Şimdi Ara

## AMD'de 45nm Örnekleri Ocak Ayında Gelebilir ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD'de 45nm Örnekleri Ocak Ayında Gelebilir ##

Mario Rivas

AMD ile Intel arasındaki mücadele Ocak ayında nanometrik küçülmeye atıfta bulunan bir düello şeklinde geçebilir. Bilindiği gibi 12 Kasım'da 45mn üretim teknolojisi ve bu teknolojiyi kullanan 16 adet yeni işlemcisini duyuran Intel, son kullanıcıları ilgilendiren masaüstü odaklı çift ve dört çekirdekli işlemcilerini Ocak ayında anons edecek.

Editörün Notu: Core 2 Extreme QX9650 Kasım'da ayında kulllanıma sunuldu ve masaüstü için hazırlanan Intel'in ilk 45nm işlemcisi oldu.
    Editörün Notu: Intel'in Ocak ayında duyurmayı planladığı 45nm üretim teknolojisine sahip 4 çekirdekli işlemcileri ile ilgili olarka bir FSB sorunundan ve ertleme durumunda bahsediliyor ama bunlar şimdilik spekülasyondan ibaret.

Bilindiği gibi AMD'nin de özellikle IBM ile birlikte yeni üretim teknolojilerine yönelik bazı ortak çalışmaları bulunuyor. Firmanın 2008 yılı dahilinde 45nm üretim teknolojisine geçeceğini hatta Fab38'in bu doğrultuda hazırlandığını da biliyoruz. AMD cephesinde 45nm üretim teknolojisi kendisini öncelikli olarak sunucu odaklı hazırlanan Barcelona kod adıyla tanıdığımız yeni nesil Opteron işlemcilerinde gösterecek. Zira 45nm ile AMD bizi Barcelona'dan Şangay'a (Shangai) gezmeye götürecek. Neden derseniz hatırlayacağınız üzere daha önceki haberlerimizde de bahsetmiştik, AMD'nin 45nm üretim teknolojisine sahip ilk işlemcileri Shangai kod adını taşıyacak.

AMD'nin üst düzey yöneticilerinden biri olan ve üretim süreci ile ilgilenen baş sorumlu Mario Rivas bazı açıklamalarda bulunmuş. Bay Rivas'ın açıklamalarında yola çıkılarak yapılan haberlere göre AMD'nin 45nm üretim teknolojisine sahip ilk işlemcil örnekleri önümüzdeki Ocak ayında hazır olacakmış. Bu arada TLB problemine de değinen bay Rivas, sorunun daha çok sunucu cephesinde rahatsızlık verdiğini son kullanıcılar açısından ise ciddi rahatsızlık olmadığını belirtiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 11 Aralık 2007; 21:46:14 >

• haber için teşekkürler fx57. Sonunda AMD den güzel haberler duyduk.
  • 45 Nm ilk örneklerinin ocskts gelebileceği haberi bence AMD nin kaybetmeye başladığı performansı revize etme çabası olabilir. Tabi 45 Nm mimarisinde şimdilik bir değişiklik yapmayacağı da hemen hemen kesinken çok ta birşey beklemek akıllıca olmaz.
    Sırası gelmişken
    K10 için yapılan Aynı hızdaki Intel lerden %40 daha hızlı açıklamasnında C2D önceki Intelleri kastettiğini şimdi daha iyi kavramış olduk.
    Demekki erken açıklamalardan salt sonuçlar çıkarılmıyor
  • AMD deyi IBM alsada şu intel tekelinden kurtulsak diyorum ama sadece diyorum. IBM nin amd ye gerçekten katkısı olsada amd birşeyler yapabilse!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: dellino

45 Nm ilk örneklerinin ocskts gelebileceği haberi bence AMD nin kaybetmeye başladığı performansı revize etme çabası olabilir. Tabi 45 Nm mimarisinde şimdilik bir değişiklik yapmayacağı da hemen hemen kesinken çok ta birşey beklemek akıllıca olmaz.
    Sırası gelmişken
    K10 için yapılan Aynı hızdaki Intel lerden %40 daha hızlı açıklamasnında C2D önceki Intelleri kastettiğini şimdi daha iyi kavramış olduk.
    Demekki erken açıklamalardan salt sonuçlar çıkarılmıyor

Amd'nin kendi video'sunu izlemediğin belli adamlar 2.6 ghz barcelonanın 2.66 ghz clovertown'dan ortalama %40 daha hızlı olduğunu söylediler belki %40 değil ama barcelonalar %30 civarı daha hızlı xeon'lardan ama masaüstünde daha kötü o ayrı.

Barcelona xeon karşılaştırması
    http://www.anandtech.com/IT/showdoc.aspx?i=3162&p=12

• Haberde bir yanlış anlama var yahu bana göre, şöyle ki: Burada kastedilen çalışan işlemci örnekleri yani işlemci üreticilerinin işlemciyi üretmeden önce üzerinde çalıştığı ve cümle aleme reklamını yaptığı örnekleri. Bu örnekler ortaya çıktıktan sonra işlemciler genelde 1 yıl sonra piyasada arz-ı endam etmeye başlıyor. Ancak AMD eleştiriliyor, bir çalışabilir örneğin bile yok 45 nm. de ama 2008 in ikinci yarısında piyasaya bu işlemcileri (kod adı: şangay) piyasaya süreceğim diyorsun diye.

Haberin kaynağıda burada: Xbitlabs

• quote:

Orjinalden alıntı: CoolnQuiet

Haberde bir yanlış anlama var yahu bana göre, şöyle ki: Burada kastedilen çalışan işlemci örnekleri yani işlemci üreticilerinin işlemciyi üretmeden önce üzerinde çalıştığı ve cümle aleme reklamını yaptığı örnekleri. Bu örnekler ortaya çıktıktan sonra işlemciler genelde 1 yıl sonra piyasada arz-ı endam etmeye başlıyor. Ancak AMD eleştiriliyor, bir çalışabilir örneğin bile yok 45 nm. de ama 2008 in ikinci yarısında piyasaya bu işlemcileri (kod adı: şangay) piyasaya süreceğim diyorsun diye.

Haberin kaynağıda burada: Xbitlabs

Evet sen yanlış anlamışsın. Zaten haberin ana sayfa yansımasında (sample) ibaresi de geçiyor. AMD'nin yol haritasını pek çok kez hatta ilk kez forumlarımızda verdik ve su an ana sayfada da yer alıyor. AMD'nin 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerinin piyasaya çıkışı 2008'in ikinci yarısını bulacak. Tabi burda önemli olan AMD'nin 45nm konusunda ilk ciddi adımını Intel'in resmi lansmanı ile aynı günlerde yapacak olması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 11 Aralık 2007; 22:20:53 >

• quote:

Orjinalden alıntı: fx57

AMD ile Intel arasındaki mücadele Ocak ayında nanometrik küçülmeye atıfta bulunan bir düello şeklinde geçebilir.

Düello denince iki eşit ya da yakın rakip arasındaki mücadele anlaşılır genelde ama burada durum farklı henüz ortada AMD'nin çalışabilen bir örneği bile yok bilindiği üzere ve AMD bana göre yaklaşık olarak Intel'in 1 yıl gerisinde. Buna dikkat çekmek ve meydana gelebilecek yanlış anlamalara neden olmaması için haber, girdi yapayım dedim.
  • @CoolnQuiet
    Sen AMD ci değil misin?
    Burdan öyle görünüyor da...
  • ?! Bu sorunun konuyla alakası nedir.
  • Haber için teşekkür ediyoruz FX57.

Senden özel bir ricamız var. Her gün çıkan AMD haberlerini bir araya getirince, şirket politikası olarak hangi yolu izledikleri ve mantıklarının ne olduğunu (tespit edebildiğin kadarıyla) bizimle paylaşırsan çok sevaba girersin inan. Çünkü biz okuduğumuz haberler içinde biraz kaybolduk. Parçaları bir araya getirip bir resim oluşturamıyoruz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

AMD deyi IBM alsada şu intel tekelinden kurtulsak diyorum ama sadece diyorum. IBM nin amd ye gerçekten katkısı olsada amd birşeyler yapabilse!!!

Hangi şirket AMDyi satın alıpta başına bela ve risk almak isterki?
  • quote:

Orjinalden alıntı: mertekin

quote:

AMD deyi IBM alsada şu intel tekelinden kurtulsak diyorum ama sadece diyorum. IBM nin amd ye gerçekten katkısı olsada amd birşeyler yapabilse!!!

artık teknoloji manyağı olmuş bir dünyada ben AMD gibi bir firmayı almanın cela ve risk olduğuna inanmıyorum.
  • quote:

quote:

AMD yi küçük bir firma zannetin anlaşılan sen.. herhalde DÜNYANIN en büyük ikinci işlemci üreticisi olduğunu bilmiyorsun yada unuttun...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Batuist

quote:

quote:

AMD yi küçük bir firma zannetin anlaşılan sen.. herhalde DÜNYANIN en büyük ikinci işlemci üreticisi olduğunu bilmiyorsun yada unuttun...

Hayır biliyorum ama böyle büyük şirketleri satın almak büyük taşın altına el koymak gibi bişey.Ya ezilirsin yada eskisinden daha güçlü olursun.Demek istediğim çok büyük bir risk olması.Çünkü amdyi alan şirket kendisine direk inteli muhatap seçmiş olur.

• Satın almasına gerek yok ortak proje yapsınlar yeter bence. AMD-IBM işbirliği INTEL'i epeyce bi zorlar kanaatindeyim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsnUSTA -- 11 Aralık 2007; 23:46:42 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozkrmz

Haber için teşekkür ediyoruz FX57.

Senden özel bir ricamız var. Her gün çıkan AMD haberlerini bir araya getirince, şirket politikası olarak hangi yolu izledikleri ve mantıklarının ne olduğunu (tespit edebildiğin kadarıyla) bizimle paylaşırsan çok sevaba girersin inan. Çünkü biz okuduğumuz haberler içinde biraz kaybolduk. Parçaları bir araya getirip bir resim oluşturamıyoruz.

amd yetkılılerıne sorsan onlar bıle bunun cevabını bılmıyordur fx ne yapsın yol haritasından söz etmıssınızde amd yol haritasını karalayalı çok oldu

• 45 İşlemci örneği ocakta çıkabilir ve bu düelloya dönüşebilir ? Fazla spekülatif olmuş. Intel sonbaharda Nehalem sample'ını göstermişken..
  • amd yi samsung alırsa o zaman intelew ben acırım keza bütcesi amd yi ikiye yada 3 e katlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: alattin_nuri

amd yi samsung alırsa o zaman intelew ben acırım keza bütcesi amd yi ikiye yada 3 e katlar

belkide ilerde bu gerçek olur!!! ne dersiniz
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.