Şimdi Ara

## Intel Core 2 Extreme QX9650'de Cold Bug Durumu ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
0
Favori
3.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel Core 2 Extreme QX9650'de Cold Bug Durumu ##

Intel'in son kullanıcılara yönelik olarak 12 Kasım'da piyasaya sürdüğü 2007 yılının masaüstü odaklı 45nm üretim teknolojisi ile üretilen ilk ve tek işlemcisi olan Core 2 Extreme QX9650 ile ilgili yeni bazı iddialar var. Öncelikle işlemciyi hatırlamak gerekirse 45nm üretim teknolojisine sahip olan işlemci 3GHz'lik saat hızına ve 1333MHz FSB'ye sahip. 12MB seviye 2 bellek ile gelen işlemcinin 4 çekirdekli olduğunu da biliyoruz. Tabi Core 2 Extreme serisi dahilinde yer alan QX9650'nin çarpan kilidinin açık olduğunu da belirtelim.

Öncelikle 45nm üretim teknolojisi sayesinde son kullanıcılar artık evlerinde hava soğutma ile 4GHz ve biraz daha üstü hızları mhtemelen günlük olağan değerler olarak kullanabilecekler. Tabi standart kullanıcıların yanı sıra 45nm üretim teknolojisine sahip işlemciler "extreme" hız aşırtma severlerin de ilgi odağı olacak. Intel'in Core 2 Extreme QX9650 işlemcisi için özellikle LN2 yani sıvı azot ile overclock yapmayı sevenleri üzebilecek bir iddia ortaya atıldı; Cold Bug.

Cold Bug nedir derseniz, kısaca işlemcinin belli bir sıcaklık altında çalışmaması denebilir. HKEPC ve Hong-Kong'lu ünlü hız aşırtma takımlarından Anti-X'e göre, Core 2 Extreme QX9650 ile -60C ile -90C arasında Cold Bug sorunu yaşayabiliyor hatta -88C civarında otomatik power failure durumu görülebiliyormuş. 2 farklı Core 2 Extereme QX9650 modelinde yapılan denemelerde de benzer sorunlar yaşanmış. Tabi bu durumun QX9650'lerin tamamı için mi geçerli yoksa sadece belli bir koda sahip olanlar için mi henüz bilinmiyor.

Belirttiğimiz gibi Cold Bug olarak ifade edilen overclock zorlaştırıcı sorun son kullanıcıları etkileyebilecek bir durum değil ama dünya rekoru kırmak isteyen ve extreme soğutma kullanan hız aşırtma uzmanlarının işini pek kolaylaştırmayacağı da bir gerçek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 27 Kasım 2007; 10:34:56 >

• Cold bug bir overclocker için kabustur
  • Hız aşırtmacılar için kötü bir durum.
  • Cold bug nedir burada öğrendim henüz ama bu işlemcilerin çıkış amacı da zaten maksimum hızaştırmak.
  • süper bir sistem oluşturmak gerekir.
  • Çok üzüldüm
  • E o kadar soğutmasınlar onlarda -40 yetmez mi?...
  • quote:

Orjinalden alıntı: bykanca

Hız aşırtmacılar için kötü bir durum.

Ne alakası var canım. Sanki herkes sürekli LN2 ile PC sini kullanıyormuş gibi.

Sadece Extreme Overclock çular için kötü bir durum. Türkiye'de kaç kişi sıvı azot ile overclock yaptı ki.

Bir elin parmaklarını geçmez.
  • -88 derecelerede gitmeyi versinlerr artıqq
  • acaba neden böle bir durum oluştu
    çünkü OC için üretilmiş bir işlemci
  • n'ayır , n'olamaz
    kahroldum.
    yahu millet biraz soğutayım diye düşünürken, bunlar donduruyor.Bende bir şey var sandım
  • WAY BE ulen biz 44 dereceden 33 düşürmeye çalışıyorus.. adamlar - eksi 88 lerde çalışıo bide BUG var diyolar yuh ya..

çizmiş abi adamlar kafayı...
  • Bu sıvı azot üstüne dökülse ne olur acaba ?
  • peki bu COLDBUG durumu bir üretim açığımı yoksa kasıtlımı yapılmış orasını anlamadım?
  • 4 ghz de stabil calismiyor lar malesef ama intel o.c siz 4 ghz e az kaldigini gosterebiliyor bakalim ne zamana amd de 65 nm de 3.5 ghz buluruz diyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuruwa -- 27 Kasım 2007; 12:38:18 >
  • O arkadaşlar azotu kendilerine döksünler bakalım kendileri de ColdBug sorunu vereceklermi.
    Şaka bir yana kasıtlı olarak yapılmış olabilir.
  • hadi yaw tamda alacaktım
  • quote:

Orjinalden alıntı: CYMLZ

WAY BE ulen biz 44 dereceden 33 düşürmeye çalışıyorus.. adamlar - eksi 88 lerde çalışıo bide BUG var diyolar yuh ya..

çizmiş abi adamlar kafayı...

Overclock meraklılarının kullandığı soğutmlar da uçuk gaz soğutmalar falan. İşlemciyi direk "-" değerlerde açıyorlar.
  • Bu kasıtlı olabilecek bir şey değil. İntel mimari dizayn ederken elbetteki işlemcimiz -80 derecede ne yapar diye kale almıyor. Bu bir parametre değil.

İşlemci üretildikten sonra böyle meraklılar (zira LN2 soğutmasını ben overclock olarak düşünmüyorum, sadece show amaçlı) çok soğuk derecelerde çalışmasını da deniyorlar. Kimi işlemci çalışıyor kimi çalışmıyor.

Tamamen rastlantısal yani. E bu durumun gerçek dünyaya yansıması ne olabilir. En düşük super pi, veyahut en yüksek 3d mark sonuçları gibi dünya rekorlarında bu işlemci ailesini göremeyeceğiz anlamına geliyor. Tabi belli de olmaz belki bunu eksi derecelere inmeden yaparlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: muzeg

Bu sıvı azot üstüne dökülse ne olur acaba ?

İşlemcinin üzerine mi, uygulama yapacak kişinin üzerine mi?
    İlkini bilemem ama insan üzerine dökülse Buzadam olur
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.