Şimdi Ara

##EVGA 512MB 8800GT Superclocked İncelemesi##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
0
Favori
4.442
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugun inceleyeceğimiz ürün ekran kartlarının krallarından EVGA firmasının 8800GT ailesine üye olan 512MB'lik Superclocked versiyonu. Kartımızı yakından tanımadan önce 8800GT GPU'sunun özelliklerine yakından bir bakalım.

quote:

Stream Processors: 112
    Core Clock (MHz): 600 MHz
    Shader Clock (MHz): 1500 MHz
    Memory Clock (MHz): 900 MHz
    Memory Amount: 512MB
    Memory Interface: 256-bit
    Memory Bandwidth (GB/sec): 57.6
    Texture Fill Rate (billion/sec): 33.6

EVGA 512MB 8800GT Superclocked;

quote:

b]Stream Processors: 112
    Core Clock (MHz): 650 MHz
    Shader Clock (MHz): 1625 MHz
    Memory Clock (MHz): 950 MHz
    Memory Amount: 512MB
    Memory Interface: 256-bit
    Memory Bandwidth (GB/sec): 60.8

Nvidianın 8800GTS ve 8800 GTX / Ultra ailesi gibi G80 yongasına değil 65Nm üretime sahip olan G92 yongasına sahip olan 8800GT ailesi, daha basit bir soğutma ile daha serin bir şekilde çalışabiliyor. Bu nedenle Nvidia referans tasarım olarak diğer 8800 üyeleri gibi çift slot kaplayan soğutucular değil, tek slot kaplayan bir soğutucu geliştirmiş ve şu anda piyasada bulunan kartların %95'inde bu soğutucu bulunuyor. Bugun inceleyeceğimiz üründe de nvidianın referans soğutucusu bulunuyor.

Kısaca EVGA firmasından bahsedelim birazda, ülkemizde çok tanınmasa bile yurt dışında oldukça bilinen ünlü bir firma EVGA. Son kullanıcıya sunduğu üst düzey (extreme) ürünleri ile tanınıyor. Ayrıca ekran kartlarına ömür boyu garanti veren tek firma. Ayrıca yeni bir kampanyası daha var. Kampanyanın adı "90 days Step-up program". Bu programın kullanıcılara faydası ise şu; aldığınız ekran kartının 90 gün içinde daha üst modeli piyasaya çıkarsa 1 kereye mahsus olmak üzere EVGA firmasına aradaki farkı ödeyerek (kargoda alıcıya ayit) kartınızı yeni çıkan üst model ekran kartı değiştiriyor. Kulağa oldukça güzel geliyor dimi? Onca para verip aldığınız ekran kartınızın 3 ay içinde demode olması kimsenin hoşuna gitmez. Göründüğü gibi EVGA firması son kullanıcının yanında olan bir firma profili çiziyor ve benden artı puan almayı başarıyor.

Giriş kısmını fazla uzatmadan kartımızı yakından tanımaya başlayalım.

Ekran kartımızın kutusu çok gösterişli olmamakla birlikte çok ta sade değil. Güzel bir görüntüsü var ve içindeki ekran kartını güzel muhafaza ediyor.

Ekran kartımızın yanında sadece sürücülerini içeren bir CD geliyor. Oyun yok. Kutu içeriğinin pek zengin olduğunu söyleyemeyeceğim. Kutunun içinden ekran kartımız, 2 adet DVI to VGA dönüştürücü, 1 adet molex to 6 Pin PEG güç kablosu dönüştürücü (ekran kartının çalışması için harici olarak elektrik vermemiz gerekiyor.) , 1 adet kurulum kitapçığı ve 2 adet EVGA Sticker'ı çıkıyor.

Ekran kartımızın PCI Braketi metalik koyu gri renkte ve görüntüsü gerçekten çok güzel. Soğutucusu daha önce belirttiğim gibi referans Nvidia tasarımı ve işini ucu ucuna iyi yapıyor. Soğutucunun kötü tarafı, fan hızını %100'e aldığınız zaman fön makinesi gibi ses çıkartıyor ve bariz bir şekilde insanı rahatsız ediyor. Ekran kartının arka yüzünde ram bulunmuyor, bunun yanında ramler için yerde bulunmuyor. Arka yüzü tamamen temiz sayılır.

İncelememizin başında belirttiğim "90 Days Step-Up Program" isimli kampanya ekran kartının kutusunun sağ üst köşesinde büyük puntolar ile belirtilmiş. Ömür boyu garanti bildirisi ise kutunun arka tarafında bulunuyor.

Kartımızı yakından tanıdığımıza göre şimdi kasamıza monte edilmiş hallerine bakalım ve ondan sonrada test sonuçlarına geçelim.

Testlere geçmeden önce test sistemimize bakalım;

quote:

Intel Q6600 2.4GHz@ 3.0GHz (Su soğutma ile)
    Asus Commando (Çizgi Elk. katkıları ile)
    2x1GB Team Xtreem DDR2 800 4.4.4.10 @834MHz 4.4.4.10 (OCZ Ram Cooler ile)
    200GB Samsung Sata 2 HDD
    SB Audigy
    Sky Star 2 2.6D
    Asus 1608P2S DVDRW
    Asus 52x24x52 CD-RW
    Xilence 800W Gamer Edition PSU
    Zalman MCF2
    EVGA 512MB 8800GT Superclocked Edition

Şimdi testlerimize geçelim;

Crysis testinde oyunun kendi GPU ve CPU Benchmarkları kullanılmıştır. Averaj FPS değerleri alınmıştır.

Testlerde de göründüğü gibi ortalama 400 YTL'lik fiyatına rağmen çok yüksek bir performans sunuyor 8800GT serisi. Evga'nın kendinden hız aşırtmalı bu modeli ile aldığım değerler diğer 8800GT'lerden yüksek olması normal ama aradaki fark %8-10'dan fazla olmayacaktır.

Şimdi sistemimizin çektiği toplam güce bir bakalım;

Buradanda göründüğü gibi gerçek 450W verebilen bir PSU'nuz var ise çok rahat test sistemimiz gibi bir sistemi çalıştırabilirsiniz. Ekran kartımızda aşırı fazla bir güç tüketmiyor.

İncelememizin sonuna geldik, şu anda ekran kartınızı değiştirmeyi ya da yeni topladığınız sistemde güçlü ama aşırı pahalı olmayan bir ekran kartı istiyorsanız Nvidia'nın 8800GT'leri listenin en üstünde bulunuyor. Piyasada birbirinden farklı markaların 8800GT GPU'suna sahip ekran kartları var. Kendinden hız aşırtmaya sahip modeller içinde ben Evga 8800GT Superclocked modelini öneriyorum. Çünkü EVGA'yı rakiplerinden ayıran en önemli özellikeri; "ömür boyu garanti" ve "3 ay içinde ekran kartını bir üst modele geçirme" kampanyaları. Bunları göz önüne aldığınızda EVGA'yı seçmemek için hiçbir neden yok.

Bir başka incelemede görüşmek üzere, hoşçakalın...

/>

/>

Not: Oyun testleri sırasında alınan SS'ler için lütfen tıklayınız.
    Not2: **** yer rapid share olucak. (boşluksuz)

Kartı bana temin eden DFS Bilgisayar'a çok teşekkür ederim.

Düzeltme

quote:

90 Gün kampanyası için aradaki fiyat farkını ödeyerek yararlanabiliyormuşuz, ayrıca kargo ücretleride alıcıya ayit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnacoN -- 29 Kasım 2007; 11:18:31 >

• elinize sağlık, çok güzel ve bilgilendirici bir test olmuş...

resmen 90 günlük kampanya işine imrendim, yani G92 8800gts alabilicek misiniz hocam direk bunu verip?
  • kart gerçekten mükemmel,, test sonuçları da cabası..yine döktürmüşün AnacoN abi..
  • Güzel çalışma
  • quote:

Orjinalden alıntı: OErdem

elinize sağlık, çok güzel ve bilgilendirici bir test olmuş...

resmen 90 günlük kampanya işine imrendim, yani G92 8800gts alabilicek misiniz hocam direk bunu verip?

Büyük ihtimal bir sorun olmadan GTS'ye geçiş yapılabilecektir. Yanlız bu işi EVGA ile kendiniz halletmelisiniz.
  • su 90 gun kampanyasi manyak bise ya
  • Teşekkürler Anacon. Eli yüzü düzgün, titiz bir 8800gt testine, bir "müşteri" olarak ihtiyacımız vardı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: AnacoN

quote:

Orjinalden alıntı: OErdem

elinize sağlık, çok güzel ve bilgilendirici bir test olmuş...

Büyük ihtimal bir sorun olmadan GTS'ye geçiş yapılabilecektir. Yanlız bu işi EVGA ile kendiniz halletmelisiniz.

teşekkürler
    şubat ayı gibi hd2900xt mi satıp r680 nin performansına göre ondan almak istiyorum yada nvidianın çift gpu lu bir modelini
  • Anlamadığım god of war sadece ps2 için diye biliyorum.Yanlış yazım mı var gears of war mu olacaktı o?
  • tebrikler ilker gene cok guzel bir inceleme olmus
  • Kart mükemmelmiş gerçekten. Yanında bir de psu almak lazım
  • ellerine sağlık
  • güzel bir inceleme olmuş teşekkürler
  • Çok güzel bir inceleme olmuş Anacon.

Geçen hafta ben de bu karttan sipariş vermiştim, DFS'ye gelmesini bekliyorum. Gerçi işlemcim baya zayıf kalacak senin sisteme göre ama idare edicez artık.
  • ben 350watt ile nasıl x1950pro kullanabiliyorum hayret.
  • açık ve anlaşılır bir inceleme olmuş teşekkürler
  • inceleme çok güzel olmuş bizde hızlı davrandın anacon ellerine emeğine sağlık.
    tabi keşke oc potansiyelini de test etseydi,hangi hızlara çıkabiliyo sağlıklı olarak, onları da eklersen harika bi inceleme olur

benim Evga 8800gt KO edition da bu cumartesi gelecek inşallah dfs bilgisayarın dediğine göre.
    bi incelemede ben yapmayı düşüyorum.

acaba bu 90 gün olay türkiyede de geçerli olacakmı orasını merak etmiyor değşlim.eğer öyleyse 1 ay sonra hemen g92 8800gts ye geçiş yapabiliriz
  • quote:

Orjinalden alıntı: trulli

inceleme çok güzel olmuş bizde hızlı davrandın anacon ellerine emeğine sağlık.
    tabi keşke oc potansiyelini de test etseydi,hangi hızlara çıkabiliyo sağlıklı olarak, onları da eklersen harika bi inceleme olur

benim Evga 8800gt KO edition da bu cumartesi gelecek inşallah dfs bilgisayarın dediğine göre.
    bi incelemede ben yapmayı düşüyorum.

acaba bu 90 gün olay türkiyede de geçerli olacakmı orasını merak etmiyor değşlim.eğer öyleyse 1 ay sonra hemen g92 8800gts ye geçiş yapabiliriz

Üzerinde stok soğutma ile o/c çok riskli, idle durumda bile kart 63 derecede duruyor. Soğutmasını değiştirmeden o/c'ye yanaşmak pek akıl karı değil. 90 gün kampanyası TR'de geçeri değil (Distribütörü yok çünkü) ancak EVGA ile görüşüp halledebilirisniz belki.
  • quote:

Üzerinde stok soğutma ile o/c çok riskli, idle durumda bile kart 63 derecede duruyor. Soğutmasını değiştirmeden o/c'ye yanaşmak pek akıl karı değil. 90 gün kampanyası TR'de geçeri değil (Distribütörü yok çünkü) ancak EVGA ile görüşüp halledebilirisniz belki.

evet 8800gt ler soğutma sistemi olarak sıkıntılılar ama aynı soğutma çözümüyle evga, bi üst model KO ve daha üst model SSC yi üretiyo, biri 675 diğeri 700mhz hızlarında.

onlarda bi sorun çıkmadığına göre soğutma açısından bu kartta en azından 700mhz i görebiliyomu diye denenmesi hoş olurdu diye düşünmüştüm
  • quote:

Orjinalden alıntı: trulli

quote:

evet 8800gt ler soğutma sistemi olarak sıkıntılılar ama aynı soğutma çözümüyle evga, bi üst model KO ve daha üst model SSC yi üretiyo, biri 675 diğeri 700mhz hızlarında.

onlarda bi sorun çıkmadığına göre soğutma açısından bu kartta en azından 700mhz i görebiliyomu diye denenmesi hoş olurdu diye düşünmüştüm

Eve gidince bir denerim.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.