Şimdi Ara

## Intel'in X48 Yonga Seti İle DDR2'ye Tam Gaz Devam ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • [simage]http://www.donanimhaber.com/resimler/image.aspx/GIGABYTE X48_DQ6.jpg[/simage]

Bilindiği gibi Intel, 3 serisi yonga seti ailesi ile birlikte DDR-3 bellek desteğini yaygınlaştırmak istiyordu fakat açıkçası arzulanan bu hedef bazı temel nedenlerden ötürü en azından şu ana kadar gerçekleşemedi. Özellikle X38 yonga seti ile birlikte sadece DDR3 bellek desteğine yöneleceğine dair dedikodular çıkan Intel, anakart üreticilerinden de gelen baskı sonucu X38 ile birlikte DDR2 bellek kullanımına da müsade etmişti. Bu sayede piyasaya X38 yonga setini kullanan fakat bellek desteği konusunda farklılaşan anakartlar giriş yapmıştı. Zira bazı anakartlar sadece DDR2 veya DDR3 bellek desteğine sahipken kimisi ise kombo olarak gelmekte ve DDR2/DDR3 bellek desteği sunmaktaydılar.

X38 yonga setinde durum bu şekilde ilerlerken X48 yonga setine ait detayların ortaya çıkması ile birlikte X38 için yapılan yorumlar X48 yonga seti içinde yapılmaya başlandı ve Intel'in X48 yonga seti ile birlikte sadece DDR3 bellek desteğine yönelebileceği de söylendi fakat görüldü ki X48 ile birlikte DDR2 desteği de son sürat devam edecek. Zira önemli anakart üreticilerinden Gigabyte'ın hem DDR2 ve DDR3 bellek desteği sunan X48 yonga setli anakartlarının detayını sizler ile ilk paylaşan yayın organı olmuştuk. Intel'in özellikle X48 yonga seti ile birlikte DDR2 bellek desteğini de devam ettirmesinde DDR3 bellek fiyatlarının hala istenilen noktaya gelememiş olmamasının ve piyasaya sürülen DDR3 belleklerin şu an için DDR2 belleklere göre performans anlamında bellek terfisi gerektirecek farkı yaratamamış olmasının etkilerinin büyük olduğu ifade edilmekte.

Bu arada gelecek senenin ilk çeyreği içerisinde DDR3 bellek fiyatlarında önemli bir düşü bekleniyor. Intel'in yanı sıra AMD ise DDR3 bellek desteğine gelecek senenin ikinci yarısında soket AM3 formu ile geçmeyi planlıyor.

• x38 dq6 almaya niyetlenmiştim ddr2 desteği var diye, şimdi bunu mu bekliycem :(
  • Gigabyte niye combo DQ6 filan yapmıyor. O kadar para verecen sadece birini destekleyecek. Bence combo olsa çok daha iyi satar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ermeydan

Gigabyte niye combo DQ6 filan yapmıyor. O kadar para verecen sadece birini destekleyecek. Bence combo olsa çok daha iyi satar.

combo olunca dual kanal olmuyor neresi iyi, dünyanın perf adına en gereksiz bordları combolar
  • Haber için teşekkürler fx57. Beklenen bir gelişmeydi. Zira DDR3 bellek fiyatına bir sistem dahi toplanabiliyor.
  • Süper bir haber eğer bu x48 lerde ddr2 cıkarsa bence iyi satar.
  • Bu chipsetli anakartı alanın ddr3 bellek fiyatını dert edeceğini sanmıyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: bwhiteshark

Bu chipsetli anakartı alanın ddr3 bellek fiyatını dert edeceğini sanmıyorum.

Bir ddr3 bellek kadar pahalı olmaz heralde
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaan84

quote:

Orjinalden alıntı: Ermeydan

Gigabyte niye combo DQ6 filan yapmıyor. O kadar para verecen sadece birini destekleyecek. Bence combo olsa çok daha iyi satar.

combo olunca dual kanal olmuyor neresi iyi, dünyanın perf adına en gereksiz bordları combolar

Olur mu öyle şey ne alakası var. Gigabyte ın P35C-DS3R var. 4 tane DDR2 + 2 tane DDR3 ve Dual Channel.

Bilmeden yanlış şeylerle buradaki diğer arkadaşların kafasına yanlış şeyler sokmayın lütfen.

Alın bu da linki : P35C-DS3R

• @OverClocKing

Yaaaani.
  • x48 ddr2 olcagı zaten belliydı ocakta e8500 ile x48 alıp 5 yıl keyif yapacam
  • Bunu çıkartın biran öncede X38 ucuzlasın, bende alayım dimi ama...
  • X48 ve DDR3 ayıp sayılcak performans ve fiyattan gelecekti, DDR3 bölümü atlatılmış ama hala neden x48 (1600fsb haric) 'in cevabı yok.
  • anlaşıldı x38 out 48 in artık bunu bekleyeceğim
    acaba ocak ayında ülkemizde olurmu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mustafa* -- 26 Kasım 2007; 15:33:01 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mustafa600

anlaşıldı x38 out 48 in artık bunu bekleyeceğim
    acaba ocak ayında ülkemizde olurmu ?

sen bu kararsızlıkla Kart mart alamazsın
    X48 çıktığında bir sonraki nesil işlemciler için yeni çipsetinide duyurmuş olur
    sen onu da beklersin sürer gider bu döngü Mustafa Kardeş
  • OverClocKing acayipsiniz hele sen DigitalWorld dicek kelime bulamıyorum bu kadarmı bilgisizı olunur , birinin dediklerine he , yani +1 diyende bilmiyorum siz iyice bi bakın bakalım ddr3ü dual kanal oluyormu sadece 2 ram slotu olup atx bordda dual kanal olan bi bord a rastgelmedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaan84 -- 26 Kasım 2007; 17:49:44 >
  • simdi bu kart sadece ddr2 mi yoksa 2side mi destekliyor ben anlayamadim

yani eger sadece ddr2 ise gelecege yonelik kotu bir yatirim olmazmi
  • 2400Mhz fsb hızına destek verecekler ki ancak DDR2 1200Mhz ile 1/1 oranda olsun sanki o kadar hız artıyorda bir getirisi oluyor ddr3 bile düşük cl olmadıktan sonra yararı yok zararı var işte yeni bişi cıkacak ya.
  • kart cok güzelde cok gereksiz ya x38 den sonra bu kadar kısa sürede x48 cıkarmalarının gereği neydi anlayamadım daha millet yeni yeni P35 almaya baslıyor ama bu teknoloji savasının kime yararı var yada ne bu şiddet bu celal
  • quote:

Orjinalden alıntı: weycell89

simdi bu kart sadece ddr2 mi yoksa 2side mi destekliyor ben anlayamadim

yani eger sadece ddr2 ise gelecege yonelik kotu bir yatirim olmazmi

Geleceğe yönelik Kötü Yatırımla Bugun Yaşanacak büyük Maaliyetin arasında bir denge kurmanlazım
    Ayrıca bence DDR2 teknolijisi yaklaşık 1 yıl boyunca maaliyet ve performans açısından avantajlı ve alınası ürün olarak piyasada kalacaktır.
    DDR3 teknolojisi üretim maaaliyetlerini yeteri kadar düşürebilir vede yeterli talebi yaratabilirse fiyat seviyeleri DDR2 lerden aşağı ve performans olarakda daha üst performanslar ulaşırsa işte o zaman ddr3 için plan yapılabilir diye düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iRoNMaSTeR -- 27 Kasım 2007; 8:58:58 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.