- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
İZMİR FOÇA JANDARMA KOMONDO YEDEK SUBAYLAR BURAYA
455 Cevap97471 Görüntüleme6 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

31 Mesaj
10 Aralık 2007; 14:42:53 

foça kardeş foça süper bir yer herşeyiylede güzel hiçbir sorun yok burda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seko55 -- 1 Ocak 2008; 18:37:26 >

2503 Mesaj
10 Aralık 2007; 14:44:55 

Herkese nasip olmaz kardeş...
Foça akademisinin namı yeter

==> Chemical & Mechanical Engineer <==

31 Mesaj
10 Aralık 2007; 14:46:57 

NASİP DİYELİM KARDEŞİM VARSA KADER DE VATANIM İÇİN ŞAHADET ŞERBETİNİ İÇMEK KANIN SON DAMLASINA KADARDA OLSUN ELİMDEN NE GELİYORSA YAPACAĞIM

1146 Mesaj
10 Aralık 2007; 14:49:32 

Kardeş öncelikle hayırlı olsun... Merak ettim Komandoluk için gönüllümüydün yani başvurmuşmuydun yoksa senin içinde süprizmi oldu?

1146 Mesaj
10 Aralık 2007; 14:55:02 

quote:

Orjinalden alıntı: seko55

valla kardeşimm ben diğer 3 kısmını işaretledim onun dışında tüm soruları yaptım ama 10 tane soru boş bıraktımm salak inandığım sorulardı onlarda onun dışında uzun dönem istiyordum çünkü askerde kalamak istiyorumm ama bunun için sadece allaha bıraktım o sınav gününü gördükten sonra sıra bende artıkk bend eelimden geleni yapacağımm

anladım kardeş tekrardan hayırlı olsun...

2503 Mesaj
10 Aralık 2007; 14:55:17 

Zaten diğer yani 3. sık komandoluk şıkkıymış.
onu işaretleyenler komando isteyenler...

hayırlısı olsun inşallah... Alacağınız eğitim mükemmelmiş.Benim arkadaşım şimdi oraya gidebilmek için neler vermezdi...
çok istedi o ama kısadönem çıkmıştı.şimdi hala ah çekiyor...keşke komando astek olabilseydim diye...

==> Chemical & Mechanical Engineer <==

150 Mesaj
10 Aralık 2007; 14:59:06 

tertipler hayılı olsun tebrik ederim bende komando istiyodum ama olmadı izmiri tutturduk ama piyade er olarak çıktı bende izmir/bornovaya gidiyorum. ama merak ettim yani bi formulü varmıydı sizce size uzun gelmesinin???

İŞLETME/K.MARAŞ/86
İSA AYDOĞAN
canimcim_46@hotmail.com
İZMİR/BORNOVA-319.DÖNEM-PİYADE ER YAZIYOR...
EGE ORDUSU K.LIĞI ULŞ.OTO TB.K.LIĞI

31 Mesaj
10 Aralık 2007; 15:06:35 

valla kardeş nasip ben millet burda yazıyordu karanet falan rütbelillerden bahsediyorlardı bende kiss kiss gülüyordum işin açıkcası benimde tanıudıkjlarım vardı ama
ben 106 bine 3500 astek alınacağını öğreninnce yıkıklmıştım
birde benim
getirmediğim ve göstermediğim belgelrimde var dalgıçım ama birşey sölemedim m
üds den yeterli puan aldıma ama bildirmedim vs. işte ama nasip demekki herşey
hakkımızda hayırlısı olsunn kankam sevdiğim canım arkadaşımda burd ayaptı askerliği odan uzundu ama beraber bitirdik onun askerliğini valla su gibi geçti gibi geliyor .
,son olarak önemli olan fırsatları değerlendirmek beni
m için iyi bir fırsat ama askerde kalmayı düşünüyorum bunun içinde herşeyi yaparımm....

112 Mesaj
10 Aralık 2007; 16:38:16 

hayırlı olsun.. keşke biz de gelebilseydik.

1329 Mesaj
11 Aralık 2007; 1:10:52 

O askerde kalma fikri işin içine girince değişir. Üstelik askerde kalma gibi bir durum şöyle var sözleşmeli subay alımları olduğunda sınava girersiniz o şekilde kalırsınız yoksa teskere bıraktım askerde kalıyorum diyemiyor artık. Kısa ya da uzun olmasının bununla bir ilgisi yok anlıyacağınız.

Foça ya gelince hayatının en unutulmaz anlarını yaşayacaksın. Yatağın yüzünü nadir göreceksin 1.5 ayın sonunda. Bir insan gece de kaç km yol yürür ne kadar ağırlık taşıyabilir öğreniceksin. 15-20 m yükseklikte gerilmiş tek bir halatın üzerinden komando diye çığlıklar atarak geçeceksin ve her an içinden küfredeceksin :) Bittiğindeki huzur ise dünyalara değer.

Foça J. K. Okulu için önerebileceğim:

En kalitelisinden 5 çift havlu(spor) çorap
Alabildiğin kadar siyah çorap iç çamaşırı 15-20 farketmez. Yıkamaya zamanın olmaz genelde.
Bayan çorabı (İnanılmaz faydasını görürsün)
Hijyenik pad (5 günlük bir intikalde ayakların için en yararlı şey)
Çift katlı eldiven
İçlik
1 Adet yeşil yün kazak
Sağlam bir spor ayakkabı. Adidas ın ucuz cross ayakkabıları var.
El feneri
Pudra
Kamuflaj Boyası (2 ayda getirtemediler kantine ayakkabı boyası sürmekten suratımız keçeye döndü)

Bunlar orada hayat kurtaran şeyler.

Bunun yanında herkesin yazdığı şeyler tırnak makası, ıvır zıvır, bunların hepsini kantinde de bulabilirsin.

Aynı dönemde ben de komando kursundaydım. Ege bölgesi hava ne kadar soğuyabilir ki düşüncesi gibi bir gaflete sakın düşme. Oranın fafori hastalığı sulu zatürre dedikleri rahatsızlıktır. Bir kere olursan ömür boyu çekersin. En önemlisi sağlığın.

Okulda iki bölük olacaksınız aynı eğitimi alıcaksınız fakat sonunda farklı kuralar çekiceksiniz. 1. bölük komando birliklerine giderken 2. bölük sınır karakollarına gidecek. Birbirine göre artı ve eksileri var. 2. hafta da gelip sağlık muayenesinde ayıracaklar. Eğer bir sıkıntın merakın olursa çekinmeden sor.

Çok şanslısın herkes skorsky ye binip gezemez ;)

313. Dönem
J. Teğmen (Pardon eski teğmen, alışkanlık ;))

Not: Kimseye ASTEK dedirtme kendin de kullanma. Böyle birşey yok. Subay adayısın artık.
Yedek de olsa subay ast da olsa teğmensin.

Allah kolaylık versin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurkans -- 11 Aralık 2007; 1:14:44 >

75 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:04:46 

Aday No 35759
Adı ve Soyadı YUSUF YÜCESOY
Baba Adı ŞEVKET
Doğum Yeri KÜÇÜKÇEKMECE
Kuvveti Jandarma
Sınıfı J.Komando
Statüsü Yedeksubay
Branş TK.K.
Kabul Toplanma Merkezi
Gideceği Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi JANDARMA KOMANDO OKUL K.LIĞI İZMİR FOÇA

7 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:10:52 

Aday No 11818
Adı ve Soyadı MURAT TURGUT
Baba Adı HACI
Doğum Yeri AKPINAR
Kuvveti Jandarma
Sınıfı J.Komando
Statüsü Yedeksubay
Branş TK.K.
Kabul Toplanma Merkezi

arkadaşlar dürüst olmak gerekirse benim yapabileceğimmm son iş üstelikte 4.5 numara miyop var bende hayatım boyunca şınav çekmemiş biriyim o derece yani

3189 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:13:20 

quote:

Orjinalden alıntı: muarat

Aday No 11818
Adı ve Soyadı MURAT TURGUT
Baba Adı HACI
Doğum Yeri AKPINAR
Kuvveti Jandarma
Sınıfı J.Komando
Statüsü Yedeksubay
Branş TK.K.
Kabul Toplanma Merkezi

arkadaşlar dürüst olmak gerekirse benim yapabileceğimmm son iş üstelikte 4.5 numara miyop var bende hayatım boyunca şınav çekmemiş biriyim o derece yani

Moralini bozmak gibi olmasin ama orda bol bol çektirirler merak etme..Ama ilginc bende jandarma yaptim,bizim orda hic gözlüklü adam yoktu,yanlislik falan olmasin senin iste.

Visita Interiorae Terrae, Rectificando Invenies Occultum Lapidem

7 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:15:45 

ben sonradan asala başvurdum muayene biraz sözde kaldı herkes refuse olursun tuzlaya doğru yolculuk diyorlar ama bilmiorum olursa yapacaz kaderimizde ne varsa o gelir başımıza

3189 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:22:00 

Allah allah hakkaten ilginc,bide derecesi cok yüksek,atista falan napican...muhtemelen acemilikten sonra geri hizmete cekerler,klavyen falan iyise yazici olursun en güzeli.

7 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:23:36 

bende anlamadım klavye iyi işin doğrusuda benim refuse olma durumum ne onun hakkında bilgisi olan var mı pekii

1329 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:24:57 

Foça dan refüze olan yok, buna ümit bağlama. Tuzlaya göndermez foça orası Jandarma teşkilatına bağlı tuzla piyadenin. Tek bir arkadaşım oldu ileri derecede şeker hastası çıktı. Eve gönderildi.
Ayrıca 9 numara gözlükle foçadan komando kursu bitiren efsaneler var.
311 den bir kişi kalbinden rahatsızdı , bir diğeri ise doğuştan kalçasından problemliydi. Eve gönderildiler 313. dönemde tekrar çağırıllıp, 3 ay foçadan sonra Şırnak ta görevlerini tamamladılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurkans -- 11 Aralık 2007; 2:25:36 >

3189 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:26:13 

O imkansiz arkadasim,oraya ciktiysa,yanlislikla bile olsa,orda komando egitimini tamamlican.Ancak acemilikten sonra doguya sevk olayinda belki yirtarsin.

7 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:26:35 

çok saoll peki eğitimler falan nasıl işin doğrusu gözüm korkmuyor değilll dediğim gibi ben spor özürlüyümdür tek kelime ile

3189 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:31:55 

Söyle diyim,ben erzincan jandarma komando bölügünde yaptim,bizim oraya gelen asttegmenlerden biri kendi bacagini kirmak icin yangin tüpüyle vurmus,kirmista,fakat tabi kendinin yaptigi anlasilinca 3 ay ceza yattiktan sonra egitimini tamamlayip bizim oraya gelmisti..egitimler cok agir,zaten senin sanssizligin jandarma olmak olmus..
Ama suda bir gercek ki yemin töreninden sonra o yaptirdiginiz yüzükleri takip,subay üniformasini giyince bence bütün eziyetleri unutucaksin..

7 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:34:50 

saolasın walla bu son kelime insanı heyecanlandırıyorrr hallederiz muhtemelen bi şekilde bu arada ben de atıcılık var dağcılık da var onlardan yana sorunum olmaz dayanıklıyımdır ama dediğim gibi hoplama zıplama onlar yok onlarıda öğreniriz işte bişekilde alışacaz ne demişler her türk asker doğar bu arada sabırlı biriyim allahtan ki

1329 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:36:51 

quote:

Orjinalden alıntı: cluberrr

O imkansiz arkadasim,oraya ciktiysa,yanlislikla bile olsa,orda komando egitimini tamamlican.Ancak acemilikten sonra doguya sevk olayinda belki yirtarsin.

Yok öyle birşey. Eğer okullar yönetmeliğinde yazdığı üzere %5 i kuradan muaf tutulursan kuraya girmeden istediğin yeri seçersin. Bunun için de hiçbir dersten kalmamak ve not ortalaması sırası esas alınır. Geriye kalan her kursiyer elini o kaba atar ve kaderini belirler.
15 e yakın ders göreceksiniz. Bir tanesi de temel Savaş ve Beden Eğitimi dersi.
Sınavı 6 aşamalıdır.
1. barfiks
2.Şınav
3.Mekik
4.Bomba Koşusu
5.1500m koşu
6.5000m tüfekli teçhizatlı koşu

Baraj 60 puan olarak. Standartları tam hatırlayamıyorum ama barfik min 6 (60), şınav 35 mekik 36 gibi birşeylerdi.

Haritacılık, patlayıcı, iç güv harekatı, hayatı idame, özel hallerde harekat, gibi bir sürü dersiniz oalcak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurkans -- 11 Aralık 2007; 2:38:11 >

3189 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:38:54 

quote:

Orjinalden alıntı: gurkans

Yok öyle birşey. Eğer okullar yönetmeliğinde yazdığı üzere %5 i kuradan muaf tutulur. Bunun için de hiçbir dersten kalmamak ve not ortalaması sırası esas alınır. 15 e yakın ders göreceksiniz. Bir tanesi de temel Savaş ve Beden Eğitimi dersi.
Sınavı 6 aşamalıdır.
1. barfiks
2.Şınav
3.Mekik
4.Bomba Koşusu
5.1500m koşu
6.5000m tüfekli teçhizatlı koşu

Baraj 60 puan olarak. Standartları tam hatırlayamıyorum ama barfik min 6 (60), şınav 35 mekik 36 gibi birşeylerdi.

Haritacılık, patlayıcı, iç güv harekatı, hayatı idame, özel hallerde harekat, gibi bir sürü dersiniz oalcak.

iyide ben aksini iddaa etmedimki,komando egitimini tamamlican dedim,ha basarili olur veya oolmaz onu bilemem..

1329 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:41:21 

quote:

Ancak acemilikten sonra doguya sevk olayinda belki yirtarsin.

Yırtamaz .

7 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:41:51 

artık nereye verirlerse en ii şekilde yapmaya çalışacaz orda okadar eğitimden sonra mumkunse doğuversinler komandoluğu layıkınla bitrmiş oluruz

3189 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:42:35 

Refuze falan icin demiyor o arkadasimiz,eger komando kursunda belli bir basari gösterirsen dedigi gibi yüzde 5 lik dilime girersen,torbadan kura cekmiyosun,istedigin yerde yapiyosun,ama senin söyledigine göre sinav cekmeyen biri olarak bu imkansiz bisey...

7 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:44:24 

herkese çok teşekkürler arkadaşlarrr çarşamba akşam foçada ki arkadaşlarla görüşmek dileğiyleeee

1329 Mesaj
11 Aralık 2007; 2:45:53 

Hiç barfiks çekemedim :) 4. oldum.

Dediğim gibi hiçbir dersten kalmaman lazım bu biraz da timine bağlı sınavdan geçersin 40-50km parkurda traverste kaybolursunuz, şansınız azalır. Her dersin bir de uygulaması vardır. Yürü babam yürü ne geceydi :)

29 Mesaj
11 Aralık 2007; 9:07:59 

315. dönem Foça mezunuyum. Öncelikle Foça'ya düşen arkadaşların hepsini tebrik ediyorum. Sonra Allah yardımcıları olsun diyorum. Herkese nasip olmaz öyle bir yerde askerlik yapmak. Emin olun etrafınızda ağlayan sızlayan kısa dönem abidik gubidik yerlerde askerlik yapan arkadaşlarınıza sadece güler geçersiniz foça'yı bitirdikten sonra.

Şu an Hakkari Yüksekova'da bir sınır karakolunda görev yapmaktayım. 4,5 aydır sivil insan yüzü görmedim. Yeşil denen bir şey yok, bir tek ağaç yok, en yakın yerleşim birimi 4-5 kilometre uzağımızdaki İran köyü. Dünyanın en yüksek karakolu olduğu söyleniyor buranın. 6 ay karın kalkmadığı, elektriğin olmadığı(24 saat jeneratör çalışıyor), telefonun uydu yoluyla geldiği bir karakol burası. Aynı şekilde internetimiz de uydu internet. (epey bi servet harcadık bunun için). Ama bunca imkansızlığa, bunca sıkıntıya rağmen Foça'ya gitmeye tercih etmem. Foça gerçekten insanın sınırlarını zorlayan fevkalade zor bir yer.

Hani belki moral bozmak gibi gelebilir gideceklere, ama her şeyi önceden bilmek emin olun psikolojik olarak daha iyi bence sizin için. Her şeye hazırlıklı olun. Foçadaki en önemli şey yürüyüş kondisyonu. Her gün sırtınızda çantayla onlarca km yol yürüyeceksiniz. Günde 50 km yürüdüğünüz zamanlar olacak. 3-4 gün üst üste gece 2 de intikalden dönüp sabah 5te tekrar kalkıp yeniden eğitimlere devam ettiğiniz zamanlar olacak. Yani epey zorlanacaksınız. Fakat şunu söyleyebilirim, hiçbir şekilde zaman durmaz. zaman çabucak geçer. Nasıl bitirdiğime hala inanamıyorum geriye dönüp baktığımda. Foça hayata bakışınızı değiştirecek bir yer. Askerliğiniz bittiğinde sizi mutsuz edecek, moralinizi bozacak çok az şey olacaktır. Hayatta başarılı olacağınızdan da şüphem yok.

Bunların yanında refuse olanlar Tuzla'ya falan gitmiyor. Refuse olanlar hemen karşı koğuşa geçip normal jandarma asteğmen olarak eğitimlerine devam ediyorlar. Komandoların eğitiminddden çok fazla farkı yok. Spor standartları biraz daha düşük ve intikallerde daha az yol yürüyorlar genelde. Ama jandarmalar genelde sınır karakolunda görev yaparlarken komandolar komando timlerinde ya da komando birliklerinde görev yaparlar. Sınır karakollarının dezavantajları dağın başında, medeniyetten uzakta ve rutin bir hayat sürmeleridir. Sınır karakollarında pek yorucu bir işleviniz yoktur. Komandolar ise 1 haftalık 10 günlük görevlere çıkıp göreden dönünce genelde şehir ya da ilçe merkezi gibi yerlerde kafa dinleyebilirler. Ben şahsen komandoyu ttercih ettim, fakat şansız birkaç kişiden biri olarak yine sınır karakoluna düştüm.

Götüreceğiniz şeyleri kısace özetleyeyim.
Güzel ve dayanıklı bir spor ayakkabı
İç çamaşır(bol miktarda)
İstirahat saatlerinizde sivil eşofman benzeri giyebilirsiniz. Eğitim Eşofmanı haricinde bir takım eşofman götürebilirsniz.
Havlu
Uzun Siyah Havlu Çorap
Ayrıca benim dönemimde telefon pek sıkıntı yaratmıyordu. Fakat 317. dönemler epey sıkıntı çekmişler. O yüzden yemin törenine kadar telefon götürmeseniz iyi olur. Yemin töreninden sonra çarşıdan falan edinebilirsiniz. Ya da İlk geldiğinizde telefonu çarşıda bırakabileceğiniz yerler var oraya bırakabilirsiniz.
Botu 1 numara büyük aldığım içi bot travması gibi br problemim olmadı. Fakat bu problemi yaşayıp hijyenik ped kullanan arkadaşlarım vardı.

Herkese kolay gelsin hayırlı teskereler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FreeCare -- 17 Mayıs 2008; 17:52:01 >

32 Mesaj
11 Aralık 2007; 11:35:07 

Merhaba,
herkese hayırlı olsun.
benim kardeşimde 315. dönem Foça Komando Okulundaydı.
Şu anda Hakkari şemdinli de bir sınır karakolunda.
Foçadaki günleriniz çok zor olacak bunları bilerek gitmeniz daha iyi bence de.
Kardeşimden biliyorum şu an güneydoğuda olmasına rağmen foça' da olmayı istemiyor.
Ama halledersiniz eminim hepiniz genç , dayanıklı insanlarsınız.
Refüze durumuna gelince, benim kardeşim de 5 derece miyop, gözlük kullanıyor. Ancak bu foçaya gitmesine engel olmadı. orada daha kötü rahatsızlıkları olsada kmando eğitimine gelmiş kişiler varmış.
Foçada eğitim 2 bölük olarak yapılıyor diğer arkadaşların da söylediği gibi. burada yemin töreninden sonra yapılan (yni iki haftalık eğitimden sonra) sağlık konrollerinde önemli raharsızlıkları olanlar komandoluktan, iç güvenlikçiliğe ayrılıyor. kardeşim durumu bu şekilde oldu. sizlere tasiyem eğer kullandığınız gözlük varsa reçetesini yanınıza alın sağlık kontrollerinde bunu belgeleyin. veya başka rahatsızlığınız varsa bununla ilgili raporlarınız varsa mutlaka yanınızda götürün. iç güvenlik eğitimi de aslında komando eğitiminden farklı değilmiş, sadece koşu mesafeleriniz ve birkaç farklı eğitiminiz varmış. Ama sonuçta gideceğiniz yerdeki görevleriniz farklı. komandolar dağlarda göreve gidiyor iç güvenlikler ise genelde sınır karakolarında görev yapıyorlar.
başka sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım.
hepinize allah kolaylık versin, hayırlı tezereler...

1329 Mesaj
11 Aralık 2007; 12:26:54 

2 bölük arasındaki tek fark
TSBE dersinde 1. bölük 5000 , 2. bölük 3000 koşar.
1. bölüğün hayatı idame diye bir dersi vardır bir sabah çıkarlar dağa ertesi sabaha kadar yemek yemezler ertesi sabah şiş kebap, tulumba tatlısı ziyafetinden sonra birliğe dönerler :)
Bu sırada 2. bölük örs çekiç tatbikatınfdadır ki sabaha kadar kmlerce yol yürüdükten sonra sabahın 6 sında kendinizi taşlardan taşlara atarak terörist kılığında gösteri tatbikat bölüğünü kovalarsınız.

Geriye kalan herşey aynıdır. Sonuçta 1.B komando birliklerine, 2. B insan yüzü göremeyecekleri sınır karakollarına gider.

Dünyanın en yüksek karakolu yanılmıyorsam çinde. Bizim de anıyla şanıyla Perihan ımız var. Dünyanın 2. en yüksek karakolu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gurkans -- 11 Aralık 2007; 12:27:28 >

29 Mesaj
11 Aralık 2007; 17:35:24 

quote:

Orjinalden alıntı: gurkans

2 bölük arasındaki tek fark
TSBE dersinde 1. bölük 5000 , 2. bölük 3000 koşar.
1. bölüğün hayatı idame diye bir dersi vardır bir sabah çıkarlar dağa ertesi sabaha kadar yemek yemezler ertesi sabah şiş kebap, tulumba tatlısı ziyafetinden sonra birliğe dönerler :)
Bu sırada 2. bölük örs çekiç tatbikatınfdadır ki sabaha kadar kmlerce yol yürüdükten sonra sabahın 6 sında kendinizi taşlardan taşlara atarak terörist kılığında gösteri tatbikat bölüğünü kovalarsınız.

Geriye kalan herşey aynıdır. Sonuçta 1.B komando birliklerine, 2. B insan yüzü göremeyecekleri sınır karakollarına gider.

Dünyanın en yüksek karakolu yanılmıyorsam çinde. Bizim de anıyla şanıyla Perihan ımız var. Dünyanın 2. en yüksek karakolu.

Doğrudur dostum Perihan'dayım. O bahsettiğin Çin'deki karakolun da kapandığı söyleniyor. Ne kadar doğru bilmiyorum.
Ama 1. bölüktekilerin yani komandoların sınır karakoluna gitmediği konusu gerçek dışı. oransal olarak dediğin gibi ama burada her dönem komando asteğmenler geliyor. Bunu göz ardı etmesin yeni dönem arkadaşlar.

1329 Mesaj
11 Aralık 2007; 19:31:44 

1. bölüğün başarı sıralamasında son 30 a kalanları sınır karakollarına gönderilmişlerdi. Bizden önce de hep böyle olmuş sizdeki uygulamayı bilmiyorum.

2251 Mesaj
12 Aralık 2007; 15:49:24 

bende yenifoçadaydım sizleri uyarmak istedim zature olayına dikkat edin her sene yenifoçadan birkaç can alır zature olduğunuzu fark etmezsiniz gecenin bir vakti uyandığınızda arkadaşlarınızın farkında olmadan nasıl ciğerlerinden öksürdüklerini görünce dediklerimi anlarsınız

1 Mesaj
4 Nisan 2008; 3:12:23 

izmir foça jandarma okulu 1963/2 1. bölükten kim varsa cevap bekliyorm

1963/2 1. bölük

60 Mesaj
10 Nisan 2008; 15:00:55 

321. dönem olarak ben de Foça'dayım. Diğer devrelerim ses verin lütfen...

12 Mesaj
10 Nisan 2008; 17:02:49 

Ben de 321. dönem Foça Jandarma komandoyum. Bizim tertipten arkadaşlarla tanışmak isterim.

16 Mesaj
10 Nisan 2008; 18:08:31 

Aday No 80099
Adı ve Soyadı HAKAN KAYA
Baba Adı ALTAN
Doğum Yeri SARAY
Kuvveti Jandarma
Sınıfı J.Komando
Statüsü Yedeksubay
Branş
Kabul Toplanma Merkezi
Gideceği Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi JANDARMA KOMANDO OKL. K.LIĞI İZMİR FOÇA

Her şey seninle başlar...

60 Mesaj
10 Nisan 2008; 18:26:25 

arkadaşlar eski ve yeni Foça farkı varmış. Biz tam olarak nereye gideceğiz?

691 Mesaj
10 Nisan 2008; 18:32:09 

Sınıfı J.Komando
Statüsü Yedeksubay
Branş
Kabul Toplanma Merkezi
Gideceği Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi JANDARMA KOMANDO OKL. K.LIĞI İZMİR FOÇA

valla ben 3.gun girdim sinava, sorularin bazilarini bilerek yanlis yaptim, uzun istemedigimi de belirttim ve komando isaretinide isaretlemedim gele gele boyle zor bi gorev geldi.Vatana borcumuzu en kralindan odeyecez belli oldu. Adim Hakan VATANSEVER, sanirim soy addan enselendim :)
tertiplerim umarim orda gorusuruz.donanim haber filan bi ses cikaririz buluruz birbirimizi, kendinize iyi bakin, hayirli teskereler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HAKANN22 -- 10 Nisan 2008; 18:35:29 >

16 Mesaj
10 Nisan 2008; 19:10:46 

Kardeş çarşamba akşamı derken ancak ozman mı vakit buluruz diyorsun?:)
12 si cumartesi 17:00 ' a kadar teslim olmamız gerekiyorda onun için teredütte kaldım.
Gitmeden insallah tanışırız.
msn: zeus-59@hotmail.com

quote:

Orjinalden alıntı: muarat

herkese çok teşekkürler arkadaşlarrr çarşamba akşam foçada ki arkadaşlarla görüşmek dileğiyleeee

60 Mesaj
10 Nisan 2008; 19:43:06 

kardeşim o eski dönemden (319) kalma. o zaman ayın 12si çarşambaya geliyordu sanırım. sen nereden gideceksin foça'ya? bir de şu eski/yeni kavramına biri açıklık getirsin lütfen...

16 Mesaj
10 Nisan 2008; 19:57:33 

Hmm ok anladım arkaadsım saol.
Ben Tekirdağ/Saray 'dan gideceğim cumartesi sabah yola cıkıcam aksam 3-4 gibi teslim olurum.
senn nerden gideceksin?
quote:

Orjinalden alıntı: erdeniz

kardeşim o eski dönemden (319) kalma. o zaman ayın 12si çarşambaya geliyordu sanırım. sen nereden gideceksin foça'ya? bir de şu eski/yeni kavramına biri açıklık getirsin lütfen...

60 Mesaj
10 Nisan 2008; 20:36:19 

istanbul kardeş. ben o saatlerde teslim olmayı düşünüyorum..

691 Mesaj
10 Nisan 2008; 23:35:56 

beyler benim gozumde cok uzamaya basladi bu 12 ay, nasil geccek hic aklim almiyor, kendimi hazirlamistim kisa doneme, cok ters kose oldum ya.

bu arada Yeni Foca ya gitmemiz gerekiyor. hakanvatansever@hotmail.com tertiplerle tanismak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HAKANN22 -- 11 Nisan 2008; 0:00:27 >

60 Mesaj
11 Nisan 2008; 0:38:24 

eyvallah kardeş bu bilgi iyi oldu. bence 2 döneme ayırmalı bu askerliği. 3 aylık acemilik ve devamında gelen 9 ay.. önce hayırlısı ile 3 ayı atlatalım da gerisi Allah büyük...

16 Mesaj
11 Nisan 2008; 2:08:03 

Arkadaşım biz eski foçaya gidicez.
Erdeniz ve hakan arkadasım inallah teslim olmadan birliğin önünde tanısırız.
İyi günler bizi bekliyor:)

32 Mesaj
11 Nisan 2008; 9:28:52 

gideceğiniz yer Eski Foça yedek subay okulu Eski Foça'da. Yeni Foça farklı oraya gitmeyin sakın. yanlış hatırlamıyorsam aralarında 30-40 km kadar mesafe var. hepinize şimdiden hayırlı teskereler...

31 Mesaj
11 Nisan 2008; 10:57:31 

Hayırlı olsun tertipler. Benimde İZMİR NARLIDRE - uzun dönem. İnşallah ucakta yada oralarda karşılaşır ve daha yakından tanışırız. Başlığı görünce bende birkaç şey yazmak istedim. Benimde 2 kuzenim orda yaptılar aslında biraz zor olduğundan bahsedilir ama her güzelsey kadarmış. Yani umarım hepiniz için en güzeli ve en hayırlıs olur!..

İS. OKL. VE EĞT. MRK. K.LIĞI İZMİR NARLIDERE - Yedek Subay :S

742 Mesaj
11 Nisan 2008; 11:28:26 

sed22 Salih E.D. Komando Yedek Subay İzmir Foça Eğ.Kom.

Herkese kazasız belasız teskereler..

http://www.sed22.tk/

60 Mesaj
11 Nisan 2008; 11:35:16 

cümlemize hayırlı teskereler inşallah. Güzel dostluklar kurarak geçen bir 3 ay olur umarım. Başka türlü orası bitmez :)

Ben de allah nasip ederse saat 14:00 gibi izmire iniş. Sonra da eski Foça yolları... Havaalanından en kolay nasıl gidilir hala öğrenemedim. Bilen varsa tavsiyelerini alayım lütfen...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdeniz -- 11 Nisan 2008; 11:37:30 >

49 Mesaj
11 Nisan 2008; 12:43:54 

ben de 309. dönem foça mezunuyum. ardından şırnak/ballı çıktı... ballı'dan da sınır bölüğüne tim komutanı olarak görevlendirildim. çok zor günlerdi ama yaptık geldik. foça'da iç güvenlik seçilirseniz % 75 ihtimalle şırnak veya hakkari çıkar...

1329 Mesaj
13 Nisan 2008; 2:38:04 

Kolay gelsin ,
Taşlı tepe, külah tepe , inci kaya (of of of :) ) ,radyo link ve diğer tüm tepelere selam olsun. Yürüken arada bir arkanıza bakıp manzarayı seyredin , bir daha isteseniz de gidemeyeceğiniz yerler.

2 Mesaj
13 Nisan 2008; 18:28:41 

arkadaşlar birşey sormak istiyorum,
foçadaki komando eğitimi hakkında bilgi almak istiyorum. yemin töreni, izim durumu, içerdeki şartlar???

şimdiden teşekkürler

1329 Mesaj
15 Nisan 2008; 1:43:19 

İlk 1 ay çok şikayet edeceksiniz fakat en rahat zamanlarınız olacak. Tüm gün yürüyecek koşacak sürüneceksiniz. Bunların yanında dinlemek zorunda olduğunuz yaklaşık 13-14 adet ders olucak ve sınavları+uygulama sınavlaarına gireceksiniz. Salı geceleri kısa (gece 2-3-4) cuma geceleri cts 12-13 e kadar tatbikatlarınız olacak. 4 haftanın sonunda cuma günü yemin edeceksiniz ve evci olarak Foça içerisinde çıkabileceksiniz. İzmire gidip gelmiştim ben sabah 9 da imza atıp geri döndüm. Sizi yalnızca anne baba ya da evlenmiş erkek kız kardeşiniz evci çıkarabilir ve yalnızca yemin töreni haftasına mahsus bir durum bu. Cts pazar ilk 1 aydan sonra çarşı izni olabilir. Ceza alabilirsniz kalırsınız o zaman içerde. 13 haftanın sonunda 5-6 günlük genel tatbikata çıkacaksınız yürüyeceğiniz mesafe ömrünüzde yürüdüğünüzden fazla olacaktır muhtemelen.

Eğitimde 18 kişilik timlere ayrılırsınız ikişerli body leriniz olur. Timde 2 roket 2 mg3 1 kanas geriye kalanda g3 g41 hk33 herhangi bir piyade tüfeği olur. Çantanız artık sırtınıza yapışır aldığınız günden sonra ayrılmaz parçanız olur :) Arazide yatmak zevklidir bir kere çıkınca kışlaya dönmek istemeyeceksiniz, hoş onlar da pek döndürtmeyecekler zaten. Öğleden önce eğitim öğleden sonra spor(koşu barfiks sürünme şınav ...) akşam yemeği ki bazen 10 dk da yemek yiyip hazırlanıp sırada olmanız gerekebilir yemeyin atıştıracak bişeyler bulunsun hep bi kenarda :) Yemekten sonra eğitim salı cuma haricinde kesin 2-2.5 saatlik dersler vardır. Uyursunuz horlarsınız ceza alırsınız komiktir :)

Duşa, tuvalete bazen yemek yemeye bile fırsat bulamadığınız anlar olacaktır. Ama her zaman tebessümle hatırlayacağınız bir anı olarak kalır Foça.

1329 Mesaj
16 Nisan 2008; 4:49:29 

Profesyonel orduya geçilmesi sebebiyle aktif göreve çıkmamalarının söz konusu olacağını zannetmiyorum , yetişmeyecektir henüz şu anda operasyonlar da yoğun olduğu için biraz ertelenebilir bu durum.

Foçadaki durumu size biraz izah edeyim. 1 aylık bir eğitimden sonra sağlık muayenesine alınacaklar.Komando birliklerine ve iç güv. birliklerine gidecekler iki bölüğe ayrılacak. Açıkçası ikisinin biribirine üstün gelecek pek yanı yok. Zaten alacakları ğitim 1:1 aynı olacak.

Nedir fark?
Komando birliğine gidecekler ,eğitim sonunda genelde ilmerkezlerinde olanbirliklere dağıtım olurlar. Bu bir avantajdır. Fakat operasyonlara çıktıklarında uzun süre o dağ senin bu tepe benim yürürler. Coğrafi dağılım daha fazladır. Türkiyenin 4 bir yanına dağılabilirler. Tabi ki doğu yine oldukça faolacak diğer bölgelere göre.

İç güv birliklerine gideceklerin ise coğrafi olarak dağılımları çok daha dardır. Hakkari ve Şırnak sınır birliklerine oradan da uç karakollara yollanırlar. 24 saatlik pusufaaliyetleri, mayın tarama gibi bir çok faaliyet icra ederler. Ve sınıra sıfır konumdadırlar.
İkisi içinde geçerli olan eğitim birlikleri de var tabiki. Buralarda takım komutanı ve eğitmen olarak görev alırlar.
İçgüv eğitimde 3km silah teçhizatlıkoşu testine kom.lar 5km testine tabi tutulur eğitimdeki tek fark budur.

Foça da yanlış hatırlamıyorsam 13-14 adet ders alıcaklar. Hiç okumaya vakitleri olmayacak olsada hepsi için 2şer kitap verilecek. Sınavlara girecekler. Temel Savaş ve Beden Eğitimi dahil. 13 haftanın sonunda not ortalamaları hesaplanıcak ve bölükleri içerisinde sıralamaya tabi tutulacaklar. Bu sıralamalarda %5 lik kesime giren grup kura çekmeden istediği yere gidecektir. Çalışan başarır, torpil iddiaları olur fakat gerçekçilik payı sıfırdır. Biz 9 kişi kuraya girmemiştik. Geri kalanlar kinder toplarının içlerine atılmış kuraları akvaryum benzeri bir kutudan sıraları geldikçe çekip , o anda bilgisayara kaydettirirler. Yüksek bir moral ve biraz istekle başarılmayacak bişey değil.

Karamsar olmayın hayırlısı olsun, benim devrelerimden hepsi sağ salim evlerine döndüler. Arkadaşınız da dönecektir. Moral verin , siz karamsar olursanız o çocuk orada perişan olur. İmkanınız olursa gidin , inanılmaz bir moraldir bu. Cep telefonu konusu biraz hassastır acele etmesin. Aklıma şimdilik gelenler bunlar.

2 Mesaj