Şimdi Ara

## Samsung'dan 2.2 Milyar$'lık LCD Yatırımı ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
2.593
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Samsung'dan 2.2 Milyar$'lık LCD Yatırımı ##

Dünyanın en büyü LCD panel ve monitör üreticilerinden biri olan Samsung, LCD operasyonlarını büyütüyor. Elimize ulaşan bilgilere göre firma, LCD Panel üretimine yönelik atılımlarını hızlandırmaya kararlı gibi görünüyor. Samsung, yapacağı 2.2 milyar dolarlık yatırım ile LCD panel üretim yeteneklerini arttırmayı amaçlarken özellikle 8. jenerasyon üretim hattıyla 50 ve 52" panel üretimini gündeme alıyor. Firmadan gelen açıklamalara göre, Samsung'un yaptığı yatırımın ana nedenlerinin başında sektörün gelecek yıllarda ciddi bir sıçrama gösterecek olmasının etkisi büyükmüş.

• artık diğer firmalardan panel alıp, aynı model bir ürünün 3,4 çeşit olarak piyasaya sürmez bir daha Samsung

ama gine seviyoruz Samsung'u
  • Bundan 5 sene sonra LCD si olmayan kalmayacaktır sanırım. Samsung geleceği düşünerek çok akıllı bir politika izleyip, ilerki dönemlerde pazar payını arttırmayı hedefliyor.
  • lcdsi olmayana kız vermiyolar
  • samsung lcd işine iyice el attı zaten samsung çok güzel lcd leri mevcud özelliklle kontras oranın yüksek lcd çıkarttılar ve sony bravia ya rakip olduklarını gösterdiler ama sony yeni oled tvleri de çok muaazam gözüküyor 1.000.000:1 gibi bir kontras oranı sunuyor bakıp göreceğiz rekabet herzaman tüketiciye yansır
  • bugün hürriyettemiydi gördüğüm ??? samsungun 500.000:1 oled panel reklamı vardı
  • quote:

Orjinalden alıntı: fotifoti

lcdsi olmayana kız vermiyolar

Evde mi kalacağım?
  • quote:

Orjinalden alıntı: hsezen

artık diğer firmalardan panel alıp, aynı model bir ürünün 3,4 çeşit olarak piyasaya sürmez bir daha Samsung

Evet arkadaşım katılıyorum. Bir de görüş açılarında iyileştirme yaparsa Samsung çok iyi olur. Sadece Samsung değil genel olarak LCD teknolojisinde görüş açışı problem. İnşallah Samsung iyileşme yapıp diğer firmaları da tetikler.
  • Ya 22" lcd alcam biraz daha beklesem mi diyorum böyle şeyler okuyınca
  • zaten şuan ilk 3te samsung... 1inci olmak için uğraşıyor sanırım durum bunu gösteriyor.
  • quote:

artık diğer firmalardan panel alıp, aynı model bir ürünün 3,4 çeşit olarak piyasaya sürmez bir daha Samsung

Bu mesajınızı tam anlayamadım ama benim bildiğim kadarıyla Samsung kendi panellerini çok uzun süredir kendisi üretiyor. Zaten toplasanız 5-6 tane LCD panel üreticisi var. Bu piyasada malesef sadece çok büyükler mevcut:
    1-Samsung-Sony (Samsung fabrikalarında üretiliyor. İki marka da aynı panelleri kullanıyor)
    2-Matsushita (Namı diyar Panasonic, çok übyük bir üretici kendi panellerini kendisi üretiyor.)
    3-LG-Philips
    4-Bir de Çinlilerin büyük bir üretim tesisi var yanlış bilmiyorsam ismi Chi Mei idi.

Sanırım birkaç tane daha var (Toshiba'nın kini bilmiyorum.)

Neyse bu durumda gördüğünüz gibi tüm firmalar birbirine rakip, ama hiçbiri de bu büyük sektöre tek başına girmemiş (Çok güçlüler hariç).

• samsung 226bw aldım mutluyum 26inç veya daha büyük bir mönitöre geçecegim zmn da samsung tercih ederim
  • Samsung un son monitörleri harika değerlere sahip çok şık monitörler...(226BW ve 2232BW)..Üstelik güzel fiyatlara satılıyorlar..TV pazarında da durum aynı şekilde esasında..Yani LCD pazarında (Türkiye için konuşuyorum) gözlemlediğin sony nin falan eski havasının kalmadığı..Gidin bir Teknosaya falan samsung monitörler cap diye gözünüze çarpıyor..Piano Black kullanmalarıda cabası..Şu an bir LCD TV alacak olsam marka olarak samsung düşünürüm..Başka hiç bir markaya bakmam..Zaten kalitede ilk bakışta belli oluyor renkler falan çok canlı samsungda..Eee iyi kalite ürün üretirsen er yada geç bunun meyveleri toplarsın..
  • quote:

Orjinalden alıntı: easymen

samsung 226bw aldım mutluyum 26inç veya daha büyük bir mönitöre geçecegim zmn da samsung tercih ederim

Almadan önce 2326 modelini görmüş müydünüz?
  • lcd ler ne zaman crt leri yakalarsa o zaman alırımi hala çözünürlük olarak falan crt ler önde, oturmadı lcd teknolojısı henüz var birkaç senesi daha...
  • Lcd ekran denildimi pionner ve pc de samsung
  • samsung elını attıgı her ıste basarılı oluyor
  • 1-Samsung-Sony olarak 2004 yılından itibaren ortak tesislerinde panel üretiyorlar(LCD-TFT olarak)
    ayrıca Samsung un kendi tesislerindede PDP ve LCD üretiliyor ancak TV olarak kullanılacak
    paneller Samsung-Sony de üretilmektedir(Samsung-Sony ortaklığı %50-50 olarak devam etmektedir ve 2001 de
    tesisler deneme üretimine başladı ve 2004 ten itibarende full üretim sağlanıyor,2005 itibarende ihracatta
    başlamıştır.

2-Bu tesislerde ayrıca OLED panellerde üretilmektedir,Cep telefonları,Cameralar,PhotoCam v.s panelleri
    artık yeni nesil cihazlarda OLED tir,dolayısıyla elinizdeki telefon yeni model ise OLED tir!!!
    Ancak TV olarak OLED ler çok yakında çıkıyor ve Sony nin 11" lik OLED Aralık başında Japonya da
    satıştadır!(XEL-1 modeli $ 1.735,- 11">960X450pixel)+HDMI-USB-Ethernet-2X1WSpeakers+ 1.000.000;1ContrastRatio!!!!

3-Samsung;10mmlik(kasa kalınlığı) 40" olarak yakında her zaman olduğu üzere USA pazarına çıkıyor bile!
    Ayrıca 44,1" Active-Matrix Samsung OLED TV de Demo yapıldı!

4-Samsung OLED yol haritası;42"FULLHD 2010 da geliyor!

5-Samsung tan "Soda-Lime" veya Sodium-Free panel!!
    Bunu başka bir topikte işleyeceğim bilahare;kısaca adi pencere camından TV paneli ürettiler!!

6-OLED ve diğer tüm bu tip panellerin patentleri USA lı firmaların elindedir(SED,PLED gibi)
    Yeni nesil görüntü işleme panel teknolojisi bu USA lı firmalar ve genelde büyük çoğunlukla
    USA Üniversitelerinin elindedir ve bunları gerek gördükleri zaman Japon/Kore li üreticilere
    Lisans larını kullanım bedeli karşılı devrederler,OLED oldukça pahalı bir TV olacaktır bugün için!
    çünkü lisans bedelleri aşırı yüksektir,ancak zaman içinde satışların büyümesiyle orantılı
    olarak fiyatları düşecektir,OLED lisansını 4-5 LCD üreticisi almıştır,ticari olarka şimdilik
    görünür ufukta Samsung vardır,ardından Sony geliyor,keza bunlar ayrıca LED-Backlit(Backlight)
    panelleride çıkardılar bile!
    İlk pazara çıkaran her zamanki gibi LCD lerin babası sayılan Sharp tan geldi ve "D64U" lar satılmaya
    başlandı bile(USA da)[42"/46"52"/65"] FullHD olarak satılıyor,Samsung ve Sony dende bu tip
    paneller yakında geliyor
    Ayrıca yine bir Sharp buluşu olan "AVS"(Advanced Super View) panellerde Sharp tarafından satılmaya
    başlandı! bu teknolojiyi Sharp ayrıca lisans kullandırma suretiyle,Samsung ve Hitachi ile CMOS a vermiştir

7-Samsung ta ayrıca başka yeni tip panel çalışmalarıda devam etmektedir,ancak yoğunluk OLED üzerinedir,
    bugün kullandığımız ve artık nesli eskiyen klasik paneller yerlerini 2008 den itibaren başka tip panellere
    bırakacak olup 2010 dan itibaren ise bugünküler tamamen eski nesil sayılıp çok ucuz paneller olarak
    pazarda yerlerini alıp hepsi Çin de üretilecektir ki şuandada gerek Kore liler gereksede Japonlar
    bütün panelleri Çin deki tesislerinde topluyorlar!!(Maliyet dolayısıyla neredeyse bütün
    parça birleştirmeleri Çin de olmaktadır!)
    Kore ve Japon tesisleri full USA/Canada/Japan/Avustralya/Y.Zellanda gibi ülkeler için üretim yapıyorlar,
    Arjantin,Meksika,Malezya,Filipinler,Endonezya,ÇekCumh.İspanya,İngiltere,Polonya,İngiltere,Almanya,Avusturya
    gibi ülkelerde çok büyük montaj tesisleri vardır bunların+
    -------------------
    Samsung şuanda LCD-TFT panel üretiminde dünyada bir numarada olan Sharp ın ardından 2.sırada yola devam
    etmektedir,ayrıca Samsung PDP de üretmektedir.
    Sharp bu konuda gerek teknoloji gereksede kullandığı teknik itibarıyla en kaliteli ve sofistike LCD-TFT üreticisidir.
    Her sektöre(aklınıza gelebilecek) LCD üretir "custom made" dahil olmak üzere,ayrıca "Ham-Cam Panel" teknolojisi
    Sharp ın buluşları ile gitmektedir!!!bu konuda diğer rakiplerine Lisans satar(Samsung-Sony dahil)

PDP de dünyanın bir numaralı üreticisi NEC ise,LCD dede Sharp tır!!
    Ancak Samsung ta yıllar içinde kendisini geliştirerek çok iyi seviyelere gelmiştir,bugün USA gibi dünyanın en büyük pazarında ki
    bu pazar dünyanın toplam panel satışının %80 ini elinde bulunduruyor(bu sene toplam panel satışı 40 milyona yaklaşıyor!!)
    LCD ve PDP olarak,Çin montajlı-yapımlı Vizio nun ardından %26 lık pazar payı vardır(LCD-TFT+PDP toplamı olarak)
    Sharp ise 3.sırada %14 lük pazar payı vardır(sadece LCD-TFT olarak) ama Sharp cirosu Samsung tan 3 misli fazladır(diğer
    çok özel ve felaket pahalı panelleri dolayısıyla!)

Bilginize

Saygılar

• bende philipsden samsunga geçtim.philipssin görüntüsü mat.samsung daha canlı.teşekkürler samsung.....
  • quote:

Orjinalden alıntı: Krombacher

quote:

Bu mesajınızı tam anlayamadım ama benim bildiğim kadarıyla Samsung kendi panellerini çok uzun süredir kendisi üretiyor. Zaten toplasanız 5-6 tane LCD panel üreticisi var. Bu piyasada malesef sadece çok büyükler mevcut:
    1-Samsung-Sony (Samsung fabrikalarında üretiliyor. İki marka da aynı panelleri kullanıyor)
    2-Matsushita (Namı diyar Panasonic, çok übyük bir üretici kendi panellerini kendisi üretiyor.)
    3-LG-Philips
    4-Bir de Çinlilerin büyük bir üretim tesisi var yanlış bilmiyorsam ismi Chi Mei idi.

Sanırım birkaç tane daha var (Toshiba'nın kini bilmiyorum.)

Neyse bu durumda gördüğünüz gibi tüm firmalar birbirine rakip, ama hiçbiri de bu büyük sektöre tek başına girmemiş (Çok güçlüler hariç).

Samsun 226BW LCD monitöründe
    1) kendi panali olan S panelli
    2) AU Optronics paneli olan A paneli
    3) Chi Mei paneli olan C paneli kullandı, hatta birde W panel çıktıydı

Ve 3 panellin de perfonması bir birinden farklıymış, internette karşılaştırmaları var...

Böyle birşeyin ortaya çıkması olması acaba diğer modellerinde de mi bunu yapıyor? (sadece samsung için geçerli değil bu durum, diğer markalarda yapıyor olabilir aynı şeyi)
    Birde bu LCD Panel üretiçileri o kadarda rakip değiller bir birilerinine, ürettikleri ara ürünleri(LCD panel), kendi markalarının altında kullanabiliyorlar, çokta tuhaf bir durum değil açıkcası. Diğer donanım ürünlerindede aynı durum söz konusudur, bir kartın üstünde 10 farlık markanın üretiği parçaları görebilirsiniz, hatta bu markalar rakiptirler.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.