Şimdi Ara

## Core 2 Extreme QX9650'nin İlk Yerli Overclock Denemeleri ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
3.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Core 2 Extreme QX9650'nin İlk Yerli Overclock Denemeleri ##

İşlemci dünyasının iki devinden biri olan Intel, 12 Kasım itibariyle 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerini resmen anons ederek piyasaya sunmaya başladı. İlk dalgada 45nm üretim teknolojisine sahip 16 işlemcisini duyuran Intel'in bu işlemcilerinden sadece bir tanesi son kullanıcıların ilgilendiren model olarak dikkat çekerken diğer 15 model ise profesyonel kullanıma ve kurumlara yönelik olarak hazırlanan Xeon serisine dahil modeller idi. Intel'in son kullanıcıları ilgilendiren ve Ocak ayına kadar masaüstü için hazırlanan 45nm üretim teknolojisine sahip tek modeli olan Core 2 Extreme QX9650, yüksek hız aşırtma potansiyeline sahip olacağının ilk sinyallerini geçtiğimiz Eylül ayında yapılan IDF'te belli etmişti. Zira ünlü overclockçulardan Fugger, Intel tepe yöneticisi Paul Otellini ile yaptığı gösteri de QX9650 ile 65nm üretim teknolojisine sahip modellere nazaran çok daha kolay bir şekilde 5GHz+ hızlarını görebilmişti. Başta hız aşırtma severler olmak üzere yüksek performans meraklılarının merakla beklediği Core 2 Extreme QX9650'nin ülkemizdeki ilk "extreme" overclock denemeleri de yapıldı. Bu denemeler ve elde edilen değerlere geçmeden önce işlemciyi teknik özellikleri ile hatırlayalım;

- Core 2 Extreme QX9650
    - 45nm üretim teknolojisi
    - 3GHz'lik Saat Hızı
    - 1333MHz FSB
    - 12MB L2 bellek
    - LGA775
    - Geliştirilmiş yeni soğutma

Forum üyelerimizden ve ülkemiz overclock severlerinin yakından tanıdığı ustalardan AbsoluteZero, Tosunermc ve Hey bir araya gelerek Intel'in yeni "extreme" işlemcisi olan Core 2 Extreme QX9650'yi farklı soğutma koşullarında test edebilme ve bazı değerler ulaşma fırsatını da yakaladılar.

Ekibin kullandığı sistem;

- Intel Core 2 Extreme QX9650
    - Gigabyte P35-DS3L
    - OCZ Reaper 2x1GB bellek
    - Gigabyte ODIN 800 watt güç kaynağı
    - Hava soğutma için; TT Big Typhoon, extreme soğutma için; Vapochill

Editörün Notu: Özellikle hava soğutma ile ulaşılan 4543MHz (4 çekirdek aktif) ve 4719MHz'lik (2 çekirdek aktif) saat hızları gerçekten etkileyici. Zira 65nm üretim teknolojisine sahip Core 2 Quad işlemcileri ile bahsi geçen bu değerlere ulaşabilmek için extreme soğutma kullanılması gerekmekte ki bu durumda bile ulaşılması zor değerler. 45nm üretim teknolojisi sahip olduğu termal ve voltaj noktasındaki avantajları ile overclock sevelerin yeni favorisi olmaya aday gibi gözüküyor.

Skorlar;

Hava soğutma 4 çekirdek açık

Hava soğutma 2 çekirdek açık

Vapochill ile 2 çekirdek açık

CPU-Z onaylama sayfası;
    http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=267204

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 22 Kasım 2007; 22:34:51 >

• AbsoluteZero bu işleri bıraktı sanmıştım....
  • Gigabyte P35-DS3L bu test sistemine bu anakart hiç gitmemiş
  • ustalar dayanamamış gene

sizleri yeşil sahalarda görmeyi özlemişiz

tebrikler
  • yaw bu neya şow yapmış resmen
  • Burdan varılacak sonuç bana göre; bir Q9300 alıp onu Thermalright Ultra-120 ile 4 GHz.te günlük olarak kullanmak kuvvetle muhtemel.
  • recep abi bıraktı bu işleri ya bi kurcalar o kadar

elinize sağlık skorlar çok iyi gerçekten devamını bekliyoruz...
  • uzun süreden beri bir işlemci bizi bu kadar eglendirmedi, Intel bu işlemci ile cok guzel bir iş çıkarmış ugrasmaya degecek bir işlemci , ilk cıkan 4 cekirdek işlemciler sonra gelen g0 serisi ve en sonunda da 45 nm mimarisi ile Penry serisi .... bu seri daha ne kadar gelişecek bilmiyorum ama tek kelime ile mukemmel
  • İntel bu işi biliyor!!!
  • müthiş degerler ellerinize saglık olsun tebrikler. bu işlemciler hakikattende süper

Not: q6600 Go rev ile hava sogutma 4.2 ghz. görebildim max.
    qx9650 ile hava sogutma 4.5 ghz hızına çıkılmış, süper etkileyici, işlemci acayip overclock potansiyeline sahip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EXPANDER -- 22 Kasım 2007; 23:36:46 >
  • Sizleri tekrar pistlerde görmek ne güzel.

Tebrikler...
  • işlemcinin kapasitesi muhteşem bizde yakalayabilirmiyiz acaba bu değerleri...
  • Tebrikler arkadaşlar elinize emeğinize sağlık. Açıkçası beklentimi bayağı yükseltti intel. Bakalım 45nm ile daha ne süprizler çıkaracak.
  • BU Q9300 İŞLEMCİSİNİ NE ZAMAN PİYASADA GÖRECEĞİZ
  • off gelsin de sunlar

bizde 2. el kelepir q6600 g0 alalim artik
  • Q9300 f/p/oc kralı olacak gibi. Bu arada 2 çekirdekli Wolfdale'ler de voltajsız 2.3ghz'den, 3.7 ghz'e çıkabiliyormuş.
  • vala tebrikler iyi oc olmuş anakartta yazım hatası yoksa bendeki anakartın yeni işlemcilerle gayet iyi çalıştığını görmek çok güzel
    edit: yazım hatası yokmuş cpu-z ye hiç dikkat etmemişim p35ds3L

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rainbow6 -- 23 Kasım 2007; 6:19:53 >
  • Big Thyphoon ile Vapchill arasında o kadar az Spi farkı olması enteresan.
    Daha fazla farketmesini umuyordum.

Gerçi daha önce Big Thyphoon kullandığım için ne kadar iyi olduğunu bildiğimden dolayı bişey demiyorum ama farkın azlığı beni çok şaşırttı...
  • murat abi uçurmuş işlemciyi bu ne yaw
  • quote:

Orjinalden alıntı: OverClocKing

Big Thyphoon ile Vapchill arasında o kadar az Spi farkı olması enteresan.
    Daha fazla farketmesini umuyordum.

Gerçi daha önce Big Thyphoon kullandığım için ne kadar iyi olduğunu bildiğimden dolayı bişey demiyorum ama farkın azlığı beni çok şaşırttı...

Ben Sordum vapochill modlandıktan sonra optimize edilmediği için chiller seviyelerinde çalışıomuş testi alırken

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emreerol -- 23 Kasım 2007; 11:23:18 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.