topraklama kablosu ne renk?(sarı-yeşil)
13 Cevap57604 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1129 Mesaj
12 Aralık 2007; 20:57:45 

evdeki kettlenin fişini değiştiriyorum fakat eskisi sökülmediği için topraklama kablosu hangisi bilemedim

kahverengi ,mavi ve yeşil-sarı bi kablo daha var hangisi toprak??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disasterx -- 12 Aralık 2007; 21:17:22 >

2213 Mesaj
12 Aralık 2007; 21:07:50 

yeşil sarı

Kul´a bela gelmez, Hak yazmadıkça.Hak bela yazmaz, kul azmadıkça.
Körler duyduklarını gerçek sanır,sağırlar gördüklerini,aptallarsa kendi bildiklerini

1129 Mesaj
12 Aralık 2007; 21:16:51 

Sarı yeşili bağladım oldu. Saolun arkadaşlar

4138 Mesaj
12 Aralık 2007; 21:38:43 

Evet, fiş bağlamayı öğrenmişsin. faz-nötr-toprak üç kablo bağlıyacaksın. Toprak doğru bağlandığında diğer ikisi önemli değil tabii.

"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir. Bilgi paylaştıkça çoğalır."

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
17 Ocak 2008; 21:39:48 

quote:

Orjinalden alıntı: nihat35nihat

Evet, fiş bağlamayı öğrenmişsin. faz-nötr-toprak üç kablo bağlıyacaksın. Toprak doğru bağlandığında diğer ikisi önemli değil tabii.

Bütün kablolarda kablo renkleri aynı değil ki... Bu durumlarda topraklama kablosunun hangisi olduğu nasıl tespit edilir?

2509 Mesaj
17 Ocak 2008; 21:46:35 

toprak kablosu direkt olarak cihazın gövdesine bağlıdır. avometre probunu veya seri lamba'nın bir ucunu toprak kablosuna, diğer ucunu ise cihazın gövdesindeki boyasız metal bir parçaya veya vidaya dokundurduğunda lamba yanıyorsa veya avometre ötüyorsa doğru kablodur. toprak kablosunun rengi sarı yeşil olsada, yanlış bağlanma olasılığına karşı yinede kontrol etmekte yarar vardır.

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

3604 Mesaj
17 Ocak 2008; 22:01:56 

mavi genelde nötr
kahve faz
sarı da toprak olur. fabrikasyon cihazsa kesin bu standarda uyar

~~ HP Mini110 ~~ HTC Desire HD ~~ Sony Ericsson W810i ~~
Hobby CNC ile baskı devre,plexy,mdf,alüminyum işleme için irtibata geçiniz.
Elektronik Devre İmalatı - Proje - Ödev Hazırlama

13712 Mesaj
17 Ocak 2008; 22:40:47 

quote:

Orjinalden alıntı: nicaleus

mavi genelde nötr
kahve faz
sarı da toprak olur. fabrikasyon cihazsa kesin bu standarda uyar

Aynen öyle,günümüz elektronik cihazlarında özellikle toprak hattı hep sarı-yeşil oluyor.
Ev elektrikçileri de benzer kuralı uygularlar genelde diye biliyorum ama burası Türkiye belli olmaz...

2509 Mesaj
17 Ocak 2008; 22:49:50 

elektrikçiler çalışırken kendilerinden öncekilerin hata yapabilecekleri düşüncesiyle hareket ederler. bizim işimizde şansa yer yoktur. piyasada çok fazla iş yapmamış olan ben bile önceki çalışmalarda yapılmış bir kaç hatayla karşılaştım.

Eğer bir şey öğrenemediysen, sınavın bir anlamı yoktur.(Kral Bumi, Avatar The Last Airbender)

[DH] Öğretmenler Odasi!

246 Mesaj
11 Mayıs 2010; 22:29:23 

hazır bu konuyu bulmuşken sorayım..

geçenlerde banyoya yeni bir priz bağladım fakat topraklama kablosunu yanlış bağladığımdan şüphe ederek bağladım prizi..
eğer yanlış bağladıysam n'olur?

o prizde aynı gün bi matkap çalıştırdım ama normal çalıştı..
bi sorun varsa nerden anlarım? yanlış bağlasaydım yine de cihazı çalıştırabilir miydim?

sevgiler..

161 Mesaj
12 Mayıs 2010; 0:30:53 

quote:

Orijinalden alıntı: jorel

hazır bu konuyu bulmuşken sorayım..

geçenlerde banyoya yeni bir priz bağladım fakat topraklama kablosunu yanlış bağladığımdan şüphe ederek bağladım prizi..
eğer yanlış bağladıysam n'olur?

o prizde aynı gün bi matkap çalıştırdım ama normal çalıştı..
bi sorun varsa nerden anlarım? yanlış bağlasaydım yine de cihazı çalıştırabilir miydim?

sevgiler..

Toprak ile nötr'ü ters bağladıysanız cihaz çalışır. Ancak faz ile ters bağladıysanız elektrik çarpar. Dikkatli olmak lazım. Önemli olan her zaman işi garantiye alıp ölçüm cihazı ile kontrol etmek lazım. Örneğin faz ile nötr'ü ölçtüğümüzde 230 V çıkıyor ise faz ile toprak 225 V gibi bir miktar düşük çıkar.

2 Mesaj
20 Temmuz 2011; 13:30:22 

iyi günler. Klavyemin kablosunu mause kablosuyla değişmek istiyorum ama önüğmde bire engel var. Klavye fişli ucken (pinli) mause ise usb fişli. Bundan dolayı Klavyde bulunan 4 kablonun rengi (Kırmızı yeşil beyaz siyah Mausede bulunan 4 kablonun rengi turuncu mavi yeşil beyaz. 2 tnesi ortak ama onlarda farklı işlev görevbilir bana bunların kombinasyonu lazım. yardımcı olabilecek misini bilemiyorum aa durum bu. şua yazınızı bekliyorum

2509 Mesaj
20 Temmuz 2011; 17:12:56 

yanlış yere yazmışsın. ama genede cevap vereyim, klavyen, ps2 olduğu için usb kablodan farklıdır. usb-ps2 çevirici kullanman gerekir.

[DH] Öğretmenler Odasi!

11 Mesaj
26 Mart 2012; 1:37:35 

mavi kablo ne işe yarayor???

samet
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » topraklama kablosu ne renk?(sarı-yeşil)
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.266