Şimdi Ara

Taşıt Kredisi Geri Ödemesi Hakkında Bir Soru

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
8.931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Taşıt kredisi kullanmıştım geçen ay ve bana aylık ödeme planı verilmişti, bu ay ilk taksidini ödedim. Şimdi şöyle bir durum var !

Gelecek ay bazı satış komisyonları ve ek primler alacağım ve bir miktar ödeme yapacağım kullandığım krediye, yani

16,250 YTL Kredi kullanmıştım ve aylık olarak 830,00 YTL ödemem gerekiyor vadesi 24 ay, bu plana göre bankaya ödeyeceğim para 19,000 YTL'yi buluyor faizi ile falan.
    Fakat ben 5000 YTL gibi bir rakam ödeyeceğim önümüzdeki ay, şimdi bu durumda ben 5000 YTL verdiğim zaman bunu 19,000 YTL'den mi düşecek yoksa 16,250'den mi düşecek ?

Eğer 19,000 YTL'den düşerse erken ödediğim için ben zarar mı etmiş olurum ? Çünkü Erken ödüyorum ve borcu erken kapatıyorum, bu durumda neye dikkat etmem gerekiyor ?

• bildiğim kadarı ile ilk ödenen taksitler faiz oluyor bankana bir danış derim
  • erken yaptığınız ödemelerde, hatta borcun tamamını erken kapatma durumunda, bir daha kredi alırken işinize yarayacak olan, "kredi alma notunuzu" düşürüyorlar diye duymuştum bir aralar. bilginiz olsun. kazandıkları faizden oldukları ve erken ödeme yaparak planlarını bozduğunuz için... 24 ayda daha fazla faiz girdileri olacakken, siz 2 ayda o faizin sadece 12'de birini ödeyip, 12'de 11'lik faizden olmalarına neden oluyorsunuz çünkü. yani güvenilir müşteri değil, tam tersine güvenilmez müşteri konumuna düşüyorsunuz. bankacılık garip bir durum. ama yine de ben de olsam imkanım varken ödeme yapar, borcu kapatırım...
  • size verilen ödeme tablosunda göstermesi lazım aylık ödemenin ne kadarının faiz ne kadarının anapara olduğu.erken yapılan her ödemeden sizin karınız olacaktır. tabiki erken ödemeyi ilk aylarda yaparsanız bu karınız daha fazla olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 486 DX2

Selamlar,

Taşıt kredisi kullanmıştım geçen ay ve bana aylık ödeme planı verilmişti, bu ay ilk taksidini ödedim. Şimdi şöyle bir durum var !

Gelecek ay bazı satış komisyonları ve ek primler alacağım ve bir miktar ödeme yapacağım kullandığım krediye, yani

16,250 YTL Kredi kullanmıştım ve aylık olarak 830,00 YTL ödemem gerekiyor vadesi 24 ay, bu plana göre bankaya ödeyeceğim para 19,000 YTL'yi buluyor faizi ile falan.
    Fakat ben 5000 YTL gibi bir rakam ödeyeceğim önümüzdeki ay, şimdi bu durumda ben 5000 YTL verdiğim zaman bunu 19,000 YTL'den mi düşecek yoksa 16,250'den mi düşecek ?

Eğer 19,000 YTL'den düşerse erken ödediğim için ben zarar mı etmiş olurum ? Çünkü Erken ödüyorum ve borcu erken kapatıyorum, bu durumda neye dikkat etmem gerekiyor ?

Taksitler arasında yapılan büyük çaplı ödemeler sadece anaparaya uygulanır.
    Sizin durumunuzda 19.000 YTL, tüm taksitleri ödediğiniz zaman ödeyeceğiniz anapara+faiz den oluşan toplam maliyettir.

5000 lira ödediğiniz zaman bu para şu andaki güncel anapara borcunuz uygulanacaktır. Siz 5000 YTL ödediğiniz zaman muhtemelen anapara borcunuz 15.500 civarında olacağından, borcunuz 10.500'e düşecektir. Faiz artık 10.500 üzerinden hesaplanacağı için taksitleriniz de epey düşecektir.

Uzun vadeli kredi geri ödemelerinde arada toplu ödeme yapılacaksa bu iş ilk zamanlarda yapılmalı. Çünkü bankanın alacağı faizlerin büyük kısmı ilk 6-8 ay arasında alınmaktadır. Yani 1 yıl ödedikten sonra zaten ödeyeceğiniz faizin büyük kısmını ödemişsiniz. Bu zamandan sonra toplu ödeme yapmanın fazla bir anlamı yok.

• quote:

Selamlar,

bazı bankalar (örn. ziraat) tam taksit ödeme gününde toplu ödeme yaptığınız zaman borcun tamamını tekrar düzenleme şansı veriyor. mesela; sizin kredinizde toplamda 3750 ytl faiz ödüyorsunuz 5000 ytl ödediğinizde geriye kalan parayı 12 veya istediğiniz ay a bölüp tekrar yapılandırıyorsunuz. böylece ödediğiniz toplam faiz düşüyor.
    bazı bankalar ilk anlaşmayı bozmuyorlar ödediğiniz 5000 ytl yi en aykın taksitlere sayıp bir miktar erken ödeme indirimi yapıyorlar ama bu pek tatminkar bir indirim olmuyor.
    bazı bankalarda bırakın indirim yapmayı faizden kazanmak için 2 taksitten fazla ödeme bile kabul etmiyor.

kısaca en doğrusu bankanız hangisiyse onunla konuşup alternatifleri öğrenmeniz olacaktır.

• İlk Ödediğin Taksitlerde Faiz Miktarına Bak İstersen, İlk taksitlerde senden bunun faizini zaten peşin peşin alıyor.Yani anlayacağın banka işini sağlama alıyor.Zaten ekstrene bakarsan faiz miktarlarını göreceksin.İler ki aylarda da krediyi kapatısan faiz indiriminden fazla yararlanamassın.-Çünkü faizleri ilk aylar ödemiş oluyorsun zaten...
  • Benim kullandığım kredinin faiz miktarı 1.41 idi bu durumda 5000 YTL erken ödeme yaparsam aylıktaksitlerim kaça iner acaba ?
  • Erken ödeme size fazla bir avantaj sağlamayacaksa elinize geçen parayı mevduata yatırarak gelen faizi kredi taksitlerine yatırma yolunada gidebilirsiniz. Bir nevi faiz borcunu faiz geliri ile ödeyebilirsiniz.
  • benim tavsiyem şu:
    krediyi kullandığınızda size bir "ödeme planı" vermişlerdir. bunda taksit anapara faiz fon vergi kalan anapara bilgileri mevcut.
    extra vereceğiniz 5.000 YTL. yi yatırmadan önce şubenize giderek konuşun ve bu parayı yatırdığınızda yeni oluşacak "ödeme planı" ni isteyin. iki "ödeme planı" nı inceleyerek, ne ile karşılaşacağınızı daha iyi görürsünüz ve kararınızı daha iyi verirsiniz.

bende şu an kredi ödüyorum. 36 ay ve 1000 YTL taksitli benimkisi. şu anda 11. taksidindeyim. arada elime para geçtikçe ekstra yatırıp erken kapatırım diye düşünütordum. 5. ayda 1.500 YTL. yatırdım ve yeni oluşan "ödeme planını" aldım. pek bir avantaj sağlamadığını gördüm.

ancak 5.000 YTL gibi ödemelerle 8 - 9 ayda kapatılacak kredilerde işe yarayabilir. dediğim gibi oluşacak "ödeme planlarını" karşılaştırarak karar verin

• quote:

Benim kullandığım kredinin faiz miktarı 1.41 idi bu durumda 5000 YTL erken ödeme yaparsam aylıktaksitlerim kaça iner acaba ?

bunu bankana niye sormuyorsun onu anlamadım.
  • Arkadaş bankaya gitmeden önce buradan değişik görüşler alsa, banka işi yokuşa sürdüğü taktirde değişik alternatifler olarak bunları bankaya aktarsa fena mı olur?

quote:

Orjinalden alıntı: demirkanat

quote:

Benim kullandığım kredinin faiz miktarı 1.41 idi bu durumda 5000 YTL erken ödeme yaparsam aylıktaksitlerim kaça iner acaba ?

• topiğin açılış sorusuna birşey dediğim yok. dikkat edersen bende yukarıda kendi bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalıştım.
    arkadaşın, "faiz miktarı 1.41 den 5000 ytl ödenirse taksit tutarları ne olur" sorusu için söyledim. en net rakamı çalıştığı banka verecektir. ayrıca müşteri bile olmasanız bankaya bunu sorabilirsiniz.

quote:

Orjinalden alıntı: EN.ES

Arkadaş bankaya gitmeden önce buradan değişik görüşler alsa, banka işi yokuşa sürdüğü taktirde değişik alternatifler olarak bunları bankaya aktarsa fena mı olur?

quote:

Orjinalden alıntı: demirkanat

quote:

• acil cevap istiyorum lütfeeeeeeeeeeeeeeeen !

1 hafta önce alınmış taşıt kredisinin tamamı ödenirse faizin ne kadarı kalkar sadece ilk ay faizi mi öderiz alınan yer teb
  • kalan taksitler için hesaplanan bütün faizler silinir.

şu linkteki örnek ödeme planına bir göz atın lütfen,

http://hurriyetkiyasla.com/Tasit_Kredisi/hurriyet_kiyasla%27ya_ozel_2-_el_tasit_kredisi/fhhSU625-POorSZ1j5KKD99QZ4dAXxM8/b8Rax5ZwKlKBRpMd2EnZstdvE0Sn-JIM1UC-vHffLbVOtZ8uEIW7-2wgQZMp9WXhj7vmtwNEdmQaqPmed6JwS0s-rt.6wacfWmgpeZhLWtYzQQ.glS0mUA==

3. taksitten sonrasını peşin ödiyeceğinizi varsayarsak faiz ödemesi sütunundaki tutarları ve bunların vergilerini ödemenize gerek kalmaz. fakat bazı bankalar erken ödeme durumlarında ceza / cayma bedeli adı altında para talep edebiliyorlar, dikkatli olun.

• bazı bankalarda taksit tarihinde yapılabiliyor bu işlem ona dikkat etmenizde fayda var.örneğin ziraate gidip şu kadar yatırırsam ne olur diye sorsanız cevap bile alamazsınız çünkü sadece taksit tarihinde ve gecikmiş hiçbir borç olmadığında hesaplanabiliyor.kredi yapılandırması vade kısaltılması ya da taksit tutarının düşürülmesi şeklinde oluyor.buradan ana para-faiz şeklinde bir hesapla işin içinden çıkmak güç,çünkü kalan vade falan birçok şey etkiliyor.en sağlıklısı banka ile görüşmek.dediğiniz kredi için 5000 güzel bir ara ödeme miktarı,gayet iyi bir indirim olur kredide
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.