DOĞLAZGAZDA KOMBİ SU BASINCI DÜŞMESİ
312 Cevap209624 Görüntüleme19 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2] 4 5 6      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2 Mesaj
8 Mart 2010; 15:46:03 

merhaba,

Kombim demirdöküm, 2 yıldır bir sıkıntısı yoktu.Yaklaşık 2 ay önce su basıncı düştü, normal seviyeye getirdim, ve 2 ay boyunca 1,5 bar basıncın altına gelmedi.Pazar günü banyo yaparken basınç yine düşmüş, kapattı kombi kendini.Pazar günü epey sıcak su kullandık.Basıncı yükselttim.Pazar gecesi yine su basıncı düşmüştü.Gece yine arttırdım basıncı.Sabah baktığımda basınçta herhangi bir azalma yoktu.Çocuk olduğundan dolayı kombiyi gece epey yüksek sıcaklıkta gündüz ise min. seviyelerinde kullanıyoruz. Basınç değişikliği bundan kaynaklanabilir mi? Bir de bana sanki sıcak su kullanıldığında basınç azalıyor gibi geldi, böyle birşey olabilir mi, radyatör musluklarında kombide bir kaçak göremedim, acaba bu durumda tesisatta kaçak olma ihtimali var mıdır?
İlgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

444 Mesaj
8 Mart 2010; 18:22:03 

quote:

Orijinalden alıntı: avbaris

kombiyi taktırdık.ilk çalışmasında basıncı 2.0 seviyesine getirdiler.biraz ısındıktan sonra kapattık.
bugün basıncın 1.2'ye geldiğini gördüm. kaloriferde hafif damlamalar var. sorun kaloriferden midir yoksa kombi yeni ondan mıdır?

Eğer sistemin yeniyse muhakkak hava vardır ve bu havayı sistem attıkca (kombi üzerindeki oto. hava prujörü) basıncında azalma olacaktır. Yeni sistemlerde bu tip basınç kayıpları kısa zaman içersinde meydana gelir fakat sürekli değildir. Eğer bu sorun çok belirgin omaya başlarsa bir sorun var demektir. Ayrıca sistemde su damlatan bölgeler varsa onlarda damlatma oranına göre basınç kaybına yol açacaktır. Damlatmaları da gidermenizi öneririm, bu şekilde daha sağlıklı bir karara varılmış olunur.

Samsung Galaxy S4 Kullanıcıları Kulübü
PANASONIC TX-P42V20E
TOSHİBA L650-11F
LOGITECH Z-5500
PES2013 ID: woody_wood
PES2014 ID: woody_wood

31 Mesaj
10 Mayıs 2010; 21:47:22 

Malum sorunum basınç düşmesi öle haftada günde değil nerdeyse her 8 saatte bir basınç sıfırlıyor.Kombi 8 aylık viessman vitopend 100 servis kaçak var dedi ama yaklaşık 1 aydır hergün 2-3 defa basınç yükseltiyorum dediklerine göre bu tank 4-5Lt lik bir tankmış o kadar suyun biryerlerden çıkması lazımdı ev 4.katta ama sorunun kombidenmi yoksa tesisattan mı olduğunu sınamak için peteklere giden vanaları kapattım basınç düşmedi.petekleri tek tek denediğimde oturma odası peteğini kapatınca gene basınç düşmüyor.
Şöyle bir sorum olacak görünen o ki sorun tesisatta bu basınç tankı kaç litre su alıyorda günde 3 kez öboşaltmasına rağmen hala bi yerden su akmadı yada başka çözüm bilen varmı tesisatı kırmadan dökmeden onarmanın bir yolu varmıdır.Cevaplarınız önemli Lütfen cevapsız bırakmayın.

HeRŞeYi BiLMeNe GeReK YoK HaDDiNi BiL YeTeR...

444 Mesaj
11 Mayıs 2010; 2:25:17 

quote:

Orijinalden alıntı: mehmetdemir2004

Malum sorunum basınç düşmesi öle haftada günde değil nerdeyse her 8 saatte bir basınç sıfırlıyor.Kombi 8 aylık viessman vitopend 100 servis kaçak var dedi ama yaklaşık 1 aydır hergün 2-3 defa basınç yükseltiyorum dediklerine göre bu tank 4-5Lt lik bir tankmış o kadar suyun biryerlerden çıkması lazımdı ev 4.katta ama sorunun kombidenmi yoksa tesisattan mı olduğunu sınamak için peteklere giden vanaları kapattım basınç düşmedi.petekleri tek tek denediğimde oturma odası peteğini kapatınca gene basınç düşmüyor.
Şöyle bir sorum olacak görünen o ki sorun tesisatta bu basınç tankı kaç litre su alıyorda günde 3 kez öboşaltmasına rağmen hala bi yerden su akmadı yada başka çözüm bilen varmı tesisatı kırmadan dökmeden onarmanın bir yolu varmıdır.Cevaplarınız önemli Lütfen cevapsız bırakmayın.

Eğer evinizin veya komşularınızın herhangi bir yerinden su akıntısı, duvarda ıslaklık veya çok rutubet kısacası şu kaçağına dair herhangi bir belirti yoksa kesinlikle kombinizin plakalı esanjöründe delik vardır. Servisinizi arayıp ısrarla bakmasını söyleyiniz. Sonuçta garantili ve dünyanın en iyi kombisi denebilecek bir kombi markasıdır viessman. Servis yetkililerini azarlamanız biraz bağırıp asabi olmanız sizinle daha iyi ilgilenmelerine neden olacaktır.

PANASONIC TX-P42V20E
TOSHİBA L650-11F
LOGITECH Z-5500

31 Mesaj
11 Mayıs 2010; 17:33:31 

[/quote]
Eğer evinizin veya komşularınızın herhangi bir yerinden su akıntısı, duvarda ıslaklık veya çok rutubet kısacası şu kaçağına dair herhangi bir belirti yoksa kesinlikle kombinizin plakalı esanjöründe delik vardır. Servisinizi arayıp ısrarla bakmasını söyleyiniz. Sonuçta garantili ve dünyanın en iyi kombisi denebilecek bir kombi markasıdır viessman. Servis yetkililerini azarlamanız biraz bağırıp asabi olmanız sizinle daha iyi ilgilenmelerine neden olacaktır.
[/quote]

iLGİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.Bir sorum olacak servis kombi giriş çıkış vanasını kapattığımda basınç düşerse kombiden düşmezse tesisat dan dedi vanaları kapattım 0.5 barlık bir düşüş oldu sonra sabit kaldı (2gün boyunca).Bende tesisat olduğu konusunda ikna oldum sonra petek vanalarını tek tek denedim birtanesi kapalıyken gene basınç düşmedi ama sizin dediğiniz gibi 1 aydır günde 2-3 kez basınç sıfırlanıyor hala bir yerden yada alt komşudan bir damla su çıkmadı(gizli bir yere gider yaptılarsa bilemem:))forumda sizin yazılarınızıda takip ettim konuda uzman olarak şu vana olayınıda katarak kesin teşhisiniz plaka eşanjörü ise servisle kavgayı göze aldım çünkü 1 aydır gözüme uyku girmiyor komşunun tavanından su akacak diye hatta komşuyuda haberdar ettim olaki bir nem görürseniz haber verin diye.plaka eşanjörü ve vanaların nasıl bir alkası varda vanaları kapatınca basınç düşmüyor kısaca açıklarsanız bende servise elim güçlü gideyim.

444 Mesaj
12 Mayıs 2010; 1:11:55 

quote:

Orijinalden alıntı: mehmetdemir2004

iLGİN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.Bir sorum olacak servis kombi giriş çıkış vanasını kapattığımda basınç düşerse kombiden düşmezse tesisat dan dedi vanaları kapattım 0.5 barlık bir düşüş oldu sonra sabit kaldı (2gün boyunca).Bende tesisat olduğu konusunda ikna oldum sonra petek vanalarını tek tek denedim birtanesi kapalıyken gene basınç düşmedi ama sizin dediğiniz gibi 1 aydır günde 2-3 kez basınç sıfırlanıyor hala bir yerden yada alt komşudan bir damla su çıkmadı(gizli bir yere gider yaptılarsa bilemem:))forumda sizin yazılarınızıda takip ettim konuda uzman olarak şu vana olayınıda katarak kesin teşhisiniz plaka eşanjörü ise servisle kavgayı göze aldım çünkü 1 aydır gözüme uyku girmiyor komşunun tavanından su akacak diye hatta komşuyuda haberdar ettim olaki bir nem görürseniz haber verin diye.plaka eşanjörü ve vanaların nasıl bir alkası varda vanaları kapatınca basınç düşmüyor kısaca açıklarsanız bende servise elim güçlü gideyim.

Ya bu işlerden baya uzak kalınca insan bağzı ihtimalleri unutuyor. Ama anlattıklarınız la benim düşündüklerim uyuşmuyor yinede, günde 8 defa su doldurmak çok ciddi bir kayıp bu su nereye gidiyor? Ya tesisatta kaçak var, ya siz sıcak su musluğunu açtığınızda tesisat suyu esanjörden şebeke suyuna karışıyor (plakalı esanjör üstünde bulunan bir çatlak ısınma sonucu genleşir ve iki suyu birbirine karıştırır bu bağzen su kaybı bağzen de basınç yükselmesi gibi sorunlar doğurur. Esanjörlerin görevi kombinin kendi içersinde çevirdiği suyu ve şebeke suyunu içersinde iki ayrı su kanalı olan aleminyum plakalardan oluşan esanjörden geçirerek ısı alışverişi yaptırır), yada tahliye musluğunuz bir diğer adıyla emniyet sübabı direk gidere bağlı ise ve kaçırıyor ve siz görmüyorsunuz. En son ihtamal ise meşur genleşme tankı problemi ama bu problemi olup olmadığını şurdan anlarız. Eğer kombiniz ısınmaya başladığında kombi sistemindeki suyun basıncını gösteren manometrede yükselmeye başlayor ve bu seviye kendini emliyet sübabından tahliye edicek seviyeye geliyorsa genleşme tankı problemidir. Bu saydıklarımdan birisi sizin probleminizde. Kararı vermek içinde gözlemlemek lazım. Siz kombinizin kalorifer giriş ve çıkışlarını kapatıp sıcak su ayarınızı max dereceye getirip biraz musluğunuzu açık tutun ve kombinizi gözlemleyin yükselmemi yapacak yoksa düşmemi yapacak.

PANASONIC TX-P42V20E
TOSHİBA L650-11F
LOGITECH Z-5500

31 Mesaj
12 Mayıs 2010; 16:22:26 

quote:

Orijinalden alıntı: MrSwaH

Ya bu işlerden baya uzak kalınca insan bağzı ihtimalleri unutuyor. Ama anlattıklarınız la benim düşündüklerim uyuşmuyor yinede, günde 8 defa su doldurmak çok ciddi bir kayıp bu su nereye gidiyor? Ya tesisatta kaçak var, ya siz sıcak su musluğunu açtığınızda tesisat suyu esanjörden şebeke suyuna karışıyor (plakalı esanjör üstünde bulunan bir çatlak ısınma sonucu genleşir ve iki suyu birbirine karıştırır bu bağzen su kaybı bağzen de basınç yükselmesi gibi sorunlar doğurur. Esanjörlerin görevi kombinin kendi içersinde çevirdiği suyu ve şebeke suyunu içersinde iki ayrı su kanalı olan aleminyum plakalardan oluşan esanjörden geçirerek ısı alışverişi yaptırır), yada tahliye musluğunuz bir diğer adıyla emniyet sübabı direk gidere bağlı ise ve kaçırıyor ve siz görmüyorsunuz. En son ihtamal ise meşur genleşme tankı problemi ama bu problemi olup olmadığını şurdan anlarız. Eğer kombiniz ısınmaya başladığında kombi sistemindeki suyun basıncını gösteren manometrede yükselmeye başlayor ve bu seviye kendini emliyet sübabından tahliye edicek seviyeye geliyorsa genleşme tankı problemidir. Bu saydıklarımdan birisi sizin probleminizde. Kararı vermek içinde gözlemlemek lazım. Siz kombinizin kalorifer giriş ve çıkışlarını kapatıp sıcak su ayarınızı max dereceye getirip biraz musluğunuzu açık tutun ve kombinizi gözlemleyin yükselmemi yapacak yoksa düşmemi yapacak.

Cevapların için teşekkür ederim.diyelimki kombi basıncı 1.5bar sıcak suyu açınca 2 bara kadar yükselip sabit kalıyor asıl ve vurucu nokta şu oturma odasına giden vanayı kapatınca basınç düşmüyor ama su kaçağıda olan yer 1.5 aydır yok.B.Şehirlerde krmadan kaçaak tesbiti yapan tesisatçılar varmış yaşadığım yerde bulamadım bulsam getircem iş inada bindi gözüken yerde kaçak yok günde 3 defa basınç düşüyor ama alt kat komşudan da bi haber yok.Ne yapacağımı şaşırdım kaldım tesisatçı kaçak yok kombici peteği kapatınca düşme yoksa kaçak var diyor bizim iş yürümüyor tabi.Dediğin gibi petek giriş çıkş vanasını kapattım kullanma suyu sıcaklığını en sona aldım az bi artma oldu sonra sabit kaldıazlık(0.2-0.3bar)

89 Mesaj
2 Temmuz 2010; 0:41:12 

hiç kullanılmamış olan sıfır daireye DD kombi taktırdım, kombi basıncı 1,8 den 8 saatte sıfıra düşüyor.bu başlık altında yazılanları dikkatlice okudum.tesisatı kontol ettirdim ,peteklerin havası alındı bağlantı yerleri v.s kontol edildi,şüphenelinen yerler tekrar bağlandı..neticede 3-4 kere su basmamıza rahmen 8 saatte basınç yine sıfıra iniyor...Kombi yaz konumunda,sıfır konumunda iken sıcak su da olmuyor...sıcak su kullanılabilmesi için tekrar su basmam gerekiyor...Tüm detaylı konrollere rahmen ne bennim dairede ne de alt kattaki komşuda suya ilişkin bir en ufak belirti yok...EV parke duvarlar yeni olduğu için kırıp dökmek de işime gelmiyor....

Buradaki arkadaşlar böyle durumlarda bazı ihtimallerden bahsetmişler Plakalı ejanjör delik,genleşme tankının hava basıncı düşük veya tank içindeki diyafram patlamış ,eminiyet sübabı direkt gidere bağlı.

Bu ihtimallerin hepsini bir kağıda yazıp yetkili servis ,tesisatcı ve bu konuyu bildiğini düşündüüm bir abimizinde olduğu bir konsorsuyum ile tek tek inseledik ve netice yine aynı...he tamam diyoruz birkaç saat sonra basın düşüyor.....en sonunda hoca getireceğim kombiyi okutacağım...daha kombiyi alalı 2 ay olmadı kullanamıyoruz.

bu konuda istanbul avrupa yaksında b.çekmece civarında bana fiilen yardımcı olabilecek arkadaş varsa hem dua ederim ,hem maddi olarak memlun ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aibu -- 2 Temmuz 2010; 0:45:25 >

2048 Mesaj
2 Temmuz 2010; 12:45:17 

quote:

Orijinalden alıntı: aibu

hiç kullanılmamış olan sıfır daireye DD kombi taktırdım, kombi basıncı 1,8 den 8 saatte sıfıra düşüyor.bu başlık altında yazılanları dikkatlice okudum.tesisatı kontol ettirdim ,peteklerin havası alındı bağlantı yerleri v.s kontol edildi,şüphenelinen yerler tekrar bağlandı..neticede 3-4 kere su basmamıza rahmen 8 saatte basınç yine sıfıra iniyor...Kombi yaz konumunda,sıfır konumunda iken sıcak su da olmuyor...sıcak su kullanılabilmesi için tekrar su basmam gerekiyor...Tüm detaylı konrollere rahmen ne bennim dairede ne de alt kattaki komşuda suya ilişkin bir en ufak belirti yok...EV parke duvarlar yeni olduğu için kırıp dökmek de işime gelmiyor....

Buradaki arkadaşlar böyle durumlarda bazı ihtimallerden bahsetmişler Plakalı ejanjör delik,genleşme tankının hava basıncı düşük veya tank içindeki diyafram patlamış ,eminiyet sübabı direkt gidere bağlı.

Bu ihtimallerin hepsini bir kağıda yazıp yetkili servis ,tesisatcı ve bu konuyu bildiğini düşündüüm bir abimizinde olduğu bir konsorsuyum ile tek tek inseledik ve netice yine aynı...he tamam diyoruz birkaç saat sonra basın düşüyor.....en sonunda hoca getireceğim kombiyi okutacağım...daha kombiyi alalı 2 ay olmadı kullanamıyoruz.

bu konuda istanbul avrupa yaksında b.çekmece civarında bana fiilen yardımcı olabilecek arkadaş varsa hem dua ederim ,hem maddi olarak memlun ederim.

Eğer kombinizde sıcak su gidiş ve dönüş bağlantılarınızda açma kapama vanası varsa su takviyesi yaptıktan sonra hem gidiş hemde döşüş vanasını kapatın ve gözlemleyin. Bu şekilde bir kaç günde eksilme olmuyorsa ozaman sorunun kombide değilde tesisat yada peteklerde olduğunu netleştirmiş olursunuz. 8 saatte su seviyesi sıfırlanıyorsa bu sorun peteklerde olmuş olsa görmeniz gerekirdi. Çok büyük ihtimalle sorun kombide yukarda sizinde bahsettiğiniz aksamlardan birinde. Bahsetmiş olduğum testi yaparsanız netlestirmis olursunuz.

89 Mesaj
2 Temmuz 2010; 13:15:19 

yeniceri
vermiş olduğun cevap için teşekkür ederim.....

Öncelikle kombinin yeni olduğunu ve kombiyi tüm bu ihtimalleri göz önüne alarak yetkili servise kontol ettirdiğimi söylemek isterim....

Evi kırmadan tesisata bir ilaç veriyorlar mış ,bu ilaç hava ile buluştuğu yerde kıristalleşip kaçağı tıkıyor muş...acak bunu uygulamak için 900-1000 lira arsı bir fiyat istiyorlar 250 mt2 dubleks daireye.....BU YÖNTEM ETKİLİ MİDİR? ÇÖZÜM OLUR MU? BU FİYAT NORMAL Mİ?

2 Temmuz 2010; 16:32:09 

[Deleted by Admins]

2048 Mesaj
2 Temmuz 2010; 17:04:30 

quote:

yeniceri

Öncelikle kombinin yeni olduğunu ve kombiyi tüm bu ihtimalleri göz önüne alarak yetkili servise kontol ettirdiğimi söylemek isterim....

Evi kırmadan tesisata bir ilaç veriyorlar mış ,bu ilaç hava ile buluştuğu yerde kıristalleşip kaçağı tıkıyor muş...acak bunu uygulamak için 900-1000 lira arsı bir fiyat istiyorlar 250 mt2 dubleks daireye.....BU YÖNTEM ETKİLİ MİDİR? ÇÖZÜM OLUR MU? BU FİYAT NORMAL Mİ?

Bu uygulamadan haberim var. Bunu eski tesisatları yoğuşmalı cihaza uygun hale getirmek oksijen emilimini engellemek için yapıyorlar. Açıkcası su kaçağı için yapıldığını ve ücretinin ne olduğunu bilmiyorum. Siz şimdi bu uygulamayı yaparsınız peki sorun kombide yada 5tl lik radyatör vanasında çıkarsa ozaman bu işlemi boşuna yapmış olacaksınız. Benim önerim kombinin yeni olması yada eski olmasıyla ilgisi yok tekrar yazıyorum genelde tesisatlarda sadece dönüş suyunda vana olur gidiş suyunda vana olmaz (sıcak su) sizde varsa eğer bu iki vanayıda kapatın ve beklemeye geçin kombiden olmadığına emin olun. Bu su miktarı çok olmadığından şu sıcak yaz ortamında hemen buharlaşıyordur bulmanıza imkan yok gibi. Geçmişte benimde başıma gelmişti bende çok aradım meğer tıpa iyi sıkılmamış ordan kaçırıyormuş. Bizler hep vanaları kontrol ediyoruz ama diğer tarafta vana olmayan bölümde hava purjörü ve tıpa olan bölümleride kontrol edin onlarında iyice sıkılmış olduğunu kontrol edin. Eğer petek bağlantılarında yada kombide kayıp olmuyorsa ozaman kırıp dökmekten başka çare kalmayacak. Şu an için bunları söyleyebilirim.

7 Mesaj
30 Eylül 2010; 16:31:24 

Merhaba,

Bahsetmiş olduğunuz kimyasalın adı BaCoGa dır bu ürünün satış ve pazarlama müdürlüğünü yürütmekteyim ürün ile ilgi tüm bilgileri benden alabilirsiniz.

eray@onarteknik.com.tr
0549-733-59-15

ERF TEKNİK
KOMBİ-KLİMA
TESİSAT TEMİZLİĞİ
0(216)572-94-33

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Ekim 2010; 14:39:47 

Değerli arkadaşım , kalorifer tesisatları kapalı sistem olduğundan ufak bir tesisat kaçağı bile bar basıncınızı sıfır a düşürebilir.Bu nedenle aslında tesisata bastığınız su bir yere gitmiyor gene tesisatınızda bulunmaktadır.Fakat ufak bir kaçak nedeniyle bar basıncınız düşmektedir.Kombi altındaki kaçağı gidermenizi öneririm.Sonra bütün radyatör vanalarınızı ve tesisatınızı iyice kontrol ediniz.Tesisat boşaltma vanasını özellikle kontrol ediniz; ıslak zeminde bulunduklarından sızıntıyı tesbit etmenin en zor olduğu noktadır. Sorununuz gene devam ederse , sık sık kombiye su basmaya devam edin.Kaçak tesisatın gömülü olan bölümünde denektir.Elbet o noktadan dışarı kaçak verecektir. o bölge kırılır ve kaçak giderilir.Birde servise kombinin genleşme tankını kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

4563 Mesaj
8 Ekim 2010; 0:20:14 

quote:

Orijinalden alıntı: kombistanbul.com

Değerli arkadaşım , kalorifer tesisatları kapalı sistem olduğundan ufak bir tesisat kaçağı bile bar basıncınızı sıfır a düşürebilir.Bu nedenle aslında tesisata bastığınız su bir yere gitmiyor gene tesisatınızda bulunmaktadır.Fakat ufak bir kaçak nedeniyle bar basıncınız düşmektedir.Kombi altındaki kaçağı gidermenizi öneririm.Sonra bütün radyatör vanalarınızı ve tesisatınızı iyice kontrol ediniz.Tesisat boşaltma vanasını özellikle kontrol ediniz; ıslak zeminde bulunduklarından sızıntıyı tesbit etmenin en zor olduğu noktadır. Sorununuz gene devam ederse , sık sık kombiye su basmaya devam edin.Kaçak tesisatın gömülü olan bölümünde denektir.Elbet o noktadan dışarı kaçak verecektir. o bölge kırılır ve kaçak giderilir.Birde servise kombinin genleşme tankını kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Kesinlikle doğru teşhis. Herhangi bir radyatörden 1 saatte 1 damla su aksa dahi, sistemdeki hava basıncını da alacağından su hızla boşalıyor. Bunu evimde yaşadım. Görünen her radyatör borusunu, bağlantıyı dikkatle inceleyin. Damla akıyorsa bile hafif pas yada siyah bir kirlilik oluyor. Bu tespiti en iyi kombiciler değil sıhhi tesisatçılar yapıyor. Kombiciler "biz anlamayız" deyip gidiyorlar.
Bunun dışındaki basınç düşmelerinin nedeni genleşme tankıdır. Onu değiştimek oldukça maliyetli. Kombiyi mi, tankı mı diye düşünür durursunuz. Beretta 250 TL civarında para alıyor. 500 dese gidip yeni kombi alın. Projeye gerek yok, ciddi bir Firmaya taktırın. En fazla garantisi çalışmaz. Eskisinin çalışmasına izin var da yenisi için proje mi yapılacak.?

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

1 Mesaj
8 Ekim 2010; 22:57:16 

kombimi mayıs ta taktırdım .yeni ekim de servis çağırdım basınç düşmüş dedi 1-1.5 manometre ayarladı su bastı kaloriferi çalıştırdı ( bir petekte hava var dı ısınmadı ). kalorifer kapanırsa basınç düşmeye başlıyor kalorifer çaliştımı yükseliyor sabit kalıyor 1,1-5 kalorifer kapanırsa basınç gene düşüyor bunun nedeni nedir acaba kaçak bulamadık

7 Mesaj
25 Kasım 2010; 15:23:46 

muhtemelen tesisatın bir noktasında kaçak var o nedenle su basıncın düşmekte eğer yetkiliş servis gerekli kontrolleri yapmış ve bir sorun bulamamış ise tesisatınıza baktırmanızı tavsiye ederim.

BaCoGa tesisat kimyasalları satış ve pazarlama müd.

ERF TEKNİK
KOMBİ-KLİMA
TESİSAT TEMİZLİĞİ
0(216)572-94-33

391 Mesaj
23 Ocak 2011; 22:30:00 

Merhaba arkadaşlar ,üstadlar bir sorunda benim var. Oturduğum evde demirdöküm nitron kombi var bir hafta önceye kadar sorun yoktu lakin bir hafta önde duş alırken su soğudu ve ısınmadı baktım basınç sıfıra düşmüş. Banyo için kullanmadığımız zamanlarda basınçta düşme falan olmuyor. Hafta arası yine bir duş sonrası kombinin altında ıslaklık gördüm karton kutu vardı o ıslanmıştı iyice. Sebep ne olabilir..? Oturduğum evde kiracıyım ev sahibi başka şehirde oturuyor kombinin garantisi var diyor ama garanti belgesi veya fatura yok elimde...

491 Mesaj
24 Ocak 2011; 18:25:51 

quote:

yeniceri

Bahsettiğiniz bedel çok yüksek geldi bana. 250 m2 için sanki 1 lt ilaç yeterli ki geçen sene benzer durumda olan bir arkadaşımın evi için 1 tl sine 100 yada 150 tl vermiştim.
bilemediniz 2 lt ki fazla bile gelir bence. o da olsun olsun 300 tl dir diye düşünüyorum. Uygulamayı biz kendimiz yapmıştık ki inanın çok kolay bir yöntem.. Kendi evim dışında 3 arkadaşımın evinde uyguladım. Vanadaki kaçağıda kapatıyor, tesisttakinide, gevşek kalan bağlantı noktalatında bile kristalleşme ve tıkama su kaçağını engellediğini yaşadım ben.

_ siyah _ arkadaşımız burda malzeme ve uygulama için fiyat söyleyebilir bence...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi auzdil -- 24 Ocak 2011; 18:29:34 >

Peugeot 5008 Premium Pack Auto6R 2011
Samsung 46C750 LCD 3D
Lenovo G510 i5 U4200
Next 5035 VR+ 5.0'' Navigasyon Cihazı

1 Mesaj
5 Şubat 2011; 17:11:01 

BENİM KOMBİM İMMERGAS. 3 SENELİK. İLK YIL EVİ KULLANMADIĞIMIZ İÇİN KOMBİYİDE KULLANMADIK. GEÇEN YIL SU DERECESİNDE DÜŞME OLMUYORDU. BU YIL DÜŞME OLUYOR. DÜŞME SIKLIĞI GÜNDE EN FAZLA 2 İKEN ŞİMDİ ARTTI TAMİRCİ ÇAĞIRDIK SON OLARAK TESİSATTA SORUN VAR DEDİLER İLK GELİŞLERİNDE VANA DÜĞMESİNİ KIRMIŞLARDI. HALİYLE GÜVENİP EVİ KIRDIRIP DÖKTÜRMEK İSTEMİYORUZ DURUM ACİL YETKİLİ VE BİLEN BİRİNDEN YARDIM İSTİYORUM.

1 Mesaj
12 Nisan 2011; 3:27:59 

Slm arkadaşlar

Yeni mezun (4 aylık) bir Makine Mühendisi olarak,Kombideki su basıncı düşüşü hakkında sölediklerinizi yaptım şu an..Kombiye 1,5 bar suyu basıp beklemeye başladım..Eğer Kombi de basınç düşmezse hata tesisatta,düşerse kombide midir?..ya da ben mi yanlış anladım gece gece...

532 Mesaj
12 Nisan 2011; 11:41:26 

quote:

Orijinalden alıntı: ARMAĞAN61

Slm arkadaşlar

Yeni mezun (4 aylık) bir Makine Mühendisi olarak,Kombideki su basıncı düşüşü hakkında sölediklerinizi yaptım şu an..Kombiye 1,5 bar suyu basıp beklemeye başladım..Eğer Kombi de basınç düşmezse hata tesisatta,düşerse kombide midir?..ya da ben mi yanlış anladım gece gece...

Tam olarak uyguladıklarınızı yazarmısınız.

2585 Mesaj
13 Nisan 2011; 15:05:07 

quote:

Orijinalden alıntı: ARMAĞAN61

Slm arkadaşlar

Selamlar,

Basınç düşmelerinin temel sebepleri genelde ikiye ayarılır, 1- kombi dışındaki , tesisat, tesisat ek, petek bağlantı ve petek kaynak noktalarından
2-Kombi üzerindeki iç bağlantı ve ekipmandan.

Tesisat üstündeki kaçakları test etmenin en iyi yolu , kombi kalorifer sistemi sıcak su çıkışı tesisattan ayrılır, kombi üstüne bir kör tapa tesisat tarafına bir manometre ,basınç ölçer takılır. Kombi kalorifer sistemi dönüş hattı üzerinde normalde bir vana vardır. Bu açık konumda iken sisteme su basılır mümkünse basınç 2,6 bara kadar yükseltilir. Dönüş hattı üzerindeki vana kapatılır ve 1 saat beklenir , eğer hattın diğer ucundaki basınç ölçerde bir azalma yoksa tesisatta sorun yoktur. Bu şekilde tesisat kombiden ayrılacağı için , sadece tesisat kontrol edilmiş olur. Burda tek sorun dönüş hattındaki vananın sızdırmaz olmasıdır eğer vanada bir kaçak varsa test sağlıksız olur. Bu test esnasında kombi üzerindeki basınç göstergesinde bir düşme olmuşsa kombi tarafında bir kaçak var demektir.

Kombilerdeki kaçak sorunları, iç bağlantılar, eşanjör delinmesi veya bitermiklerde kaçak , kalorifer tesisatı su ilave musluğu bozulması ve kullanım sıcak suyu için kullanılan plaka paslanmaz çelik eşanjörden kaçaklardan dolayı olabilir.

Yukardaki sorunlardan kullanım sıcak suyu eşanjörü ve su ilave etme musluğu hatalarını şu şekilde test edebilirsiniz.
Sisteme 2,6 bar su basılır. Kombideki kalorifer dönüş hattı üstündeki vana açık , şebeke soğuk su giriş hattı üzerindeki vana kapatılır.
Bu şekilde ,basınç 2,6 bar da 1 saat beklenir, sonrasında bir sıcak su musluğunu açın, (kombiniz kapalı veya kullanım suyu sıcaklık ayarı kapalı olsun) su ilk anda biraz akar ve sıcak su hattındaki basınç düşer sonrasında kombi üzerinden basıncı takip edin eğer düşme varsa kullanım suyu eşanjörü veya ilave musluğundan kaçak olma ihtimali var demektir.

Kombilerin ısıtma tesisatı basınç emniyet ventilleri 3 barı geçtiğinde açıyor . Buna göre test sırasında düzgün çalışan bir ventil için 2,9 bara kadar yükseltme şansınız var, ama riske girmemek adına 2,6 uygun olur.
Yüksek basınçda test etmeniz, mevcut sorunu daha iyi tespit etmek açısından avantaj sağlar.
Kombilerin kalorifer devresi işletme basınçları genelde 1,5 bar civarındadır.

Su bildiğiniz gibi sabit bir hacim içinde sıkışmaz ama bir tesisat içinde hareket halinde iken basıncını arttırabilirsiniz.
Bu anlamda basıncı her noktada aynen ilettiğinden, aslında burda gözüken misal 0,5 barlık bir kayıp , aslında hacimsel su kaybı olarak , (tesisat büyüklüğüne bağı olarakda bir su bardaği ile 1 lt arasında değişebilir.
Yani öyle çok büyük su kayıpları beklemeyin. Özellikle ısı gören yerlerdeki küçük kayıplar buharlaştığından tespitide zor olur.

Birde unutmuşum, aslında kombi bağlantılarında , kalorifer dönüş hattı ve şebeke suyu girişi üstünde ki vanaların yanı sıra , kalorifer başlangış hatt ve kullanım sıcak suyu çıkış hatları üzerinede vana konulması çok faydalı olmaktadır. Bu vanaların özellikle sızdırmaz küresel tip de olanları kullanılmalı.
Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 13 Nisan 2011; 17:11:29 >

i7 3820 + THERMALTAKE FRIO ADVANCED (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 240GB SANDISK EXTREME SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 24" BENQ E2420 HD HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 2TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2005 C-MAX TREND TDCI + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE

3 Mesaj
25 Mayıs 2011; 20:52:52 

merhaba arkadaşar,
vissman 200 model kombi kullanıyorum,

kombi kış konumunda çalışır(petekler çalısırken) durumdaykensu basıncıncında pek fazla bir düşme olmuyor,
yani 45 günde bir su ekliyorum.(45 günde ,1,5 dan 1,1 filan dusuyor calışır durumda )

Fakat kombi suan yaz konumunda ve 1,5 bar lık basınc 1 haftada 0,5 bar düşüyor.

sıcak su muslugunu actıgımda genleşmeden dolayı olsa gerek 0,1-,0,2 bar yukselıyor , su sogunca tekrar geri düsüyor.

Bu sebepten ötürü kombiden peteklere giden ve donen vanayı kapadım , basınç 1,2- 1 düştü 2 günde.

Acaba yeni takılan plakalı esanjörde mi bi sorun var(yada baglantısında) ? genleşme tankında da sorun var mı yok mu bilemiyorum ?
Yardımcı olursanız sevinirim.

NOT:
bu sene kışında su seviyesinde yukselme oluyordu ( 3 bar'a kadar cıkıyordu),
servisi cagırdık plakalı eşanjöründe sorun oldugunu soyledı ve degiştirmek zorunda kaldık.

4435 Mesaj
18 Ekim 2011; 1:32:13 

Takip bizdede problem var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

4563 Mesaj
18 Ekim 2011; 10:18:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Yusuf Miroğlu

Takip bizdede problem var.

Kombilerde su basıncının kısa sürede düşmesinin 2 temel nedeni olabilir:
1- Kombi eşanjörünün minik delinerek, basıncın (havanın) düşmesidir (uçmasıdır) . Damla damla içe akan az miktarda suyun sıcakla buharlaşması, sorunu belirlemeyi güçleştirebilir. Bunu tespit edebilmek için kombi dış kapağı çıkarılır ve eşanjörün paslanıp paslanmadığına (korozyona) ve kireçlenmeye bakılır.
Eşanjör delinmişse değiştirilir (tamir edilemez) ve sorun çözülür.
2- Peteklere giden boruların bağlantılarında veya vanalarında oluşan minik çatlamaların 1. maddedeki aynı sonucu ortaya çıkarması. Bunu tespit edebilmek için bir kuru peçeteyle bağlantılar kontrol edilir. 1 damla yaş tespit edilmesi, basıncın 1 günde düşmesinin sebebi olabilir.
Bağlantılar ketenle yeniden sarılarak yada vanalar değiştirilerek sorun çözülür.
3- 1 ve 2. maddedeki nedenlerin ikisinin birden olması. Bu nedenle tespitlere önce tesisat kontrolü ile başlanır. Ucuz olan budur.
Siz de bunu bir kuru peçeteyle komple yapabilirsiniz. Petek bağlantılarından sonra kombi altındaki dağıtım kanallarına ve bağlantılarına da bakınız.
Sizi yanıltacak ve dikkat edilecek nokta şudur "toplu iğne ucu kadar olan ve görünmeyen delik 1 günde suyu nasıl bitirir?" = Evet, bitirir.
Aslında biten; sistem içindeki basınçtır. Tabi çok az miktar suyla birlikte. Bunun dışında başka şeyler vardır diye düşünmeyin.
Normal koşullarda en az 1 ayda basıncın değişmemesi yada en fazla 0,1-0,2 bar düşmesi gerekir.
Kombi içindeki su basıncının 1,5 bar olarak ayarlanması önerilir. 0,2-0,3 bar ısınınca basınç artar. Benim önerim; soğuk iken max 1,8 bar ayarlanmasıdır. Böylece sıkça sisteme taze oksijenli su basılmamış olur. Korozyon nispeten önlenir.
Kolay gelsin.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

4435 Mesaj
18 Ekim 2011; 17:13:41 

hocam biz daha yeni taktırdık 1.5 ay oldu ve hiç radyotörleri daha kullanmadık. kombi sadece banyo için sıcak su modunda.

buderus marka.

3 gün evvel bir bakayım dedim bir baktım basınç 0 da. ama hiç problem çıkmamışdı keyfi baktım 0 i görünce 1.5 bara kadar doldurdum.

3 gün geçdi baktım 1 olmuş gene.

daha yeni evi komple yeniledik bütün borular yer altında kaldı üstleri parke yapıldı.

borularda kaçakmı var acaba halimiz duman olur vallahi.

4563 Mesaj
18 Ekim 2011; 17:33:31 

quote:

Orijinalden alıntı: Yusuf Miroğlu

hocam biz daha yeni taktırdık 1.5 ay oldu ve hiç radyotörleri daha kullanmadık. kombi sadece banyo için sıcak su modunda.

buderus marka.

3 gün evvel bir bakayım dedim bir baktım basınç 0 da. ama hiç problem çıkmamışdı keyfi baktım 0 i görünce 1.5 bara kadar doldurdum.

3 gün geçdi baktım 1 olmuş gene.

daha yeni evi komple yeniledik bütün borular yer altında kaldı üstleri parke yapıldı.

borularda kaçakmı var acaba halimiz duman olur vallahi.

Yer altında kalanların tespiti zor. Üst bölümlerdeki bağlantıların kontrollerin anlattığım şekilde yapılmasında yarar var.
Bence izlemeniz gereken yol;
1- üst tesisatta, vana-petek bağlantılarında minik damlalar varsa kuru bir peçeteyle tespit edin. Kombi altındaki bağlantılara aynı şekilde bakın.
2- damlamalar yoksa, kombi servisini çağırıp kombiyi kontrol ettirin.
3- kombiden değilse tesisatı kuran firmayı çağırıp, tesisatta bulmasını sağlayın. Garanti kapsamında yapması gerekir.
Kolay gelsin.

4435 Mesaj
18 Ekim 2011; 19:13:51 

Anladim cok tesekkur ederim.

Dediklerinize tek tek bakicam.

Saygilar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

550 Mesaj
19 Ekim 2011; 21:27:50 

Merhaba arkadaşlar,

Bosh marka eski bir kombi var yeni evimizde. Bugün farkettim ki s basıncı 0. Bir haftadır yanıyor 30 derece. Peteklerin sadece birkaçının üst bölümü sıcak.

Benim problemim su basıncını nasıl yükselteceğim?

Altta baktığımda bir adet kırmızı vana gibi bişey var. Sola çevirince az bişey su akıyor dışarıya ve çat diye tekrar kesiliyor su akması. Yarım tur bile sola döndürülünce başa dönüyor.

Lütfen yardım nasıl açacağımı bilen var mı su basıncını?

Kombi budur:

local://upfiles/868857/22729C32072C4861904EB66DD41D477B.jpg

Vana gibi bişey de bu kırmızı:

local://upfiles/868857/4ADE6C030D8C4B4CAAB65F1C6DA3B140.jpg

local://upfiles/868857/BB1EE971EBFE4856AB0D403A83F111B9.jpg

Ekteki dosya (3)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hopelephant -- 20 Ekim 2011; 20:43:38 >

550 Mesaj
20 Ekim 2011; 20:44:32 

Arkadaşlar yok mu basıncı nasıl artıracağımızı bilen?
Üşüyoruz reis

550 Mesaj
29 Ekim 2011; 11:06:38 

Sonunda buldum arkadalar, belki faydası olur bir başkasına;

0

Ekteki dosya (1)

374 Mesaj
1 Kasım 2011; 20:00:45 

kombim ariston genius 24ff kombiyi 50 derecede yakıyorum. gece bar 2 de . 24 saat sonra 1.2 düşüyor. ben 2 ye çıkarıyorum 24 saat sonra yine 1.2 bar.
peteklerden sadece 2 tanesi devamlı açık diger peteklerde termostatik vana var onlarda sıfırda böyle durumda 2 bardan 24 saatte 1.2 bara düşüyor.

Bugün bütün petekleri açtım basınçta hiç düşme olmadı. 24 saattir hiç düşme olmadı.

petek ile basınç arasında bir ilişki varmı.

ev yeni kombide yeni

4563 Mesaj
1 Kasım 2011; 20:13:19 

quote:

Orijinalden alıntı: bayay

kombim ariston genius 24ff kombiyi 50 derecede yakıyorum. gece bar 2 de . 24 saat sonra 1.2 düşüyor. ben 2 ye çıkarıyorum 24 saat sonra yine 1.2 bar.
peteklerden sadece 2 tanesi devamlı açık diger peteklerde termostatik vana var onlarda sıfırda böyle durumda 2 bardan 24 saatte 1.2 bara düşüyor.

Bugün bütün petekleri açtım basınçta hiç düşme olmadı. 24 saattir hiç düşme olmadı.

ev yeni kombide yeni

Aslında doğru bir ilişki yoktur. Ev-kombi yeni ise tesisatta bir damla kaçak olması yeter. Aslında boşalan 3-5 damla sudan öte hava basıncıdır. Tesisattaki suyun önemli bölümü zaten peteklerin içindedir. Tesisatı kuru bir kağıt peçeteyle kontrol edin. Petek dirseklerini, vana bağlantılarını, kombi altındaki reglaj vanalarını ve bağlantılarını usanmadan tek tek peçeteyle bakın. Tek bir damla akıntı bile basıncın kısa sürede düşmesine yeter. Bu arada kombi içinin alttan kontrol edilebilen bölümlerini de peçeteyle yapın. Yalnız 2 petekle de tesisat sağlıklı çalışmaz. İkili soba gibi bir şey bu uygulama.
Bunun yerine önerim; tam kapattığınız petekleri, tam kapatıp 1 tur açın. Açın ki tesisat yavaş da olsa devir-daimi tamamlasın. Hem az yakar.

45 Mesaj
1 Kasım 2011; 21:31:41 

quote:

ev yeni kombide yeni

bende de aynı kombi var basınç en fazla 1,2 bar. Daha fazla yükselmiyor, suyu kendi kendine alıyor. Basıncı 2 bara nasıl çıkarıyorsunuz.

2068 Mesaj
2 Kasım 2011; 7:39:34 

bizimkinde de düşüş oldu ya dur bakalım.. birazdan gelecekler..

1071'den BUGÜNE BU TOPRAKLAR BİZİM.. DÜN, BUGÜN, YARIN VE DAİMA!..

374 Mesaj
2 Kasım 2011; 17:24:38 

quote:

Orijinalden alıntı: bdugac

bende de aynı kombi var basınç en fazla 1,2 bar. Daha fazla yükselmiyor, suyu kendi kendine alıyor. Basıncı 2 bara nasıl çıkarıyorsunuz.

mıklantıs gibi bir alet var onu alta bir şeye yerleştirince başınç yükseliyor. çok piratik

45 Mesaj
2 Kasım 2011; 19:19:56 

quote:

mıklantıs gibi bir alet var onu alta bir şeye yerleştirince başınç yükseliyor. çok piratik

alta ama nereye?

2 Mesaj
5 Aralık 2011; 11:55:35 

arkadaşlar benim demirdöküm solaris marka kombimde sürekli su basınç düşürmeye başlamıştı. kısa bir arama tarama ve burdaki forum sayesinde sorunun genleşme tankında olduğunu anladık. servis genleşme tankını 140 tl ye değiştrdi. artık su basıncı sorunu kalmadı gibi ama şimdide şöyle bir sorunumuz var. önceden ortalama 3 dk durup 1 dakika çalışan kombi, artık 1 dk durup 1 dakika çalışıyor. buda doğal olarak daha kabarık fatura anlamına geliyor :s konuyu bilen arkadaşlar bu bir arıza göstergesimidir. forum sayesinde umarım bu sorunu da çözdürebilirim... herkesin emeğine sağlık.

377 Mesaj
25 Aralık 2011; 16:51:01 

quote:

Orijinalden alıntı: forecaster

arkadaşlar benim demirdöküm solaris marka kombimde sürekli su basınç düşürmeye başlamıştı. kısa bir arama tarama ve burdaki forum sayesinde sorunun genleşme tankında olduğunu anladık. servis genleşme tankını 140 tl ye değiştrdi. artık su basıncı sorunu kalmadı gibi ama şimdide şöyle bir sorunumuz var. önceden ortalama 3 dk durup 1 dakika çalışan kombi, artık 1 dk durup 1 dakika çalışıyor. buda doğal olarak daha kabarık fatura anlamına geliyor :s konuyu bilen arkadaşlar bu bir arıza göstergesimidir. forum sayesinde umarım bu sorunu da çözdürebilirim... herkesin emeğine sağlık.

yakındakileri kısıp (komple kapatıp sadece 1-2 santim açın.) uzağa doğru aralığı arttırın. belki bir farkı olur..

2716 Mesaj
25 Aralık 2011; 18:10:48 

quote:

Orijinalden alıntı: forecaster

Merhaba,
Biraz geç bir açıklama ama, dış sıcaklık düştükçe evin ısı kaybı/ihtiyacı artacağı için petekler ısısını daha çabuk verir, tesisat suyu daha hızlı soğuyacağı için kombinin bekleme süresi kısalır. Bu, başkaca bir sorun yoksa, normal çalışma tarzıdır.

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

101 Mesaj
30 Aralık 2011; 16:05:09 

arkadaşlar üstteki yazıların hemen hemen hepsini okudum ancak ... sorunu çözecek olumlu birşey bulamadım ...

kombiyi taktıralı 5 gün oldu ferroli f24 domi... serisi basıcı 2 bar yaptım ancak 2gün sonra 1,5e düştü bu kombi ferrolinin en son çıkartmış olduğu bir kombi fiyatı da iyi hani fiyatına göre mal deriz 3.000 tl nedem böyle bir sorun yaşıyoruz servisi bilgilendirmedik ama ferrolinin resmi sitesine bir mail göderdim tabi ... siz ce bu normal midir ... zamanla düzelirmi...

1294 Mesaj
16 Ocak 2012; 11:43:06 

arkadaşlar alarko serena kombi var ,
devridaim pompası üzerindeki otomatik hava tahliye purjöründen su sızıyor.
(yani hava deliğinden su çıkıyor)

ne yapılabilir?

internetten edinilen bilgi %100 doğru olmayabilir

2 Mesaj
20 Ocak 2012; 20:23:04 

slm arkadaşlar bende demirdöküm eski kollu bacalı kombi var eskiden problem yoktu ancak artık banyoda suyu yukarı verice kombi sıcak su vermiyor ancak aşağı verince sıcak su geliyor en üst katta oturuyorum su banyoda az diğer yerlerde çok :) sizce ne yapmalıyım evide komple tadilat yaptıracağım sizce kombi tesisat felan komple değiştirmelimiyim tesisat demir boru çok eski petekler ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun şimdiden çok teşekkürler

50 Mesaj
1 Şubat 2012; 0:20:15 

kombinin suyunu tamamladıktan sonra bar göstergesi kombi ısınmaya geçtikten sonra 3.5 bar ve daha fazlasına yükseliyorsa genleşme tankınız mefta olmuştur degişmesi gerekir ama 0.5 bar kadar yükseliyorsa genleşmesi normaldir kombi dinlenmeye geçtigindede basınç geri dümeye başlar ve zamanlada basınç sıfıra kadar iner ilk kontrol edilecek yer genleşme tankıdır sibobundan su gelirse degişmesi gerekir hava gelirse havasının tamamlanması gerekir ancak arıza 5,6 ay sonra tekrarlatabilir

80 Mesaj
1 Şubat 2012; 16:40:27 

quote:

Orijinalden alıntı: bladeharun

slm arkadaşlar bende demirdöküm eski kollu bacalı kombi var eskiden problem yoktu ancak artık banyoda suyu yukarı verice kombi sıcak su vermiyor ancak aşağı verince sıcak su geliyor en üst katta oturuyorum su banyoda az diğer yerlerde çok :) sizce ne yapmalıyım evide komple tadilat yaptıracağım sizce kombi tesisat felan komple değiştirmelimiyim tesisat demir boru çok eski petekler ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun şimdiden çok teşekkürler

istanbulda iseniz yerinde keşif yapıp hem tadilat hemde kombi tesisatı için fiyat verebiliriz

440 Mesaj
5 Şubat 2012; 18:03:24 

Bende 1 aydır kombideki su basıncına baktığım yoktu, bu gün baktım 1'e düşmüştü, vanasını açarak su ilave ettim basınç 2 oldu. Sonra peteklerden birinden hava alma anahtarıyla suyunu biraz boşalttım, şimdi basınç 1.7 civarında.

HP GF675EA DV6390

2 Mesaj
6 Şubat 2012; 22:21:29 

ankaradayım :)

12 Mesaj
7 Mart 2012; 13:58:36 

6 aydır kullandığım Ferroli marka Domicondens F24 model kombi son 1 haftadır su basıncının sürekli düşmesi nedeniyle (4 saatte 1.7 bar'dan 0.4'e düşüyor) sürekli hata veriyor. Yetkili servis kombiyi inceledikten sonra genleşme tankında bir problem olmadığını büyük ihtimalle sistemde kaçak olduğunu söyledi. Denemesini kombiye bağlı tesisat borularının vanalarını kapatarak yaptık ve vanalar kapalıyken (8 saat kadar kapalı kaldı) basınç düşmesi olmazken vanaları açtıktan sonra ani basınç düşüşü meydana geliyor. Tesisatı yapan firma Prodoral-H adında bir kimyasalı önerdi. Bu kimyasal hakkında bilgisini, tecrübesini paylaşan olursa sevinirim.

Volvo S60 D3 (2011)
Toshiba Portege R700-18D i7-620M 4GB 500GB
Nikon D90 18-105mm
Samsung 46D8000
iPhone 5 16GB

619 Mesaj
18 Temmuz 2012; 12:59:31 

konuyu hortlalatalım :) tüm sayfaları okuduktan son ra bende sorunumu yazayım dedim.

geçen hafta evime doğalgaz tesisatı döşendi (ve korktuğum başıma geldi ) petekler ve kombi yeni tesisat fayansların altından tek hat üzerinde tüm eve dağılıyor.

kombiyi ve petekleri bağladıktan sonra tesisata 1.5 bar seviyesine kadar su bastık fakat 8 gün içinde basınç 1 seviyesinin altına düştü. kombiye henüz enerji ve gaz bağlanmadı proje onayı bekliyoruz dün akşam kombiyi tekrar 1.5 bar seviyesine tamamladım. bu durum normalmidir tesisat yeni olduğu için olabilir diyen arkadaşlar var kombi ısıtma konumunda çalışmadığı için diyen var tesisat kaçağını aklıma bile getirmek istemiyorum ilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum cvp yzarsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canciger -- 18 Temmuz 2012; 13:00:23 >

1474 Mesaj
18 Temmuz 2012; 13:39:25 

quote:

Orijinalden alıntı: canciger

konuyu hortlalatalım :) tüm sayfaları okuduktan son ra bende sorunumu yazayım dedim.

geçen hafta evime doğalgaz tesisatı döşendi (ve korktuğum başıma geldi ) petekler ve kombi yeni tesisat fayansların altından tek hat üzerinde tüm eve dağılıyor.

kombiyi ve petekleri bağladıktan sonra tesisata 1.5 bar seviyesine kadar su bastık fakat 8 gün içinde basınç 1 seviyesinin altına düştü. kombiye henüz enerji ve gaz bağlanmadı proje onayı bekliyoruz dün akşam kombiyi tekrar 1.5 bar seviyesine tamamladım. bu durum normalmidir tesisat yeni olduğu için olabilir diyen arkadaşlar var kombi ısıtma konumunda çalışmadığı için diyen var tesisat kaçağını aklıma bile getirmek istemiyorum ilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum cvp yzarsanız sevinirim.

Yeni tesisatlarda peteklerde hava oluşur, peteklerin üst köşesindeki hava purjörlerini aparatla veya tornavida ile gevşetip su gelene kadar havasını boşaltmalısınız, bunu tüm peteklere uygulayın, yaparken birkaç petekte bir suyu tamamlayın hepsini yaptıktan sonra suyu 1.6 bara tamamlayın sorun kalmaz.

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R
Ey Oğul (İmam Gazali) http://www.youtube.com/watch?v=WpR1-_WfiDU
Dinle Ey Ali (Sacit Onan) http://www.ttnetmuzik.com.tr/album/Dinle_Ey_Ali/247543

619 Mesaj
18 Temmuz 2012; 19:42:11 

tşk ederim inş dediğin gbi olur.

619 Mesaj
19 Temmuz 2012; 11:44:39 

quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

Yeni tesisatlarda peteklerde hava oluşur, peteklerin üst köşesindeki hava purjörlerini aparatla veya tornavida ile gevşetip su gelene kadar havasını boşaltmalısınız, bunu tüm peteklere uygulayın, yaparken birkaç petekte bir suyu tamamlayın hepsini yaptıktan sonra suyu 1.6 bara tamamlayın sorun kalmaz.

tüm peteklerin havasını aldım basıncı 1.6 bar yaptım sadece bir petekte biraz hava vardı onuda hallettim ve mutfaktaki peteğin alt vanasında vanaya sarılı ketenlerin baya ıslak olduğunu gördüm damlama yoktu ama ketenler ıslaktı ondan olablirmi acaba ?

1474 Mesaj
19 Temmuz 2012; 12:08:03 

quote:

Orijinalden alıntı: canciger

tüm peteklerin havasını aldım basıncı 1.6 bar yaptım sadece bir petekte biraz hava vardı onuda hallettim ve mutfaktaki peteğin alt vanasında vanaya sarılı ketenlerin baya ıslak olduğunu gördüm damlama yoktu ama ketenler ıslaktı ondan olablirmi acaba ?

Evet ondan olur 1 günde olmasada 3-5 günde bar basıncını düşürecek derecede etkiler, helede kışın sıcak suyun basınçla sirkülasyon ettiğini düşünürsek bu sızdırma dahada artar, bunun halledilmesi lazım.

N-A-S-İ-H-A-T-L-E-R
Ey Oğul (İmam Gazali) http://www.youtube.com/watch?v=WpR1-_WfiDU
Dinle Ey Ali (Sacit Onan) http://www.ttnetmuzik.com.tr/album/Dinle_Ey_Ali/247543

619 Mesaj
19 Temmuz 2012; 13:35:30 

zaten 8 gün içinde 1.5 bardan 1 barın altına düştü bugün tesisatçıyı aradım söyledim gelip düzeltecek umrım onndandır. teşekkürler kardeşim.

1902 Mesaj
12 Eylül 2012; 17:00:46 

Merhaba, eski kombimde basınç düşüş problemi vardı. Kombi değişti , basınç düşüş poblemi devam etmekte.

Petekleri kontrol ettim su sızıntısı yok. Alt kata baktım, tavanlarında dökülme problemi yok.

Nalet olsun ya nedir bu kombilerden çektiğimiz. Bütün sayfaları okudum önce bir test yapacağım vanaları kapatıp basıncı arttıracağım. Düşmezse kesin tesisattan.

LENOVO ideapad Y570 i7-2630QM - 8GB RAM - 750GB HDD - 15.6"HD LED - HDMI - USB 3.0 - 1GB GT555M /// ASUS M51SN /// Sony Xperia Neo - UHD v.6, Lupus Stock gb+ics v8