Şimdi Ara

Nvidia'dan Triple-SLI; teknolojiye bakış ve oyunlara katkısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin 19 Kasım'da duyurduğu Spider platformu ile birlikte firmanın en iddialı olduğu noktaların başında yeni Crossfire-X teknolojisi ve bu çerçevede 790FX yonga seti ile birlikte kullanımına başlanacak olan Quad-Crossfire yapılanması gelmekte. Zira AMD hazırladığı Quad-Crossfire platformu ile özellikle "high-end" olarak ifade edilen en üst segmentte oyun düşkünü kullanıcılara yüksek performansın yanı sıra farklı bir oyun deneyimi yaşatacağını da ifade ederken bu açıklamasını 8 monitör ile oynanan Flight Simulator X demosu ile desteklemekteydi. AMD-ATi'nin Quad-Crossfire atağına en büyük rakibi Nvidia da sessiz kalmadı ve Triple-SLI veya 3-Way SLI olarak ifade edilen 3 kartlı SLI teknolojisini geliştirdi ve bu teknolojisinin bazı oyun testleri yayınladı. Gelin şimdi hep birlikte 3 kartlı SLI teknolojiisnin detaylarına ve test sonuçlarına birlikte bakalım.

3x 8800 Ultra ile Triple-SLI

Sektör içerisinde yer alan pek çok uzmana göre çoklu ekran kartı kullanımının atası olarak görülen bir dönemin efsanevi grafik kartı üreticisi 3DFX firmasını bünyesine kattıktan sonra hazırladığı grafik çözümlerine yönelik SLI teknolojisini duyuran Nvidia'nın bu yöndeki son adımı Triple-SLI teknolojisi oldu. Firmanın gelişmiş çoklu ekran kartı teknolojisi olarak nitelendirilen Triple-SLI, AMD'nin Quad-Crossfire teknolojisine göre bir takım farklılıklar içermekte. Öncelikle masanın üzerine Triple-SLI konfigürasyonuna sahip bir sistem koyabilmek için kullanmanız gereken malzemelere birlikte bakalım. 3 kartlı SLI yapılanmasına sahip olmak istiyorsanız ilk olarak sahip olduğunuz anakartın bu yönde bir desteği sahip olması gerekmekte ki Nvidia'nın bu yönde işaret ettiği mecburi istikamet 680i SLI ve 7x0 SLI yonga setini kullanan anakartlar. Evet Triple-SLI için ya şu an satılmakta olan nForce 680i SLI yonga setli anakartları veya yakında çıkması beklenen 780i SLI / 790i SLI yonga setli anakartları kullanmak durumundayız.

Bu görüntü bize İstanbul'a yapılması planlanan 3.köprüyü de hatırlatmıyor değil :)

Anakart sorununu aştıktan sonra 3 kartlı SLI teknolojisi için ekran kartı tercihini de doğru yapmanız gerekmekte. Zira 65nm üretim teknolojisine sahip G92 temelli GeForce 8800GT ve 8800GTS modellerinin yeni çıktığına aldanmayın, SLI konnektörlerinin uyumsuzluğundan ötürü bu kartlar malesef Nvidia'nın Triple-SLI teknolojisi dahilinde kullanılamıyorlar. "Peki abi hangi ekran kartını kullanılabilir ki?" sorularınızı duyar gibiyim. Nvidia cephesinde Triple-SLI teknolojisini şimdilik sadece GeForce 8800GTX ve GeForce 8800 Ultra modelleri desteklemekte. İşin kötü tarafıysa Nvidia, Triple-SLI desteği bulunan 8800GTX ve 8800Ultra da dahil olmak üzere G80 tabanlı GeForce 8 serisi ekran kartlarının Ocak ayında ipini çekmeye hazırlanıyor. Yani Nvidia Triple-SLI için olgun sürücü ve bu platforma yataklık edecek en yeni yonga setlerini çıkardığı vakit, destek verebilen ekran kartları üretim bantlarına veda etmeye başlayacak. Ama endişelenmeyin, Nvidia EOL sürecini başlatsa bile kartların pazar dahilinde varlıkları uzunca bir süre daha devam edecektir.

Nvidia'nın Triple-SLI için hazırladığı yeni köprü

Elimizdekileri gözden geçirelim, 3.boyuta Triple-SLI teknolojisi ile tepeden giriş yapmak istiyorsanız eğer nForce 680i SLI, 780i SLI ve 790i SLI (son ikisi henüz piyasaya çıkmadı) yonga setli bir anakart ve GeForce 8800 Ultra veya 8800GTX ekran kartlarından herhangi birinin 3 tanesine ihtiyacınız olacak. Tabi 3 adet GeForce 8800 Ultra'yı biraraya getirip bu sistemin sahip olduğu potansiyeli işlemci darboğazı ile paçalarından tutup aşağı çekmek istemeyiz ki bu yönde doğru işlemci tercihi sistemi kurmak isteyenlerin bütçeleri ile doğru orantılı olacaktır. Tabi bu arada güç kaynağının önemini de es geçmemek gerekiyor. 3 adet GeForce 8800 Ultra'yı besleyebilmek için mahalle trafosundan kaçak kabloya çekmeyi tabii ki gerek yok ama güç kaynağı tercihi için fiyat listesinin tepesinde olan iddialı psu modellerini gözden geçirmeniz gerekecek. Ayrıca Triple-SLI için Nvidia'nın yeni bir SLI köprüsü hazırladığını da belirtelim.

Almanya'nın önde gelen yayın kuruluşlarından PCGames Hardware, Nvidia'nın Triple-SLI teknolojisini test etme şansı yakalamış. İsterseniz bu kadar açıklamadan sonra daha fazla vakit kaybetmeyelim ve test sonuçlarını analiz etmeye başlayalım. Öncelikle kullanılan sisteme bakmakta fayda var. Sistemde işlemci olarak Intel'in 3GHz'de çalışan 4 çekirdekli Core 2 Extreme QX6850 işlemcisi kullanılırken anakart olarak Asus'un nForce 680i SLI yonga setli P5N32-E SLI modeli ekran kartı cephesinde ise 3 adet XFX GeForce 8800 Ultra (612/1.512/1.080 MHz) kullanılmış. Sistemin diğer detayları arasında Corsair'in Dominator serisi 2x1GB sistem belleği Windows Vista işletim sistemi ve Forceware 169.18 sürücüleri kullanılmış. Özellikle oyunlara odaklanan site yüksek çözünürlük ve tam detay ayalarında Crysis Build 3857, PCGH-Ice-Benchmark, Unreal Tournament 3, PCGH-vCTF-Suspense-Benchmark ve Fear v1.08, int. Performans testlerini gerçekleştirmiş işte test sonuçları;

Test sonuçları ve görseller PCGames Hardware'ye aittir.

Test sonuçları için sözlerimize AMD-ATi ve Nvidia'nın açıklamalarını hatırlatarak başlayalım. Her iki firma da 3 kartlı konfügrasyonda tek karta göre yaklaşık 2,5 kat daha fazla performans vermeyi hedefliyorlardı ki yapılan test sonuçlarına göre Nvidia cephesinde belirtilen açıklamaları test sonuçları da doğrular nitelikte. Özellikle yüksek çözünürlükte ve gelişmiş detay ayalarında fiziksel olarak 3 adet ekran kartı kullanılması ciddi derecede fark yaratabilmekte. Benzer farklar sentetik testlerde de görülecektir ve belki dünya rekorları da kırılacaktır ama söz konusu daha düşük çözünürlük ayaları olduğunda işte bu nokta da sürücüler biraz daha öne çıkmaya başlayacak. Gerçi bu tür bir sistem kurma kudretine sahip kullanıcılar da zaten oyunları en yüksek çözünürlük ve görüntü ayarları ile oynamak isteyeceklerdir. Tabi performans noktasında durum Nvidia sürücü departmanının hazırlayacağı Triple-SLI optimizasyonuna sahip sürücüler ile artabilir. Bu arada Nvidia'nın muhtemelen Şubat ayında anons edeceği yeni nesil GeForce 9 serisi de Triple-SLI desteğine sahip olacak gibi gözüküyor.

Sayfanın Linki : http://www.pcgameshardware.de/?article_id=624620

• Ve hikaye böyle sürüüüp gidermiş.
  • Testlere pek inanasım gelmiyor ama

Dh kullanıcı testlerini bekleyelim
  • Bir defa anakartla güzel bir triple sli a müsaade etmiyor.Bir birinin fan deliklerini kapatıyorlar.OC yapamamayı göze almak gerek.Yada fan deliklerini buna göre yana çekmek gerekiyor.Nasıl çalışır soğutma ben emin değilim.Ayrıca performans olarak da tatmin edici değil.Sli normale göre aşırı fark ediyor ama triple normal sli a göre çok fark etmiyor.Ayrıca şimdiye kadar sli yapıp direk 30dan 60 a çıkanı da görmedim fpslerde.Nasıl testler bunlar pek emin değilim.Müsriflik olur böyle birşey yapmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi labrodorit -- 12 Aralık 2007; 18:54:44 >
  • yalan ya
    netten sli crysis testlerine baktigimizda %30 verim goruyoruz
    nvidia'nin tablolarinda tam 2 kat...

tabi 2500x1600 very high'de olur oyle bi durum... kac kisi 2500'de oynuyor...

1680x1050'de gostersinler sonuclari, 1280'de gostersinler bakalim.
  • Crysisi yüksek çözünürlüklerde oynamak için sanırım daha bekliyeceğiz;Ekran kartlarının evrim geçirmesi gerekiyor yeni nesil kartlar çıkınca bekleyişimiz sona erir umarım.Ben Crysisi aldım ve arşivime koydum düşük fps'erde düşük detaylarla oynamaktansa beklemeyi yeğlerim...Saygılar...
  • bunlar kullanıcılar icin bir eziyet oyundan max cozunurlukte max verim alayım diye yapılan bu tip harcamalar cok sacma geliyor ki bir konsol dan daha pahalıya geliyor 3x gpu ve 1200w power supply + triple-sli motherbord işlemci ram falan derken fiyat 2000$ geciyor derken 1-2 sene geciyor bir bakıyorsun bir ekran kartı cıkartıyorlar tek kartla triple-sli performansını %40 geciyor sonrada eskileri elden cıkartmaya bakıp bu cıkan kartı alıp triple-sli yapmak icin yatırımlar ve burdan oyun sektorunun tam bir para tuzagı oldugunu farkediyoruz biz tuketiciler sayesinde ne kadar ekmek okadar kofte misali gelişiyor teknoloji. 8800GT tuketim hızı farkedilince aklınıza gelmeyecek ceşit sogutuculu 1Gb ram'li hdmi cıkışlı vs. duyurulmaya başlandı bizde her cıkan ust model şu oyunda 8 fps şu oyunda 12 fps derken super oyunlar ve grafikler cıkaveriyor karşımıza ve bizde kartları alıyoruz ve cok mutlu oluyoruz bende dahil olmak uzere yaşasın hızlı ilerleyen teknoloji. cıktıkca alıcam geliştikce alıcam cok zevkli oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pocemonmutlu -- 12 Aralık 2007; 20:00:11 >

• Birde bu kadar masraf ettikten sonra driver sorunu cıkarsa eyvaaaah!!!
  • 2-3ay sonra Geforce 9 serisi üst seviye kartlar çıkınca tamemen gereksiz kalacak Triple-SLİ Ulta konfigurasyonu.Yani kısacası bu saatten sonra ekran kartlarına 2000$ ve üstü para ayıracak adam 3tane Ultra almaz,bekler 3 ay gider Geforce 9800GTX alır bakar keyfine...
    Hem 1100wattlık toughpower PSU kullanıp elektrik faturasını da kabartmaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: GHOST RECON

Crysisi yüksek çözünürlüklerde oynamak için sanırım daha bekliyeceğiz;Ekran kartlarının evrim geçirmesi gerekiyor yeni nesil kartlar çıkınca bekleyişimiz sona erir umarım.Ben Crysisi aldım ve arşivime koydum düşük fps'erde düşük detaylarla oynamaktansa beklemeyi yeğlerim...Saygılar...

ilginç imzanızdaki sistemle düşük detaylarla düşük fps de oynuyorsunuz demek. sanırım sisteminizde bir sorun var.
  • Zaten firma bu sistemi satıp kar etme derdinde değil maksat atinin spiderı altında ezilmemek bizimde var demek markanın gücünü göstermek yoksa böyle bir sistemi (ki daha ne olduğu nasıl yapılacağı belli değil ) pek fazla kullanıcı almaz ama önümüzdeki süreçle ilgili biraz ipucu veriyor yeni nesil 2-3-4 çekirdekli ekran kartlarını merakla bekliyoruz ama bu böyle devam edip gidecek.Ümidim odur ki birgün bir Türk firmasıda bu yarışa dahil olur...
  • güzel ve pahalı gorunuyor
  • niye 4 değil de 3 kart onu anlamadım ben...
    ne kadar gereksiz bişii Allahım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 12 Aralık 2007; 21:12:55 >
  • nVidia 3DFX firmasını satın aldığından bu yana geçen bunca sene ve Sli anca triple SLi oluverdi ilginç bence ATİ'in crossfire teknolojisinin önünün açık olması daha iyi bir yatırım seçeneği olacağını gösteriyor

quote:

Orjinalden alıntı: ilkerinanç

niye 4 değil de 3 kart onu anlamadım ben...

Yapamıyorlar arkadaşım işte anlasanıza işte
  • anlıcaz işte de neden yapamıyorlar işte onu soruyorum işte...
  • bkz. tüketicinin cebindeki parayı nasıl alırım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: forious

Testlere pek inanasım gelmiyor ama

Dh kullanıcı testlerini bekleyelim

ozaman demekki bi 3 sene kadar beklicez
    şurada zengin kaç kişi var ki?
    ben bile fakirimkaldık 1950pro yla.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkerinanç

niye 4 değil de 3 kart onu anlamadım ben...

%30 verim sağlıosa ne gerk yok 2. karta hatta 3 e
  • quote:

Orjinalden alıntı: ABSOLUT

2-3ay sonra Geforce 9 serisi üst seviye kartlar çıkınca tamemen gereksiz kalacak Triple-SLİ Ulta konfigurasyonu.Yani kısacası bu saatten sonra ekran kartlarına 2000$ ve üstü para ayıracak adam 3tane Ultra almaz,bekler 3 ay gider Geforce 9800GTX alır bakar keyfine...
    Hem 1100wattlık toughpower PSU kullanıp elektrik faturasını da kabartmaz.

+1. Zaten bunlar platform bazında prestij mücadeleleri yoksa illaki zengin ve bu işe merakı olan birkaç kişi çıkar ama önemli olan kullanıcıya satılan tekil kat miktarı.
  • 1 kişinin işini 3 kişi yaparsa nasıl bir performans gerçekleşir bu da o hesap işte... Ne gerek var yaa...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.