Şimdi Ara

Nokia N82; 5 MP kameranın telefonla buluştuğu nokta

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
0
Favori
11.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • N95 ve N95 8 GB modelleriyle cep telefonu pazarınnda önemli atılımlar gerçekleştiren Nokia, bugün N82 modelinin duyurusunu resmi olarak gerçekleştirdi. Cep telefonun konsept resimleri bir kaç ay önce internet ortamına sızdırılmıştı. Ancak resimlerin ve belirtilen teknik özelliklerin gerçek olup olmadığına dair kesin bir kanıt bulunmuyordu. Şimdi Nokia'nIn en güncel modelinin teknik ayrıntılarını yakından inceleyelim.

Günümüzde hızla yaygınlaşan HSDPA (High Speed Downlink Pocket Access) alt yapısını destekleyen telefon geriye dönük olarak EDGE desteği de sunuyor. UMTS'ye göre daha hızlı olan HSDPA, 3 dakikalık bir mp3 dosyasının yaklaşık 20 saniye gibi kısa sürede indirilebilmesine olanak tanıyor. Yabancı ülkelerin kullandığı bu alt yapı hala ülkemizde yer almadığı için ne yazık ki telefonla EDGE hızında internet servisinden yararlanmak durumunda kalıyoruz.

112 x 50.2 x 17.3 mm boyutlarnda ve 114 gram ağırlığında tasarlanan telefonda 2.4 inç boyutunda ve 240x320 piksel çözünürlüğünde TFT ekrana yer verilmiş. Telefonun ekran boyutunun pek çok uygulama için yeterli olduğu söylenebilir. Ekran, 16 milyon rengi görüntüleme kapasitesine sahip. Bu model ile birlikte 16 milyon renk desteğinin cep telefonlarında standart hale gelmeye başladığını göyoruz. Farklı tasarım çizgilerine sahip telefonun tuş takımının benzeri daha önce Nokia N91'de kullanılmıştı. Tuş takımı, ince yapısından dolayı sık sık mesaj yazan bazı kullanıcıları üzebilir. Telefonda navigasyon tuşuna yer verilmiş. Navigasyon tuşunun kullansı önemli bir avantaj teşkil ediyor. Zira navigasyon tuşunun joystick çözümüne göre ileri vadede problem çıkarma olasılığı daha düşük. Telefonun sol kısmında micro USB girişi, hafıza kartı slotu ve şarj girişi; telefonun sağ kısmında iki tane hoparlör, deklanşör tuşu, fotoğraf / video galerisine ulaşmak için kısayol tuşu ve ses tuşları bulunuyor. Telefonun üst kısmına ise açma / kapama tuşu ve 3.5 mm jack girişi eklenmiş. 3.5 mm jack girişi sayesinde cep telefonunda herhangi bir ara kabloya ihtiyaç duymaksızın istediğimiz kulaklığı rahatça kullanabiliyoruz.

Telefonda 100 MB dahili bellek bulunuyor ve telefonun bellek kapasitesi microSD hafıza kartlarıyla arttırılabiliyor. Telefonla birlikte 2 GB'lık hafıza kartı hediye ediliyor. Ancak kutu içeriği operatörden operatöre farklılık gösterebilir.

N95 piyasaya sürüldüğünde öellikle 5 megapiksel çözünürlüğünde kamerasıyla ön plana çıkıyordu. N82 ile birlikte firmalar arasında rekabet iyice kızışacak gibi görünüyor. Telefonda 5 megapiksel çözünürlüğünde, otomatik odaklama desteğine sahip kameraya yer verilmiş. Kamera, gücünü daha önceki pek çok modelde olduğu gibi Carl Zeiss lenslerinden alıyor. Nokia, ilk defa bu modelde dijital kameralarda kullanılan xenon flaşa yer vermiş. Xenon flaş özellikle loş mekanlarda klasik led flaşlara göre çok daha üstün performans sağlıyor. Telefonun ekranının hemen üst kısmında ise 352x288 piksel çözünürlüğünde görüntülü konuşma için kamera bulunuyor. Sony Ericsson K850i ve Apple Iphone gibi telefonlarda dikkat çeken hareket algılayıcısı Nokia tarafından bu modelde de unutulmamış. Örneğin fotoğrafları incelerken telefonu yan konumda tuttuğumuzda fotoğraflar da otomatik olarak yan konumda görüntüleniyor. Telefonu düz olarak tuttuğumuzda ise görüntü yine eski haline dönüyor. Küçük ama keyif verici bir detay...

Telefon, 640x480 piksel çözünürlüğünde saniyede 30 kare hızla MPEG4 formatında video kaydı yapabiliyor. Video ve fotoğraflarımızı telefonda yer alan tv out çıkışıyla televizyon, projektör gibi cihazlarda görüntüleyebiliriz.

Nokia N82, Symbian OS 9.2 işletim sistemini kullanıyor. Bu işletim sistemi telefona yüzlerce farklı uygulama yükleme ve yüksek kişiselleştirme olanakları sağlıyor. MP3, AAC, AAC+, eAAC+ ve WMA gibi ses dosyalarını destekleyen telefonda stereo fm radyo da bulunuyor. Telefona önceden yüklenmiş döküman görüntüleyici yazılımlarla bilgisayarımızdaki belgeleri telefonumuzda rahatça açabiliyoruz.

Bluetooth v2.0 + A2DP ve WI-FI (802.11 b/g) gibi iki önemli bağlantı seçeneğine sahip telefona GPS alıcısı da eklenmiş. Telefon, sık sık seyahate çıkan kullanıcılar için iyi bir arkadaş olacaktır. Telefonda bulunan yazılımda yüz farklı ülkenin haritası yüklü halde bulunuyor. WI-FI özelliği aracılığıyla da her an kablosuz bağlantı noktalarından internete baağanabiliyoruz.

1050 mAH lityum iyon batarya kullanan telefon 225 saate kadar bekleme, 4 saat 20 dakikaya kadar da konuşma süresi sunuyor. Pek çok özellik barındıran telefonda daha yüksek kapasiteli bir batarya kullanılabilirdi. Vergiler hariç 450 euro civarında piyasaya sürülmesi beklenen telefonun ülkemize geliş; tarihi hakkında net bir bilgi olmamasıyla beraber firma 2008'in başında bizlere sürpriz yapabilir.

• resimler gözükmüyor....

Fiyatı gene bilmem kaç lira ama 6 aya kalmaz yarıya düşeer :S
  • http://forum.donanimhaber.com/m_16409944/tm.htm
    Buradan da mobil cihazlar bölümündeki ilgili konuya ulaşaiblirsiniz.

Ana sayfa haberi için teşekkürler.
  • Resimleri bilgisayardan vermişsiniz .Neyse telefon özellik bakımından çok güzel.
  • Problem düzeltilmiştir, teşekkürler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: okumusfatih

forum kirliliğinden bahsediliyor ama nedense aynı konular tekrar tekrar açılıyor.

Bu konu ana sayfa haberi. Konunun bulunduğu yere dikkat edrsen
    Tüm forumlar >> [Donanım / Hardware] >> Ana Sayfa Haberleri >> Nokia N82; 5 MP kameranın telefonla buluştuğu nokta

Mobil cihazlar da sadece uzantı olarak var. Tıklayınca direk ana sayfa haberleri bölümüne gider.
  • ozaman ilk kaide değer bir fikri ben söleyim bare.sonunda NOKIA atağa geçmeye başladı.herkeste bunu bekliyor 16m renk olması gayet güzel olmu.cidden adamlar yapıyor.son zamanlarda samsung da iyi güzeldi ama cılkını çıkarmaya başladı.hep aynı telefonlar.hepsi aynı özellikler menüler aynı.hepsi kayar kapaklı.samsung benim için bitti artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yoldagezen -- 14 Kasım 2007; 23:46:14 >
  • Nokia N82 Unboxing Videosu

Accelerometer videosu

Anlaşılan tanıttıkları gibi satışa sundular bunu

http://justamp.blogspot.com/2007/11/nokia-n82-sample-video.html
    http://www.letsgomobile.org/tr/2579/nokia-n82/
    http://nokia.solnew.com/2007/11/14/all-new-nokia-n82/
    http://nokia.solnew.com/2007/11/14/it’s-what-cameras-have-become-the-new-nokia-n82/

quote:

Orjinalden alıntı: ozzturkgem

N82 Nokia resmi basin bulteni fotograflari:

http://www.nokia.com/A4136017?category=n82

Daha fazla foto var yukaridaki linkte.

• Çok iyi özellikleri itibariyle. İyi bir satış potansiyeli olacaktır.
  • nokia sux , p1i tercih ederim. ettim gerçi
  • evet nokiadan n95 gibi yine komplike bir cihaz nokia kendi kendine rakip oluyor acaba işlemci ve ram hızları hakkında bilgisi olan varmı konu açmadan soralım n95 mi n82 mi
  • Display:

Resolution: 240 x 320

Color Depth: 24 bit
    CPU:

Dual CPU

CPU Type: ARM 11

CPU Clock Rate: 332 MHz

3D Graphics HW Accelerator
    Memory:

Max User Storage: 100 MB

NAND Memory: 256 MB

SDRAM Memory: 128 MB

~90 MB Free Executable RAM Memory

Memory Card: Micro SD

Max Memory Card Size: 2 GB

Memory Card Feature: Hot Swap

Unlimited Heap size

Unlimited Jar size
  • N82'de kullanılan işlemci N95 ile aynı

quote:

Orjinalden alıntı: bulentozi1905gs

evet nokiadan n95 gibi yine komplike bir cihaz nokia kendi kendine rakip oluyor acaba işlemci ve ram hızları hakkında bilgisi olan varmı konu açmadan soralım n95 mi n82 mi
  • quote:

Orjinalden alıntı: isikayhan

N82'de kullanılan işlemci N95 ile aynı

quote:

Orjinalden alıntı: bulentozi1905gs

evet nokiadan n95 gibi yine komplike bir cihaz nokia kendi kendine rakip oluyor acaba işlemci ve ram hızları hakkında bilgisi olan varmı konu açmadan soralım n95 mi n82 mi

telefon alacaklar n95 ve n82 karşılaştırması görmeden kılınızı kıpırdatmayın
  • teşekkürler yanıtlayan herkese ozaman n95 in kızak mekanızmasından sorun yaşamak istemeyen n82 ye yönelebilir güzel bi cihaz olmuş bence ek olarak dikkatimi çekti kızılötesi yok sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulentozi1905gs -- 15 Kasım 2007; 1:19:14 >
  • SÜPER BİR TELEFON N73 DEKİ ÖZELLİKLER DAHADA GELİŞMİŞ.ÖZELLİKLEDE VİDEO KAYIT.
  • arkadaşlar az biraz mantıklı olup nokia şak şakçılığı yapmasak bence daha iyi olur
    macos tabanlı bir makineyle symbian tabanlı bir makine karşılaştırılamaz ( kişisel fikrim macos tabanlı bir makine daha iyidir ama neyse )
    keza ben nokia firması hakkında iyi fikirlere sahip olmayan bir adamım
    birde birkaç soru nokia sadece adından kaynaklı çok sattı bunu sizde biliyorsunuz sx1 dengi olan 6600dan çok daha iyiydi veya nokia 9 serisi makineler her zaman windows mobile bazlı makinelerden daha kötüydüler ama bazılarınız azimle nokia fanatiğiydiniz bunun nedeni nedir
    tek tuştur kolay kullanımdır demeyin lütfen sizin düzeyinizde kullanıcılardan bunları duymak sadece rahatsız eder
    birde carl zeis lens mevzu var
    zannedersem n90 veya n93te optik zoom vardı onda kabul edebilirm iyi bi lens ihtiyacını fakat optik zoom olmayan bir makinede herhangi iyi odaklanmış bir lenste iş görür gibi geliyor ki bu bana gereksiz bir zorlama gibi geliyor ( n95in fotoları diyeceksiniz gördüm beğenmedim olympus fotoğraf makinesi kullanıyorum zannedersem en üfürükten modeli ama renklerini seviyorum ve çok zorda kalmadıkça kendi telimin fotoğraf kısmını kullanmıyorum )
    gps konusu ise ayrı asus a636n kullanıyorum ( cep telimde de var ama bana yeterli kaliteyi sunmuyor ) n95ide gördüm denedim ve benim adresi bulduğum zamanda o hala uydu bulmaya çalışıyordu!
    şimdi burada cevap sen 3 ayrı makineden bahsediyorsun biz tek makineden olabilir ama sonuçta o üç makinenin yaptığı işide kötü yapıyor o sizin nokianız
    sonuçta burada bir amd - intel yada ati - nvidia muhabbeti benzeri açmak istemiyorum ama nokia f/p oranında inanılmaz kötü makineler çıkartıyor keza burası bi donanım inceleme sitesi bunun kabul edilmesi gerekiyor
    yanlışım var ise düzeltilsin
    kolay gelsin

• N82 ile cekilmis ornek bir resim

• Saab'ın fotoğraf kalitesi iyiymiş gerçekten, bunun yanında büyük ihtimâl İsveç ya da Finlandiya'da çekilen bir resim gibi duruyor. Yalnız tuş takımını SE W610i'ye benzettim. Öte taraftan GSM şebekesinin yanında Wi-Fi teknolojisini de barındırması isabet olmuş, ilerleyen yıllarda her telefonda artık bu özellik bulunacak gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bishibosh -- 15 Kasım 2007; 9:16:17 >
  • p1in q klavyesini hiç bişiye değişmem. kalemde ayrı rahatlık. nokia yıllardır isim kirliğinden başka bişi yapmıyor. bütün telefonlarıda birbinin aynısı
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.