- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
FREN YAPINCA NEDEN SES GELİR
38 Cevap41845 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

2125 Mesaj
18 Kasım 2007; 14:39:00 

[font="Trebuchet MS"]206 Peugeot'um var. Son zamanlarda frene basınca tiz bir ses gelmeye başladı. Sebebi ne olabilir?

"Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz"

4404 Mesaj
18 Kasım 2007; 15:31:38 

balata ve diskleri kontrol et istersen.

784 Mesaj
22 Kasım 2007; 12:49:01 

Islakken geliyorsa o bende de var. Bi kaç kere basınca frene kendiliğinden geçiyor...

LAGUNA III PRIVILAGE 1.5 dci

9775 Mesaj
22 Kasım 2007; 15:28:59 

birkeç nedeni olabilir.Normalde balata tozları birikmişse bunu yapabiliyor ama genelde sert balatalarda olur.
ben yine en kötü durumu düşünerek balatanın bittiğine işaret olan ses olabilir mi diye aklımdan geçiriyorum.Gerçi peugeot ların fren bittiğinde gösterge panelinde yanan lambaları vardı diye hatırlıyorum ama belki daha ileri modellerdedir.Kataloga bakmak lazım.

şimdi özetlersek ,
en kötü durumdan başlayarak balata bitmiş ve uyarı lambası yanmıyorsa büyük bir ihtimalle balatanın üstünde bulunan ve diske sürterek durumu haber veren küçük ince metalden yapılmış bir parça vardır.bunun görevi balata belirli bir mesafeye kadar aşınınca diskin kenarına sürterek araç sahibini uyarmasıdır.Şimdi yeni model araçların çogunda balatanın bittiğini haber veren gösterge ışıkları vardır.

bundan başka arka franler kampana ise genelde balata tozu dışarı atılamamış içinde birikmiş olması muhtemeldir.Periodik bakımda hava ile temizleyerek bir sonraki bakıma kadar idare edebilir.

klasik kuş sesi tabiri ile bilinen olaysa hafif frene basıldığında ses gelir ancak sert frenlerde bu ses kaybolur bu aslında yan sanayi balatası veya sert balata kullanılmasının göstergesidir.Sesden kurtulmak için yumuşak balata seçilmesi yeterlidir.

bir de taksicilerde çok sık gördüğümüz çok sık kullnılan ön frenlerden gelen bir ses vardırki bunu önlemek için frene daha az basmak ve freni ısındırmamak gereklidir.Uygun kalitede fren balatası seçimi ile sorun çözülebilir.Ancak piyasada dolaşan şahin taxiler en ucuz balataları kullandıkları için bu sese katlanırlar .

ıslakken gelen bir ses ise yukarıda arkadaşımızın belirttiği gibi kısa frenler yaparak diski kurutarak bundan kurtulabilirsiniz.Bütün çabalara rağmen geçmiyor ise yukarıdaki seçeneklere odaklanın.

not: birinci durumda anlattığım fren kalınlığını tekeri indirmeden bazı araçlarda saptamak mümkündür .eğer jantta balatanın görülebileceği yeterli boşluk varsa ,ön tekeri tam kırın, yandan balatanın et kalınlığına bakın.Bitmiş balata kalınlığı kendini belli edecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 22 Kasım 2007; 15:30:53 >

184 Mesaj
22 Kasım 2007; 17:25:09 

Bende de 97 model broadway var.Benim sorunum biraz daha değişik.Yolda giderken frene basılmadığı halde tiz bir ses geliyor(Sesi şöyle tarif edeyim, tiz bir ses sanki elinizde bir düdük var ve de dışarda rüzgar çarpınca düdükten çıkan ses gibi.Çoğu zamanda uğultu şeklinde).Fren pedalına hafif dokunduğumda ses kesiliyor ayağımı çektiğimde tekrar başlıyor.Ses sürekli değil.Uzun süre çalıyor bazen ses gelmiyor.

Balatalarda mı sorun var acaba.Balataları yemiş olduğunu zannetmiyorum ama anlayamadım.

Ahmet - Nisan 1979 - İngilizce Öğretmeni -Tokat
2009 Fiat Doblo 1.3 mjet

9775 Mesaj
22 Kasım 2007; 17:29:54 

bu konunun balatalarla ilgili olduğunu sanmıyorum.balata sesi çok barizdir ve genelde frene basıldığında olur.
quote:

Orjinalden alıntı: ahmetatik

Bende de 97 model broadway var.Benim sorunum biraz daha değişik.Yolda giderken frene basılmadığı halde tiz bir ses geliyor(Sesi şöyle tarif edeyim, tiz bir ses sanki elinizde bir düdük var ve de dışarda rüzgar çarpınca düdükten çıkan ses gibi.Çoğu zamanda uğultu şeklinde).Fren pedalına hafif dokunduğumda ses kesiliyor ayağımı çektiğimde tekrar başlıyor.Ses sürekli değil.Uzun süre çalıyor bazen ses gelmiyor.

Balatalarda mı sorun var acaba.Balataları yemiş olduğunu zannetmiyorum ama anlayamadım.

184 Mesaj
27 Kasım 2007; 17:36:07 

quote:

Orjinalden alıntı: vezir

bu konunun balatalarla ilgili olduğunu sanmıyorum.balata sesi çok barizdir ve genelde frene basıldığında olur.

Peki sorun ne olabilir.Ne yapayım fikriniz?

2009 Fiat Doblo 1.3 mjet

9775 Mesaj
27 Kasım 2007; 17:44:03 

quote:

Orjinalden alıntı: ahmetatik

Peki sorun ne olabilir.Ne yapayım fikriniz?

sanki bana akis bilyaları sesi gibi geliyor.Yani rulman sesi olmasın .Tam anlayabilmek için aracı lifte kaldırtın tekeri boşta elinizle çevirin sürtme sesi mi rulman mı belli olur.Eğer ön akis rulmanından ses geldiğiniteyit ettirirseniz hemen değiştirmeniz gerekir ciddi bir hasar olusur ve rulman kitlenirse başınıza iş açabilir.Eğer balatadan ses geliyorsa bir çok çözümü var ama hiçbiri diğeri kadar önemli olamaz.

1824 Mesaj
27 Kasım 2007; 21:53:02 

Fren balatasının içerisindeki aspest eksikliği sebebiyle ötme oluyor, marka değişikliği yaparsanızsorun kalmayacaktır.

SONY W-110 - SONY DCR-HC 37E Huawei IDEOS X5 (U8800)

184 Mesaj
4 Aralık 2007; 19:10:39 

anladım, teşekkürler arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetatik -- 4 Aralık 2007; 19:10:40 >

2009 Fiat Doblo 1.3 mjet

9 Mesaj
12 Aralık 2007; 10:37:19 

Sayın vezir, bende peugeot 206 xs 2001 model araç var. Geçen gün şöyle bir durum oluştu. Fren pedalına bastığımda bir titreşim ayağımda hissettim ve bu titreşim sesi baris duyuldu, frende bir an tutmadı. Bu titreşim sürtünmeden değilde sanki bir kaynak makinası çalışırken çıkarttığı elektrik sesi ve titreşimi gibiydi. Sonra tekra fren pedalından ayağımı çekip bastım düzeldi. Fakat hemen akibetinde tekrar yaptı aynı olayı. Bir gün sonrada panelde bir ışık yandı (O) bu tarz ve dairenin içinde kayan bir araba resmi var. Ama fren şuanda normal çalışıor fakat ben usataya gidene kadar tedbirdeyim. Bu neden kaynaklanır acaba arıza neden olabilir. Aracımda abs mevcut, bundan kaynakalanan bir durum olabilirmi? Teşekkürler...

9775 Mesaj
12 Aralık 2007; 10:58:30 

quote:

Orjinalden alıntı: halilserkan

Sayın vezir, bende peugeot 206 xs 2001 model araç var. Geçen gün şöyle bir durum oluştu. Fren pedalına bastığımda bir titreşim ayağımda hissettim ve bu titreşim sesi baris duyuldu, frende bir an tutmadı. Bu titreşim sürtünmeden değilde sanki bir kaynak makinası çalışırken çıkarttığı elektrik sesi ve titreşimi gibiydi. Sonra tekra fren pedalından ayağımı çekip bastım düzeldi. Fakat hemen akibetinde tekrar yaptı aynı olayı. Bir gün sonrada panelde bir ışık yandı (O) bu tarz ve dairenin içinde kayan bir araba resmi var. Ama fren şuanda normal çalışıor fakat ben usataya gidene kadar tedbirdeyim. Bu neden kaynaklanır acaba arıza neden olabilir. Aracımda abs mevcut, bundan kaynakalanan bir durum olabilirmi? Teşekkürler...

sayın halilserkan ,
Duymuş olduğunuz titreşim ve ses ABS devreye girdiğinde çıkan titreşimdir ve tamamen normal bir durumdur.Demek ki yolda kaygan bir yüzey var ve siz sert fren yapmışsınız demektir.Yağmurlu bir gün olabilir!
Eğer ABS ışıgı devamlı yanık kalıyorsa problem var demektir.Ancak şu an yanmıyorsa yola devam çünkü zaten ABS devreye girince böyle bir titreşim olması gerekir.

9 Mesaj
12 Aralık 2007; 11:14:14 

Şuanda sürekli yanar vaziyette, daha önce abs deneyimim olmuştu sert bir frenle. Epey darbeli bir şekilde bunu hissettim ama bu seferki, sıkışık bir trafikte dur kalklar sırasında düşük hızda meydana geldi ve titreşim halindeydi, darbeli değildi. Sanırım abs den kaynaklanan bir sorun, umarım masraf büyük olmaz. Bilgi için teşekkürler...

9775 Mesaj
12 Aralık 2007; 11:19:08 

quote:

Şuanda sürekli yanar vaziyette, daha önce abs deneyimim olmuştu sert bir frenle. Epey darbeli bir şekilde bunu hissettim ama bu seferki, sıkışık bir trafikte dur kalklar sırasında düşük hızda meydana geldi ve titreşim halindeydi, darbeli değildi. Sanırım abs den kaynaklanan bir sorun, umarım masraf büyük olmaz. Bilgi için teşekkürler...

aracınızın torpidodaki katologunda yanan ışığın anlamını yazıyor olması gerekir , bakıp ne yazıyor yazarsanız yardımcı olmaya çalışırımç.

9 Mesaj
12 Aralık 2007; 11:36:13 

Keşke torpidom da aracımın kataloğu olsaydı ama 2. el aldığım aracımda yok malesef.

9 Mesaj
12 Aralık 2007; 12:07:34 

şimdi internetten kılavuz buldum. abs uyarı lambasıymış. sürekli yanıyorsa abs devre dışı kalmıştır diyor. inşallah çok bir masraf çıkarmaz ama neden böyle bir arıza vermiştirki?

9775 Mesaj
12 Aralık 2007; 13:06:22 

quote:

şimdi internetten kılavuz buldum. abs uyarı lambasıymış. sürekli yanıyorsa abs devre dışı kalmıştır diyor. inşallah çok bir masraf çıkarmaz ama neden böyle bir arıza vermiştirki?

hiç belli olmaz , ancak kesin olan ABS devre dışıdır belki tamamen belki kısmen , nedenini bilebilmek için illaki kontrol şart.
Ama benim aklıma efsane olmuş cep telefonu kullanımı nedeni geldi .Aslında inanmıyorum ama bazen doğru çıkabiliyor.yanıtlanması biraz zor bir konu.

olasılık olarak arıza ısışı temassızlık veya bu işten sorumlu sigortanın da atmasından kaynaklanabilir.Hadi hayırlısı diyelim.

9 Mesaj
12 Aralık 2007; 13:12:26 

Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Bir gösteryim bakalım ne çıkacak. Selamlar..

234 Mesaj
12 Aralık 2007; 19:53:55 

Fren yapınca tiz ses gelmesi balata değişim zamanının geldiğinin işaretidir. Çok nadir ara ara geliyorsa balata ve disk arasına taş toz toprak benzeri bişey gelmiştir. Güvenli fakat sertçe fren yaparsanız ses büyük ihtimalle gider. fren yapınca direksiyonda titreşim hissediyorsanız disklerde bombe yada benzeri bir bozukluk vardır. Diskler ya tornaya gider yada komple değişir. Abs ışığı yanıyorsa lastikleri kitleyecek şekilde sert fren yapın (tabi boş ve güvenli bir yerde) abs devreye girmiyorsa ABS sigortalarını kontrol etmek gerekir. Oda yemezse masraflı bir ABS beyni değiştirme durumuyla karşı karşıyasınızdır. Uzun yolda fren boşalıyor pompalayarak tutuyorsa çok yumşaksa ve tutması için pompalamak gerekiyorsa westenhaus delinmiş olabilir. Tamir takımı yerine yeni bitane almak en sağlamıdır. Fren en dipte tutuyorsa ve ozamanda sadece kızaklıyorsa fren boruları delinmiş yada merkezler patlamış olabilir. Fren hidroliğini kontrol edin eksikse borularda delik vardır veya jantların içinde ıslaklık varsa merkezler gitmiştir ve hidrolik kaçırıyordur.
Şimdilik aklıma gelen fren arızaları bunlar. ABS ve Disk sorunu hariç hepsini yaşadım zaten tecrubeyle sabittir yani.

412 Mesaj
12 Aralık 2007; 21:49:46 

geri geri gidip frene basıncada sıkışan bişey varsa çıkabiliyor.(lada ile tecrübe edildi)

107 Mesaj
25 Kasım 2011; 18:18:08 

Konuyu 4 sene sonra hortlamak istemezdim ama aratınca ilk burası çıktığı için yazıyorum.

Benim vw polo aracımda genellikle diskler soğukken frene basınca ve tümseklerden geçerken bazen garç gurç hatta daha açık ifadeyle gaaaarç guuuurçç gibi sesler geliyor. Fren balataları değişeli 5 6 ay oluyor.

Fren balataları değişmeden önce de geliyordu.

Sizce bunun nedeni ne olabilir ?

8 Mesaj
21 Mart 2012; 19:04:54 

merhaba 2004 model lancerım var ...arabamda frene basınca ses gelıyor ..anı frenlerde normal ama frene yavas bastığımde durma noktası duzeyınde frene basmaya devam ettiğimde metalımsı bır ses gelıyor rahattsız edıcı bır ses...frene sert basınca sorun yok hızlı gıderken hızımı dusurmek ıcın basınca sorun yok sadece durma noktası duzeyınde frene basmaya devam ettiğimde ...ses oluyor yardımcı olursanız sevınırım ?????

7 Mesaj
1 Nisan 2012; 11:04:19 

s.a. aynı sorun bende de mevcut, 2004 passat var, servise götürdüm, kontrol ettiler falan ama, balata ve diskler sorunsuz ve temiz dediler olur bazen dediler , güyaa ıslak kuru soguk sıcak değişiminde metal parçalarda o gıcırtı normalmiş falan filan, açıkçası içime sinmedi bu durum bende hala araştırmaktayım, 2011 eylülden şu ana kadar hala ötüyor fren yapınca yaa..

8 Mesaj
8 Nisan 2012; 13:42:39 

vezır hocamdan cevap beklıyorum ama....passatınız nasıl bır ses çıkarıyo tam durma noktasında mı oluyo

7 Mesaj
8 Nisan 2012; 18:26:58 

fren sertleştikçe gıcırtı artıyor tabi, bi anda durur sekilde frenlesem e5 te karsı serit noluyo acaba diyecek kadar fazla ses cıkıyor.. en cok utandıran da sehir içi dusuk hızda bile seyir ederken tümsekte yada baska bi sebeple durur gibi yavasayınca ciiiiiyaaaakk die iğrenc ses cıkması ve orada herkesin kem gözlerle bana bakması sonra da ön tekere bakmaları :)
neyse cok içimi döktüm :)

7 Mesaj
8 Nisan 2012; 18:31:55 

bu arada abs de falan bi sorun oldugunu sanmıyorum, zira boş arazide denemeler yaptım , otomobile yuklendim zorladım ani hareketler sert frenler falan denedim fren ses cıkarmadı, demek zoru seviyo kerata :)
neyse şaka bi yana dün öğlen cıktım tık ses yoktu, ikindi dondum aksama kadar sesten tiksindim...

9775 Mesaj
9 Nisan 2012; 9:45:13 

quote:

Orijinalden alıntı: sahinxxa

merhaba 2004 model lancerım var ...arabamda frene basınca ses gelıyor ..anı frenlerde normal ama frene yavas bastığımde durma noktası duzeyınde frene basmaya devam ettiğimde metalımsı bır ses gelıyor rahattsız edıcı bır ses...frene sert basınca sorun yok hızlı gıderken hızımı dusurmek ıcın basınca sorun yok sadece durma noktası duzeyınde frene basmaya devam ettiğimde ...ses oluyor yardımcı olursanız sevınırım ?????

balata bitmek üzere olabilir .Balatayı sökerek incleyiniz. Üzeri cam gibi dümdüz olmuş ayna gibi parlıyorsa nedeni basit olarak budur.Yapılacak şey basittir.
bir ince zımpara ile balata yüzerini pürüzlendirmek. Ancka bu geçici çözümdür bir müddet sonra aşınınca yine ses yapar. Eğer bıkmazsanız bu şekilde bitene kadar devam edebilir. Benim önerim balata kalınlığı bitme noktasna %25 yaklaşınca değiştiriniz. yani atıyorum sıfır balata 20 mm diyelim (kumpas ile kalınlığı ölçülebilir)
sizin balata 5 mm kalınlığa inmiş ise (kullanılabilir kalınlık , demir kımı hariç , satıcıya sorun gösterirler) değiştirme zamanı gelmiştir. Yine tutar ama se yapmaya başlar

9775 Mesaj
9 Nisan 2012; 9:49:16 

quote:

Orijinalden alıntı: wvpassat

s.a. aynı sorun bende de mevcut, 2004 passat var, servise götürdüm, kontrol ettiler falan ama, balata ve diskler sorunsuz ve temiz dediler olur bazen dediler , güyaa ıslak kuru soguk sıcak değişiminde metal parçalarda o gıcırtı normalmiş falan filan, açıkçası içime sinmedi bu durum bende hala araştırmaktayım, 2011 eylülden şu ana kadar hala ötüyor fren yapınca yaa..

teknik açıklaması ekte , balata seçimizi değiştirin.Ancak lastik gibi bir şeyden kazanırken diğerinden kaybadersiniz. Tek bir çözüm yoktur .Ses her şeyden önemli ise organik balata çözüm olabilir .

http://www.aracbilgisi....alari/1904-frenler.html

9775 Mesaj
9 Nisan 2012; 10:17:16 

Alıntı yaptığım site bisiklet balatası için yazsada prensipler aynıdır

) Frenler ötüyor

Disk frenlerin ötmesi en fazla karşılaşılan ve en sinir bozucu sorunlardan. Burada da genelde frenin kendisinden kaynaklanan bir sorundan ziyâde montaj ve kullanım hataları söz konusu. Fazla esnek amortisörlerin de ötmeye neden olabileceklerini belirtip diğer noktalara geçelim:

Fren alıcılarının törpülenmemiş olması (bkz. yukarısı) kaliperlerin tam olarak yerlerine oturmamış olmalarına ve dolayısıyla titreyip ötme yapmalarına neden olabilir.
Kirli diskler de ötmeye yol açabilirler. Diskleri temizlerken mineral yağ içermeyen temizleme maddeleri kullanmaya dikkat etmek gerek. Ya deterjanlı su ile, ya da alkol ile silmek en iyisi. Bunun yanında diskleri 180 numara zımpara kâğıdı ile daireler şeklinde dönüş istikametinde silmek de faydalı.
Ötmeye neden olan bir sorun da camlanmış veya kirlenmiş balatalar. Basınç, ısı vs. yüzünden balatalar camlanabilir, yüzeyleri sertleşir, frenler ötmeye baslar. Bu durumda 120 numara bir zımpara kâğıdı ile balataların yüzeyini birkaç defa silmek, bunu yaparken de zımpara kâğıdını masa gibi düz bir zemine koyup balataları kâğıt üzerinde hareket ettirmek en iyisi. Ayrıca balataların kenarlarını da törpülemek ses önleyici bir adım. Balatalar kirlenmişseler genelde yapılacak birşey yok. Hele balataya yağ gelirse balatayı atmak tek çözüm (sadece metal balatalarda geçerli olan balatayı ocak üzerinde yakarak temizleme vs. gibi yöntemleri unutalım).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 9 Nisan 2012; 10:21:24 >

3942 Mesaj
9 Nisan 2012; 14:34:04 

quote:

Orijinalden alıntı: vezir

Alıntı yaptığım site bisiklet balatası için yazsada prensipler aynıdır

) Frenler ötüyor

Disk frenlerin ötmesi en fazla karşılaşılan ve en sinir bozucu sorunlardan. Burada da genelde frenin kendisinden kaynaklanan bir sorundan ziyâde montaj ve kullanım hataları söz konusu. Fazla esnek amortisörlerin de ötmeye neden olabileceklerini belirtip diğer noktalara geçelim:

Fren alıcılarının törpülenmemiş olması (bkz. yukarısı) kaliperlerin tam olarak yerlerine oturmamış olmalarına ve dolayısıyla titreyip ötme yapmalarına neden olabilir.
Kirli diskler de ötmeye yol açabilirler. Diskleri temizlerken mineral yağ içermeyen temizleme maddeleri kullanmaya dikkat etmek gerek. Ya deterjanlı su ile, ya da alkol ile silmek en iyisi. Bunun yanında diskleri 180 numara zımpara kâğıdı ile daireler şeklinde dönüş istikametinde silmek de faydalı.
Ötmeye neden olan bir sorun da camlanmış veya kirlenmiş balatalar. Basınç, ısı vs. yüzünden balatalar camlanabilir, yüzeyleri sertleşir, frenler ötmeye baslar. Bu durumda 120 numara bir zımpara kâğıdı ile balataların yüzeyini birkaç defa silmek, bunu yaparken de zımpara kâğıdını masa gibi düz bir zemine koyup balataları kâğıt üzerinde hareket ettirmek en iyisi. Ayrıca balataların kenarlarını da törpülemek ses önleyici bir adım. Balatalar kirlenmişseler genelde yapılacak birşey yok. Hele balataya yağ gelirse balatayı atmak tek çözüm (sadece metal balatalarda geçerli olan balatayı ocak üzerinde yakarak temizleme vs. gibi yöntemleri unutalım).

benim balatalar değiştikden sonra ötmeye başladılar yavas basınca ötüyor cııyyykkk diye

Alınık ddr3 ram 2 yada 4 gb , 1150p anakart ve mikro ATX kasa.
Ticaret yapmayacaklarım: syler23

9775 Mesaj
9 Nisan 2012; 17:00:28 

quote:

Orijinalden alıntı: selmand

benim balatalar değiştikden sonra ötmeye başladılar yavas basınca ötüyor cııyyykkk diye

hatalı balata seçilmiş olabilir , balatanın kenarlarındanki keskin köşeleri kalın zımpara veya taşlama ile yok ediniz.
Baatanın bastığı yüzey bozulmuş olabilir. Diskin değişmesi gerekebilir.

1685 Mesaj
26 Eylül 2013; 19:29:12 

Merhabalar. bende de bugün şöyle bir durum oldu: Hızım yavaşken ani durmam gerekti frene biraz asıldım ve araç tam durmaya yakın önden boğuk bir vuruntu sesi geldi durana kadar oldu bu. daha önceki aracımda da olmuştu aynı durum balatalar değiştirilip diskler sprey gibi birşey le silindi zımpara yapıldı sanırım. Şimdiki aracımda ise son bir aydır (yaklaşık 500 km) fren yapınca ıslık sesi geliyordu. üstüne bir de bu durmaya yakın yapılan frende vuruntu sesi gelince zaten yaklaşmakta olan periyodik bakıma bu masrafı sokacağım anlaşılan. peki sizde İmzamdaki araçta bu fren meselsi ayıretten bana ne kadara patlar ve sıkıntı tahgmin ettiğim gibi sadece balata bitmesi mi ?

Bu arada Hortttttt :)

2004 Honda Jazz 1.4 LS

104 Mesaj
15 Mart 2014; 20:29:19 

Frenden gelen sesi linkteki konudan okuyabilirsiniz arkadslar http://otomobilimm.blog...nden-ses-geliyorsa.html

http://otomobilimm.blogspot.com.tr/

223 Mesaj
31 Ağustos 2014; 19:03:09 

Bende bi hortlatayım konuyu.
Yaklaşık bir haftadır frene bastığımda metale sürtünme senine benzer çok kısık bir ses geliyor frenlerimden. Balataları değiştireli 8000 km oldu ve mümkün olduğunca az fren yaparım.
Ayrıca 90 km ve üstü hızlarda sertçe frenledigimde titreme yapıyor.
Bilgisi olanların cevaplamasını rica ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Clio 1 1998. 1.4 rt

9775 Mesaj
2 Eylül 2014; 0:27:08 

quote:

Orijinalden alıntı: Kasto_37

Bende bi hortlatayım konuyu.
Yaklaşık bir haftadır frene bastığımda metale sürtünme senine benzer çok kısık bir ses geliyor frenlerimden. Balataları değiştireli 8000 km oldu ve mümkün olduğunca az fren yaparım.
Ayrıca 90 km ve üstü hızlarda sertçe frenledigimde titreme yapıyor.
Bilgisi olanların cevaplamasını rica ederim.

Net birşey söylemek için veri lazım ancak ilk yorumum diskler eğilmiş ,değiştirilmesi veya tornalatılması gerekiyor. Eğer tespitim doğru ise bunun ilk suçllusu araç yıkamacıların basınçlı suyla sıcak diskleri yıkamasıdır. Diğer bir nedeni ise diskler fren yapılarak aşırı ısındıgımda su dolu bir yerden hızlıca geçmektir .bir metali ateşte ısıtıp soğuk suya tutarsanız benzer durum oluşur .diskler kontrol edilmeli özellikle ön diskler çünkü titreme ön diski işaret ediyor .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

19 Mesaj
2 Eylül 2014; 0:56:41 

Balatalara baktırmanızda fayda var.Toz pislik girmiş olabilir.Veya miladı dolmuş olabilir.

4384 Mesaj
2 Eylül 2014; 1:42:47 

quote:

Orijinalden alıntı: Anzilia

Hocam sorununuz baskı diski rulmanında diğer bir tabiri ile debriyaj bilyası.

Sesi duyduğunuzda ayağınızı debriyaja koyun basmadan sadece ayağınızın ağırlığını koyun eğer ses kesildiyse sorun budur.

Sorun teşkil etmez bir daha ki sefere yan sanayi değil de orjinal baskı balata seti almaya çalışın.

Benim aracımın eski baskı balata seti opar idi bu sorun yoktu fakat bitmiş olduğundan yan sanayi ürünü olan mapa taktım keşke 3-5 kuruş daha fazla verip yine opar alsaydım.

Şuan o ses bendede var.

223 Mesaj
3 Eylül 2014; 12:24:26 

quote:

Orijinalden alıntı: vezir

Net birşey söylemek için veri lazım ancak ilk yorumum diskler eğilmiş ,değiştirilmesi veya tornalatılması gerekiyor. Eğer tespitim doğru ise bunun ilk suçllusu araç yıkamacıların basınçlı suyla sıcak diskleri yıkamasıdır. Diğer bir nedeni ise diskler fren yapılarak aşırı ısındıgımda su dolu bir yerden hızlıca geçmektir .bir metali ateşte ısıtıp soğuk suya tutarsanız benzer durum oluşur .diskler kontrol edilmeli özellikle ön diskler çünkü titreme ön diski işaret ediyor .

Geçen sene balataları değiştirirken usta sağ disk için biraz incelmiş diyordu, galiba bundan dolayı.

Clio 1 1998. 1.4 rt

225 Mesaj
4 Eylül 2014; 9:57:54 

Diskleri temizlemeniz gerekli. eger balatalar asinmissa onlarida degismeniz gerekebilir ayni sorun bendede var

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.625