Şimdi Ara

## Intel X48'in Maliyeti 70$, Resmi 1600MHz Bellek Desteği ? ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
2.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## Intel X48'in Maliyeti 70$, Resmi 1600MHz Bellek Desteği ? ##

Intel'in hazırlıklarını devam ettirdiği yeni yonga seti X48'in pek çok detayını daha önce sizler ile paylaşmıştık. Bildiğiniz gibi X48 yonga setinin beklenenden çok daha kısa bir süre içerisinde pazara giriş yapacak olması anakart üreticilerini tedirgin etmiş akabinde pek çok üretici X38 projesini rafa kaldırmıştı. Zaten dikkat ederseniz ortalıkta pek X38 temelli anakart da göremezseniz birkaç marka ve model haricinde. Bugün elimize X48 yonga seti ile ilgili yeni bilgiler de geldi. Anlaşıldığı kadarıyla Intel'in yonga seti alanındaki bayrak gemisi olacak X48 yonga seti kullanan anakartlar ciddi derecede pahalı olacak. Zira yonga setinin anakart üreticilerine maliyetinin 70$ civarında olacağı söyleniyor ki bu rakam X38'e göre 20$ daha yüksek. YUrt dışında 300$ civarı etiketi fiyatı ile satışa sunulması beklenen X48 temelli anakartların ülkemiz fiyatları marka ve modele göre 350-400$'a kadar çıkacak gibi gözüküyor. Bu arada Intel'in X48 yonga seti ile birlikte resmi destek vermeyi planladığı DDR-3 1600MHz bellek desteği de X48 ile resmi olarak gelmeyebilir ama overclock ile desteklenebilir. Bu gelişmede özellikle JEDEC'in hazırlık sürecinin ve spesifikasyon çalışmalarının etkisi olduğu ifade ediliyor. Ocak ayında Core 2 Extreme QX9700 serisi ile birlikte kullanıma sunulması beklenen X48 yonga setinin nasıl bir etki yapacağını göreceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 16 Kasım 2007; 10:03:23 >

• Maliyet hesabı yapmayı bilmiyormuşum. Bu ne ucuzluk böyle diyip konuya atladım. Hatta konu açılırken ayvayı yedin aslanım AMD bu da 70 dolarsa yandın diyordum kendi kendime ki okuyunca farkına vardım ki 70$ maliyet çok yüksekmiş 400 dolara da Türkiye de alacak adam sayısı iki elin parmağını geçmez heralde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuz ruhu -- 16 Kasım 2007; 9:56:11 >
  • 790fx yaşadı desenize.
  • 400$ anakarta verecek kadar gözüm kararırsa quad fx anakart alıp iki tane phenom x4 yada x3 takıp 4 adet hd3850 bağlarım, harcadığım paranın şöle gösterişli bi duruşu olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dhul-Fakar

Maliyet hesabı yapmayı bilmiyormuşum. Bu ne ucuzluk böyle diyip konuya atladım. Hatta konu açılırken ayvayı yedin aslanım AMD bu da 70 dolarsa yandın diyordum kendi kendime ki okuyunca farkına vardım ki 70$ maliyet çok yüksekmiş 400 dolara da Türkiye de alacak adam sayısı iki elin parmağını geçmez heralde

aynen ucuz diye girdim ama

• Ucuz diye girmedim Yüksek olduğunu biliyordum, hiç şaşırmadım da
    Şimdi tek merak ettiğim zamanında üzerinde iki kilo bakır olan P965 leri (4-5 ay önce diyelim ) 300$ civarına alanlar ne düşünüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saidakkas -- 16 Kasım 2007; 10:20:19 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dhul-Fakar

Maliyet hesabı yapmayı bilmiyormuşum. Bu ne ucuzluk böyle diyip konuya atladım. Hatta konu açılırken ayvayı yedin aslanım AMD bu da 70 dolarsa yandın diyordum kendi kendime ki okuyunca farkına vardım ki 70$ maliyet çok yüksekmiş 400 dolara da Türkiye de alacak adam sayısı iki elin parmağını geçmez heralde

Aynen ben de biraz bekler, sonra sağlam bi x48 çipsetli anakart alırım diyodum ki sadece çipsetin benim neredeyse anakartım kadar fiyatı olduğunu gördüm Alabilecek olanlara şimdiden hayırlı olsun

• 350 - 400 $ sadece anakart bunun işlemcisi, ekran kartı, ram'i daha bir sürü ıvır zıvırı derken bunlara kredi kartı limitleride yetmez sanırım iyi bir sistem almak için artık banka kredisi çekmek gerekecek.

• çıksın çıksın yakında x58 çıkarsa şaşmam doğrusu.
  • tek diyebileceğim şey iltel şaşırmış :D
  • piyasa git gide saçmalıor sonumuz hayır ola
  • Beklenen bir gelişmeydi aslında. X48 in varlığı ciddi şekilde piyada X38 azlığı yaşattı. Hızlı davranan Gigabyte her zamanki gibi erken davrandı ve ülkemiz piyasasına da erken girdi. Tabi diğer markaların da az sayıda modelleri var. Biraz doğal 400FSB desteğini saymazsak intel son anda bir süpriz çıkarır mı bilinmez ama X38 göre pek de bir değişiklik yok gibi. Tabi x38 gibi üst düzey bir çipsete yatırım yapmak isteyen kullanıcılar zaten ciddi bir meblayı gözden çıkardığı için x48 varken niye X38 alayım diyecektir. Bakalım üreticiler X48 in maliyetini anakartlara nasıl yansıcatacklar.
  • intelin gerçek yüzü bu zaten

x35 x38 x48 aralarında ufak tefek farklar var sadece ve hepsini toplasan bi cacık etmez ama ....

790 çipseti gercekten bunun karsısında başarılı olucaktır bence fiyat ve başarımı ayrıca ısı değerleri intelinkinden cok daha iyi

hiç değilse anakartı küçük bi hurdalıktan lunapark gibi görünmüyor olucak
  • quote:

Orjinalden alıntı: tokatli6061

400$ anakarta verecek kadar gözüm kararırsa quad fx anakart alıp iki tane phenom x4 yada x3 takıp 4 adet hd3850 bağlarım, harcadığım paranın şöle gösterişli bi duruşu olur

Şimdi ben bu güzel kardeşime katılmayımda ne yapayım çok iyi özetlemişsin :))
  • hadi oradan 70$ mış sadece cip

amd 70$ hemde trde perakendede cift cekirdek fanıyla acılmamış cpu satıyor , çakal intel bizi kandırıcak , hala dahada intelde 300-400$ a sadece anakart alan adamlarada ne diyim ....... helal olsun diyorum
  • Maliyeti 70$ sa intel 140 a felan firmalara satıyodur.

abowww...
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57
    Zira yonga setinin anakart üreticilerine maliyetinin 70$ civarında olacağı söyleniyor

@k2fg9
    Anakart üretici firmalara o fiyata satsa 500$ olur anakart.

Sabit maliyetlerini (AR-GE/R&D, üretim hattı/zinciri kurulması gibi...) bilmiyorum bu anakartın Intel'e, ama diğer maliyetler o kadar yüksek değil. Olan kullanıcıya oluyor.
  • Bir gün herkesin AMD'si olcek.
  • MacosX Kurma sevdasına bi ara kafamdan intel sistememi geçsem diye geçiriyordum. Ama Akşam eve gidince 5000+ ıma sarılıp uyuyacam. Gözünü sevdiğimin AMD si tam f/p kartlar yapmaya devam ediyor. Sırf bu yüzden AMD pazar payını artıracak. Yakında fx57 den amd son çeyrekte pazar payını bilmem kaç artırdı diye bir haber duyarsanız şaşırmayın. (Belkide demiştir )
  • Acaba X43 ve ya X45 ne zaman çıkacak, onlar çıkınca X58 mi çıkar, ya da X55 mi bekleyelim?
    Sanırım bu gidişle hiç bir zaman performanslı bilgisayarım olmayacak.
    Boşuna forever AMD dememişler.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.