Şimdi Ara

Vagon üstünde, 24 bin voltluk akıma kapıldı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
5.862
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Eskişehir'de, arkadaşlarının ikazına rağmen trenin etrafından dolanmak yerine vagonun üzerinden geçmek isteyen bir ilköğretim öğrencisi, yüksek gerilim hattından geçen 24 bin volt akıma kapıldı. 8. sınıf öğrencisi ağır yaralı halde hastaneye kaldırılırken hayata son bakışı objektiflere yansıdı. Ölüm haberini alan arkadaşları göz yaşlarına boğuldu.
    Edinilen bilgiye göre, tam gün eğitim veren Orhangazi İlköğretim Okulu'nun 8-B sınıfında eğitim gören Koray Balaban (13), öğle tatilinde 2 arkadaşıyla Enveriye Tren İstasyonu'na geldi. Balaban, istasyonda bekleyen trenin etrafından dolanarak yolun karşısına geçmek isteyen arkadaşlarına, vagonun üzerine çıkacağını söyledi. Yolun karşısına arkadaşlarının ikazına rağmen vagon üzerinden geçmek istediği belirtilen ilköğretim öğrencisi, tahıl ve kömür yüklü yük trenin vagonunun üzerine çıktığı esnada yüksek gerilim hattına temas edince, 24 bin volt akıma kapıldı. Vücudunda ağır yanıklar oluşan Balaban, istasyon görevlilerinin olay yerine çağırdığı 112 Acil Servis ve polis ekiplerinin müdahalesiyle vagon üzerinden indirilip ambulansa taşındı. Bu arada, ağır yaralı öğrencinin hayata son bakışı objektiflere böyle yansıdı. Koray Balaban, kaldırıldığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
    Koray Balaban'ın ölüm haberini alan arkadaşları, okul bahçesinde göz yaşlarına boğuldu. Öğrencileri, gözü yaşlı öğretmenleri teselli etmeye çalıştı.
    Olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.
    OKTAY ÖZDEN

Vagon üstünde, 24 bin voltluk akıma kapıldı!

• Allah rahmet eylesin
  • ah ah yazık yaa neyse allah rahmet eylesin...
  • Elektriğin şakası yok heleki yüksek gerilim oldumu hiç affetmez. ALLAH rahmet eylesin,yakınlarına sabır versin.
  • Şu manyetalı çakmaklar oluyor, elime birisi çıtlattı diye kavga ettiydim, 24 bin volt :S
    Ne işin vardı a çocuğum tepede , ne biçim kararmış ya :(
    Allah rahmet eylesin.
    Ailesine sabırlar versin..
  •  Vagon üstünde, 24 bin voltluk akıma kapıldı!

Allah rahmet eylesin =(
  • 24.000 Volt ya Kömür Olmuş Çocuk
  • Allah rahmet eylesin yazık olmuş.

Ama akıl var mantık var ya hangi akla hizmet trenin üstünden geçiyorsun. Vagonun hemen üstünde zaten elektrik telleri var hiçmi düşünmedin ve evladım. Gencecik yaşta?

Allah anasına babasına sabır versin yazık ya.

380 Volt sanayi akımına çarpıldım 1 - 2 saniye kadar. Akşama kadar kalbim agrıdı sırtımda morluk oluştu [ sırtıma temas etmişti kablolar ] 24.000 Volt'u düşünmek bile istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 8 Aralık 2007; 2:16:00 >
  • 110 volt yedimde(psu içinde biryere temas sonucu) bilirim o zıkkımın gücünü. Aman diyeyim Allah kimseye kaza bela vermesin inşallah.
  • yazık ya türkiyede hiç ugruna ne insanlar ölüyo
  • yüksek gerilime carpılmak icin,ona temas etmenize gerek yok!belirli bir mesafeden de elektrik atlama yapabiliyor!o yuzden yuksek gerilim olan bolgelere fazla yaklasmayın...
    insani öldüren ise gerilim degil,akımdır...ancak gerilim arttıkca akım da artar!burada önemli olan vucudun gosterecegi direnctir...
    0,3 Amper ve yukarısı insanı öldürür...yani eger ayaklar cıplaksa,yer ıslaksa,ya da elektrige kapıldıgınız anda vucudunuzun herhangi bir yere iletken bir metale temas ediyorsa şebeke voltajı olan 220v bile insanı yani siz siz olun,,,elektrik kacagi ihtimali olan her durumda izolasyonunuzu saglama alın ki elektrik sizin uzerinizden topraga rahatlıkla gecemesin...bunun icin plastik tabanlı bir terlik,ya da metal baska bir meteryale temas etmemek ve ıslak ayakla bu işlerle kesinlikle ilgilenmemek sizin hayatınızı kurtarabilir....cogu insan bunu bilir aslında ama ben yine de yazayım dedim...

• kesin tembel biriydi hangi akla mantıkda trenin üstüne çıkıyo ki demekki yaramaz biri
  • quote:

Orjinalden alıntı: muhendis

yüksek gerilime carpılmak icin,ona temas etmenize gerek yok!belirli bir mesafeden de elektrik atlama yapabiliyor!o yuzden yuksek gerilim olan bolgelere fazla yaklasmayın...
    insani öldüren ise gerilim degil,akımdır...ancak gerilim arttıkca akım da artar!burada önemli olan vucudun gosterecegi direnctir...
    0,3 Amper ve yukarısı insanı öldürür...yani eger ayaklar cıplaksa,yer ıslaksa,ya da elektrige kapıldıgınız anda vucudunuzun herhangi bir yere iletken bir metale temas ediyorsa şebeke voltajı olan 220v bile insanı yani siz siz olun,,,elektrik kacagi ihtimali olan her durumda izolasyonunuzu saglama alın ki elektrik sizin uzerinizden topraga rahatlıkla gecemesin...bunun icin plastik tabanlı bir terlik,ya da metal baska bir meteryale temas etmemek ve ıslak ayakla bu işlerle kesinlikle ilgilenmemek sizin hayatınızı kurtarabilir....cogu insan bunu bilir aslında ama ben yine de yazayım dedim...

İyi de hocam akım voltajla orantılıdır,sen insan vücüduna 12V vererek ne yaparsan yap 0.3A akım elde edemezsin.Burda asıl çarpan şey belli bir limiti açmış voltajla birlikte toplam güçtür.

24.000V olup da 0.00001A olan akımı belki hissetmek bile zor olacakken bu olayda olduğu gibi akım sınırılandırması yapılmamış bir 24.000V akımda kurtulma ihtimali bence %0 .

Allah rahmet eylesin diyorum ama açıkçası acımıyorum,çünkü Ankara'da olanlar bilir,Sincan - Kayaş arası trenler var ve seçme dallamalar artistik yapacam diye! resmen yemedik *ok bırakmıyorlar.

Daha geçenlerde birisi tren hareket halinde inecem diye[amacı artistikti] 2 bacağından birden oldu.

Daha bunların neyiyle oynuyorlar anlamıyorum,adam evladı gibi binin kullanın gidin yaw ne işinizi var tepesinde altında üstünde Allah Allah...

• Öncelikle Allah rahmet eylesin.

240 bin volt akım nası oluyomus yaff
    240 bin volt gerilim olur ve voltaj değil akım öldürür.
    Gerilimin eşik değerinin üstünde olması yeterlidir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DiabloXT

quote:

Orjinalden alıntı: muhendis

yüksek gerilime carpılmak icin,ona temas etmenize gerek yok!belirli bir mesafeden de elektrik atlama yapabiliyor!o yuzden yuksek gerilim olan bolgelere fazla yaklasmayın...

İyi de hocam akım voltajla orantılıdır,sen insan vücüduna 12V vererek ne yaparsan yap 0.3A akım elde edemezsin.Burda asıl çarpan şey belli bir limiti açmış voltajla birlikte toplam güçtür.

24.000V olup da 0.00001A olan akımı belki hissetmek bile zor olacakken bu olayda olduğu gibi akım sınırılandırması yapılmamış bir 24.000V akımda kurtulma ihtimali bence %0 .

Allah rahmet eylesin diyorum ama açıkçası acımıyorum,çünkü Ankara'da olanlar bilir,Sincan - Kayaş arası trenler var ve seçme dallamalar artistik yapacam diye! resmen yemedik *ok bırakmıyorlar.

Daha geçenlerde birisi tren hareket halinde inecem diye[amacı artistikti] 2 bacağından birden oldu.

Daha bunların neyiyle oynuyorlar anlamıyorum,adam evladı gibi binin kullanın gidin yaw ne işinizi var tepesinde altında üstünde Allah Allah...

tam anlayamadım anlatmak istedigini ama,,
    12v ile insan uzerinden 0.3 A gecirmek olayı degil anlatmak istedigim...şebeke voltajı olan 220v bile eger gerekli izolasyon saglanmaz ise insanı rahatlıkla öldürebilecegidir...
    bahsettigin gibi 24000 V gerilimden kurtulma ihtimali de pek yok maalesef..sonuc olarak insanın da belirli bir direnc degeri var...voltaj cok yuksek oldugu icin,vucuttan gecen akımın degeri de cok yuksek oluyor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.