Şimdi Ara

DOĞLAZGAZDA KOMBİ SU BASINCI DÜŞMESİ (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
437
Cevap
29
Favori
541.001
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • peteklerin havasının alınmaması ile su basıncının düşmesi arasında bir ilişki olabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: auzdil

Merhaba Arkadaşlar,

Bende evimin inşaatını bitirip ilk taşındığımda benzer su eksiltme problemleri nedeni ile epey bir uğraştım.
    Ne ustalar geldi anlatamam, önce kombiciler, sonra tesisatçılar. Basınç ölçerler alıp ustalara 2 gün boyunca test yaptırdım. vanalardaki arızalar yüzünden testleri 2-3 kere yapmak zorunda kaldım. Sonunda:

BCG Special diye bir alman yapımı ilaç buldum. Su kaçağı olan tesisatın içine konuluyor, oksijenle karşılaştığı her yerde donup kristalize oluyor ve kaçak kuçak işleri 2 günde son buluyor. Ogün bu gün rahata erdim. Bu piyasada çok duyulmamış, büyük illerde bayiliği olan bir ürün. Internette arasanız çok kolay bulursunuz. Hatta ilkinde 2 gün kaloriferi çalıştırıp sonra tesisattaki suyu boşaltmış yerine yeni su koymuşlardı. Sonradan bir arkadaşımın evine de yaptırdım, artık boşaltmıyoruz dediler. Sadece kombinin devridaim inde bulunan filitresini söküp kullanıyorsunuz o kadar. kalorifer petek dibinden kaçıranıda, borudaki kaçağıda kapıyor. bende 23 m petek var alurad marka 2 lt koymam kafi geldi. Google da aramanızı "BCG 24" diye yaparsanız hem yerli hemde yabancı sitelerde ürünü inceleyebilirsiniz. ben sanırım 2 lt sine 200 TL vermiştim. Umarım işinize yarar.
    Özelliği şöyle ;

BCG Special

BCG Special kalorifer sistemleri, kazanlar, boru tesisatları, radyatörler ve yet taban ısıtma sistemlerindeki günlük 400 litreye kadar su kayıplarını onarır.

self-sealing fluid ends the problem of water leaking in pumped hot water heating systems, boilers, pipings, radiators and underfloor heating systems up to a daily loss of water of 100 Gallons (400 liters). BCG Special self-sealing fluid seals all common known plastic- and metal materials. Mixing ratio (BCG Special/water) 1:100 to 1:50
    1 Gallon container

Nato No. 8030.12.360.1776

Bu markanın birçok bu tipte ürünleri var, yıkıp değiştirmeye başlamadan önce bu ürünleri incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Selamlarımla

valla söylediğin olaya pek aklım ermedi çünkü söylediğine göre oksijenle karşılaştığında kristalize oluyor diyorsun iyi güzelde tesisatta oluşacak hava kabarcıklarındada kristalize olursa ve filitreyi çıkarttığını söylüyorsun bu kristalize olmuş taneler pompanın pervaneleri arasından gecerken bir defarmasyon oluşturursa ve en önemlisi filitre çıktığı için kombinin içerisinde kapalı devre olarak devamlı yalın aleve maruz kalan suyun içerisindeki kreçlenme tortuları kombiye ulaşırsa sence ne gibi sorunlara yol açar ben biliyorum da tek tek sıralamak istemiyorum o yüzden eğer bir yerde su kaçağı mevcutsa bu su kaçağını artık dedektörlerle bulmak çok kolay tespit sonrası onarımda kolay o yüzden kimyasallardan uzak durun cihazınızı daha uzun süre kullanmak istiyorsanız tabiki

• Orijinalden alıntı: mehmetdemir2004

Orijinalden alıntı: MrSwaH

Orijinalden alıntı: mehmetdemir2004

Eğer evinizin veya komşularınızın herhangi bir yerinden su akıntısı, duvarda ıslaklık veya çok rutubet kısacası şu kaçağına dair herhangi bir belirti yoksa kesinlikle kombinizin plakalı esanjöründe delik vardır. Servisinizi arayıp ısrarla bakmasını söyleyiniz. Sonuçta garantili ve dünyanın en iyi kombisi denebilecek bir kombi markasıdır viessman. Servis yetkililerini azarlamanız biraz bağırıp asabi olmanız sizinle daha iyi ilgilenmelerine neden olacaktır.

iLGİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.Bir sorum olacak servis kombi giriş çıkış vanasını kapattığımda basınç düşerse kombiden düşmezse tesisat dan dedi vanaları kapattım 0.5 barlık bir düşüş oldu sonra sabit kaldı (2gün boyunca).Bende tesisat olduğu konusunda ikna oldum sonra petek vanalarını tek tek denedim birtanesi kapalıyken gene basınç düşmedi ama sizin dediğiniz gibi 1 aydır günde 2-3 kez basınç sıfırlanıyor hala bir yerden yada alt komşudan bir damla su çıkmadı(gizli bir yere gider yaptılarsa bilemem:))forumda sizin yazılarınızıda takip ettim konuda uzman olarak şu vana olayınıda katarak kesin teşhisiniz plaka eşanjörü ise servisle kavgayı göze aldım çünkü 1 aydır gözüme uyku girmiyor komşunun tavanından su akacak diye hatta komşuyuda haberdar ettim olaki bir nem görürseniz haber verin diye.plaka eşanjörü ve vanaların nasıl bir alkası varda vanaları kapatınca basınç düşmüyor kısaca açıklarsanız bende servise elim güçlü gideyim.

Ya bu işlerden baya uzak kalınca insan bağzı ihtimalleri unutuyor. Ama anlattıklarınız la benim düşündüklerim uyuşmuyor yinede, günde 8 defa su doldurmak çok ciddi bir kayıp bu su nereye gidiyor? Ya tesisatta kaçak var, ya siz sıcak su musluğunu açtığınızda tesisat suyu esanjörden şebeke suyuna karışıyor (plakalı esanjör üstünde bulunan bir çatlak ısınma sonucu genleşir ve iki suyu birbirine karıştırır bu bağzen su kaybı bağzen de basınç yükselmesi gibi sorunlar doğurur. Esanjörlerin görevi kombinin kendi içersinde çevirdiği suyu ve şebeke suyunu içersinde iki ayrı su kanalı olan aleminyum plakalardan oluşan esanjörden geçirerek ısı alışverişi yaptırır), yada tahliye musluğunuz bir diğer adıyla emniyet sübabı direk gidere bağlı ise ve kaçırıyor ve siz görmüyorsunuz. En son ihtamal ise meşur genleşme tankı problemi ama bu problemi olup olmadığını şurdan anlarız. Eğer kombiniz ısınmaya başladığında kombi sistemindeki suyun basıncını gösteren manometrede yükselmeye başlayor ve bu seviye kendini emliyet sübabından tahliye edicek seviyeye geliyorsa genleşme tankı problemidir. Bu saydıklarımdan birisi sizin probleminizde. Kararı vermek içinde gözlemlemek lazım. Siz kombinizin kalorifer giriş ve çıkışlarını kapatıp sıcak su ayarınızı max dereceye getirip biraz musluğunuzu açık tutun ve kombinizi gözlemleyin yükselmemi yapacak yoksa düşmemi yapacak.

Cevapların için teşekkür ederim.diyelimki kombi basıncı 1.5bar sıcak suyu açınca 2 bara kadar yükselip sabit kalıyor asıl ve vurucu nokta şu oturma odasına giden vanayı kapatınca basınç düşmüyor ama su kaçağıda olan yer 1.5 aydır yok.B.Şehirlerde krmadan kaçaak tesbiti yapan tesisatçılar varmış yaşadığım yerde bulamadım bulsam getircem iş inada bindi gözüken yerde kaçak yok günde 3 defa basınç düşüyor ama alt kat komşudan da bi haber yok.Ne yapacağımı şaşırdım kaldım tesisatçı kaçak yok kombici peteği kapatınca düşme yoksa kaçak var diyor bizim iş yürümüyor tabi.Dediğin gibi petek giriş çıkş vanasını kapattım kullanma suyu sıcaklığını en sona aldım az bi artma oldu sonra sabit kaldıazlık(0.2-0.3bar)

güzel kardeşim evin tesisatı konusunda çok detaylı bilgi vermemişsin ama yazdıklarından evindeki tesisatın mobil sistem olduğu kanısındayım bu ne demek. şu demek kombinizin altında bir kollektör var ve bu kollektörden her peteğe ayrı boru gidiyor sizde bunları tek tek kapatarak hangi petekte sorun olduğunu kendi çapınızda bulmuşsunuz. eğer tespitim doğruysa bu tesisatın peteklere giden boru iç içe geçmiş iki borudan oluşur içerideki boru ince ve saydam dışardaki boru ise tırtıklı ve daha kalındır eğer böyleyse ve bu borulardan birinde çatlak mevcut ise su kaçağının yerini bulmanız sorunludur bunun için su kaçaklarının tespiti için kullanılan tespit dedektörleri vardır bu internette bulabileceğin bir şey bu şekilde bulursun sorunun bence kesinlikle tesisattan ve bahsettiğim tesisat sa senin tesisatın kırmadanda bu iş hallolur bunun için deneyimli bir tesisatçıdan yardım al bütün bunların yanında sana yardımcı olmaya çalışan MrSwaH arkadaşada teşekkür ederek onun tezini çürüteceğim üzülerek çünkü eğer kombideki eşanjörde bir delik olsaydı yaklasık 6 ila 10 bar arasında değişen şebeke suyu kombi tesisat suyuna karışıyor olurduki bu da su seviyesinin düşmesini değil yükselmesini sağlardı işte o yüzden diyorumki senin sorunun tesisattaki bir çatlaktan ibaret umarım yardımcı olabilmişimdir

• quote:

Orijinalden alıntı: erhnx

peteklerin havasının alınmaması ile su basıncının düşmesi arasında bir ilişki olabilir mi?

kombilerin içerisinde otomatik hava alma prujörü mevcuttur bu prujör tessisatta mevcut olan ve kombiye kadar gelebilen havaları tahliye eder ki bu da su seviyesinde düşme oluşturur ama peteklerde hava mevcut ise o hava peteklerde kalır kombiye ulaşması mümkün değildir peteklerdeki havayı alıp tesisat suyunun basıncını tamamlayıp tekrar bir test süresinden sonra burada tekrar paylaşabilirsiniz o zaman yardımcı olmaya çalışırız
  • quote:

Orijinalden alıntı: devilucifer85

Su basıncım tesisatta bulunduğpunu düşündüğüm kaçaktan dolayı düşüyor. kimyasal yöntem ile %100 sonuç alırmıyım?

kombi tesisatlarında kimyasal yöntemleri tasvip etmiyorum o yüzden kaçak tespitini yapıp tesisatınızı tamir etmenizi öneririm çünkü kaçak tamiri yapacak olan kimyasal kombi içerisinde kristalize olup kombide yada çalışma sisteminde kalıcı hasara neden olur düşüncesindeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: sincerelym

Merhaba arkadaşlar ,üstadlar bir sorunda benim var. Oturduğum evde demirdöküm nitron kombi var bir hafta önceye kadar sorun yoktu lakin bir hafta önde duş alırken su soğudu ve ısınmadı baktım basınç sıfıra düşmüş. Banyo için kullanmadığımız zamanlarda basınçta düşme falan olmuyor. Hafta arası yine bir duş sonrası kombinin altında ıslaklık gördüm karton kutu vardı o ıslanmıştı iyice. Sebep ne olabilir..? Oturduğum evde kiracıyım ev sahibi başka şehirde oturuyor kombinin garantisi var diyor ama garanti belgesi veya fatura yok elimde...

bahsettiğin sorun büyük ihtimalle sıcak su eşajörünün bağlantılarındaki damlamadan kaynaklanıyor sıcak suyu kullandığınızda alın contalarda birinde muhtemel bir aşınmadan dolayı su kaçırıyor ve siz suyu kapattığınızda bu damlama veya akıtma soğumanın etkisi ile duruyor eşanjörün dışındaki küçük bir delikten akan damlayla bu sıfıra düşmesi imkansız düşüncesindeyim sıcak su eşanjörünün bağlantısındaki alın contalarının kontor edilmesini tavsiye edebilirim birde illa duşa girmeniz gerekmez banyodan sıcak suyu açarak kombinin yanına gidip damlamanın nerden geldiğinide kontrol edebilirsiniz

• güzel kardeşim hemen panik yapma tesisatın yeniyse kombi tesisatta oluşacak hava kabarcıklarını içerisindeki otomatik hava prujörü sayesinde boşaltıyordur bunun sonucu olarakta su seviyesinde düşmeler olur peteklerin havalarını boşaltıp tekrar su doldurarak sorununu takip etmeni tavsiye edebilirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ısıtma sorunları

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

Bende evimin inşaatını bitirip ilk taşındığımda benzer su eksiltme problemleri nedeni ile epey bir uğraştım.
    Ne ustalar geldi anlatamam, önce kombiciler, sonra tesisatçılar. Basınç ölçerler alıp ustalara 2 gün boyunca test yaptırdım. vanalardaki arızalar yüzünden testleri 2-3 kere yapmak zorunda kaldım. Sonunda:

BCG Special diye bir alman yapımı ilaç buldum. Su kaçağı olan tesisatın içine konuluyor, oksijenle karşılaştığı her yerde donup kristalize oluyor ve kaçak kuçak işleri 2 günde son buluyor. Ogün bu gün rahata erdim. Bu piyasada çok duyulmamış, büyük illerde bayiliği olan bir ürün. Internette arasanız çok kolay bulursunuz. Hatta ilkinde 2 gün kaloriferi çalıştırıp sonra tesisattaki suyu boşaltmış yerine yeni su koymuşlardı. Sonradan bir arkadaşımın evine de yaptırdım, artık boşaltmıyoruz dediler. Sadece kombinin devridaim inde bulunan filitresini söküp kullanıyorsunuz o kadar. kalorifer petek dibinden kaçıranıda, borudaki kaçağıda kapıyor. bende 23 m petek var alurad marka 2 lt koymam kafi geldi. Google da aramanızı "BCG 24" diye yaparsanız hem yerli hemde yabancı sitelerde ürünü inceleyebilirsiniz. ben sanırım 2 lt sine 200 TL vermiştim. Umarım işinize yarar.
    Özelliği şöyle ;

BCG Special

BCG Special kalorifer sistemleri, kazanlar, boru tesisatları, radyatörler ve yet taban ısıtma sistemlerindeki günlük 400 litreye kadar su kayıplarını onarır.

self-sealing fluid ends the problem of water leaking in pumped hot water heating systems, boilers, pipings, radiators and underfloor heating systems up to a daily loss of water of 100 Gallons (400 liters). BCG Special self-sealing fluid seals all common known plastic- and metal materials. Mixing ratio (BCG Special/water) 1:100 to 1:50
    1 Gallon container

Bu markanın birçok bu tipte ürünleri var, yıkıp değiştirmeye başlamadan önce bu ürünleri incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Selamlarımla

valla söylediğin olaya pek aklım ermedi çünkü söylediğine göre oksijenle karşılaştığında kristalize oluyor diyorsun iyi güzelde tesisatta oluşacak hava kabarcıklarındada kristalize olursa ve filitreyi çıkarttığını söylüyorsun bu kristalize olmuş taneler pompanın pervaneleri arasından gecerken bir defarmasyon oluşturursa ve en önemlisi filitre çıktığı için kombinin içerisinde kapalı devre olarak devamlı yalın aleve maruz kalan suyun içerisindeki kreçlenme tortuları kombiye ulaşırsa sence ne gibi sorunlara yol açar ben biliyorum da tek tek sıralamak istemiyorum o yüzden eğer bir yerde su kaçağı mevcutsa bu su kaçağını artık dedektörlerle bulmak çok kolay tespit sonrası onarımda kolay o yüzden kimyasallardan uzak durun cihazınızı daha uzun süre kullanmak istiyorsanız tabiki

Selam,

Ürünü üreten/satan biri olmayıp fayda gördüğüm bir ürünü form kardeşleri ile paylaşmak istemiştim. Sizin kadar bu konuyu iyi bilmeye bilirim ancak 7 yıldır sızıntı yaşamadığımı, kombide sorun yaşamadığımı da bildirmek isterim ki, bu bence bir ispattır. Ayrıca kristalleşen parçaların yapışıp kaldığı vana sızdırmalarından kolaylıkla görülebilmekte..

Ayrıca aylarca basınç uygulayarak kaçağı bulmaya çalışan, bulamayan, 2-3 günde bir kazan dairesine inip su dolduran, su azaldığı için sabahları soğuk bir evde uyanan biri olarak kolaylık sağlayabileceğini düşünmüştüm. Sanıyorum markanın Alman olduğuna pek dikkat etmediniz, ayrıca Turkiye de nadiren zorlukla bulunabilen bir ürün. halen işe yaradığını 4-5 arkadaşım tarafından da teyit edilmiş durumda.

Bu arada benim bu sorunu yaşadığım yıllarda sizin söylediğiniz gibi bir su kaçağı yerini belirleyen bir dedektör de malesef yoktu yada ben bilmiyordum, şuan da da ilk defa sizden duyuyorum, nasıl çalıştığını da merak etmiyor değilim. Nerden temin edilebileceğimizi, Marka model ve fiyat verebilirseniz, makul bir şey ise form arkadaşlarımızda faydalanmış olacaktır.

Uyarılarınız için teşekkürler

• quote:

quote:

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

Özelliği şöyle ;

BCG Special

1 Gallon container

Selamlarımla

Selam,

Ürünü üreten/satan biri olmayıp fayda gördüğüm bir ürünü form kardeşleri ile paylaşmak istemiştim. Sizin kadar bu konuyu iyi bilmeye bilirim ancak 7 yıldır sızıntı yaşamadığımı, kombide sorun yaşamadığımı da bildirmek isterim ki, bu bence bir ispattır. Ayrıca kristalleşen parçaların yapışıp kaldığı vana sızdırmalarından kolaylıkla görülebilmekte..

Ayrıca aylarca basınç uygulayarak kaçağı bulmaya çalışan, bulamayan, 2-3 günde bir kazan dairesine inip su dolduran, su azaldığı için sabahları soğuk bir evde uyanan biri olarak kolaylık sağlayabileceğini düşünmüştüm. Sanıyorum markanın Alman olduğuna pek dikkat etmediniz, ayrıca Turkiye de nadiren zorlukla bulunabilen bir ürün. halen işe yaradığını 4-5 arkadaşım tarafından da teyit edilmiş durumda.

Bu arada benim bu sorunu yaşadığım yıllarda sizin söylediğiniz gibi bir su kaçağı yerini belirleyen bir dedektör de malesef yoktu yada ben bilmiyordum, şuan da da ilk defa sizden duyuyorum, nasıl çalıştığını da merak etmiyor değilim. Nerden temin edilebileceğimizi, Marka model ve fiyat verebilirseniz, makul bir şey ise form arkadaşlarımızda faydalanmış olacaktır.

söylediğinize göre yedi yıldır bir sorun yaşamıyorsanız bu sorunu yedi yıl önce yaşadınız demekki. ama bahsi geçen su kaçağı bulma dedektörleri yedi yıldan daha uzun süredir var ve internette araştırırsanız günümüzdede ne kadar çok olduğu konusunda bana hak verirsiniz ürününüz konusunda peşin hüküm vermiş olabilirim hiç kullanmadığım bir ürün hakkında daha önce kullanmış ve verim almış biriyle aşık atacak değilim madem denediniz ve mademki bir sorun yaşamadınız saygım sonsuz ve tekrar tekrar özür diliyorum ama eğerki bu olayı bu forumda ballandıra ballandıra anlatırsanız bizim insanımız pek araştırmayı sevmez her türlü kaçak için bile bunu kullanacaktır ve sonuç hüsran en azından ben bu tür olaylarda kırmadan dökmeden şunlar şunlar yapılır sonra çare kalmazsa bunlar yapılır mantığıyla çözüm üretmeye çalışmıştım ukalalık olarak algılamazsınız umarım teşekkürler saygılar kolay gelsin

• quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

Özelliği şöyle ;

BCG Special

1 Gallon container

Selamlarımla

Selam,

söylediğinize göre yedi yıldır bir sorun yaşamıyorsanız bu sorunu yedi yıl önce yaşadınız demekki. ama bahsi geçen su kaçağı bulma dedektörleri yedi yıldan daha uzun süredir var ve internette araştırırsanız günümüzdede ne kadar çok olduğu konusunda bana hak verirsiniz ürününüz konusunda peşin hüküm vermiş olabilirim hiç kullanmadığım bir ürün hakkında daha önce kullanmış ve verim almış biriyle aşık atacak değilim madem denediniz ve mademki bir sorun yaşamadınız saygım sonsuz ve tekrar tekrar özür diliyorum ama eğerki bu olayı bu forumda ballandıra ballandıra anlatırsanız bizim insanımız pek araştırmayı sevmez her türlü kaçak için bile bunu kullanacaktır ve sonuç hüsran en azından ben bu tür olaylarda kırmadan dökmeden şunlar şunlar yapılır sonra çare kalmazsa bunlar yapılır mantığıyla çözüm üretmeye çalışmıştım ukalalık olarak algılamazsınız umarım teşekkürler saygılar kolay gelsin

Merhaba,

Size şukadar söylüyorum. Adamlar eve geldi, sisteme 6 7 bar basınç verdiler. Özel dedektörle dinleme yöntemiyle kaçağı buldu, adam burada kaçak var dedi. İçimden hadi ordan filan diyordum. Burayı kırıcaz dedi.

Peki kır dedim. Bir kırdı kırış o kırış. Yer nemli, meğersem dirsekte kaçak varmış, gözlerimle gördüm kaçağı. Pıt pıt damlatıyordu.

İyi ki kimyasal yaptırtmamışım, neden diye soracak olursanız,

1. nemli olan duvar kırık halde 2 hafta kaldı ve nemini dışarı atabildi.
    2. kırmasaydık da kimyasalla yapsaydık, duvar boyası kalkacaktı nemden.
    3. kimyasalla yapmamanız size 2 3 hafta kaybettirir, pislik cabası ama sağlık açısından en garanti çözüm yolu. Yoksa nemli nemli kokar odanız. Ben duvarın çektiği suyu görünce zaten inanamadım 1-1.5 m ötesi bile nemliydi.

Şimdi basıncım düşmüyor. Sonunda kurtuldum.

• Benim kombimde bar seviyesi bazen iki bazen de üzerine çıkıyor bu normal mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: grey clouds

Benim kombimde bar seviyesi bazen iki bazen de üzerine çıkıyor bu normal mi?

bazen dediğiniz ne kadar zamanda periyodları önemli yaktığınız zaman suyun basıncının yükselmesi normalmidir diye sorsanız amenna ama bazen kelimesi bu sorunun acıklaması için yeterli değil
    mesela eğerki devamlı olarak su yükselmesi varsa evet bu bir sorundur eşanjörde iç delik mevcuttur ve şebeke suyu kalorifer devresine karışıyordur eşanjörün değişmesi ile giderilir. eğerki sadece kombi yanarken su basıncı yükseliyor ve kombi söndükten sonra düşüyorsa buda genleşme tankındaki basıncın azaldığı hatta hiç kalmadığı anlamına gelir genleşme tankının havasının tamamlanmasıyla giderilir ( genleşme tankının içindeki mebran patlak değilse tabiki ) yani sorunu belirtirken biraz ayrıntıcı olun bizde yardımcı olmaya çalışalım biz burdan sorunun ne olduğunu tahmin etmeye çalışmayalım saygılar kolay gelsin.....

• kusura bakmayın ilk defa bir kombili evde oturuyorum ve açıkçası kombi ile ilgili hiçbir şey bilmiyorum ev sahibim yurtdışında ve kombi servisine de ulaşamıyorum bir türlü. Şöyle açıklayayım kombi eve taşındığımdan beri açık sıcak su için kullanıyorum ama kaloriferler için çalıştımak istediğimde bar seviyesi yükselmeye başladı yavaş yavaş 3 e kadar çıktı en sonunda ben de bozulur diye kapattım kombiyi :(
  • arkadaşlar iyi akşamlar kombiye su basıyorum basınç normale dönüyor ancak yarım saat içinde tekrar sıfır oluyor peş peşe yapıyorum ama basınç sürekli düşüyor bir yerde kaçak da yok bilgisi olan varmı
  • quote:

quote:

bazen dediğiniz ne kadar zamanda periyodları önemli yaktığınız zaman suyun basıncının yükselmesi normalmidir diye sorsanız amenna ama bazen kelimesi bu sorunun acıklaması için yeterli değil
    mesela eğerki devamlı olarak su yükselmesi varsa evet bu bir sorundur eşanjörde iç delik mevcuttur ve şebeke suyu kalorifer devresine karışıyordur eşanjörün değişmesi ile giderilir. eğerki sadece kombi yanarken su basıncı yükseliyor ve kombi söndükten sonra düşüyorsa buda genleşme tankındaki basıncın azaldığı hatta hiç kalmadığı anlamına gelir genleşme tankının havasının tamamlanmasıyla giderilir ( genleşme tankının içindeki mebran patlak değilse tabiki ) yani sorunu belirtirken biraz ayrıntıcı olun bizde yardımcı olmaya çalışalım biz burdan sorunun ne olduğunu tahmin etmeye çalışmayalım saygılar kolay gelsin.....

siz konuya hakimsiniz sanırım

yılda 1 kez kış başlamadan basınç ayarı yapıyorum kombiye su basarak

vitopend 100 var

1 den 4 e kadar bar basıncı ekranında 2 ye kadar veriyorum suyu doğru seviye bu mudur

bu seviyenin 1 yada 2 yada 3 de olmasının faturaya etkisi var mıdır

saygılar

• arkadaşlar bu konunun bu kadar uzaması ilginç tesisat bacıncı iki şekilde düşer 1 kaçak 2 genleşme tankı arızası fazla söze gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: omer14

quote:

quote:

siz konuya hakimsiniz sanırım

yılda 1 kez kış başlamadan basınç ayarı yapıyorum kombiye su basarak

vitopend 100 var

1 den 4 e kadar bar basıncı ekranında 2 ye kadar veriyorum suyu doğru seviye bu mudur

bu seviyenin 1 yada 2 yada 3 de olmasının faturaya etkisi var mıdır

saygılar

basınc seviyesi ortalama (kalorifer soğukken ) 1.5 bar olmalıdır kalorifer çalıştıkça en fazla 0.2 yada 0.3 yükselir bu normaldir olay bu

saygılar kolay gelsin....

• quote:

kusura bakmayın ilk defa bir kombili evde oturuyorum ve açıkçası kombi ile ilgili hiçbir şey bilmiyorum ev sahibim yurtdışında ve kombi servisine de ulaşamıyorum bir türlü. Şöyle açıklayayım kombi eve taşındığımdan beri açık sıcak su için kullanıyorum ama kaloriferler için çalıştımak istediğimde bar seviyesi yükselmeye başladı yavaş yavaş 3 e kadar çıktı en sonunda ben de bozulur diye kapattım kombiyi :(

bahsettiğiniz olay genleşme tankı arızasını gösteriyor mebran patlak değilse genleşme tankına hava basılarak sorun çözülebilir

• quote:

Orijinalden alıntı: Only_Extacy

arkadaşlar iyi akşamlar kombiye su basıyorum basınç normale dönüyor ancak yarım saat içinde tekrar sıfır oluyor peş peşe yapıyorum ama basınç sürekli düşüyor bir yerde kaçak da yok bilgisi olan varmı

kombi ustası arkadaşımızın dediği gibi bu konu biraz fazlaca gündeme geliyor tesisatta su basıncının düşmesi iki sebeple açıklanabilir birincisi kalorifer tesisatı veya kombi içerisinde oluşan kücük veya büyük su kaçakları ikincisi ise genleşme tanki arızası her iki sebepte de kullanıcıların yapabileceği bir şey yoktur servis yetkilileri ile görüşmeniz önerilir

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Only_Extacy

arkadaşlar iyi akşamlar kombiye su basıyorum basınç normale dönüyor ancak yarım saat içinde tekrar sıfır oluyor peş peşe yapıyorum ama basınç sürekli düşüyor bir yerde kaçak da yok bilgisi olan varmı

kombi ustası arkadaşımızın dediği gibi bu konu biraz fazlaca gündeme geliyor tesisatta su basıncının düşmesi iki sebeple açıklanabilir birincisi kalorifer tesisatı veya kombi içerisinde oluşan kücük veya büyük su kaçakları ikincisi ise genleşme tanki arızası her iki sebepte de kullanıcıların yapabileceği bir şey yoktur servis yetkilileri ile görüşmeniz önerilir

bu bar basıncının normalden fazla yada az olmasının faturaya etkisi az da olsa var mıdır

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.