Şimdi Ara

DH Özel: Gigabyte Radeon HD 3870 ve Detayları

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
3.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir süre önce başladığımız ve ara ara devam edeceğimiz "DH Özel" haber serisine AMD-ATi'nin Radoen HD 3800 serisi ekran kartları ile birlikte yeniden başlıyoruz. Bilindiği üzere uzun bir çalışmanın ardından AMD-ATi, yarın itibariyle 55nm üretim teknolojisiyle üretilen RV670 gpu'sunu esas alan Radeon HD 3800 serisi ekran kartı ailesini resmen anons edecek. Intel'in 45nm üretim teknolojisi işlemci alanında yeni bir devri başlatırken AMD-ATi'nin Radeon HD 3800 serisi ile birlikte de 55nm üretim sürecine giren grafik işlemciler de GPU dünyasında yeni bir dönemin kapısını aralıyorlar. AMD-ATi'nin ekran kartı üretiminde önemli partnerleriden biri olan Gigabyte da Radeon HD 3870 modelini hazırladı. İlk defa paylaşacağımız görsel eşliğinde kartın detaylarına birlikte bakalım.

Gigabyte'ın Radeon HD 3870 modeline geçmeden önce AMD-ATi'nin RV670 gpu'sunun ayrıntılarından biraz bahetmekte fayda var. 55nm üretim teknolojisi ile üretilen grafik işlemcinin iki farklı varyasyonu olacak ki bunlar Radeon HD 3850 modeline güç veren RV670 Pro ve Radeon HD 3870 modeline güç veren RV670XT. Aslında her iki modeli birbirinden ayıran en önemli detay saat hızları ve kullanılan bellek tipi. Zira RV670XT dolayısıyla Radeon HD 3870 modeli kardeşi HD 3850'den daha yüksek saat hızlarına sahip ve farklı olarak GDDR3 bellek yerine GDDR4 bellek kullanmakta. 55nm üretim teknolojisi ile üretilen grafik işlemcilerin üzerinde 666 milyon transistör bulunmakta. 320 adet paralel işlem birimine sahip olan grafik işlemciler 256-bit bellek veri yolunu destekliyorlar. DirectX 10.1 ve PCIe 2.0 edsteğine sahip olan gpu'lar ayrıca yüksek tanımlı (HD) videolar için donanımsal hızlandırma teknolojisi UVD ve güç yönetim teknolojisi olan PowerPlay özelliklerine de sahipler.

Gigabyte'ın Radeon HD 3870 temelli yeni modeli genel itibariyle AMD-ATi'nin Radeon HD 3870 için hazırladığı referans tasarımı kullanıyor. Tabi Gigabyte tarafından katı kapasitörler ile desteklenen ekran kartı, kullanılan referans soğutma itibariyle çift slot kaplıyor ve soğutmasının üzerinden Neverwinter Nights 2 oyunun çıkartması bulunuyor. Zira ekran kartı ile birlikte bu oyun hediye olarak kullanıcılara sunulmakta. Çift DVI ve HDTV destekli tv çıkışına sahip olan ekran kartı ayrıca DVI-HDMI dönüştürücü adaptörü sayesinde HDMI desteği de sunmakta. Tabi Crossfire desteğini de es geçmemek gerek. Aslına bakılırsa Quad-Crossfire desteğine de sahip olan ekran kartı çift slot soğutmanın bir handikapı olarak bu yeteneğini malesef sergilemeyecek gibi gözüküyor.

Anakartlarında olduğu gibi ekran kartlarında da elini çabuk tutan Gigabyte, Radeon HD 3800 serisinin lansmanına paralel olarak ekran kartını pazara sunacak. Kısa bir süre içerisinde ülkemiz pazarına da giriş yapması kuvvetle muhtemel olan Gigabyte Radoen HD 3870'in fiyatı hakkında net bir bilgi şimdilik bulunmuyor.

Sayfanın Linki : www.donanimhaber.com

• yaw fx57 onceki haberin baltaladı biraz bunu
  • Allah geliyor 3870

ama malesef beklenen fiyatlarda olacagini hic sanmiyorum

insallah 230+ kdv yi gecmez
  • quote:

Orjinalden alıntı: MiDNiGhTKiSs

yaw fx57 onceki haberin baltaladı biraz bunu

Hocam o testlerde ne akla hizmetse 7.9 kullanılmış 3870 için
  • quote:

Orjinalden alıntı: diciotto

quote:

yaw fx57 onceki haberin baltaladı biraz bunu

Hocam o testlerde ne akla hizmetse 7.9 kullanılmış 3870 için

eger boyle bisi varsa cok buyuk mallik olur

nerde yaziyor driver surumu link versene
  • yani testler objektif yapılmıyor diye düsünmeye basladım ya nvidia yada ati taraflı yapılıyor olabilir..

ya o deeğilde böyle cıkarsa ben almam bu kartı ya test icin alıp isyerinde kullanabilirdim bunu ve almayı düsünüyordum ama boyle cıkarsa sanırım gerek kalmyaacak...
  • quote:

yani testler objektif yapılmıyor diye düsünmeye basladım ya nvidia yada ati taraflı yapılıyor olabilir..

ya o deeğilde böyle cıkarsa ben almam bu kartı ya test icin alıp isyerinde kullanabilirdim bunu ve almayı düsünüyordum ama boyle cıkarsa sanırım gerek kalmyaacak...

bundan cok farkli olacagini hic sanmiyorum

2900xt ye gore yapisal olarak bir ustunluk gozukmuyor su anda
  • Umarın 8800GT den uygun gelir fiyatı. Bekleyelim görelim

Haber için Teşekkürler fx57

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mozdurak -- 14 Kasım 2007; 18:11:39 >
  • Hardware
    - Intel Core 2 Extreme E6850 (3.00GHz) LGA775

- x2 Corsair DOMINATOR Twin3X2048-1800C7DF G Module(s)

- Seagate 320GB 7200-RPM (Serial ATA300)

- ASUS GeForce 8800 GTX (768MB)
    - Inno3D GeForce 8800 GT (512MB)
    - Gigabyte GeForce 8800 GTS (640MB)
    - Gigabyte Radeon HD 2900XT (512MB) ATI Catalyst 7.10
    - ASUS Radeon HD 3870 (512MB) ATI Catalyst 7.9

- ASUS P5E3 Deluxe (Intel X38)

Software
    - Microsoft Windows Vista (64-bit)
    - Intel System Driver 8.4.0.1016
    - Nvidia Forceware 169.04
    - ATI Catalyst 7.10
    - ATI Catalyst 7.9

http://www.legionhardware.com/document.php?id=703&p=1

Yeni çıkan bir kart için eski bir driver ile test
  • 8800 gt dururken satılır mı diye düşünmeden edemiyorum. Piyasada 8800 gt kalmadı, hepsi satıldı. Alacam, bulamıyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Efendi_

8800 gt dururken satılır mı diye düşünmeden edemiyorum. Piyasada 8800 gt kalmadı, hepsi satıldı. Alacam, bulamıyorum.

Bence acele etme yeni gts i bekle benim gibi 3 aralık a ne kaldı hepsinin tozunu attıracak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 14 Kasım 2007; 18:42:50 >
  • ya evet yeni donanim icin 7.9 kullanmislar

acaba 7.9 daha mi iyi performans verdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeFurkan -- 14 Kasım 2007; 18:50:17 >
  • Büyük ihtimalle 7.10 da dahi 3870 desteği yoktur realese notlarında ben bulamadım ne akla hizmet test yapılıyorsahttps://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/gamesite/Catalyst_710_release_notes.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi diciotto -- 14 Kasım 2007; 18:54:13 >
  • ati eğer bundada bekleneni veremezse durum kötü zotac 1 gb lık 8800GT modeli cıkartıyor ki oda yüksek çözünürlükteki farkı kapatırsa zaten amp modeli daha hic cıkmadı oda cıkarsa 3870 in performansıda bu sekilde olursa nvidia bu seneyi bomba bi ciro ile kapatabilir...
  • Ati şeytanla anlaşmamı yaptı nedir.666 milyon transistör varmış.

Şeytan tüyü olacak bu kartta galiba.
  • quote:

Orjinalden alıntı: CeOfFuture

Allah geliyor 3870

amin

200dolar altıda olur ozaman cok makbula geçer yaw
  • 3800 ün performansı iyi olacak gibi ben dh nin testlerini heyecanla bekliyorum. Bu arada bit çi arkadaşlar ne oldu 512 bit kart legionun sitesinde görüdünüz, nasıl tokata boğulmuş kendinden düşük bitli kartlar tarafından bakalım ne cevap vereceksiniz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: FATAL ¦ ERROR

quote:

Allah geliyor 3870

amin

200dolar altıda olur ozaman cok makbula geçer yaw

• quote:

quote:

yani testler objektif yapılmıyor diye düsünmeye basladım ya nvidia yada ati taraflı yapılıyor olabilir..

bundan cok farkli olacagini hic sanmiyorum

2900xt ye gore yapisal olarak bir ustunluk gozukmuyor su anda

Çok doğru

55nm üretilmiş transistör sayısı düşmüş ilginç . Isı biraz düşer okdar.
    Gpu ve Mem hızları artmış. Buyüzden GFlops atmış
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.