Şimdi Ara

## ATi R680, R635 ve R620 Ocak Ayında Geliyor ##

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.017
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi R680, R635 ve R620 Ocak Ayında Geliyor ##

AMD-ATi'nin üzerinde çalıştığı yeni grafik işlemcileri Ocak ayında kullanıcılar ile buluşmaya hazırlanıyor. Radeon HD 3800 serisi ile birlikte kullanımına başlanan RV670 gpu'ları ile devreye giren 55nm üretim sürecini yaygınlaştırmak isteyen AMD-ATi, 3 yeni grafik çözümünü de 55nm üretim teknolojisinin nimetlerinden yararlanarak hazırlamakta. Öncelikle R680'den başlayalım. Daha önce de haberlerini verdiğimiz üzere R680, AMD'nin çift grafik işlemcili yeni performans canavarı olacak. ATi Radeon HD 3870 X2 (Gemini) modeli olarak piyasaya sürülmesi beklenen R680 üzerinde HD 3870 modeline güç veren RV670XT gpu'sunun iki tanesi yer alacak. Daha önce hem Nvidia hemde ATi cephesinde pek çok kez çift grafik işlemcili ekran kartı denemeleri yapılmış fakat farklı nedenler ile istenilen başarıya ulaşılamamıştı. Şimdiyse özellikle 55nm üretim sürecinin getirdiği avantajları çift gpu ile bütünleştirmek isteyen AMD-ATi, R680 ile iddialı olma peşinde.

28 Ocak'ta anons edilmesi beklenen R680 çift grafik işlemcinin de etkisi ile çift slot kaplayan son derece kaslı bir yapıya sahip olacak. Bu kartı kullanmak isteyen kullanıcıların güç kaynağı dışında kasa uyumluluğuna da dikkat etmesi gerekecek. Ayrıca Crossfire desteği de olacak olan kart çift R680 ile Quad-Crossfire desteği de sunabilecek. DirectX 10.1, PCIe 2.0 ve UVD gibi özelliklerden ise bahsetmeye bile gerek yok sanırım. Yüksek perforfmans segmentinde yer alacak olan ve ATi cephesinden gelen iddialara göre, çıktığı an itibariyle en yüksek performansı sunacağı söylenen grafik kartının gözü 8800 Ultra'nın koltuğunda. "High-End" modelin yanı sıra AMD-ATi, 55nm üretim teknolojisini giriş ve orta segmentte de kullanmaya başlıyor. Firmanın giriş seviyesinde yer alan Radeon HD 2400 serisi ve orta segment çözümü olarak pazarda yer edinen HD 2600 serisine güç veren RV610 ve RV630 gpu'ları da 55nm üretim sürecine dahil ediliyor.

RV610'un yerinin alacak olan ve HD 3400 serisi ekran kartlarına can verecek olan RV620 gpu'sunun RV610'a göre en önemli farkı yeni üretim teknolojisi yani 55nm ile üretilmesi gösterilebilir. Tabi DirectX 10.1 desteğine de sahip olacak yeni gpu, ayrıca firmanın donanımsal video hızlandırma teknolojisi UVD'nin 2. jenerasyonu, PCIe 2.0 gibi teknolojileri destekleyecek ve Hybrid Crossfire yapılanması ile kullanılabilecek. Aynı şekilde HD 3600 serisine güç vermesi beklenen RV635 gpu'su da RV630'un yeni üretim teknolojisi ile hazırlanan geliştirilmiş versiyonu olacak. 55nm ile üretilen RV635 de aynı RV620 gibi DirectX 10.1, PCIe 2.0 ve 2. jenerasyon gibi teknolojileri üzerinde barındıracak. AMD-ATi'nin RV620 ve RV635 için belirlediği muhtemel lansman tarihi ise 23 Ocak olarak ifade ediliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 15 Aralık 2007; 11:38:33 >

• Atinin bir an önce bişeyler yapması gerekli.yoksa nvidia fiyatları kafaya göre ayarlıyor
  • Zaten ATI nin hamlesi ile 8800 gt fiyatları ne halde, daha ne olsun, ben özellikle r680 için umutluyum, sürücü geliştirmeleri yanında oyun yapımcılarından destek alması şart.
  • 2 adet ATi Radeon HD 3870 X2 (Gemini) alıp quad işlemci ile bench kasarız çıksın hele 2 tane kaparım.
  • Ati yine bol bol elektrik harcatacak bir kartla geliyor sanırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: labrodorit

Ati yine bol bol elektrik harcatacak bir kartla geliyor sanırım.

bol bol elektrik harcatmaz çünkü 55 nm
  • sanırım amd ati yi daha ii günler bekliyoo...
  • Umarım yine bir hayal kırıklığı yaşatmaz.
  • İnşallah bu kartlar da fıs çıkmaz 8800 GT,GTS ve ULTRA hala rakipsiz görünüyor.
  • 2. jenerasyon UVD nin getirileri ne acaba??nVIDIA nın yeni çıkaracağı 8400 lerde PureVideo nun geliştirilmiş bir yeni bir versiyonu olacağı söyleniyordu..
    Alt ve orta seviyede performansın yanında Video oynatım kaliteside yeni bir rekabet unsuru oldu artık..Bana kalırsa bu alanda rekabete için geç bile kalındı..
  • böylece rakabet artar ve kullanıcıların yüzü güler R680 gerçekten iddalı gibi
  • fx57 bir konuya dikkat çekmiş bundan sonra kasa ve güç kaynağı seçimleri önemli demiş !
    Yani Enermax Galaxy 1000W psu aldığım için beni eleştiren negerek vardı gibi boşboğazlılıklarını haksız çıkarıyor galiba
    Haber için teşekkürler fx57
  • 3870 GEMİNİ GELSİN Bİ TADINA BAKALIM DEMİ
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mustafa600

fx57 bir konuya dikkat çekmiş bundan sonra kasa ve güç kaynağı seçimleri önemli demiş !
    Yani Enermax Galaxy 1000W psu aldığım için beni eleştiren negerek vardı gibi boşboğazlılıklarını haksız çıkarıyor galiba
    Haber için teşekkürler fx57

kardeş bravo sana walla benimde bütçem olsa 1000 watt alırım. malum sistemlerin güç giderleri her karttta artıyor 1 kere vercem parayı ilerde masraf dan kurtulcan... bende 3 sene önce 420 watt almıştım 8800 gt aldık hiç sorun yaşamadım 300 lük alsam al sana gittiydi 300 ytl boşa bir ker daha sen aldrış etme en iyisi ilerde Triple Sli Quad sli yaparsın sıkıntında olmaz ;)
  • Bence x2 yapacağına daha iyi tek gpu kart yapsa piyasada daha çok tutulur ben x2 yi driver mış oyun desteğini bekleyemem.
  • quote:

Orjinalden alıntı: labrodorit

Ati yine bol bol elektrik harcatacak bir kartla geliyor sanırım.

Harcamaz,

Birincisi Gpu 55nm,ki bunun güç tüketimine etkisini gördük.(2900XT ile HD 3870'i karşılaştırın tüketim bakımından)

İkincisi kart nekadar 2 tane Gpudan oluşsa bile tek Gpuluk iki kartın Crossfire bağlanmasıyla harcayacağı enerjiden daha az harcayacaktır.Sürücüler birde sağlam olursa ortada ne 8800Ultra nede 8800GTS 512 bırakır.
    55nm olmasından dolayı üretim maliyeti de az olacak kart uygun bir fiyata satılacaktır.
  • tek gpu da dahi sıcaklık seviyesi genelde yüksek çift gpu nasıl soğutacaklar acaba?
  • Ya ATI acınacak durumda resmen şu anda,NVIDIA nın en büyük ve tek rakibinin bu kadar zavallı durumda olması beni üzüyor zira tek GPU ile yakalayamayınca çift GPU ya yöneldiler peki NVIDIA çift GPU lu 8800GTS yi bir gün sonra piyasaya sürerse ne olacak ATI tek günlük şöhret yaşamış mı olacak???

ATI nin yaptığı salaklıktan öte değil.Çift GPU ile geçme çabasıı ben en son 7950GX2 de hatırlıyorum X1950XTX e karşı NVIDIA yapmıştı...Extreme bir fiyat etiketi ile....

Çift GPU nun birçok sorunu ve inanılmaz yüksek bir fiyatı olacaktır.Bunca şeye katlanmaktansa G92 bir 8800GTS alınıp OC lanarak bu kart geçilebilir diye düşünüyorum....
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

Bence x2 yapacağına daha iyi tek gpu kart yapsa piyasada daha çok tutulur ben x2 yi driver mış oyun desteğini bekleyemem.

X2 yapmak kolay yol. Yeni bir gpu ise zor zaten yapabilseydi çoktan yapardı . Şu anki en iyi kartı bile "3870" 1 yıl önce çıkan GTX i geçemiyor. :S

Gemini den de pek ümitli değilim.

Nvidia da ayrı bir alem, bu adamlara nasıl 8800GT kakalayıp yazın da 9 serisi aldırtırımın peşinde. Şimdi yeeaahuuuuuu ne gerek var dx10.1 e sm4.1 e iki gereksiz özellik, çok erken destekelyen de yok zaten diyorlar (dx10 neydi peki? hala dx10 oyun yok (crysis de dx9 herkes biliyor)), 9 serisi geldiğinde yere göğe sığdıramayacak bunları, allayıp pullayıp sunacak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Sojo- -- 15 Aralık 2007; 13:55:55 >
  • Başka bir kaynakta 200wattan fazla diyor x2 olan model için bu idle mı yoksa yük altındamı bunu bilmek gerekiyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.