- x
Edebiyatımızdaki En Güzel Beyitler, Kıtalar, Şiirler...
1296 Cevap111695 Görüntüleme10 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2432 Mesaj
27 Kasım 2007; 0:16:08 

Evet arkadaşlar edebiyatımız kültürümüzün en önemli parçası ve tam bir derya deniz...Maalesef gençlerimiz bu duruma ilgisiz kalıyor...Türk Edebiyatının en ibret verici ve anlamlı olan en güzel şiir parçalarını burada toplayalım.atalarımızın düşünce dünyasını ne kadar iyi anlarsak gelecek için en önemli adımı atmış oluruz.Kültürümüzün en önemli öğesi dilimizdir,edebiyatın malzemesi ise dildir;en önemlisi de Bilim ve Kültür adı altında açılan bir bölümde böyle bir topiğin çok gerekli olduğunu düşünüyorum.Evet arkadaşlar sizlerin de katkısıyla edebiyatımızın ve düşünce dünyamızın incilerini burada toplayalım

Gideriz nur yolu izde gideriz
Taş bağırda sular dizde gideriz
Bir gün akşam olur biz de gideriz
Kalır dudaklarda şarkımız bizim

Ölümden ilerde varış dediğin,
Geride ne varsa bırak utansın!

Ey binbir tanede solmayan tek renk;
Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın

Mehmed'im,sevinin ,başlar yüksekte!
Ölsek de sevinin,eve dönsek de!
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!

Yarın elbet bizim,elbet bizimdir!
Gün doğmuş ,gün batmış ,ebed bizimdir

Yeryüzü boşaldı habersiz miyiz?
Güneşe göç varda ,kalan biz miyiz?

Necip Fazıl KISAKÜREK

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

840 Mesaj
27 Kasım 2007; 16:39:40 

Ben bilmezem bana gereğin sen Hakim'sin
Men' eyle verme her ne gerekmez sana bana

69 Mesaj
27 Kasım 2007; 18:00:54 

Kula Bela Gelmez Hak Yazmadıkca
Hak Bela Yazmaz Kul Azmadıkca

Ne Var Pazarlıga Girecek Ecelle
Tek Sermayem Var Allah Azze Ve Celle

Necip Fazıl KISAKÜREK

Getirin Yakalım O Kafiri ( Üstad N.F.K. )

1969 Mesaj
27 Kasım 2007; 18:17:10 

SERSERİ
Yeryüzünde yalnız benim serseri,
Yeryüzünde yalnız ben derbederim.
Herkesin dünyada varsa bir yeri;
Bende bütün dünya benimdir derim.
Yıllarca gezdirdim hoyrat başımı,
Aradım bir ömür, arkadaşımı.
Ölsem dikecek yok mezar taşımı,
Halime ben bile hayret ederim.
Gönlüm ne dertlidir ne de bahtiyar;
Ne kendisine yâr, ne kimseye yâr,
Bir rüya uğrunda ben diyâr diyâr,
Gölgemin peşinden yürür giderim....

Analog: Cosina Hi-Lite HDL SLR , Yashica Electro 35 GSN Digital: Canon Eos 60D
MF: Chinon 55mm f1.7 AF: Tamron 17-50mm f2.8 - Canon 50mm f1.8 - Canon 55-250mm IS Mark 2 - Canon EF 70-200 F4 USM L
Hala sokaklarda mızıka çalıyoruz.

94/1 - Tekrar görüşürüz elbet "turuncu" forum.

524 Mesaj
27 Kasım 2007; 18:31:09 

elif okuduk ötürü
pazar eyledik götürü
yaradılmışı hoş bildik
yaratandan ötürü
bu beyit değil ama olsun istersen beyit ve kıta diye değiştir başlığı arkadaşım

2432 Mesaj
28 Kasım 2007; 14:56:22 

anlaşılan arkadaşlar bu topiği gereksiz görüyorlar ama böyle olmamalı bence atalarımızın düşüncelerine saygılı olmalıyız ve onları anlamaya çalışmalıyız diye düşünüyorum

2432 Mesaj
28 Kasım 2007; 15:01:37 

Eylülde Melül Oldu Gönül Soldu da Lale
Bir Kaküle Meyletti Gönül Geldi Bu Hale

2432 Mesaj
28 Kasım 2007; 15:04:37 

quote:

Orjinalden alıntı: K.AYDIN

Kula Bela Gelmez Hak Yazmadıkca
Hak Bela Yazmaz Kul Azmadıkca

Ne Var Pazarlıga Girecek Ecelle
Tek Sermayem Var Allah Azze Ve Celle

Tasavvuf felsefesi çok seviyorum gerçekten az sözle çok anlam kastedme...Sade ama ziyade anlatım...

Mal da yalan Mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan

2432 Mesaj
28 Kasım 2007; 15:07:08 

Buyrun arkadaşlar...

"Kimsesiz hiç kimse yok, herkesin var bir kimsesi
Kimsesiz kaldım, yetiş ey kimsesizler kimsesi"

Şu beyiti okuyup ta buradaki ifadeye saygı duymamak mümkün mü acaba

2432 Mesaj
28 Kasım 2007; 15:21:11 

BEN, BEN BEN HARİTADA DENİZ GÖRMÜŞ, BOĞULMUŞ
DOKUZ KÖYÜN SAHİBİ, DOKUZ KÖYDEN KOVULMUŞ
NECİP FAZIL

2432 Mesaj
28 Kasım 2007; 15:24:15 

Elimde olsa bu dünyayı küçümserdim
İyisine de kötüsüne de yuh çekerdim
Daha doğrusu bu aşağılık yere
Ne gelirdim ne yaşardım ne ölürdüm
Ömer Hayyam

2431 Mesaj
28 Kasım 2007; 16:00:36 

Bunu yine bu forumda bi yerde bulmuştum.

Çaldı mı...?
Davullar yetmemişti kalbinin sesini bastırmaya,
Sazlar yetişmemişti öykünü anlatmaya...
Ve kanunlar ağlamıştı henüz yapamadıklarına
Gürültüde kendinden geçenler
Sessizlikte korkup kaçtı mı?Bir ses verin ne olur
Ecel kapıyı çaldı mı?

أصلينده بوتون حياتيميز شرفلى بر آولوم إيچيندر
ميليونلرجه إينسانين تكبير سسلرى أشليغينده أبدى إستراتگاحينه آوغورلنير إيكن بو سوز كلدى أقليمه
بن شرفلى بر آولومون نه ديمك آولدوغونى آنين جنازسينده آوغرنديم نجمالدين أربكان إننديغى كيبى يشادى

2432 Mesaj
28 Kasım 2007; 17:24:07 

Yüzümde hüzünden gölgeler varsa
o hüzün yüzündendir olsa olsa...

2432 Mesaj
28 Kasım 2007; 21:49:06 

quote:

Orjinalden alıntı: öSCi

SERSERİ
Yeryüzünde yalnız benim serseri,
Yeryüzünde yalnız ben derbederim.
Herkesin dünyada varsa bir yeri;
Bende bütün dünya benimdir derim.
Yıllarca gezdirdim hoyrat başımı,
Aradım bir ömür, arkadaşımı.
Ölsem dikecek yok mezar taşımı,
Halime ben bile hayret ederim.
Gönlüm ne dertlidir ne de bahtiyar;
Ne kendisine yâr, ne kimseye yâr,
Bir rüya uğrunda ben diyâr diyâr,
Gölgemin peşinden yürür giderim....

çok güzelmiş üstad bir tane daha benden

Seyh fahiseye demis ki; Utanmaz kadin;
Her gun sarhossun, onun bunun kucagindasin
Dogru, demis fahise, ben oyleyim ya sen ?
Sen bakalim su gorundugun adam misin ?

O.Hayyam

10034 Mesaj
28 Kasım 2007; 23:47:44 

Anlatamıyorum

Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?
Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce.
Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum.
Orhan Veli Kanık

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:10:27 

Konuşsam Tesiri Yok
Sussam Gönül Razı Değil...!
FUZULİ

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:13:36 

GÖZ GÖRDÜ GÖNÜL SEVDİ SENİ EY YÜZÜ MAHIM
KURBANIN OLAM VAR MI BENİM BUNDA GÜNAHIM

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:17:10 

ezelden heç bele bilmezdim seni
gelbimde ilk arzu, ilk heves oldun
kışda bahar kimi
çok gezdim seni
yaz geldi,kar kimi
görünmez oldun

Nebi Hazri (Azerbaycan)

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:19:22 

Adam, adamdır eğer olmaz ise bir pulu
Eşek yine eşektir, atlastan olsa çulu.
(La edri)

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:22:48 

"Arz-ı hal etmeğe cana seni tenha bulamam
seni tenha bulacak kendimi asla bulamam"

Ulvii

Ey Sevgilim!Halimi arz etmek için seni uygun bulamıyorum.Çünkü başkasına gönül vermişsin Seni tenha bulunca da kendime bunu yakıştıramıyorum.

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:25:15 

"DOLAŞTIM DÜNYAYI, SENİ BELDE BELDE ARADIM
SEN BENDEYMİŞSİN MEĞER, SENİ ELDE ARADIM."
Buradaki ifadeye hayranım arkadaşlar umarım sizlerin de hoşunuza gider

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:27:55 

Gözlerimde parıltısı bakır bir tasın
Kulaklarım komşuların ayak sesinde
Varsın yine bir yudum su veren olmasın
Başucumda biri bana su yok desin de
Kemalettin KAMU

Şuna bakın arkadaşlar yeter ki yanımda biri olsun da su yok desin

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:30:46 

Arif isen bir gül yeter kokmağa
Cahil isen gir bahçeyi yıkmağa

La-Edri

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:33:15 

yine anlayana çok güzel bir parça

Tok olan cümle cihanı tok sanır.
Aç olan alemde ekmek yok sanır.

Sabayi

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:43:20 

Şecaat arzederken merd-i Kıptî sirkatin söyler.

Koca Ragıp Paşa

Çingene beyi, yiğitliğini anlatayım derken (yiğitlik diye)yaptığı hırsızlığı anlatır

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 14:50:51 

Şeb-i yeldayı müneccimle muvakkit ne bilir
Müptela-yı gama sor geceler kim kaç saat
FUZULİ
Şeb-i yeldayı müneccimle muvakkit ne bilir. Yani, en uzun geceyi (21 Aralık) müneccim veya muvakkit nerden bilsin, sen asıl gama, kedere düşmüş kişiye sor gecelerin kaç saat olduğunu. Zira gam çeken geceleri hiç uyuyabilir mi? En iyi o bilir gecelerin ne kadar uzun olduğunu.
gerçekten çok güzelll
Umarım sıkamamışımdır arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vaynett -- 29 Kasım 2007; 14:51:40 >

2431 Mesaj
29 Kasım 2007; 15:20:50 

quote:

Orjinalden alıntı: vaynett

"Arz-ı hal etmeğe cana seni tenha bulamam
seni tenha bulacak kendimi asla bulamam"

Ulvii

Ey Sevgilim!Halimi arz etmek için seni uygun bulamıyorum.Çünkü başkasına gönül vermişsin Seni tenha bulunca da kendime bunu yakıştıramıyorum.

Ben bu şiiri şu şekilde anlıyordum.

Sevgilim sana içimi açmaya halimi anlatmaya seni yalnız bulamıyorum. Seni yalnız bulduğumda da o sevgiliyle yalnız kalmanın verdiği heyecan içinde kendimi bulamıyorum. Dilim tutuluyor nutkum kesiliyor yine içimi açamıyorum.

ميليونلرجه إينسانين تكبير سسلرى أشليغينده أبدى إستراتگاحينه آوغورلنير إيكن بو سوز كلدى أقليمه
بن شرفلى بر آولومون نه ديمك آولدوغونى آنين جنازسينده آوغرنديم نجمالدين أربكان إننديغى كيبى يشادى

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 15:34:10 

quote:

Orjinalden alıntı: etusch

Ben bu şiiri şu şekilde anlıyordum.

Sevgilim sana içimi açmaya halimi anlatmaya seni yalnız bulamıyorum. Seni yalnız bulduğumda da o sevgiliyle yalnız kalmanın verdiği heyecan içinde kendimi bulamıyorum. Dilim tutuluyor nutkum kesiliyor yine içimi açamıyorum.

Olabilir hocam hakkın var bu şekilşde de yorumlanabilir ama benim fikrime göre sevgilisini tenha bulamamsının sebebi onun bir başkasını seviyor olmaası diye yorumluyorum.Çünkü burada ''tenha''nın anlamı takdir edersin ki yalnız olmayan demektir.

2431 Mesaj
29 Kasım 2007; 16:14:10 

quote:

Olabilir hocam hakkın var bu şekilşde de yorumlanabilir ama benim fikrime göre sevgilisini tenha bulamamsının sebebi onun bir başkasını seviyor olmaası diye yorumluyorum.Çünkü burada ''tenha''nın anlamı takdir edersin ki yalnız olmayan demektir.

Arapçada bir söz var; şiirin anlamı şairin içindedir diye. Yani şair bi düşünce ve duygu ile yazmıştır ama herkes kendine göre anlar. Fakat senin tenha kelimesine verdiğin anlam biraz çelişkili. Zira seni bulucak kendimi asla bulamam deyişi sevgilisi başkasını sevmeyi bıraktığında kendiside o sevgiliyi bırakıp başkasına gönül vermiş manasına gelir.

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 16:27:18 

quote:

Arapçada bir söz var; şiirin anlamı şairin içindedir diye. Yani şair bi düşünce ve duygu ile yazmıştır ama herkes kendine göre anlar. Fakat senin tenha kelimesine verdiğin anlam biraz çelişkili. Zira seni bulucak kendimi asla bulamam deyişi sevgilisi başkasını sevmeyi bıraktığında kendiside o sevgiliyi bırakıp başkasına gönül vermiş manasına gelir.

Ben tenha kavramının ilk dize içerisindeki anlamını yorumladım hocam...tabi ki bunu en iyi şairin kendisi bilecektir,ama şairin bunu yazma sebebi de içindeki duyguyu ve anlamı biz okuyuculara ulaştırmak değilmidir?Yani şair içindekileri dışa vurmak için yazar,kendisini asla tenha bulamamasını sizin söylediğiniz şekilde yorumlayabiliriz ama sevgilisinin bu durumunu da ben bu şekilde yorumluyorum

2431 Mesaj
29 Kasım 2007; 18:52:38 

Sanırım biraz daha açsam ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak.

Arz-ı hal etmeğe cana seni tenha bulamam.
Seni tenha bulucak kendimi asla bulamam.

Eğer birinci mısrada şair derdini anlatmak için yari tenha bulamadığını söylerken O'nun gönlünün başka bir kaptanı olduğundan bahsediyorsa bu demektir ki şair tenha ile yarin gönlünün kendince yabancı ( aslında buna ağyar denir ) meskun olduğunu ve bu yüzden yari yalnız değilmiş gibi gördüğünü anlamak gerekirse , bu durumda "seni tenha bulucak" kısmında ki tenha kelimesinin birinci mısradaki bulamamanın zıttı bir durum olarak ortaya çıkar. Yani iki kelime aynı anlamı ihtiva etmek durumunda.
Bu yolda ilerlediğimiz de karşımıza çıkan ikinci mısra anlamı kalbini boş bulduğumda şeklindedir. Bu da mantıksal olarak çok da olumsuz olmamakla birlikte yine de kanımca şiirin anlamını eksiltir. Yine buradan bir sürekli oluş anlamı olduğu açıkça görülmektedir. Şöyle ki yari tenha bulmaya çalışmak bir defaya mahsus bir teşebbüs olamaz. Zaten eğer bir aşktan bahsediyorsak ki öyle yapıyoruz, bir defada "arz-ı hal" etmenin imkansızlığı aşikardır. Yine seni yalnız bulduğumda ise kendimi bulamıyorum cümleside bir genel durumu ifade etmektedir. Bir defaya mahsus olsa geçmiş zaman şeklinde olması beklenirdi. Bu ise büyük bir aşkın karakterine aykırıdır. Büyük bir aşkta zamana yenilme olmaması gerekir. En azından kısa süre içerisinde değişmemelidir. Oysa ki bu mısraları sizin söylediğiniz gibi anlamaya kalktığımızda yarin gönlünün bir boşalıp bir dolduğu şeklinde bir anlam ortaya çıkar. Bu ise seven için büyük olumsuzlukdur. Yarin başka birine gönül vermesi büyük çok büyük bir acıdır fakat yar eğer onda sebatlı ise başkasını sevmesi bir gönül meselesi olup şahsının büyüklüğüne leke sürmez. Fakat sürekli kaptan değiştirmesi kötü bir karakterdir.

Öyleyse buradan çıkacak en iyi anlam , kanımca bahsettiğim manadır.

İçimi dökmeğe derdimi anlatmaya kararım var ama seni bir türlü yalnız bulamıyorum; insan birisini sevdiği zaman O'na bir tek basit kelime etmek bile sıradan bir bayanla oldukça derin şeyleri konuşmaktan daha zordur. İçinizde sanki ufacık bir hareketinizde elalem herşeyin farkına varacak, lafınızı edecekmiş gibi hissedersiniz. Bu yüzden kimsenin görmeyeceğine emin olmak çok önemlidir.
Seni yalnız bulduğumda ise O anın tesiri ile kendimden öyle bir geçiyorum ki ne bir şey söyleyecek nede söyleyeceği şeyi bilecek kadar kendimde oluyorum.; sevgilinin huzurunda yalnız olmak oysaki çok zordur. Bu yalnızlık herşeyi ile gönlünüzde yüce olan bir şahsın maksimum tesirinde kalmak demektir. Aslında yarin yanında daha da önemlisi sizin yanınındakiler asllında sizi bu yüksek tesirden koruyan tamponlardır. Yalnız olmadığınızı enteresan bir şey olması ihtimali olmadığını bilirsiniz. Oysa ki yalnız olduğunuzu bilmek üzerinizde kendi zihninizden, onu zaten egemenliği altına almış, fazlası ile mesaisini teşkil eden şahsın en baskılı düşüncesi ile sizi adeta bir zombi durumuna sokar. O durumdan çıkana kadar yaptığınız basit yaşamsal hareketler bile ultra itinalıdır. Sanki ufak bir hatanız bir cana malolacak gibi bütün hareketlerini yaparsınız. Fakat yaptığınızın ne olduğundan da tam olarak haberdar değilsinizdir. Orada olup bitenler başka bir boyut gibidir. Beyniniz adete aşırı yüklenme nedeniyle donmuş gibidir. Bu halde iki artı iki'nin kaç ettiği bile söylenemez. Ezberden yapılan hereketler de olmasa o hiç bir şey yapmanız kabil değildir. Omur ilik soğanı aslında insan için beyinden daha fazla iş görür. :)

O'na sevdiğinizi söylemek mi ? Bu imkansız...

2431 Mesaj
29 Kasım 2007; 19:08:16 

Ülkendeki kuslardan ne haber vardir

Mezarlardan bile yükselen bir bahar vardir

Ask celladindan ne çikar madem ki yar vardir

Yoktanda vardan da ötede bir Var vardir

Hep suç bende degil beni yakip yikan bir nazar vardir

O sarkiya özenip söylenecek misralar vardir

Sakin kader deme kaderin üstünde bir kader vardir

Ne yapsalar bos göklerden gelen bir karar vardir

Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardir

Yanmissam külümden yapilan bir hisar vardir

Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardir

Sirlarin sirrina ermek için sende anahtar vardir

Gögsünde sürgününü geri çagiran bir damar vardir

Senden umut kesmem kalbinde merhamet adli bir çinar vardir

Sevgili

En sevgili

Ey sevgili

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 20:30:02 

quote:

Sanırım biraz daha açsam ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak.

Arz-ı hal etmeğe cana seni tenha bulamam.
Seni tenha bulucak kendimi asla bulamam.

Eğer birinci mısrada şair derdini anlatmak için yari tenha bulamadığını söylerken O'nun gönlünün başka bir kaptanı olduğundan bahsediyorsa bu demektir ki şair tenha ile yarin gönlünün kendince yabancı ( aslında buna ağyar denir ) meskun olduğunu ve bu yüzden yari yalnız değilmiş gibi gördüğünü anlamak gerekirse , bu durumda "seni tenha bulucak" kısmında ki tenha kelimesinin birinci mısradaki bulamamanın zıttı bir durum olarak ortaya çıkar. Yani iki kelime aynı anlamı ihtiva etmek durumunda.
Bu yolda ilerlediğimiz de karşımıza çıkan ikinci mısra anlamı kalbini boş bulduğumda şeklindedir. Bu da mantıksal olarak çok da olumsuz olmamakla birlikte yine de kanımca şiirin anlamını eksiltir. Yine buradan bir sürekli oluş anlamı olduğu açıkça görülmektedir. Şöyle ki yari tenha bulmaya çalışmak bir defaya mahsus bir teşebbüs olamaz. Zaten eğer bir aşktan bahsediyorsak ki öyle yapıyoruz, bir defada "arz-ı hal" etmenin imkansızlığı aşikardır. Yine seni yalnız bulduğumda ise kendimi bulamıyorum cümleside bir genel durumu ifade etmektedir. Bir defaya mahsus olsa geçmiş zaman şeklinde olması beklenirdi. Bu ise büyük bir aşkın karakterine aykırıdır. Büyük bir aşkta zamana yenilme olmaması gerekir. En azından kısa süre içerisinde değişmemelidir. Oysa ki bu mısraları sizin söylediğiniz gibi anlamaya kalktığımızda yarin gönlünün bir boşalıp bir dolduğu şeklinde bir anlam ortaya çıkar. Bu ise seven için büyük olumsuzlukdur. Yarin başka birine gönül vermesi büyük çok büyük bir acıdır fakat yar eğer onda sebatlı ise başkasını sevmesi bir gönül meselesi olup şahsının büyüklüğüne leke sürmez. Fakat sürekli kaptan değiştirmesi kötü bir karakterdir.

Öyleyse buradan çıkacak en iyi anlam , kanımca bahsettiğim manadır.

İçimi dökmeğe derdimi anlatmaya kararım var ama seni bir türlü yalnız bulamıyorum; insan birisini sevdiği zaman O'na bir tek basit kelime etmek bile sıradan bir bayanla oldukça derin şeyleri konuşmaktan daha zordur. İçinizde sanki ufacık bir hareketinizde elalem herşeyin farkına varacak, lafınızı edecekmiş gibi hissedersiniz. Bu yüzden kimsenin görmeyeceğine emin olmak çok önemlidir.
Seni yalnız bulduğumda ise O anın tesiri ile kendimden öyle bir geçiyorum ki ne bir şey söyleyecek nede söyleyeceği şeyi bilecek kadar kendimde oluyorum.; sevgilinin huzurunda yalnız olmak oysaki çok zordur. Bu yalnızlık herşeyi ile gönlünüzde yüce olan bir şahsın maksimum tesirinde kalmak demektir. Aslında yarin yanında daha da önemlisi sizin yanınındakiler asllında sizi bu yüksek tesirden koruyan tamponlardır. Yalnız olmadığınızı enteresan bir şey olması ihtimali olmadığını bilirsiniz. Oysa ki yalnız olduğunuzu bilmek üzerinizde kendi zihninizden, onu zaten egemenliği altına almış, fazlası ile mesaisini teşkil eden şahsın en baskılı düşüncesi ile sizi adeta bir zombi durumuna sokar. O durumdan çıkana kadar yaptığınız basit yaşamsal hareketler bile ultra itinalıdır. Sanki ufak bir hatanız bir cana malolacak gibi bütün hareketlerini yaparsınız. Fakat yaptığınızın ne olduğundan da tam olarak haberdar değilsinizdir. Orada olup bitenler başka bir boyut gibidir. Beyniniz adete aşırı yüklenme nedeniyle donmuş gibidir. Bu halde iki artı iki'nin kaç ettiği bile söylenemez. Ezberden yapılan hereketler de olmasa o hiç bir şey yapmanız kabil değildir. Omur ilik soğanı aslında insan için beyinden daha fazla iş görür. :)

O'na sevdiğinizi söylemek mi ? Bu imkansız...

Yorumunuza saygı duymakla beraber bu konuyla ilgili şahsi değerlendirmelerimi yaptığımı ifade etmek istiyorum, bunlara ilaveten şiirin bütünündeki anlama bakarak bir kanıya varmak sanırım çok daha doğru olur.aynı şiirden bir birim daha ekliyorum ve buradaki anlama dikkat etmenizi rica ediyorum...

Seni ağyâr ile gördükte gelir kalbe melâl
Hayretinden olur ol demde dil-i nâtıka lâl
Gün gibi yalınız eylersen eğer arz-ı cemâl
Başlasam hâlimi takrîre gider nutka mecâl
Arz-ı hâl etmeğe cânâ seni tenha bulamam
Seni tenha bulacak kendimi aslâ bulamam

Gerçi divan şiirlerinde birimdeki anlam kendi içerisinde başlar ve biter yani diğer birimlere yansımaz ama bu birime bakarak da şairin nasıl bir çıkmaz içerisinde bulunduğunu ve bu ruh halinin asıl sebebeinin ne olduğunu anlayabiliriz sanırım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vaynett -- 29 Kasım 2007; 20:41:02 >

69 Mesaj
29 Kasım 2007; 22:02:07 

quote:

Tasavvuf felsefesi çok seviyorum gerçekten az sözle çok anlam kastedme...Sade ama ziyade anlatım...

Mal da yalan Mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan

Bende Yunus Emre Mevlana N.F.K Hepsi Supper

*Arif isen bir gül yeter kokmağa
Cahil isen gir bahçeye, yıkmağa.(La edri)

*Ey kimsesizler, el veriniz kimsesizlere
Onlardır ancak el verecek kimse sizlere. (Yahya Kemal)

*Ölmek değildir ömrümüzün en feci işi
Müşkül budur ki ölmeden evvel ölür kişi

Necip Fazıl KISAKÜREK

2432 Mesaj
29 Kasım 2007; 23:54:21 

ey kimsesizler el veriniz kimsesizlere
derken kimleri kastediyor acaba,kimsesiz insanların dayanışma içinde olması mıdır nedir?

68 Mesaj
30 Kasım 2007; 0:26:09 

Kardeşlerim Üstat Yahya Kemal Beyatlı'dan bir şiir alıntamazsak en büyük eksiklik olur...
HAYAL ŞEHİR
"Git bu mevsimde gurub vakti cihangiden bak,
Bir zaman kendini karşındaki rüyaya bırak

Başkadır çünkü bu akşam bütün akşamlardan,
Güneşin vehmi saraylar yaratır camlardan

O ilah isteyip eğlence hayal hanesine
Çevirir camları birden peri kâşanesine

Son ateşlerden bu saraylarla bütün Karşıyaka
Benzer üç bin sene evvelki mutantan Şark'a

Mest olur içtiği altın şarabın zevkinden
Elde bir kırmızı kâseyle ufuktan çekilen

Nice yüz bin senedir şarkın ışık mimarı
Böyle mamur eder ettikçe hayal Üsküdar'ı"

Eski nick: magnum_1453

1934 Mesaj
30 Kasım 2007; 20:50:56 

SON SIĞINAK

Hayat perdenin arkasında;
Hayatın öte yakasında.

Şu gaflet yükü insana bak;
Kendinden varlık cakasında.

Ve aşksız yobaz... İşi gücü,
Namazla cennet takasında.

Tam dört asırdır Müslümanlık,
Cansız etiket markasında.

Kur'an kalbi kör ezbercide,
Din, üfürükçü muskasında.

Batı, Batı der, çırpınırlar,
Batı tükürük hokkasında.

Makine dimdik demirden put,
İnsanoğlu ruh laçkasında.

Hürriyet nerde, söyleyeyim:
Hakka esaret halkasında.

Zamanda herşey kopuk, kesik;
Biçkisi kader makasında.

Ey insan, sana son sığınak,
Son Peygamberin hırkasında!

Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK

İnsan seveceği kimseyi iyi seçmeli,
ona göre sevmeli; kim olduğun değil,
kiminle olduğun önemlidir.
Madde Bağımlılığına "HAYIR"

69 Mesaj
30 Kasım 2007; 22:30:12 

quote:

K. aydın çok teşekkür hepsi çok güzel

Onemli Değil Birazda Ustad Dan Yazayım

Deryada sonsuzluğu zikretmeye ne zahmet!
Al sana, derya gibi sonsuz Karacaahmet!

Göbeğinde yalancı şehrin, sahici belde;
Ona sor, gidenlerden kalan şey neymiş elde?

Devamıda Var Da Cok Uzun İsteyen Baksın Karacaahmet Siiri

Her şey, her şey şu tek müjdede;
Yoktur ölüm, Allah diyene
Canım kurban, başı secdede,
İki büklüm, Allah diyene

Akıl, kırık kanadı hiçin;
Derdi gücü 'nasıl' ve 'niçin'...
Bağlı, perçin üstüne perçin,
Benim gönlüm Allah diyene...

Daha Cok Yazacagım İnsallah

Necip Fazıl KISAKÜREK

2432 Mesaj
30 Kasım 2007; 23:42:57 

Yıldız ve ay her zaman gökte olacak.
Saf şaraptan iyiyi sanma bulacak.
Şarap satan insana ben çok şaşarım,
Satıp, ondan güzel bir mal mı alacak?

Bunlar farklı şiirlerden

“İç bâde güzel sev var ise akl-ı şuurun
Dünya var imiş yok imiş ne umurun”

2432 Mesaj
30 Kasım 2007; 23:46:12 

sevdiğim kim kurtarır zincir-i zülfünden beni
görmemek yeğdir görüp divane olmaktan seni

2432 Mesaj
30 Kasım 2007; 23:48:12 

Düşmana kalırsa kalsın dosta muhtaç olmagıl

Yavuz Sultan Selim

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
1 Aralık 2007; 0:02:52 

Yılda bir kurban keserler halk-ı alem id için
Dem be dem saat be saat ben senin kurbanınam

Fuzuli

2432 Mesaj
1 Aralık 2007; 0:05:59 

Muhabbetten Muhammed oldu hasıl
Muhammedsiz muhabbetten ne oldu hasıl

2432 Mesaj
1 Aralık 2007; 0:18:54 

MİLYON KERE AYTEN

Ben bir Ayten'dir tutturmuşum
Oh ne iyi
Ayten'li içkiler içip
Sarhoş oluyorum ne güzel
Hoşuma gitmiyorsa rengi denizlerin
Biraz Ayten sürüyorum güzelleşiyor
Şarkılar söylüyorum Şiirler yazıyorum
Ayten üstüne
Saatim her zaman Ayten'e beş var
Ya da Ayten'i beş geçiyor
Ne yana baksam gördüğüm o
Gözümü yumsam aklımdan Ayten geçiyor
Bana sorarsanız mevsimlerden Aytendeyiz
Günlerden Aytenertesidir
Odur gün gün beni yaşatan
Onun kokusu sarmıştır sokakları
Onun gözleridir şafakta gördüğüm
Akşam kızıllığında onun dudakları
Başka kadını övmeyin yanımda gücenirim
Ayten'i övecekseniz ne ala, oturabilirsiniz
Bir kadehte sizinle içeriz Ayten'li İki laf ederiz
Onu siz de seversiniz benim gibi
Ama yağma yok
Ayten'i size bırakmam
Alın tek kat elbisemi size vereyim
Cebimde bir on liram var
Onu da alın gerekirse
Ben Ayten'i düşünürüm, üşümem
Üç kere adını tekrarlarım, karnım doyar
Parasızlık da bir şey mi
Ölüm bile kötü değil
Aytensizlik kadar
Ona uğramayan gemiler batsın
Ondan geçmeyen trenler devrilsin
Onu sevmeyen yürek taş kesilsin
Kapansın onu görmeyen gözler
Onu övmeyen diller kurusun
İki kere iki dört elde var Ayten
Bundan böyle dünyada
Aşkın adı Ayten olsun

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN

2432 Mesaj
1 Aralık 2007; 0:22:30 

BEKLEYENLER ICIN

Bir ayak sesi duymayayim
Kapiya kosuyorum
Gelen sen misin diye
Bir siyah sac gormeyeyim
Yuregim burkuluyor
Aglamakli oluyorum
Her sey bana seni hatirlatiyor
Gokyuzune baksam
Gozlerinin binlercesini gorurum
Bir ruzgar degse yuzume
Ellerini dusunmeden edemem
Yaktigim butun sigaralarin dumanlari sana benzer
Tadi senden gelir
Yedigim yemislerin
Ictigim ickilerin
Ve icimdeki bu dayanilmaz sikinti
Bu emsalsiz huzun
Seni bekledigim icindir

Resmine bakamaz oldum
Uykulardan korkuyorum artik
Utaniyorum odamdaki butun esyalardan
Su sedir hala gelip oturmani bekliyor
Su ayna karsisinda guzelligini seyretmeni
Su kadeh dudaklarina degebilmek icin duruyor masada

Ve su saat geldigin anda
Durabilir sevincinden
Zaman cildirabilir
Cunku benim dunyamda
Olumsuzluk, seni sevmek demektir.

Bir cocuk dogmayi bekler
Bir agir hasta olmeyi
Bitkiler yagmur ve gunesi bekler
Yalniz bir kadin sevilmeyi
Ve dusun ki bir adam
Icinde butun bekleyenlerin korkusu ve umidi
Seni bekler
Asilmayi bekleyen bir idam mahkumu gibi

Sen gelinceye kadar
Pencerem kapali duracak
Ruzgar gelmesin diye
Artik perdeleri acmayacagim
Gun isigi girmesin diye
Sonra kahrolacagim
Bu karanlikta, bu derin yalnizlikta
Ve gunlerce gecelerce haykiracagim
Nerdesin diye, Nerdesin?

Bir gun bu kapidan sen gireceksin
Biliyorum
Ergec bu bekleyisin bir sonu gelecek
Yillarca sonra
Oldugum gun bile gelsen
Butun bu bekleyisimi ve oldugumu unutup
Cocukler gibi sevinecegim
Kalkip sarilacagim ellerine
Uzun uzun agliyacagim.

UMIT YASAR OĞUZCAN

630 Mesaj
1 Aralık 2007; 9:45:35 

kıs ve delikanlı
Bir genç kiz delikanliya sorar: "Benden hoslaniyor musun?"
- Cocuk hayir diye cevap verir.
Kiz sorar: "Beni sevimli buluyor musun?"
-Cocuk hayir diye cevap verir.
Kiz sorar: "Kalbinde yerim var mi?"
Kiz sorar:"Peki gidersem benim icin aglar misin?"
Kiz üzgün gitmek üzere arkasini döner.
Cocuk onu kollarina alir ve:
Ben senden hoslanmiyorum, Seni Seviyorum !
Seni sevimli degil ba$döndürücü buluyorum !
Kalbimde sana yer yok, benim kalbim sensin Ve
Senin arkandan aglamam, senin icin ölürüm der !!!

Gerçekten Sevseydin!!
Bir Kız arkasından surekli takip eden birisini farkeder.
Takip devam eder, kiz bundan rahatsız olur ve sorar:
- Sen neden beni takip ediyorsun ?
Delikanlı:
-Size ilk görüşte aşık oldum ve sizi herşeyden çok seviyorum..
Kız:
- Bak arkamdan ablam geliyor sen ona aşık ol.. Benden sana yâr olmaz..
Delikanlı arkasına bakar kimseyi goremeyince:
- Bana yalan söyledin... Kimse yok.
Kız:
- Asıl sen bana yalan söyledin... Eğer beni gerçekten sevseydin arkana bile bakmazdın der...

MATEMATİK SEVERLER KLUBÜ

SAMSUNG D900+SİLVERCREST 2.1+LOGİTECH X540+SANSUİ VCA-1000 AMPLİ+2 ADET SUNNY HOPARLÖR+HERTZ 30CM SUBWOOFER

2432 Mesaj
1 Aralık 2007; 19:29:08 

Cümleler doğrudur sen doğru isen
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen."
Yunus Emre

69 Mesaj
1 Aralık 2007; 19:55:49 

Bilmem nideyim
Kanda gideyim
Aşkin elinden
Aşkin elinden

Meskenim daglar
Durmaz kan aglar
Gözyaşim çaglar
Aşkin elinden

Kaddim yay oldu
Işim vay oldu
Bagrim nay oldu
Aşkin elinden

Dinle zarimi
Verdim serimi
Kodum arimi
Aşkin elinden

Varim vereyim
Üryan olayim
Zevke ereyim
Aşkin elinden

YUNUS'un sözü
Kan aglar gözü
Dogrudur özü
Aşkin elinden

Yunus Emre

Necip Fazıl KISAKÜREK

2431 Mesaj
1 Aralık 2007; 20:14:52 

ceviz ağacı

Başım köpük köpük bulut içim dışım deniz
Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda
Budak budak serham serham ihtiyar bir ceviz
Ne sen bunun farkındasın ne polis farkında

Ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında
Yapraklarım suda balık gibi kıvıl kıvıl
Yapraklarım ipek mendil gibi tiril tiril
Koparıver gözlerinin gülüm yaşını sil

Yapraklarım ellerimdir tam yüz bin elim var
Yüz bin elle dokunurum sana İstanbul’a
Yapraklarım gözlerimdir şaşarak bakarım
Yüz bin gözle seyrederim seni İstanbul’u
Yüz bin yürek gibi çarpar çarpar yapraklarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etusch -- 19 Temmuz 2008; 13:21:38 >

2432 Mesaj
1 Aralık 2007; 20:59:26 

Çaycı getir ilaç kokulu çaydan
Dakika düşelim senelik paydan
Zindanda dakika farksızdır aydan
Karıştır çayını zaman erisin
Köpük köpük duman duman erisin
Necip Fazıl KISAKÜREK

''Zindandan Mehmede Mektup'' şiirrinden alıntıdır.Köpük Köpük Duman duman zaman erisin derken zindanda zamanın ne kadar zor geçtiğini ve artık insanın içtiği çayın köpüğü ve dumanıyla vakit geçirebilecek kadar zor bir durumda olduğunu anlıyoruzBu dizelerin önünde saygıyla eğiliyor bu büyük şairimize Allahtan rahmet diliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vaynett -- 1 Aralık 2007; 21:01:44 >

2432 Mesaj
1 Aralık 2007; 21:46:17 

Arkadaşlar devlet memurumusunuz? hele böyle okuyarak doktor öğretmen hakim vs. mi oldunuz ?O zaman bu şiiri dikkatle okumanızı öneriyorum... çünkü burada hayatını kitaplara adayan ve iş işten geçince yaşamış olduğu bu hayatan dolayı çok pişman olan birinin içler acısı durumu anlatılıyor.adam okumuş ve bi sürü emek etmiş elde var sıfır

GEÇTİ BOR'UN PAZARI SÜR EŞEĞİ NİĞDEYE

basta kavak yelleri estigi gunler hani?
umdugumuz neseler serefler unler hani?
beklenilen alayli, sanli dugunler hani?

servi gibi umitler dondu birer igdeye,
gecti borun pazari sur esegi nigdeye.

sende cevher var imis, onu herkes ne bilsin?
kimler boyle zugurdun huzurunda egilsin,
soyle bir dairede mudur bile degilsin,

ne cikar ogrenmissen üçü beşi pi diye,

bilmem ki, ne olmakti senin gayen, maksadin?
fare gibi kitaplar arasinda yasadin,
ne dansettin, eglendin, ne de sevdin kiz, kadin,

kim derdi hey serseri gencligine kiy diye,

gonul ne calgi ister ne eglence, ne de dans,
ne guzel kadinlarin onlerinde reverans,
kapandikca kapandi bunca yildir kahpe sans.

ihtiyarlik golgesi perde cekti dideye,

firsati iyi kolla sakin olma dangalak,
genc iken vur partiyi, durma, ye, keyfine bak,
sonra ic sampanyalar, viskiler, bardak bardak,

dokunuyor uc kadeh simdi bizim mideye,

hasanin boregine vaktinde yetismeli,
hic durmadan govdeye atistirip, sismeli,
yanip da kavrulmadan mukemmelen pismeli,

sonra seni almazlar hic bir yere ciy diye,

namdar rahmi karatay

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vaynett -- 1 Aralık 2007; 21:47:50 >

2431 Mesaj
2 Aralık 2007; 13:19:38 

Seni dağladılar, değil mi kalbim,
Her yanın, içi su dolu kabarcık.
Bulunmaz bu halden anlar bir ilim;
Akıl yırtık çuval, sökük dağarcık.

Sensin gökten gelen oklara hedef;
Oyası ateşle işlenen gergef.
Çekme üç beş günlük dünyaya esef!
Dayan kalbim üç beş nefes kadarcık!

630 Mesaj
2 Aralık 2007; 15:40:00 

Seni Sana Terk Ediyorum

geceler telaşla koşuyordu gölgeme
bir gece kuşu daha uçuyordu avuçlarından
yırtıyordu gecenin karanlığını baykuş sesleri
arz inliyordu yıldızların aksine
en sade suretini koyup çıkınıma /sırtıma atıp
seni sana terk ediyorum...

bozkırın koynunda deli dolu at süren ben
dökülen eylüllere soktum gökyüzünün maviliğini
ayın dolmuş haliydi son durağım
içimdeki trenler çoktan devrildi, vagonlar darmadağın
çatlamış dudağımı şiirlerle ıslatıp

kanıyor ayak uçlarım dilime inat
kaçırıyorum bakışlarımı alev küresinden
bıçaklar kaygan zeminlerde bilenirken
geceye sızan birkaç damla kan
gözlerimden yüreğime sessizce akan
en şiddetli zehri acılarıma katıp

kaldırım taşlarında uyuttuğum düşleri
bir atımlık barut kokan sabrımı
gün görmemiş hayâllerime vuruyorum
tütsüye mahkûm petekten oğul almak
zırdeli şafaklara ağlamak
bana mı düştü yar
sabahla gidiyorum, balımı peteklere satıp

kaç kalibreydi boynumdan vurduğun söz
sahi ceylanlar neden hep boynundan vurulur
gölgem kan kaybından ölmekte
kırılan bir kalemin hesabı mı yapılır
sevdam yüreğimde musallaya yatıp

MATEMATİK SEVERLER KLUBÜ

SAMSUNG D900+SİLVERCREST 2.1+LOGİTECH X540+SANSUİ VCA-1000 AMPLİ+2 ADET SUNNY HOPARLÖR+HERTZ 30CM SUBWOOFER

630 Mesaj
2 Aralık 2007; 15:43:07 

Ben Sokak Çocuğuyum

şu dört direkli köprünün altında
açmışım gözlerimi
sahipsiz
rüzgar sarmış kundağımı
yağmurla beslenmişim

adımı insanlar koymuş
benden habersiz
benimsemişim
serseri derler, hırsız derler
.... derler, anlamam da
alınmam da

hiç fiyakalı dolaşmadım sokaklarda
marka satmadım
gökyüzü yorganım oldu hep
dirseğim yastık
alışkınım; kara, yağmura, soğuğa
üşümem
sıcak dokunur bana

özlemem, hiç tanımadığım hisleri
istemem varlığını bilmediğim şeyleri
kıskanmam hiç kimseyi
özenmem

halbuki bilmez kimse
kendilerinden şanslı olduğumu
daha özgür
ve daha zengin

şu deniz herkesten çok benimdir
arkasındaki orman da
bütün sokaklar benimdir herkesten çok
her simitçi biraz bana çalışır

aslında her çocuktan daha çocuğum
canım hiç sıkılmaz buralarda
en sevdiğim oyundur
köşe kapmaca

yalnız da değilimdir
yüzlerce kardeşim var
benim gibi, bana benzer
kimse ayırt edemez bizi
birbirimizden

geceleri toplanmaya başlarız
el ayak çekildikten sonra
konuşuruz, güleriz, dertleşiriz
biraz farklı olsa da
herkes kadar biz de umut besleriz
hayallerimiz de vardır
ayın dolaştığı yerlerde

herkes kadar okumuşluğum da vardır
her tip insandan bir harf öğrendim
insanları en iyi ben tanırım
okuldan, öğretmenden anlamam ama
bu sokakların mektebini bitirdim
bana lazım olanı öğrendim

herkes kadar insanım da galiba
herkes kadar ben de bazen ağlarım

kafam da var, kalbim de
severim de, düşünürüm de
yalnız ben sokak çocuğuyum
sokaklarda yaşamak tek suçum

bir gün ben de gideceğim buralardan
herkes gibi
yalnız biraz sessizce
kimseler anlamadan

cenazem omuzlar üzerinde gitmeyecek
belki
belediye kaldıracak gürültüsüzce
ağlayanlar olmayacak başucumda
bir hayırsever uğramazsa geçerken
mezarım da çorak kalacak sonunda
benim gibi

içimizden kimin gittiği
fark edilmeden
biri alacaktır yerimi
vakit geçmeden

evet, ben sokak çocuğuyum
bu sokaklarda ne ilk
ne de sonuncuyum

MATEMATİK SEVERLER KLUBÜ

630 Mesaj
2 Aralık 2007; 15:45:50 

Gözlerin

gözlerinde tanıdım seni
hayata gülümsemeye çalışan kalbinin
bakışlarına düşen güzelim yansımalarında

kocaman küçümen yaşına sığdırdığın
onca yükün
kah kadınsı kah çocuksu
içten konuşmalarıydı paylaştıkların

aldırdığın kaşlarında
hatırlamak istemez gibiydin
unutmaya çalıştığın günler aylar yılların
kalın kapkara yitirilmiş umutlarını

ardında kalan ince çizgilerde
belki hiç tatmadığın
dişiliğinin okşanasılığı
hoyrat sözcüklerinde saklı
zerafetinin sevilesiliği
çocuksu kadınlığının
omuza, kalbe, dudağa düşen
beklentisi..ni..
yaşamak ister gibiydi
doyulası gözlerin
duyamadığım
sende saklı sözlerin

kimbilir …

MATEMATİK SEVERLER KLUBÜ

2431 Mesaj
2 Aralık 2007; 18:27:46 

UTANSIN

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın!

Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Eski çınar şimdi noel ağacı;
Dallarda iğreti yaprak utansın!

Ustada kalırsa bu öksüz yapı,
Onu sürdürmeyen çırak utansın!

Ölümden ilerde varış dediğin,
Geride ne varsa bırak utansın!

Ey binbir tanede solmayan tek renk;
Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın!

NECİP FAZIL KISAKÜREK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etusch -- 2 Aralık 2007; 18:28:09 >

4604 Mesaj
2 Aralık 2007; 19:24:43 

''Kim demiş arkadaş uğrunda ölmek zor. Asıl uğrunda ölünecek arkadaş bulmak zor.''

kim sölemişti hatırlamıyorum...

2432 Mesaj
3 Aralık 2007; 0:14:47