Şimdi Ara

## Nvidia'dan X48'e Yanıt: nForce 790i SLI ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Nvidia'dan X48'e Yanıt: nForce 790i SLI ##

Intel önümüzdeki Ocak ayında X48 yonga setini piyasaya sunacak. Firmanın yeni yonga seti özellikle sahip olduğu 1600MHz FSB desteği ve muhtemelen 1600MHz DDR3 (1600MHz DDR3 bellek desteği JEDEC'e* bağlı) bellek desteği ile dikkat çekerken Intel'e yakın kaynaklara göre hayli iddialı overclock potansiyeline de sahip olacakmış. Tabi yeni yonga seti sahip olduğu özellikler ile Intel tarafından yine önümüzküdeki Ocak ayında kullanıma sunulacak olan 1600MHz FSB'ye sahip Core 2 Extreme QX9700 serisi işlemciler için de ideal yonga seti çözümü olacak.

Hem Intel hemde AMD için yüksek performanslı yonga seti üreteme şansına sahip olan tek firma Nvidia, yonga seti arenasında rakibi olan Intel'in X48'i rakipsiz bırakmaya pek niyeti yok. Zira gelen bilgilere göre 17 Aralık'ta nForce 780i SLI yonga setini anons edecek olan Nvidia önümüzdeki Ocak ayında ise nForce 790i SLI yonga setini duyurabilir. Nvidia'nın nForce 790i SLI yonga seti öncelikle doğal PCIe 2.0 desteğine sahip olacak. Bilindiği gibi nForce 780i SLI aslına bakılırsa NF200 yongası ile desteklenmiş nForce 680i SLI yonga setinin geliştirilmiş bir varyasyonu idi. 790i SLI da ise durum biraz daha farklı olacak.

1600MHz FSB ve DDR3 bellek desteğine sahip olacak nForce 790i SLI, Triple-SLI desteğine de sahip olacak. Bilindiği üzere Nvidia, Intel'in yoğun baskısına rağmen SLI desteğini kendi çipsetlerinde kullanması için Intel'e vermemekte ısrarlı gibi gözüküyor. 790i SLI yonga seti ile 45nm üretim teknolojisine sahip Intel işlemciler için güçlü, esnek ve performans odaklı bir platform sunma iddiasında olan Nvidia Intel'de olmayan SLI desteğini de değerlendirerek fark yaratmaya çalışacaktır. Ocak ayı Intel tarafında son derece yoğun geçecek. Çift ve dört çekirdekli 45nm işlemciler, X48 ve 790i SLI yonga setleri vs... heyecanla bekliyorıuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 1 Aralık 2007; 12:23:40 >

• İntele birileri dur desin!!! ama x48 in ömrü bir yıl bile sürmeyecek o yüzden o kadar paraya değer mi? bilmiyorum.
  • Intel kullanıcıları için Nvdia daha iyi bir seçim.
    Diğer yandan Crossfire bütün uygulamalar ile uyumlu ve tek karta göre daha fazla performans vaadediyor.
  • 2011 yilinda şöyle bir haber duyarsaniz hiç şaşırmayin Nvidia rakibi AMD-ATI yi 17 milyar $ a satın aldı ve intelin Önündeki En buyuk Tehtit Oldu
  • doğal pci e 2,0 nedir?olmayanıdamı var...sahteside pce 1.0 ın yol hızı artırılmış versiyonumu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi usb2.0 -- 1 Aralık 2007; 13:27:19 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: usb2.0

doğal pci e 2,0 nedir?olmayanıdamı var...sahteside pce 1.0 ın yol hızı artırılmış versiyonumu

Nvidia'nın nForce 780i SLI yonga setinde PCIe 2.0 desteği NF200 adı verilen ek bir çip ile sağlanıyor ama 790i SLI'da aynı AMD'nin 790FX ve Intel'in X38/48'inde olduğu gibi yonga setinin kendisi bu desteği verebilecek.
  • nvidia pcı-e 2.0 için geç kalmış 780slı boş o zaman
  • Tamamda bu o kadar önemli bir özellik değil bence...P.Ex.2.0 yani...

Şimdi 8800GT yada (G92) 8800GTS 512 ekran kartları P.ex. 1.0 ile 2.0 anakartta çalışırken Performans Farkı olacakmı?? Hiç Sanmıyorum..Herhangibir Uyum problemi olacağınıda hiç sanmıyorum....
  • ilerde testlerde bunlar kanıtlanır kyser
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Orjinalden alıntı: usb2.0

doğal pci e 2,0 nedir?olmayanıdamı var...sahteside pce 1.0 ın yol hızı artırılmış versiyonumu

Nvidia'nın nForce 780i SLI yonga setinde PCIe 2.0 desteği NF200 adı verilen ek bir çip ile sağlanıyor ama 790i SLI'da aynı AMD'nin 790FX ve Intel'in X38/48'inde olduğu gibi yonga setinin kendisi bu desteği verebilecek.

öğrendiğim çok iyi oldu..sağol fx57...

peki bu farkın perf farkı varmı?

• quote:

Orjinalden alıntı: max975

İntele birileri dur desin!!! ama x48 in ömrü bir yıl bile sürmeyecek o yüzden o kadar paraya değer mi? bilmiyorum.

artık öyle bi durumdayız ki bir teknoloji cıkmadan ömrü bitebiliyor neredeyse p35 ve x38 ler ne kadardır piyasada da x48 cıkarttılar tek hic bir mantık bulamıyorum bosu bosuna ar-ge yapıp üretim yapıyorlar
  • tekolojinin ilerlemesi kötü bir şey değil çoğunluğa bakar işler çoğunluğun p4 kullandığı bir dünyada cor duo işlemci gerekliğinini isteyen işler sunmaları güç
  • bak amd ye çıkardı insan gibi bir çipset herşeye desteği var.
  • Dostum 790fx nasıl kıyaslama yaparmısın nforce ile veya rs580 ile merak ettim. içimde ukte kaldı
  • nvida nın raid performansı intelin ıch larına göre düşük ve nvidia chipsetlerin daha fazla ısınıyor olması oc için hatırı sayılır dezavantaj

su anda işini görecek bir pc ye sahip kullanıcıların nehalemi beklemesi en mantıklısı.gerek yok benim okadar takıntım yok yapacagım işler belli diyen kullanıcılar için tek pci-e slotlu p35 ler en iyisi
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilkercom

Intel kullanıcıları için Nvdia daha iyi bir seçim.
    Diğer yandan Crossfire bütün uygulamalar ile uyumlu ve tek karta göre daha fazla performans vaadediyor.

Nasıl böyle bir sonuç çıkardınız test falan varsa yollarsanız sevinirim. Sli destegini saymazsak rar uygulamları, sıkıştırıp açma, be benzeri bir çok ofis uygulamalarında ofis uygulamalarında 965p 680i den daha performanslı. Aksi yönde bir test varsa paylaşırsanız sevinirim.
  • 790i sli bence son kullanıcıyı somurmekten baska bisey degildir sli destekli anakartlar cok kazıkvalla ben crossfire ve ati taraftarıyım nvidia ekran kartı kullanmama ragmen ve 3d mark rekorları genelde crossfire ile kırılıyo ne zaman sli taraftarı olurum sli lisansını intele verince nvidia Biraz konu dısına cıktık ama ksuura bakmayın
  • Gerçekten dört gözle bekliyorum X48 ve 790i kapışmasını..bendeki 975 den sıkıldım artık...
  • walla nvidia'nın bu tutumu yüzünden sli dan çok pis soğutum. nvidia ekran kartı kullanırım ama sli yapmam. yapacak olursam alırım ati yi crossfire yaparım. bu ne işkence ya :) x38 anakartlar da mis gibi görünüyor hem 780i ile 790i ile uğraşılmaz gibi :D
  • umarım bu anakartlara 400-500 ytl vermeyi düşünenler yoktur çünkü ömürleri çok da uzun olmayacak. (Nehalem) 500 e alıp 6 ay sonra 200'e alıcı bulmaya
    çalışmak var işin ucunda.Nehalem öncesi pahalı anakartlara kaçmamak daha mantıklı olacaktır.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.