Şimdi Ara

Mac Mini - Overclock Big : )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
2.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yıllardır bilgisayar sektöründe yaptığı yenilikleri, ilkleri ve tabii ki yanlışlarıyla konuşulan Apple, 2005 yılında da şaşırtıcı bir karar alarak 499$ başlayan fiyata sahip tarihinin en ucuz masaüstü bilgisayarına imzasını attı.

Mac Mini adını verdiği bu minik dev kabul edilebilirin üstünde olan performansı (Mac platformunun en popüler benchmark yazılımı XBench'e göre ülkemizde de1385YTL'den satılan eMac'i yenmeyi başarıyor ! -bkz.), MacOSX ve beraberindeki zengin yazılım desteği, geniş bağlantı olanakları (kablo ve kablosuz) ve tabii ki bayanları bile cezbeden (Şu çirkin gri kutuyu kaldır gözümün önünden şeklindeki tartışmalara son : ) ) estetik tasarımıyla inanılmaz fiyat avantajını da birleştirerek dünya çapındaki pek çok hanede 2. veya 3. bilgisayar olmak için iddialı bir çıkış yaptı.

Bütün bu artılarının yanında Mac Mini çıkışından kısa bir süre sonra başka bir artısıyla tekrar gündeme geliyor: Mini mini Mac'ler gayet güzel overclock (OC: Bir işlemciyi normal saat hızından daha hızlı biçimde çalışmaya zorlayarak bu artış ile beraber gelen beleş performansın dayanılmaz keyfini çıkartma. Tabii ki bazı büyük riskleri göze alarak : ) ) oluyor !

Mac Mini'lerdeki bu son trendi başlatan Leo Bodnarburaya tıklayarak ulaşabileceğiniz kendi sitesinde ince işçilik ve biraz dikkat gerektiren bu işlemi adım adım anlatmış.

1.25 GHz hızındaki en ucuz modele uygulanan işlem Motorola MC7447 (PDF Datasheet için tıklayın !) işlemcinin anakart üzerinde bulunan veriyolundan çekirdek arası çarpan ayarını belirleyen 5 adet jumper niteliğindeki 0 Ohm direncin uygun kombinasyonlarda yerleştirilmesinden/kaldırılmasından ibaret.

Aşağıda Leo Bodnar'ın çekmiş olduğu ve tüm hakkı ona ait olan resimlerle olay biraz daha anlaşılır hale geliyor.

Üstteki resimde 5 yerine 4 adet direnç görüyorsunuz; bunun sebebi OC rehberini hazırlayan Leo'nun 5.direncin yerini bulamaması. Zaten hemen yanında dirençlerin büyüklüğünü daha doğrusu küçüklüğünü gördüğümüzde Leo'ya hak veriyoruz : )

Peki bu ufaklıklarla oynamak bize ne kazandırıyor (0: Takılı değil/ 1: Takılı ):

Saat Hızı R362 R358 R355 R351
    1.25 GHz 1 1 1 0
    1.42GHz 0 1 0 1
    1.50GHz 0 0 0 0
    1.58GHz 0 1 0 0

Yaptığı testlerde Leo, 1.25GHz Mac Mini'sini sorunsuz 1.42GHz'e çıkarmayı başarmış bu da %14 civarı termal hiç bir problem yaratmayan oldukça sıkı bir artış ! Başka bir deyişle de Mac Mini'nin 80 GB sabit diskle gelen 1.42GHz'lik versiyonuna ücretsiz terfi...

Sayfanın Linki : http://dspace.dial.pipex.com/prod/dialspace/town/pipexdsl/q/aqza37/macmini/

• Ben almayı düşünüyorum ama daha Türkiyede bulunmadığını zannediyorum bilen varsa haber versin hemen aliim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: wertalemon

Ben almayı düşünüyorum ama daha Türkiyede bulunmadığını zannediyorum bilen varsa haber versin hemen aliim.

benimde aklıma yattı bu iş yawww bende alabilirim bundan
  • insanın evinde birde mac olması guzel olur tabi
  • ikinci bilgisayar olarak alsı geliyor insanın. cdrom kadar bilgisayar. test sonuçları var mı bu aletin??
  • bende merak ettim sımdı
  • ben fiyatının 499$ + kdv olacağını duydum.aa bu fiyata sadece kasa var, monitöre veya tvye bağlayıp kullanacaksını ve mouse ve klvye de almak gerekiyor sanırım...
    yakında türkiye ye de gelecektir.mrk etmeyin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: doughty

ikinci bilgisayar olarak alsı geliyor insanın. cdrom kadar bilgisayar. test sonuçları var mı bu aletin??

apple ın sitesinde test sonuçları var ama, photoshop, genom hesaplama gibi testler, oyun filan gibi testleri hiç görmedim, belki macline, mcworld filan gibi sitelerde olabilir, almayı düşünen olursa küçük bir tavsiye sakın ola apple ın mouse unu filan almayın şart diil, usb bir mouse ve usb bir klavye işinizi görebilir, logitech in mac uyumlu klavye ve mouse setleri filan var, apple ın kendi mouse ve klavyesinden daha ucuza geliyordu
  • bilkom fiyatı 944 ytl + kdv = 840$ civarında bişey amerika fiyatı 499$ mıydı neydi?
    yani yaklaşık 350$ koymuşlar sağolsunlar allah bereket versin diyorum bilkom a saygılarımı sunuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chivi -- 18 Mart 2005, 12:48:10 >
  • KAÇ PARADIR BU ALET YAW?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.