Şimdi Ara

## ATi HD 3870 ile OC Çılgınlığı: 1201/2556MHz ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi HD 3870 ile OC Çılgınlığı: 1201/2556MHz ##

AMD-ATi'nin 55nm üretim teknolojisine sahip RV670XT gpu'su üzerine kurguladığı HD 3870 modeli ile özellikle "extreme" overclock seviyesinde ciddi bir overclock çılgınlığı yaşanmakta. Daha önce verdiğimiz bir haberimizde voltmod ile gpu gerilimi 1.5v'ye çıkarılan ve sıvı soğutma ile desteklenen Radeon HD 3870 ile 1GHz+ gou hızının görülebildiğini bildirmiştik. Son gelen haber ise çok daha iddialı ve çarpıcı. Zira bu aralar Foxconn adına çalışan hız aşırtma dünyasının önde gelen isimlerinden Shamino HD 3870 ile adeta şov yaptı diyebiliriz.

Yine voltmod ile gpu gerilimi 1.75v'ye çıkarılan ve soğutma için kuru buz kullanılan çalışmada HD 3870 ve ekran kartı overclock arenası için gerçekten de iddialı değerlere ulaşıldı. Özel soğutma sayesinde -39 derecede tutulan Radeon HD 3870, 1201MHz'lik gpu ve 2556MHz'lik bellek saat hızına ulaşmayı başardı. Bu arada HD 3870 serisinden 512MB GDDR4 tipi bellek kullanıldığını da hatırlatalım. Bu arada Shamino'nun kullandığı ekran kartını çift fazlı güç modülüne sahip olduğu, bazı ekran kartı üreticilerinin de hazırladığı üzere 3 fazlı güç modülü ile aynı saat hızlarında daha stabil ve dengeli sonuçlara ulaşılabileceği de tartışılmakta.

Bu arada ekran kartının bu kadar yüksek saat hızlarında neler yapabildiğini merak edenler için 4.25GHz'de çalışan Core 2 Extreme QX9650 işlemcisiyle alınan 3DMark 2006 skoru;

## ATi HD 3870 ile OC Çılgınlığı: 1201/2556MHz ##

• resim yabancı gelmiyor, millet, o kondansatörler ne öyle salkım saçak yorumları yapıyordu :)
    meğersem shamino'ymuş o

benim merak ettiğim shamino nvidia ile olan sponsorluğunu iptal mi ettirdi, oc. event ta da 2900 lerle kinc in rekorunu kırmışlardı ...
  • Amcam ne yapmış öyle ya yine
    Bari CF denesin de en yüksek falan tutturur bakarsın
  • iyi, amd en azından e.k.'ında birşeyler becerebilmiş bu sene itibarı ile, darısı işlemcilerinin başına...
  • o işlemcinin üzerindeki soğutucu ne öyle ya?

Kaç kilo çekiyor acaba..
  • quote:

Orjinalden alıntı: nadir_en

iyi, amd en azından e.k.'ında birşeyler becerebilmiş bu sene itibarı ile, darısı işlemcilerinin başına...

Yapılan hız aşırtma oldukça iyi ama, rakibinin volt mod ve hava soğutmayla 817/2000/2100 değerlerinde aldığı skoru geçememiş. Bkz. forumdan Diabelica arkadaşımız 803/1928/950 mhz de 15900 aldı. Yani madem bu kadar güzel o/c oluyor, bari bir işe yarasaydı.
  • düzenek abartı ama keşke skorda öyle olsaymış üstte yazan ark söylediklerine göre geri kalmış
  • Kendini yırtarak anca bu sonucu almış
  • işlemci zaten hava ile sogutulmuş ln2 kullanılsa skor daha yüksek olurdu. ayrıca bu haberi ben daha önce forumda verdim fx57 bu sefer geç kaldı hemde 1 hafta önce işte linki:http://forum.donanimhaber.com/m_19494019/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EXPANDER -- 11 Aralık 2007; 10:17:08 >
  • Benim anladığım kadarıyla 2900xt nin 512bit olması avantajı var skorda.
  • zaten 8800GT 700/2000 de sm3 ve sm3 de 5000-5500 puan alıyor.bu da 2.8 ghz işlemciyle.4.25 ghz işlemci olsa bu skoru geçer gibime geliyor.
    Aynı durum 2600 serisinde de olmuştu.8600 lerden çok çok üstün saat hızları vardı ama performansları aynıydı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

Benim anladığım kadarıyla 2900xt nin 512bit olması avantajı var skorda.

?

test hd3870 ile yapılmış.
  • ooo iyi iyi süper olmuş kartın potansiyelide ilgi çekiyor
  • İlgi cekiyor ama bu kadar ugrasılmıs sonuc 16k gt ile bu kadar kasmadanda bu skorlar alınabiliyor.

Ati ile devam edelim diyorum fakat olmaycak gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Robot Rock -- 11 Aralık 2007; 11:39:37 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: EXPANDER

işlemci zaten hava ile sogutulmuş ln2 kullanılsa skor daha yüksek olurdu. ayrıca bu haberi ben daha önce forumda verdim fx57 bu sefer geç kaldı hemde 1 hafta önce işte linki:http://forum.donanimhaber.com/m_19494019/tm.htm

Evet Expander bu haberi çok önceden vermişti.
  • biri bana bu işin mantığını söylesin kuru buzla -39 derece yada sıvı nitrojen kullanırlar bu ne kartın oc potansiyelini gösterir ne de gücünü kimse günlük bir şey için kullanamaz ki oc mantığına ters aslında 250 dolara kart alırsın 50 dolar masraf yaparsın kart 400 - 500 dolarlık seviyeye gelirde mantğ olur yaaptığın işin 250 dolarlık karta bilmem kaç yüz dolarlık yada bin dolarlık işlem yap şu puanı al saçma sapan iş bu jet motoru takıpta bir arabayı dünyanın en hızlı arabası yapmak gibi birşey yada suzukiye viper motoru takmak gibi saçma en hızlı kullanılabilir araç bugatti sen ister jet motoru tak ister mekik gerisi boş anlayana sivrisinek saz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: stradivardi

suzukiye viper motoru takmak gibi saçma en hızlı kullanılabilir araç bugatti

8.4 litrelik viper motorunu suzukinin herhangi bir aracına takamazsın, sığmaz

öte yandan overclock yapmanın amacı üst seviye kart alıp sınırlarını zorlamak değil orta, düşük seviyeli donanımı üst seviyeye yaklaştırmak olmalı kanımca ...
  • isterse 30k alsin ben kasanini icine bakip oyle gorunce anakarti camdan atlarim ne islemci gorunuyo ne de baska bisi..
  • yuh ya adamlar napıo..:S
  • Evet Expander hocam bu haberi daha önce verdi. Ama olsun yine de bilgilerimizi tekrar etmiş olduk Mesela ben unutmuştum o haberi

Haber için saol Fx57 hocam
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.