Şimdi Ara

5'İNCİ ZH. TUG. K.LIĞI GAZİANTEP (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
260
Cevap
0
Favori
77.432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Alikevicius

quote:

Orijinalden alıntı: chiki

quote:

Uykuyu çok severim. Kalk saati 12 dediniz o nasıl oluyor :)

yani nöbetin yoksa 12 ye kadar yatarsın tabi kafanda gece 1 de yatayım ertesi gun 12 de kalkarım gibi bi dusunce olmasın gece mutlaka nobetin olacak cumartesi pazar dahil (sınır karakolları icin konusuyorum) örneğin benim nöbetim 1-5ti.5te nobetten iner kahvaltımı yapar 12 ye kadar uyurdum yat saati de aksam 9 dur bu arada

Iyiymis :)

Carsi izinleri nasil oluyor acaba. Soylu Karkamis ilcesine yakin bir koymus. Oraya mi gideriz

soylu kısmını ben yeni goruyorum karakolun bile belli olmus vay be :).soylu gaziantepe baglı bi köy olduguna göre sen 1.hudut taburuna(oguzeli/gazientep) duseceksin .carsın gaziantep olacak.bu guzel bişey bizim gibi bi sineması bile olmayan topu topu bi caddeden ibaret kilise mahkum kalmassın.çarşı bizde ayda 2 kereydi.her ay bası gidip komutan 2 gun carsı yazdırırsın bi aksilik olmassa o gunler carsıya cıkarsın.

• Insallah dedigin gibi olur hocam. Hayirlisiyla bir gidelim insallah :) Yardimlarin icin tesekkurler
  • oguzeli 1. hudut taburunda acemiligi tamamladik. Bugun tugayda yemin ettik. usta birligi de 1. tabura bagli boluk merkezi Soylu. Allah kimseyi 5. zirhli tugayina dusurmesin. Dusecekseniz Oguzeli gibi bir yere dusun. cok sukur askerligimiz cok rahat geciyor.komutanlarimiz da cok iyi insanlar
  • 1'inci Hudut bölüğüne bağlı Türkyurdu Hudut Karakoluna geçtim. Karakola ayağımı atar atmaz gece santralcisi yaptılar beni. Günde 8 saat soğukta nöbet tutmaktansa sıcak yerde 12 saat durmak daha iyi. Atarsa 125
  • Vay be, şimdi oaralarda disiplin artmıştır Syriye sıkıntısından. Allah sabır versin herkese.. Ermiş e selamlar...
  • 5. zırhlı tugayı topçu taburu 3. km obus bataryasına topçu asteğmen olarak atandım arkadaşlar antepte topçu taburunda askerlik yapan var mı varsa ortamla ilgili beni bilgilendirebilir mi? askerlerle ilgili sıkıntı var diye söyleniyor ne kadar doğru bilgilendirirseniz sevinirim

teşekkür ederim şimdiden

Atğm. Duman,
  • quote:

Orijinalden alıntı: astegmenduman

5. zırhlı tugayı topçu taburu 3. km obus bataryasına topçu asteğmen olarak atandım arkadaşlar antepte topçu taburunda askerlik yapan var mı varsa ortamla ilgili beni bilgilendirebilir mi? askerlerle ilgili sıkıntı var diye söyleniyor ne kadar doğru bilgilendirirseniz sevinirim

teşekkür ederim şimdiden

Atğm. Duman,

hayırlı olsun. asteğmen olduğun için denetlemeler dışında senin için çok da zor olmayacak. ancak askerlerde sıkıntı var. uyuşturucu madde kullanan askerler çok fazla. kısa dönemlerden bile kullanan oluyor. ama antep güzel bir yerdir. muhtemelen bahçe gazinosunda kalırsın.
  • quote:

1'inci Hudut bölüğüne bağlı Türkyurdu Hudut Karakoluna geçtim. Karakola ayağımı atar atmaz gece santralcisi yaptılar beni. Günde 8 saat soğukta nöbet tutmaktansa sıcak yerde 12 saat durmak daha iyi. Atarsa 125

Vay be. Günler ne çabuk geçiyor. Simdi atarsa 62:) 1 ay sonra torunlar da bot bağlayacak. Hayat bana güzel:)
  • vay be 9 yıl olmuş teskereyi alalı akçakoyunlu - dağ karakolu 83/1 tertip :)

karakol komutanı ilk dönem oğuzhan üsteğmen
    sonrası ayhan teğmen

şimdi sıkıntılıdır hudut allah yardımcıları olsun
  • Ben de 1.bölük Türkyurdu ve Karkamis karakollarinda askerligimi yaptim. Dediginiz gibi simdi gerçekten sıkıntılıdır oralar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ben de 1.bölük Türkyurdu ve Karkamis karakollarinda askerligimi yaptim. Dediginiz gibi simdi gerçekten sıkıntılıdır oralar.

intibak dönemin mayın karakolunda geçmişdir o zaman gidiş geliş sizin dönemde de halen yürüyerekmi yapılıyordu :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: cukkoo

quote:

Ben de 1.bölük Türkyurdu ve Karkamis karakollarinda askerligimi yaptim. Dediginiz gibi simdi gerçekten sıkıntılıdır oralar.

intibak dönemin mayın karakolunda geçmişdir o zaman gidiş geliş sizin dönemde de halen yürüyerekmi yapılıyordu :)

İntibak falan görmedim. Kısa dönem olduğumdan olsa gerek. Acemiliği de Oğuzelinde yapmıştık. O zaman için Mayın karakoluna, taburda rahat durmayanları çıkarıyorlardı
  • quote:

quote:

quote:

İntibak falan görmedim. Kısa dönem olduğumdan olsa gerek. Acemiliği de Oğuzelinde yapmıştık. O zaman için Mayın karakoluna, taburda rahat durmayanları çıkarıyorlardı

bizim dönemde kısa dönemler sınıra gelmezdi oğuzelinde yatıştalardı değişmiş demekki

tabur komutanının kararıydı, o zamanki tabur komutanımız da baya meşhurdur ali osman akın yarbay daha sonra alay komutanımızda olmuştu
    http://www.radikal.com.tr/turkiye/bir_tabur_askerin_ifadesi_alinacak-1123955

• dedeler burası nasıl biyerdir.. güncel bir yanıt alsak :)

Eğitim Birliği: 5 İNCİ ZH.TUG. KH. / GAZİANTEP ŞAHİNBEY / GAZİANTEP
    Esas Birliği: 5 İNCİ ZH.TUG. KOMUTA DESTEK TB. 20 MM.LİK ÇEK.HV.SVN.BT. / GAZİANTEP ŞAHİNBEY / GAZİANTEP

sınıf: hava savunma
  • bu tugay hakkında güncel bilgi verebilecek arkadaş var mı? bende piyade er olarak buraya gidiyorum.

usta birliğim gaziantep merkez komutanlığı.nette adresini yada bu adla herhangi bir bilgi bulamadım.merkez komutanlığı neresi oluyor tam olarak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: s3rh4tt

Ben topçular için kısaca açıklayayım.. Acemilikte uyuyabildiğiniz kadar uyuyun.. biz gittiğimizde 329 kd ler demişti bize.. biz ise nasılsa nöbet yok diye 11-12 ye kadar geyik yapmıştık.. uyuyun.. en çok özleyeceğiniz şey o olacak

- Bölükler
    Karargah bölüğünde iseniz revir araç komutanı, silahlık nöbetçisi, çamaşır makinesi sorumlusu, fotokopi makinesi sorumlusu gibi işleri verirler, veyahut devriye çavuşu olursunuz, nöbete götürüp getirirsiniz.. Biraz da nöbet tuttururlar..
    Batarya 1 eğitim alanı nöbeti yok, mayınlık üzerinde 2 nolu kule ve mayınlık giriş kapısında iki adet nöbet yeri vardır, gideceğiniz kişi sayısı 3 e bölünür.. mesela 15 kişi gittiniz, 5 kişi nöbetçi çavuşluk yapar, 5 kişi devriye onbaşılığı yapar. 5 kişi de çapraza çıkar..
    Batarya 3 en son aldığım habere göre (bizde üsteğmen vardı anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getirmişti) bir teğmen gelmiş, askerler mahvoluyormuş.. kısım olarak iaşe ikmal ve muhabere olursanız (ki bu yüzbaşı'nın insafına kalmış) rahat olursunuz. ayrıca, assubayın yazıcısı olursanız eğerki dış nöbetten direk düşüyorsunuz. nöbetler mi? herkes gidiyor..
    Çekirdek nam-ı diğer çitlembik veya 4. batarya.. buraya nasıl alınıyor bilmiyorum.. karargah,1,3 den adam alıyor oranın assubayı kafasına göre.. düşerseniz hayatınızın en berbat günlerini yaşarsınız.. çünkü askerlik boyunca yapacak HİÇBİRŞEY yok.. araba yıkamaktan başka..

-Eğitim Alanı
    - Kötü haberi vermek istemem beyler,tabur ile eğitim alanının arası yaklaşık 3 km, giderken pek sorun teşkil etmiyor ama, dönüşte adı duyulmuş "asker öpen tepesi" nde diliniz bir karış dışarı çıkıyor.. hele bir de her gün gereksiz olan g3 ü götür getir..
    - ayakkabıların sürekli boyalı olmasına gerek yok, oraya gidince siz de göreceksiniz, bir süre sonra 10 gün boyamadığınızı farkediyorsunuz ayakkabıyı.. ama kısa dönem olarak gittiğiniz için biraz da üzerinize dikkat edin, komutanların gözüne batmayın
    - sanki her gün savaşa gider gibi o obüsler çıkar, intikal yapılır, bir metre ötenizi göremeyecek kadar yağmur yağarken "yat!" emri verilir. cuma günleri de o obüsler temizlenir..
    - silahınızla acemiliğin sonuna doğru 3 sıfırlama, 3 doğrulama, 3 200 metre atışı yapılacak.. ondan sonra temizlik, ve askerliğin sonuna kadar her gün temizlik.. bir daha atış yapmayacaksınız heveslenmeyin..

- Yemek ve banyo..
    - bulgur ve pirinç pilavını seviyor musunuz? burada lanet okuyacaksınız.. 3. batarya için konuşuyorum, eğer ki yemekhanede hala samet var ise, benim selamımı söyleyin 331kd tiryaki nin selamı var diye gereğini yapar.. yemeği düzeltmez. onu unutun, ama en azından o yemeğin iyi yerinden verir size..
    - Tugay kantininde abur cubur bulabilirsiniz, mümkünse günlük alın ve yiyin bitsin.. dolabınıza sakın koymayın..
    - Tabur gazinosunda gazinocunun insafına kalmış, kapalıyız der, açar sana vermez.. gece nöbete giderken o içi boş poğaçalara dayancaksınız.. fazla abanmayın ben askerden dönerken 80 kiloydum :) 20 kiloya yakın aldım o poğaçalar yüzünden
    - sigara alıyorsanız eğerki 1-2 paket mutlaka yanınızda taşıyın.. ve ilk giderken mutlaka 5 paket götürün, kimseye de göstermeyin..
    - sigara içenlere kötü haber, pall mall, viceroy ve 2000-2001 den başka sigara yok!..
    - sigaraları sakın dolabınıza koymayın patlatırlar(!)
    - ben askerliğim boyunca içeride kesinlikle banyo yapmadım, sıcağı açarsınız kaynar olur soğuğu milim oynatırsınız buz dolabına döner.. (acemilikte bi kere denedim de) hele bir de soğuk havada Allah düşmanıma vermesin titreye titreye tabura dönüp yorgan altına atarsınız kendinizi ısınmak için (mümkün mü? yorgan bile buz gibi.. kaloriferler askerlik boyunca yanmadı!)
    - topçu taburunun banyo günü perşembedir. yani eğitimden dönersiniz, banyo içtimassııı!! diye bağrılır toparlanırsınız alelacele banyoya gidersiniz.. ya da ihtiyaç banyosu denen birşey var ki, sabah 5 de banyo açılır, 6 ya kadar sürer (pek 5 de açmaz o banyocu olacak herif)

Revir ve Hastane
    - Kendi bataryanızdan bir arkadaş mutlaka revirci olacak.. kesinlikle yanlış anlamayın da aranızdaki en "puşt" adama o görev verilir.. geberirsiniz hastalıktan, "komutan izin vermedi ne yapiyim" der keser atar.. orada duruma göre hastaneye gönderirler sizi.. ha şunu da diyim.. hastaneye mi gittiniz? çarşıyı unutun.. kilittir..

- içtima!?
    sabah uyandıktan akşam yatana kadar rahat 20 kere içtimaya giriyorsunuz.. öğrenirsiniz gidince de, revirin oradan her gece neredeyse bir firar var..

Sormak istediğiniz başka şeyler varsa seve seve.. Topçuların içini bir nebze kararttım farkındayım da, yaşayacağınız şeyler bunlardan farklı olmayacak kusura bakmayın

vay be, mesajı yazalı 4 sene olmuş, hala o günleri küfür ede ede yâd ediyorum....

• Arkadaslar. 5.zirhli tugay 1. Tank taburu hakkinda bilginiz var mi usta birligim oraya cikti

• s3rh4tt kullanıcısına yanıt
    Valla kardeşim sabahın bu saatinde aklıma nerden geldi bilmiyorum ama geldi o günler yazdıklarını okudum tek tek. Hem çok güldüm hem hatırladım o günleri tabi şimdi gülüyorum o zamanlar hergün küfür ederdim :) 335. Kd yim ben. Topçu 3. Batarya yaptım. Süleyman yüzbaşı ve Ulaş ustegmen vardı benim zamanmda:) hala ikisini de güzel anarim(!) burnumdan getirdiler diyebilirim. Arkadaşlık ortamı ve yaptığımız geyik muhabbetleri dışında bir tane bile güzel hatirlayacagim iş yok. Muhabereciydim ben o depoda ne kadar işe yaramaz malzeme varsa hepsiyle uğraştım kartlarina varincaya kadar degistirdm. Ama yine de her hafta çarşı kilit yedim. Sırf barfiks cekemiyorum diye (kilolu bi adam nasıl çeksin kardeşim onu :) ) bugün yolda görsem yüzüne bakmam ama ikisinin de. Nefret ettim ikisi de ( neyse küfür hakaret etmicem burdan ) ben hayatta kimseye kin tutan biri degilim ama yolda görsem herhalde saldiririm gibi geliyo :) askerlik bitti 5 sene oldu hala soverek anarim arkadaşları:) bir tek adam gibi adam murat astegmenimiz vardı. Hem bizle cok iyiydi (dogal olarak) hem de uzun donemlere insan gibi davranırdı. Herkes de lafini dinlerdi. Ama digerleri tam bir.. (bu kısmı icimden tamamliyorum idare et :) ) neyse, gördüm yazdıklarını içimden geldi cevap yazmak istedim. Allaha emanet..

• Neler okudum böyle yemin ederim an itibariyle askerliğim çıktığı yer

5 İNCİ ZH.TUG. 2 İNCİ MKNZ.P.TB. MUH.DES.BL. / GAZİANTEP ŞAHİNBEY / GAZİANTEP
    Mekanize nedir Muhabere mi olcam kafamda deli sorular Kısa Dönemim ne günah işledim Benim gibi buraya düşenler bi toplaşalım be.
  • quote:

vay be 9 yıl olmuş teskereyi alalı akçakoyunlu - dağ karakolu 83/1 tertip :)

karakol komutanı ilk dönem oğuzhan üsteğmen
    sonrası ayhan teğmen

şimdi sıkıntılıdır hudut allah yardımcıları olsun

Oğlum oraya düştü..umarım forumdasınızdır bilgi aavbilirim sizden..

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.