bakalım çevrenize ,kaç kişi bu ismi biliyor veya bu ismin yaptıklarını biliyor...? İhtimaldir ki bir elin parmağını geçeer veya geçmez....Sizce bu insan ... veya şahsını bırakın Bu yaptığı çalışmalar bukadarcıkmı ilgiyi hak ediyor...?
Belkide tam olarak anlıyamadınız. Bu çalışmalar öyle küçümsenecek şeyler değil...Ki değerini bilenlerde olmadı dil , sorun değerini bizim zamanında anlayamamış olmamız....
Kitabındaki bilgiler şuanda süper güçlerin ellerinde büyük bir koz olarak kullandıkları makinaların, robotların ve daha nice teknik aracın temelini oluşturan prensipleri içeriyor...
Varın siz düşünün ki onalardan önce düşünmüş olabilsek bu değerimizi, şimdiki durumuzu....

İyi Bayramlar...

1989 Mesaj
22 Aralık 2007; 21:56:42 

Bu akşam haberleri izlerken Cizre'de Ebu'l-İzle ilgili bir şeyden bahsetti. galiba bir ilkokul var adına Cizre'de. Merak ettim kim bu zat acaba diye. Bir de baktım buraya düşmüş.

Müslümanlar bir vücudun azaları gibidir. Biri bir rahatsızlık çekse diğerleri de o acıyı hisseder. Hz. Peygamber (SAV)

967 Mesaj
22 Aralık 2007; 23:40:26 

_Cizre_ hocam, gercekten elinize saglik.Bu muhterem zat-i tanimama vesile oldunuz, tesekkur ederim

凡有血氣者,都要嘗死的滋味

4603 Mesaj
25 Aralık 2007; 22:26:03 

quote:

Orjinalden alıntı: TuJue

_Cizre_ hocam, gercekten elinize saglik.Bu muhterem zat-i tanimama vesile oldunuz, tesekkur ederim

Rica ederim ...
Umarım faydalı olmuştur...

1969 Mesaj
25 Aralık 2007; 22:31:17 

Teşekkürler inceliyorum

Analog: Cosina Hi-Lite HDL SLR , Yashica Electro 35 GSN Digital: Canon Eos 60D
MF: Chinon 55mm f1.7 AF: Tamron 17-50mm f2.8 - Canon 50mm f1.8 - Canon 55-250mm IS Mark 2 - Canon EF 70-200 F4 USM L
Hala sokaklarda mızıka çalıyoruz.

94/1 - Tekrar görüşürüz elbet "turuncu" forum.

1186 Mesaj
1 Ocak 2008; 5:20:52 

quote:

Orjinalden alıntı: _Cizre_

sayın @Massaimassai...
Diyorsunuz ki ; Bilime ve bilimsel açılımlara ve bunları uygulayanlara müteşekkirim. Ama bu biliminsanlarından söz edilince neden gocunuyorsunuz..?
Madem bu insanların hayatınızı kolaylaştırdığını, yada insanlıığa bir faydası dokunduğunu düşünüyorsunuz , ohalde onları andığımız zamanda saygı duyabiliyo olmanız lazım...
Evet . Şu konuda size hak veriyorum; Eğer biz sadece geçmişimizle övünürsek ilerleme dil aksine çağın gerisinde kalırız...
Ancak unutmayınki bilim sürekli önceki bilginin üzerine yenisini koyarak ilerler ve büyür, Peki şimdi ben size souyorum eğer biz geçmişizi unutursak ve bunu bizim yerimize başkaları hatırlar , bunun üzerine yenisini koyarsa o zaman ne olur...?

-------
Konu Ebu'l İz ve onun yaptıkları...Siz daha önce bu ismi duymuş olabilirsiniz, ama bide sorun bakalım çevrenize ,kaç kişi bu ismi biliyor veya bu ismin yaptıklarını biliyor...? İhtimaldir ki bir elin parmağını geçeer veya geçmez....Sizce bu insan ... veya şahsını bırakın Bu yaptığı çalışmalar bukadarcıkmı ilgiyi hak ediyor...?
Belkide tam olarak anlıyamadınız. Bu çalışmalar öyle küçümsenecek şeyler değil...Ki değerini bilenlerde olmadı dil , sorun değerini bizim zamanında anlayamamış olmamız....
Kitabındaki bilgiler şuanda süper güçlerin ellerinde büyük bir koz olarak kullandıkları makinaların, robotların ve daha nice teknik aracın temelini oluşturan prensipleri içeriyor...
Varın siz düşünün ki onalardan önce düşünmüş olabilsek bu değerimizi, şimdiki durumuzu....

İyi Bayramlar...

Gocunma sebebimi belirttim sanırım yazımda.Saygılı olduğum düşüncesindeyim özellikle bilim insanınına!.Geçmişi unutmayalım tamam da siz geçmişe bunca zaman boyunca ne kattınız?Hala 1000-1500 sene öncesi biliminsanlarının yaptıkları ile övünüyorsak burda yanlış bişeyler yok mu sizce?

Ben bilim ve insanlığa katkıda bulunan insanlar hafife alınsın veya görmezden gelinmesin demedim, söylediğim geçmişe takılıp kalınmamasıydı,Elbette geçmişimizle övünelim ama , biz de katkıda bulunalım.
Bilim ve bilimsel araştırmalara bir çok insan katkıda bulunmuştur;siz diyebilirmisiniz ki sadece birisi daha fazla katkı da bulunmuştur?Öncelikle ben katkıda bulunan insanın etnik kökenine veya dini kökenine bakmam!onu söylemeliyim.Kimileri kendi etnik veya dini kökenini ayrıcalıklı görmek istese de yaptıkları sadece insanlık içindir.Bilimin ne milliyeti ne de dini vardır diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

4603 Mesaj
17 Ocak 2008; 15:22:43 

@Massaimassai (kısmen) haklısınız....
---------

Bilim-teknik dergisinin bu ayki sayısının konusu: ROBOTLAR YAKIN MI?
Robotlar hakkında aydınlatıcı, ayrıntılı ve keyifli bir çalışma olmuş...
Robotlardan söz ederken, robotların tarihinede değinilmiş. Ve bu yazıda Sibernetik Robot Biliminin üstdadı Ebul-iz'e de yer verilmiş.
Sizinle paylaşmak istedim, İşte yazının ilgili kısmı;

Robotların Kısa Tarihi
İnsanoğlu doğaya hükmetmek kendi varlığını olumlamak için tarih içinde çeşitli dini törenlerde robotlara benzeyen, genellikle rahiplerin çalıştırdığı nesneler kullandı.
Daha sonra, daha çok mekanik otamat adı verilen kimi zaman da insana benzeyen düzenekler görüyoruz. İlk sibernetikçi olarak kabul edilen Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezerî,
1205-1206 yıllarında yazdığı ''Kütab-ül'-CAmü Beyne'l-ilm-ive'l-amelen-Nafi' Fi Sınatüi'l-Hiyel'' adlı kitabında 300'e yakın otomatik makine ve sistemleri ile ilgili bilgi verdikten sonra çalışma özelliklerini şemalarla gösterdi. .sadece suyun kaldırma ve basınç gücünü kullanarak tamamen yeni bir teknik ve sistem kurdu, çok yönlü otomatik hareketler elde edebildi.
Tasarlamış olduğu otomatların kuş, zurna,davul sesi çıkarmasını da sağladı. Leonardo da Vinci de 15. yüzyılda bir robot tasarladı, ancak bu robotun yapımına hiç başlayamadı. ....

Bilim ve Teknik-Ocak 2008-Say:36

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Cizre_ -- 17 Ocak 2008; 15:23:52 >

3974 Mesaj
17 Ocak 2008; 17:53:41 

İslam dünyasından bilim adamı mı çıkarmış ya? Müslümanlar insan öldürmekten başka ne yapmışlar ki? He bugün kitabı Avrupa'da baş tacı yapılan İbn-i Sina da hristiyandı zaten. Belki bir gizli ateist bile olabilir...

Eğer demokrasiye gitmezseniz, o size gelir.

4603 Mesaj
17 Ocak 2008; 19:41:24 

quote:

Orjinalden alıntı: Algol

İslam dünyasından bilim adamı mı çıkarmış ya? Müslümanlar insan öldürmekten başka ne yapmışlar ki? He bugün kitabı Avrupa'da baş tacı yapılan İbn-i Sina da hristiyandı zaten. Belki bir gizli ateist bile olabilir...

Siz kabul etmiyor olabilirsiniz, ama evet 'müslümanlardan bilim adamı' çıkar. Çıkmaması için bir nedenmi var.?

Ayrıca Neden olayı 'müslüman bilim adamı' olayına çeviriyorsunuz..? anlıyamadım?

Aklıma ilk gelen 2 neden şu;
1-Büyük ihtimalle konunun sadece başlık kısmını okuyarak yorum yapıyorsunuz, hiç bir şey bilmeden yorum yapmak doğru değildir...
2-Veya amacınız sadece provakosyon, olay çıkarmak (umarım bu düşüncemde yanılıyorumdur...)

----İbn-i Sina'nın müslüman olup olmadığı, neye inanıp inanmadığı bilim adına ne kadar önemlidir sizce..? Bence çokta bir önemi yok...Bilim bilimadamının inancına bakmaz, neler yapıp neler kazandırdığına bakar.(bu bağlamda hiristiyan veya ateist olup olamadığıda mühim değildir...)
------Ebul-iz'e gelince; dediğim gibi onunda müslüman olup olmadığı, neye inanıp inanmadığı, bilim için pek bir şey ifade etmez...Ama bizim için, bizim değerimiz, bizim kültürümüz olup olamadığı ve bundan istifade edip edemediğimiz çok şey ifade eder...
Şimdi umarım Konunun sizin kafanızdaki konudan ne kadar uzak olduğunu anlamışsınızdır...

saygılar...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
17 Ocak 2008; 20:24:45 

quote:

Tekrar iğneleyici bir yazı yazmış sayın Algol. Ancak bu sefer, bu yönde değerlendirilmese bile katılmıyorum.

Uzaklaştırılmış
17 Ocak 2008; 20:58:16 

quote:

Algol ' u tanıyamamışsınız. Bu mesajı da mecazi

Neden çıkmasın canım çıkmıştır tabi.

4603 Mesaj
1 Şubat 2008; 22:18:58 

Bilim-Teknik dergisinin Cezeri hakkında daha önce hazırlamış olduğu çalışmalardan bir iki örnek ;

0

local://upfiles/277142/92A1A2FED94D414BADD5ADF4E8E680C6.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Cizre_ -- 1 Şubat 2008; 22:20:22 >

4603 Mesaj
1 Şubat 2008; 22:21:17 

Bilim-Teknik dergisinin Cezeri hakkında daha önce hazırlamış olduğu çalışmalardan bir iki örnek ; (devam)

0

local://upfiles/277142/C4327DC7264D4FF49FC97D9C6B9C0059.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Cizre_ -- 1 Şubat 2008; 22:22:02 >

2298 Mesaj
10 Şubat 2008; 0:41:33 

Yukarıdaki "islam bilgini" tartışmasını geliştirelim o halde:
Ebu-l İzz, Artuklu sarayında ürünlerini Türk sultana sunan bir Kürttür.
O halde Ebu-l İzz'e"Kürt Bilgini" demenin de zamanı gelmiştir.
Bunu, "Türk bilgini" denildiğinde "Kürt bilgini" deme hakkı doğmasından ötürü diyoruz.
Yoksa bir bilginin Türk olmasının bir önemi yoksa, Kürt olmasının da önemi yok.
Bir çuval dolusu Boğaziçi, ODTÜ, Hacettepe Prof.ları bu yanlışı isteyerek yapıyorsa, kınanır;
Bilmeden çalakalem yapıştırılıyorsa, yanlışa o halde karşı durmak gerek.
Resmi Tarih, böyle bir düzine aşırma ile doludur:
Fuzûli, Mevlâna Selahaddin-i Eyyubi vs vs vs...

Nuh Baba

-------------------

66 Mesaj
10 Şubat 2008; 1:16:09 

''_Cizre_''; ''El_Cezeri'' Olmuş...

Barış Tek Arzumuzdur...
Türk-Kürt Kardeştir, Bölücüler Kalleştir!
Şehitlerimizi Rahmetle Anıyoruz...

4603 Mesaj
10 Şubat 2008; 11:33:54 

quote:

Orjinalden alıntı: NATO_OTAN

''_Cizre_''; ''El_Cezeri'' Olmuş...

Bi değişiklik olsun istedim.

Zaten ikisininde anlamı aynı.

--------
was'sölediği benimde dikkatimi çekmişti aslında
Ama sanırım onlarda dikkat çekmek için böyle bir yolu denemişler...

2298 Mesaj
24 Şubat 2008; 1:10:18 

quote:

Orjinalden alıntı: El-Cezeri
Ayrıca Neden olayı 'müslüman bilim adamı' olayına çeviriyorsunuz..?

Doğru.
Evren, "insan" temelli olarak yaratılmıştır, "müslüman" değil.
Böyle olmasaydı, Ay'a ilk ayak basan kişi bir Fas'lı bedevi olurdu, Neil Armstrong değil!
Ya da Yuri Gagarin ilk uzaya çıkmaz, hatta bir köpek; bir maymun çıkmaz,
En önce Tebriz'li bir acem yörüngede dolaşırdı!
Evren, "insan" esası üzerine kuruludur, "müslüman" değil,
Müslüman olmak, ayrı bir boyutun sorunudur.
Selam.

Nuh Baba

-------------------

4603 Mesaj
20 Nisan 2008; 18:31:24 

Kendi hazırlamış olduğum, Cezeri ile ilgili bir powerpoint çalışması:

Biliyorum daha iyi olabilirdi.Ama elimden bu kadarı geldi.

1895 Mesaj
21 Nisan 2008; 17:05:23 

İlham meleklerinin sürekli etraflarında dolaştıkları nadir insanlardan biri

Dünyâda 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamîd Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünyâ siyâsîlerindedir.

Alman Milli Birliğinin kurulmasını gerçekleştiren meşhur Alman devlet adamı, Prens Bismarck

Uzaklaştırılmış
21 Nisan 2008; 17:11:56 

quote:

Diyarbakır'ın göbeğinde,
Velhasıl,
Selam ile...

hocam üzülerek söylüyorumki bende ismini ilk defa burada duyuyorum. tüm içtenliğimle söylüyorumki geröektende hayatımda ilk defa birşeyi hiç duymayıp bilmememden dolayı üzüntü duyuyorum.ama topic i açan ve sizler gibi arkadaşlar sayesinde öğrenebiliyoruz en azından. topic i açan kardeşimizinde emeğine sağlık

4603 Mesaj
12 Mayıs 2008; 14:48:18 

Cezerinin icat etmiş olduğu Su Saati

1215 Mesaj
12 Mayıs 2008; 16:41:50 

el cezeri nin 11 kitabının sadece 1 i Türkiye de diye duymuştum.

4603 Mesaj
14 Mayıs 2008; 17:53:45 

Su Mühendisi: İsmail El Cezerî
Müjdat ÖZKAN

Hayatı mevzuunda pek çok bilinmeyen İsmail El- Cezerî (İbn-el Rezzaz) 1181 yılında Mezopotamya'daki Amid (bugünkü Diyarbakır şehri) beyliğinin hizmetine girdi. 120u yılında Amid beyine, "Hünerli Mekanik Aletler Bilgisi Kitabı"m takdim etti. Sonraları Arapçadan Farsça ve Türkçeye çevrilen bu eseri, günümüz bilginleri Ortaçağ İslâm Dünyasının mekanik sahasındaki ilerlemelerinin çok önemli bir gelişmesi olarak değerlendirmektedirler. Başka hiçbir Arap kaynağında mekanik prensipler, böylesine geniş biçimde anlatılmamışdır. Ne var ki, bu kitabın da birçok eksiği vardır. Meselâ; teleskop ve terazi gibi, İslâm âlimlerinin çok ileri olduğu ilim dallarından söz edilmemektedir. El-Cezerî' nin yaptığı makineler Ortaçağda İslâm âlimlerinin su mühendisliği sahasındaki muvaffakiyetlerini bariz bir şekilde ortaya çıkarmaktadır.

El- Cezeri'nin tarif ettiği bazı makineler pratik faydalar taşır. Bunlardan biri, bir mil (eksen) boyunca yer alan dişlilerle çalışan bir nev'i tulumbadır. Tulumba bir dizi kepçeyi sırayla hareket ettirerek suyu çıkarır. Kitapta anlatılan bazı cihazların ise yalnızca eğlendirici bir değeri vardır. Meselâ; İçinde su varmış gibi görünmesine karşılık, suyu boşaltılamayan su kapları ve içi boş gibi görünüp, su akıtan kaplar gibi.. Bugün bu kaplarda kullanılan prensiplerden istifade ederek günümüze de bazı oyuncaklar yapılmaktadır. Hem eğlendirici, hem de faydalı olan bu cihazlara, çeşme ve su saati misal verilebilir.

El- Cezerî'nin saatlerinin çalışma sistemi, çoğunlukla aynı mil üstündeki bir gösterge ile üstünden, ucuna ağırlık asılı bir kayış geçen kasnak biçimindedir. Ağırlığın düşüş hızı, yüzen bir cisimle kontrol edilir. Yüzen cisim, kayışın öteki ucuna tutturulur ve içinde bulunduğu kap yavaşça boşaltılır. Bazı durumlarda da, devrilebilen bir kova. otomatik olarak dolmakta ve devrilince bir mandalı iterek, dişlinin bir diş ilerlemesini sağlamaktadır.

El- Cezerî, çalışmalarının büyük bir bölümünü, zaman aralıklarını değişik biçimlerde belirlemeye yöneltmiştir. Yaptığı bir makineda saatler, davul, zil ya da trampet çalan insan maketlerinin teşkil ettiği bir orkestra ile belirtilir. Aynı çağda Avrupa'da yapılan saatlar da ise böylesine teferruatlı ve ince işçilik yoktur.

El- Cezerî tarafından adapte edilen mekanik prensiplerin çoğu oldukça eskidir. Onun makinelerı dişliler, mandallar, palangalar ve kaldıraçlardan oluşuyordu. Günümüzde bütün motorlu vasıtalarda bulunan "krank mili"ni ilk defa o kullanmıştır.

El- Cezerî'nin yaptığı makinelerın çoğu su ile çalışır. Bu bakımdan El- Cezerî ye su mühendisi demek çok yerinde bir ifade olacaktır. Onun su kıtlığı çekilen bir bölgede yaşadığı düşünülürse icadlarının oldukça enterasan olduğu ortaya çıkacaktır.

El Cezerî’nin Hünerli Mekanik Cihazlar Bilgisi Kitabı’ndan iki çizim
0
0

1- Öküz gücüyle çalışan bir su çıkarma makinesi vardır. Burada mekanik bağlantı, tam olarak gösterilmiyor. Ama aşağı doğru olan mil, kepçenin inip çıkmasını sağlayacak biçimde döner.

2- Su düzeyindeki değişmelerle alçalan yükselen kaplarla düzenlenen bir su saatidir. Bu kaplar, 12 çemberli göstergeyi hareket ettiren makaraları takılı kordonlara bağlanmıştır.

3583 Mesaj
18 Haziran 2008; 15:31:20 

4603 Mesaj
26 Haziran 2008; 21:24:45 

Abdullah YAŞIN
Araştırmacı-yazar

İSMAİL EBUL-İZ EL CEZERİ
M. 1153 - 1233 (548 - 630)

Cizreli büyük mucit, bilgisayarların ve kumputürün temellerini atan alim, fen ve teknik adamı, robot, saatlar, su makinaları, şifreli kilitler, şifreli kasalar, termos,otomatik çocuk oyuncakları gibi 60 makine mucidi ve dünyanın ilk sibernitik bilginidir.

Ebul-İz, Cizre Tor (Dağkapı) Mahallesinde 1153 yılında doğdu. Botan aşiretindendir. Adı İsmail olup babasının adı Rezzaz’dır. Lakabı ise, şeref, onur babası anlamında Ebul-İz’dir. Cizre’li olduğu için kendisine El- Cezeri olarak adlandırılır. Dünyada eşsiz bir mucit olduğundan, kendisine “Zamanın güzeli” anlamında “Bediuzzaman” denilmiştir. Ayrıca çalışanların ve işçilerin reisi olarak ün salmıştır. Arapça,kürtçe,Farsça,Osmanlıca ve Latince biliyordu.

Kitaplarda tanındığı adı İSMAİL EBUL-İZ BİN RAZZAZ EL-CEZERİ olarak adı geçer. Batı dünyası onu Cazari (Gazari) olarak tanır. Meşhur olduğu en büyük ve değerli eseri, şüphesiz bütün icad ve tekniği topladığı kitabıdır. Kitabının adı :” EL CAMİU BEYN EL İLİM VEL AMEL-EN NAFİ’ FİS SANAAT İL HİYEL” adlı arapça olarak yazmış olduğu eseridir. Kitabın Türkçe anlamı da şöyledir: “İlim ve tekniğin birleşmesiyle, hayal san’atının toplamı” diyebiliriz.
Sibernitik, bilindiği üzere; insanlarda ve makinalarda, karşılıklı haberleşme, kontrol, denge kurma ve yöneltme bilimidir. Ebuliz, Sibernitikteki Denge Durumu ya da, Elektronikteki Ayarlama Sistemleri’ne el atmış ve başarı ile uygulamıştır. Çok çeşitli makinalar yapmış ve her bir makinesinde ayrı bir Denge durumunu kurmuştur. Bazı şekillerinde Hidro-mekanik tesirler ele alınmasına rağmen, bir diğer şekilde Hidro-mekanik güçten yararlanarak, şamandıra ve palangalan arasında “Karşılıklı etkide bulunma” gibi ilginç düzenler, otomatik sistemler kurmuştur. Sonuç olarak Ebuliz İsmail bin Rezzaz Otomatik Kontrol Biliminin en zirvesinde dünyanın kabul ettiği alim, deha ve erişilmez bir mucittir.

0

Akıllara durgunluk veren ve insanları hayretle bırakan bir serdir. Kitaptaki yazı, şekil ve resimler kendisi tarafından yapılmıştır.Cizre’de Ebul Kasım Mahmıd Sencerşah (1162-1170) döneminde Cizre Ulucami kapısı ile kapı tokmakları olan ejderleri yapmıştır.Sencerşah’ın ölümünden sonra yerine geçen Seyfeddin Gazi b.Kutbeddin Zengi’nin işi gücü savaş olan birisiydi. Ebul-İz’den aşırı vergi almakta idi. Bu yüzden Seyfettin Gazi b.Kutbeddin Mevdud b. Zengi döneminde (sal.1170-1181) 1174 yılında İsmail Ebul-İz El-Cezeri Diyarbakır’a gidip bu sefer Artukluların sarayına geçti.
İsmail Ebul’iz (R.A.) Artuk sultanı Kara Aslanı’n (Saltanatı: H. 540-570 ve Miladi 1144-1174 ) torunu ve Diyarbakır Hükümdarı Ebul feth Nasıruddin Mahmud (Saltanatı: H. 597-619 ve M. 1200-1222) için bu eseri yazdığını bildirmekterdir. Esas eserini 1205 yılında yazmıştır.

Bu eserin kopyasını Hasankeyf’li (Eskif’li) bir imam 1206 yılında yazmıştır. Hasankeyf Artuklu Sultanı, Diyarbakır Artuklu Sultanına yazılmış olan bu eseri bu imama yazdırmıştır. Bu yüzden Hasankef’liler onu kendilerine mal etme insafsızlığına ve yanılgısına girerler. Ebul-İz’in veya Cezeri’nin Hasankeyfle yakından uzaktan hiç bir ilgisi yoktur. Hasankeyfli olsaydı, ona Eskifi veya Hasankeyfi derlerdi.
Aynı zamanda Ebul-İz’in Diyarbakır’la da hiçbir ilgisi yoktur. O dönemde Zengi yönetiminde olan Cizre’den vergiler ve savaşlar için Diyarbakır’a 1174 yılında göç etmiştir. Artuk sultanı Kara Aslan ve torunu ve Ebul feth Nasıruddin Mahmud (Sal: 1200-1222) 25 yıl hizmet yaptıktan sonra, Cizre’ye dönmüş ve Cizre’de ölmüştür. Ebul-İz ve kardeşi Cizre mezarlığına gömülmeyerek, Nuh Peygamber (as) Camii avlusuna gömülerek üzerlerine kubbe yapmışlardır. El-Cezer’nin Diyarbakır’la hiçbir ilgisi yoktur. Diyarbakır’lı olsaydı “El-Amedi” veya “Diyarbekri” denilirdi. Diyarbakır Ulu Camiindeki taş satı da Ebul-İz yapmıştır.

İstanbul Topkapı Sarayı III. Ahmed Kütüphanesindeki eserinin kopyası 1206 tarihlidir. III. Ahmet Kütüphanesinde bulunan bu el yazması eserin kayıt numarası 3472 dir. Mevdut El Cezeri’nin yazmalarının en eskisi ola bu nüsha, kayıp orjinal eserin bir ikinci el kopyasıdır. Aynı Kütüphanede, 3606 kayıtlı başka bir el y azması ise 1354 tarihlidir. (4) Eser Yavuz Sultan Selim tarafından da Türkçeye çevrilmiştir. Ayrıca İngilizce, Almanca ve Fransızca’ya tercüme edilmiştir.

Batı dünyasında tanınıyorken, bizce unutulmuş olan merhum Ebul’iz El-Cezeri’yi okuyuculara 1971 yılında Cizre Kültür Cemiyeti başkanı Abdullah Cizre ve 1972 yılında sayın İbrahim Hakkı Konyalı, daha sonra sayın Dr. Toygar Akman, sayın Prof. Dr. Atilla Bir, sayın Prof. Dr. Kazım Çeçen ve sayın Nezih Özokur tanıtmışlardır. Şüphesiz Diyarbakır’da 1969 yılında çıkan Kara-Amid dergisinin bu tanıtmada büyük bir payı vardır. Kara-Amid dergisin 1972 yılında okuyan sayın Dr. Toygar Akman artık hem okuyucularımıza, hem de batı dünyasının yeni nesline, 1974 yılında yapılan “Sibernitiki Hukuka Uygulanması” seminerinde tanıtmıştı. Yine Dr. Toygar Akman beyin önerisi ile Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu Müdürlüğü, Ebul’iz El-Cezeri’nin anıtını yapmaya karar vermişti. TÜBİTAK Genel Sekreter vekili olan zat da, 1977 yılında verdiği bir kararda Ebul’iz anıtının yapımına başlamak için gayret göstereceğini söylemişti. Bilim ve Ütopya Dergisi Ocak 2002 sayısının 50 sayfasını Ebul’iz El Cezeri’ye ayırdı. Şu anda Ebul’iz’in kitabı Türkçeye çevrildi.

Ebul-İz, “El Cami’ Beyne’l-İlm ve’l AmelEn Nafi’ Fi-Sınnatil-Hiyel” adlı eserinde önsözden başka 50 adet şekil, 55 adet çok ilginç buluş ve 15 farklı düzen yer almaktadır. Eser 6 bölümden meydana gelmiştir:

1. Bölüm; Su Saatleri: Bunlar Binkam (Pingan) denilen su saatleridır. Finkan denilen bir de kandilli su saatleri olup, saatımüsteviye ve saatı zamaniye olarak nasıl yapılacağı hakkında 10 şekille belirtmiştir. (Saatı zamaniye: Uzunluğu ne olursa olsun, gece ve gündüzü 12’ye bölmek suretiyle hesaplanan zaman süresi ve bu süreyi gösteren saatler olup, saat süresi devamlı değişmektedir.)
(saatı müsteviye: Bugün anladığımız manada, günü 24é bölmek suretiyle elde edilen zaman süresi ve bu süreyi gösteren saatlere denir.)
2. Bölüm: Şarap meclislerinde kullanılan otomatik kaplar ve oyunlar. (ŞArap: Arapçada içilecek her şeye denilir. Buradaki anlamı içki değildir.) Yani sofralarda kullanılan otomatik kap ve sürahilerle ilgili düzenlerdir.
3. Bölüm: Hacamat (Kan aldırma ve kan toplama) ve ibrikdarlık yapan düzenler.
4. Bölüm: Fiskıyeler, havuzlar ve müzik otomatları hakkında.
5. Bölüm: Kuyu ya da Akarsulardan su çıkaran tulumbalar ve kaldırma düzenleri 5 şekil.
6. Bölüm: Birbirleriyle lişiksi olmayan düzenler. 5 şekil. Bunlar çeşitli saray hizmeti gören makinalar, şifreli kilitler kasalar ve oymacılık.
Ebuliz el Cezeri, büyük bir fen ve teknikçi olmakla beraber, Mühendis, ressam, sanatkar, hattat ve dünyanın ilk Sibernitik alimi, “Elektronik Beyin” in “Komputer Teknoloji” nin “Otomasyon sistemi” bilimsel gelişmesinin de öncüsüdür.

El Cezeri eserinde gayet mahirane bir tarzda yapılmış ve özellikle şekillerine göre adlandırdığı maymun, fil, cellat, muharrir, davulcu saatlerinden uzun uzadıya ve açıklamalı olarak bahseder.
Ebuliz’in büyük dehasını gören hükümdar, onu imtihan edip, şöyle der: “Bana zincirsiz, topsuz, fındıksız (yuvarlaksız) bir makina yap ki, ben hem seferde, hem hazerde kullanabileyim. Aynı zamanda da şekil itibarıyla göz ve gönül alıcı olsun” dedi. Ebuliz eserinde (Ben de yaptım; çok beğendi) diyor ve bu enteresan makinayı da, bütün açıklığı ile kitabında analtıyor. (3)

İstanbul Topkapı Sarayı’nda bulunan El Cezeri’ye ait kitabında, minyatür ve çizimler üzerindeki işaretler şifrelidir. Kitabın sonunda bu şifreleri açıklayan bir anahtarı bulunmaktadır.Cezeri, 21 adet Arap harfini kullanmış ve harfe karşılık iki işaretle temsil edilmiş, ancak (Kef) harfi bir işaretle temsil edilmiştir. Bunu niye böyle yaptığını bilemiyoruz. Gizli simya ilminden esinlenerek yaptığını bilim adamları tahmin etmektedir. (4) Anlatılan her düzenin bir esas çizimi olduğu gibi, bu düzenin temel çizimleri (Ebced) hesabına dayanılarak, 1 den 50’ye kadar numaralanmıştır.

Alman profesörlerinden Wideman, Ebuliz El Cezeri’nin otomatik makinelerinden birkaç tanesini yapmış ve başarı ile işletmiştir: batı dünyasına E. Wideman ile talebesi F. Hauser, Cezeri’yi tanıtmışlardır. Esasında bir kimya porfesörü olan Wideman, boş vakitlerinde Arapça ilim eserleri üzerinde incelemeler yapmakta ve çevresine bu konuya ilgi duyan talebeleri toplanırdı. Öğretim üyesi bulunduğu Erlangen Üniversitesinde bazı düzenlerin çalışır modellerini yaptırdığını biliyoruz Ayrıca El Cezeri’nin kitabını da kısımlar halinde tekrar Wideman Almanca’ya çevirmiş ve teknik yönden yorumlamıştır. Wideman çalışmalarını I. Dünya Savaşı etkisindeki 1908-1921 yıllarında, erişilmesi güç mecmua ve kitaplarda yayınlamış olduğundan, bu bilgiler yeterince değerlendirilememiştir. Böylece savaş içinde bulunan devletlerin bu yüce zattan haberleri bile olmamıştır. Ancak, 50 yıllık bir aradan sonra, 1974 yılında Donald hill, Wideman gibi, Oxford yazmasını temel alarak, eseri İngilizce’ye tercüme etmiştir. Ayırca eseri esaslı bir etüd konusu yaparak, eseri yorumlamıştır. Eserin birinci kısmındaki su saatlerinden biri Donald Hill önderliğinde hakiki boyutlarda gerçekleşmiştir. Bu işler duruma getirdiği Ebuliz’in eserini (Rökonstrüksyon) 1976 Londra İslam Festivali süresince “Science Museum” da çalışır halde sergilenmiştir. (4) Arapça olarak eseri aynen yayınlayan ve kritikler yapanlardan biri de Ahmed el Hasan adında bir Suriyeli ilim adamıdır. Ayrıca bu zat, Ebuliz’in çeşitli el yazmalarını karşılaştırmış ve İngilizce özet vermiştir.

Donald Hill, Ebuliz’den çevirmiş olduğu kitabın adını “Al - Jazari’s book of İngnious Mechanival Devices” bırakmıştır. Türke “El Cezeri’nin Mekanik Hareketler Mühendisliği Bilgisi” adını verirler. Ebuliz için Donald Hill’in yazmış olduğu esere dayanarak Nature Dergisi şöyle söylemektedir : “12. YÜZYIL MÜSLÜMAN MÜHENDİSLİĞİNİN DORUĞUNA ERİŞMİŞ BİR KİŞİ.” Bilim ve Ütopya 2002 Ocak sayısı “ROBOTLARIN VE OTOMASYONUN ATASI EBUL-İz EL CEZERİ” kapağıyla elli bir sayfa ayırmıştır.
El Cezeri’nin yaptığı makine parçalarının bir kısmı kendisinden 200-350 yıl sonra yaşamış Giovanni de Dondi ve Leonardoda Vinci’nin eserlerinde rastlanmaktadır.(5)
Ömrünün son yıllarında kendi şehri olan Cizre’ye dönmüş ve Cizre’de vefat etmiştir. Nuh (A.S.) Camii avlusunda bulunan kubbesinde gömülmüştür.

Eserinin Türkiye’de 5 kopyası olmak üzere tüm dünyada 16 kopyasının olduğunu biliyoruz. Türkiye’de, Topkapı Saray Müzesinde 4 adet, 1 adedi de Süleymaniye kitaplığındadır. 1 tanesi Bağdat Cahıs Kütüphanesinde, 1 tanesi Dublin Chesterbeatly Kütüphanesinde, 2 adedi de Oxford bodleian Kütüphanesinde, iki adedi Leiden Universite Kütüphanesinde, üç tanesi de Paris Bibliotheque Nationalde ve Amerika Birleşik Devletlerinin çeşitli müze ve kolleksiyonlarında farklı yazmalardan koparılmış, minyatürlü sayfalar bulunmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 27 Haziran 2008; 14:14:00 >

3719 Mesaj
27 Haziran 2008; 13:57:51 

Çok güzel çalışmalar. hepsini sıkılmadan okudum...

On the nightside of Eden
Await the wisdoms Nemesis
Nightside of Eden

To be the Exodus of our Genesis
Nightside of Eden

2298 Mesaj
28 Haziran 2008; 21:03:43 

quote:

Orjinalden alıntı: klutch

el cezeri nin 11 kitabının sadece 1 i Türkiye de diye duymuştum.

Topkapı Müzesin'de gördüm bir elyazması nüshasını.
Sanırım III.Ahmet Kütüphanesi'nde idi.

Nuh Baba

-------------------

4603 Mesaj
28 Haziran 2008; 21:13:46 

quote:

Orijinalinden alıntı: Abdullah Yaşın ( Araştırmacı-yazar )

Eserinin Türkiye’de 5 kopyası olmak üzere tüm dünyada 16 kopyasının olduğunu biliyoruz. Türkiye’de, Topkapı Saray Müzesinde 4 adet, 1 adedi de Süleymaniye kitaplığındadır. 1 tanesi Bağdat Cahıs Kütüphanesinde, 1 tanesi Dublin Chesterbeatly Kütüphanesinde, 2 adedi de Oxford bodleian Kütüphanesinde, iki adedi Leiden Universite Kütüphanesinde, üç tanesi de Paris Bibliotheque Nationalde ve Amerika Birleşik Devletlerinin çeşitli müze ve kolleksiyonlarında farklı yazmalardan koparılmış, minyatürlü sayfalar bulunmaktadır.

Uzaklaştırılmış
28 Haziran 2008; 22:50:12 

rüzgar pervanesi,2 çark ve 2 piston la yapılmış bir su pompasına benziyor.Makenizma eski dikiş makinlarının ayakla çalıştırma yöntemi gibi.

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fetih -- 28 Haziran 2008; 22:51:48 >

2298 Mesaj
30 Haziran 2008; 1:02:51 

Yakında "El-Cezeri"nin bir şerhini,
Harran Üniversite'sinden Fatih ÖZERVARLI Hoca piyasaya çıkaracak diye duydum...

Nuh Baba

-------------------

4603 Mesaj
5 Eylül 2008; 18:48:10 

Al-Jazari's Scribe Clock

[DHTUBE=http://www.youtube.com/watch?v=NXl4LwcG1es&eurl=http://forum.donanimhaber.com/m_26226518/tm.htm]

http://www.youtube.com/watch?v=NXl4LwcG1es&eurl=

Alternatif link: http://vtunnel.com/inde...6ef5765f88fb46792817728

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 5 Eylül 2008; 19:02:34 >

4603 Mesaj
5 Eylül 2008; 18:56:56 

Ağzınızı açık bırakıcak, hayran kalıcağınız muhteşem bir mekanizma: Su saati

http://www.youtube.com/watch?v=SflvgXhzu7c

Alternatif link: http://vtunnel.com/inde...6eb75d7083c6022b3817728

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 5 Eylül 2008; 19:01:41 >

4603 Mesaj
5 Eylül 2008; 19:08:01 

Anadolulu dahi mühendis (NTV)

http://vtunnel.com/inde...b170c150a1f6514b1b17976

Banu Güven'le 24+ NTV (El-Cezeri: Dahi mühendis)

http://vtunnel.com/inde...f25ceb4884da0a780b17976

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 5 Eylül 2008; 19:24:41 >

4603 Mesaj
5 Eylül 2008; 19:23:40 

quote:

Yakında "El-Cezeri"nin bir şerhini,
Harran Üniversite'sinden Fatih ÖZERVARLI Hoca piyasaya çıkaracak diye duydum...

Hocam aceba daha fazla bilgi varmı bu konu hakkında?
Nasıl bir şey olucak? Ne zaman çıkacak?...

2298 Mesaj
5 Eylül 2008; 21:46:35 

quote:

Orjinalden alıntı: El-Cezeri

Hocam aceba ....Nasıl bir şey olucak? Ne zaman çıkacak?...

Dr Fatih Hoca çalışıyor eser üzerinde. Henüz bitirmemiş olmalı..

Nuh Baba

-------------------

72 Mesaj
19 Aralık 2010; 17:02:19 

El Cezeri, günümüze kadar ulaşan "Olağanüstü Mekanik Araçların Bilgisi Hakkında Kitap" adlı eserinde kendisini ve Artukluları şöyle tanıtmaktadır:

"Ben Diyarbekir Sultanı el-Salih Nasirüddin ebu'l Feth Mahmud bin Muhammed bin Karaaslan bin Davud ibn Sukman bin Artuk'un, Tanrı onu, istedikleriyle birlikte korusun, hizmetindeyim. Bu, hükümdarlık ona geçmeden önce, babasının ve kardeşinin, (Tanrı ruhlarını korusun), dönemindeki hizmetimin bir devamıdır. Bu süre başlangıcı 577 H. olmak üzere toplam 25 yıldır. Yüce Tanrı onu zeka ve dürüstlük yönünden eşsiz yaratmış. Bu nedenle o, döneminin hükümdarlarını, adalet ve dürüstlükte aştı ve hayırda ve lütufta uzaktaki ve yakındaki efendilere üstün geldi. Keskin zekasıyla kontrol altına alamadığı yönetim inceliklerinden bir incelik, üstün gayretiyle anlamadığı öğrenim sırlarından bir sır yoktur. İlgisinin inceliği nedeniyle, onun öngörüsünü almaksızın hiçbir aracımı kesinlikle inşa etmeye başlamadım. O, düşüncesinin inceliği ve aklı ile bütünleşmiştir.

Bir gün onun huzurundaydım ve yapmamı emrettiği bir şeyi (aracı) getirmiştim. Bana baktı, yapmış olduğum şeye baktı, onun üzerinde fikir yürüttü. Ne düşünmekte olduğumu sezdi ve gizlediğimi açığa çıkardı, ‘Paha biçilmez araçlar yaptın, onları gücünle işler duruma getirdin; seni yoran ve anlaşılır bir biçimde inşa etmiş olduğun bu araçları bir kenara atma. Benim için, ayrı ayrı icadettiklerini bir araya toplayan ve tek tek seçilenleri ve resimleri bir araya getiren bir kitap kaleme almanı istiyorum.' dedi.

Bana önerdiği modeli uyguladım, çünkü boyun eğmekten başka seçeneğim olmadığından kararını kabul ettim. Gücümü okumaya verdim ve içinde eklemiş olduğum bazı alıntılar ve tarafımdan çizilmiş resimleri içeren bu kitabı kaleme aldım. Benden önce, bu konuda uzman olan güvenebileceğim ehil kişiler olduğunu bilmiyorum."

Kaynak

Bilmediğimiz o kadar çok şey var ki...

Böyle güzel bir çalışma paylaştığı için El-Cezeri' ye teşekkürler.

4603 Mesaj
19 Aralık 2010; 19:43:56 

@SoundofSilence, paylaşmış olduğunuz ve aynı zamanda Cezeri'nin yazdığı icatlar kitabının giriş yazısı olan bu yazı kitabı yazış sebebinide açıklar.
Paylaştığınız için ve konuyu hafızalarımızda tazelediğiniz için tekrar tekrar teşekkürler.

@Was, hocam iki sene evvel söz ettiğiniz bu şerh ile ilgili bir gelişme varsa paylaşır mısınız?
İki sene geçmiş aradan biraz kayıtsız kaldık gerçi... :(

1049 Mesaj
19 Aralık 2010; 23:58:16 

paylaşımın için teşekkürler cezeri biliyordum ama ilk defa kapsamlı şekilde öğrenme fırsatım oldu zevkle okudum

3215 Mesaj
20 Aralık 2010; 0:24:09 

Güzel bir çalışma olmuş @El-Cezeri kardeşim.

Yalnız bu çalışmalarını bir blogda yayınlarsan daha derli toplu ve faydalı olur diye düşünüyorum.

4603 Mesaj
21 Aralık 2010; 20:25:15 

İlgi gösterip okuyan, inceleyen vakit ayıran arkadaşlara ben teşekkür ederim.

Bu arada konu içersinde anlayabildiğim kadarıyla bazı mesajlar silinmiş. Merak ettim biraz doğrusu :)

Ayrıca konu ancak yeni ikinci sayfaya adım atmış olsada bölümün en çok okunan ve googleda ilk sayfada çıkan konusu.
İnsanlarımızın Ebuliz'in kıymetini (geçte olsa) anlıyor olması çok sevindirici.

Bundan kısa süre önce Dicle üniversitesinde Ebul'iz El-Cezeri ve çalışmaları ile ilgili kapsamlı bir sempozyum düzenlendi.
Sempozyuma katılamamış olmanın hüznü ve pişmanlığı var...
Bu sempozyumla ilgili yazılı-görsel materyalleri olan arkadaşlar bizimle paylaşırlarsa minnettar oluruz.

Selamlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 22 Aralık 2010; 14:33:05 >

322 Mesaj
22 Aralık 2010; 13:53:30 

Paylaşım için çok teşekkürler, böyle değerli zatların herkes tarafından bilinmesi gerekli. Lakabınızla yaşatıyorsunuz teşekkürler.

Men should either be treated generously or destroyed , because they take revenge for slight injuries- for heavy ones ,they cannot

2298 Mesaj
3 Ocak 2011; 17:04:48 

quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri
Ayrıca konu ancak yeni ikinci sayfaya adım atmış olsada bölümün en çok okunan ve googleda ilk sayfada çıkan konusu.
İnsanlarımızın Ebuliz'in kıymetini (geçte olsa) anlıyor olması çok sevindirici.

Bundan kısa süre önce Dicle üniversitesinde Ebul'iz El-Cezeri ve çalışmaları ile ilgili kapsamlı bir sempozyum düzenlendi.

.
Google'da ilk sayfada çıkması harika bir gelişme.
Sempozyumdan bizim de haberimiz olamdı. Demek dar kapsamlı düzenlenmiş.
Artık Diyarbakır yahut Cizre'de çoktan bir Ebul'iz El-Cezeri Müzesi açılmalıdır, makinalar 1/1 ölçekte konulmalıdır.

Nuh Baba

-------------------

4603 Mesaj
22 Şubat 2011; 21:13:04 

Ebuliz El-Cezeri'nin sunumuyla
1001 İCAT - Bilim ve Teknolojinin 1000 Yıllık Serüveni Filmi

Hd ve altyazılı sunum: HD izlemek için sağ alt köşedeki 720p butonuna ve altyazısını açmak içinde "cc" butonuna tıklayınız
http://www.youtube.com/watch?v=UkOYj_Y04yM

Türkçe Dublajlı sunum:
http://www.dailymotion....e-teknolojinin-100_tech

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 22 Şubat 2011; 22:39:06 >