Şimdi Ara

Yahudiler Gerçekten de Üstün Irk(mı)dır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
137
Cevap
0
Favori
9.446
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ''Ey İsrailoğulları, size bağışladığım nimetimi ve sizi alemlere üstün kıldığımı hatırlayın.''

Kuran'da Geçen Bu ayet YAHUDİ IRKININ ŞİMDİLERDE SAVUNMUŞ OLDUĞU ''ÜSTÜN IRK'' SAÇMALIĞINI BELİRTİYOR.
    Hani Herkes eşitti?
    Hani Müslümanın Müslümana üstünlüğü ibadetindeydi?
    Mantıklı bir cevap verebilecek misiniz müslüman olan arkadaşlar?
    Arkadaşımın evinde bulduğum bir mealden alıntı yaptım.Kafamı çok kurcaladı.
    Sizlere danışıyorum...

• Dikkat edersen "di" li geçmiş zaman kullanılıyor.
    Orada ki üstünlük savaş gücünü ifade ediyor olabilir. Çünkü M.Ö. 1500 lü yıllarda Ortadoğuda Mezopotamya yakınlarında güçlü bir Yahudi Devleti vardı. Kuzey komşuları Asurlular tarafından yıkıldı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: C.C.C.P.

Bakara 47:
    ''Ey İsrailoğulları ... ....sizi alemlere üstün kıldığımı hatırlayın.''

Alemlere Üstün Kılınmak Bu Kadar Basit midir?
    ''Di'' olsa bile..
    Hani Adalet?
  • 47.Ey İsrailoğulları, size bağışladığım nimetimi ve sizi bir dönem alemlere üstün kıldığımı hatırlayın.

gercek ayet budur. Bir dönemden bahsediyor

saygılarımla
  • quote:

Orjinalden alıntı: ismailöz

ve sizi bir dönem alemlere üstün kıldığımı hatırlayın.

gercek ayet budur. Bir dönemden bahsediyor

saygılarımla

''Bir dönem'' kelimesi yorumdur.
    Ayet Bahsettiğiniz şekilde değildir.
    Sevgilerimle...
  • ben hep o şekil ögrendim
  • quote:

Orjinalden alıntı: C.C.C.P.

Bakara 47:
    ''Ey İsrailoğulları, size bağışladığım nimetimi ve sizi alemlere üstün kıldığımı hatırlayın.''

Kuran'da Geçen Bu ayet YAHUDİ IRKININ ŞİMDİLERDE SAVUNMUŞ OLDUĞU ''ÜSTÜN IRK'' SAÇMALIĞINI BELİRTİYOR.
    Hani Herkes eşitti?
    Hani Müslümanın Müslümana üstünlüğü ibadetindeydi?
    Mantıklı bir cevap verebilecek misiniz müslüman olan arkadaşlar?
    Arkadaşımın evinde bulduğum bir mealden alıntı yaptım.Kafamı çok kurcaladı.
    Sizlere danışıyorum...

Buna cevap vermek çok kolay. Ama düşünme ilkelerine göre değil şahsi inanç ve nefrete göre edersen böyle olabiliyor. Sorunda cevapta var zaten.

Bir insan diğerinden görünüş mal, yada soyca üstün olabilir. Fakat Allah bunlara değil salih ve bilgiyle yapılan amele önem verir.Zaten salih amelde bilgi şartıda vardır. Allah bir topluluğa ilim vererek onları diğer topluluklardan üstün yapabilir. O topluluk bilgiyi ve ona saygıyı yitirdiği anda o üstünlüğünüde yitirebilir.

Bak değerli forumdaşım Kur'anı tek ayetinden anlamaya çalışmak dünyayı ufak bir taşa bakarak açıklamaya çalışmak gibidir. Lütfen eğer ilgileniyorsan kapsamlı araştır. Çiftçi kardeşim benim

• Sonraki ayetlerde durumu zaten açıklıyor.Sanırım 149 .ncu ayete kadar gider.

Zaten zamanında üstün ırk kıldığını belirtiyor ama şimdi işiniz bitti diyor. Ne oldu şimdi? Diyelim ki üstün ırk diye ayet indi.Vakti zamanında diyor sizi üstün ırk kılmıştık.Bu durumda olsa çok ezber bozulur da benim insanlığa bakışımda değişiklik olmaz.

Bu ayetler zaten biliniyor. Bu ve benzeri bir çok ayet mevcut olduğu söyleniyor. Her ne kadar çelişki yok denilse de,bu durumu saptamak için, sorgulamak ve eleştirel düşünmek lazım ki doğru bulunsun.Tabii bu konulara üstadlar zamanın da çok kafa yormuşlardır.Ama bunların burada tartışılacağı ortamı yaratmak çok da doğru değil diye düşünüyorum.Zaten bir çok internet sitesinde kıyasıya tartışılıyor.

Bir de bu konular toplumun hassasiyet gösterdiği konular. İtinalı bir dil kullanılsa, daha yerinde olurdu kanaatindeyim.Sonuçta her dinin kendine göre eksileri artıları var.İnanan için kendi dini en güzeldir.
    Herkese saygılar.

• İnsanlar, doğrdukları anda eşitti bana göre. Düşünceleri ile yargılarım, ırkları ile değil.

Bu konuda ise diyeceğim şudur ki, Tanrı'nın pek çok konuda görünüşe bakılırsa kafası oldukça karışık...Tanrı'ya güven olmaz, bir dediği diğerini asla tutmuyor çünkü.
  • burdaki üstünlük ırk olarak değildir elbette. Onlar Firavuna isyan edip Hz. Musa'ya iman edince üstün oldular ve Allah (cc) da onlara kuvvet verdi onlara yardım etti. Şimdi bunun neresi ayrımcılık alamadım. Sen de Allah'a itaat et sana da kuvvet verir. Selamlar
  • he he öyledir.. çok üstünler
  • işlerinde sizi üstün ırk kıldım derken onları size bazı nimetleri verdim ve allahın dünyadaki işlerinde sizi araacı olarak kıldım diğer insanlarıda allaha yakınlaştırın diye anlamında diyor ama onlar sapkınlığa gittiği için allah sonra onları lanetliyor yani durum şu allah nasıl kimilerine para verir ve kulun ne yapacağını izler ya yani bi nevi sınav ortamı oluştururya işte o durumun yaşandığını söylüyor tabi bu işi fıkıh ve tevsir alimleri daha iyi bilir çünkü ayetler tek başlarına veya türkçeye direk çevrilişlerine göre anlamlandırılmazlar onun altında çok büyük bir ilim yatmaktadır sizin için araştırıyım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karasimsek06 -- 8 Kasım 2007; 20:50:37 >
  • elmalılı hamdi yazır tefsirinden
    ayetin tamamı:47- Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimeti ve vaktiyle sizi âlemlere üstün kıldığımı hatırlayın.
    açıklaması:47- Ey İsrailoğulları, benim size verdiğim nimetlerimi hatırlayın ve özellikle şunu hatırlayın ki, ben sizi geçmişte (yani Musâ ve onun değişmeyen evlatları zamanında) bütün âlemlere üstün kılmıştım. Hepsinin üstüne çıkarmıştım, siz o zaman âlemin en yüksek milleti olmuştunuz. Hani onları ne yaptınız? Onları nasıl ele geçirmiştiniz ve niçin elden çıkardınız biliyor musunuz? Haydi düşünün, ne idiniz, ne oldunuz düşünün!..

ALLAH orda ne anlatıyor lütfen şu adresten önce ve sonrakileri okuyun ne olduğıunu anlayacaksınız yani ayetin neyin parçası olduğunu neti anlatmak istediğini anlayacaksınız
    adres:http://www.kuranikerim.com/telmalili/bakara1.htm
  • yani burdaki durum allaha iman etmeyle alakalı allah iman eden bir ırktan bahsediyor hz musa zamanında açıklaması:

y İsrailoğulları! Size verdiğim nimetimi ve sizi (bir zamanlar) cümle âleme üstün kıldığımı hatırlayın.” (Bakara 47)

Allah, (cc) İsrailoğullarına bir çok peygamber gönderdiğini, Tevrat’ı, Zebur’u ve İncili Resuller yoluyla onlara indirdiğini Firavundan ve zalimlerden onları kurtardığını hatırlatıyor.

Bunlar birer büyük nimetlerdir. Hatta, onlara gökten envayi çeşit yiyecekleri indirdi. Onlara diyor ki, “Bunları sizin ecdatlarınıza vermiştim. Çünkü, onlar o zaman imanlı idiler.” Fakat ecdatları kafir olmaya ve Peygamberlerini öldürmeye başlayınca onları lanetledi, diğer kavimleri onlara musallat kıldı, en alçak ve en zelil millet haline getirdi.

Bu durumları anlatan birçok ayetler vardır. Misal olarak Ali İmran ve Maide suresine bakılabilir.

Ey İsrailoğulları! Haliniz nasıl idi? Onu düşünüyor musunuz? İşte, o günlerde en üstün millet idiniz. Çünkü, Allah’ın indirdiğine boyun eğiyordunuz. Fakat, bugün en lanetli millet oldunuz. Çünkü Allah’a isyan ettiniz. Ne zaman Hz. Muhammed’e ve Kur’ana inanırsanız en hayırlı ümmetten bir parça olursunuz. Zira en hayırlı millet İslam ümmeti oldu. Ali İmran suresinde Müslümanlara şöyle hitap ediyor:

“Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten meneder ve Allah'a inanırsınız. Ehli kitap da inansaydı, elbet bu, kendileri için çok iyi olurdu. (Gerçi) içlerinde iman edenler var; (fakat) çoğu yoldan çıkmışlardır.” (Ali İmran 110)

• boş yere uğraşmayın arkadaşımız inançsızlığına kulp arıyor.
    Allah insanları da cinlere, meleklere üstün kılmış. bu adaletsizliğinin göstergesi değil, verdiği zorluğun üstesinden gelebilmesinin mükafatlandırmasıdır.
    yahudileri de verdiği zorluklara göğüs germesinden ötürü alemlere üstün kılmış olabilir.
  • Wala ben Kuranda ne yazıyor bilmem de, bu yahudilerde var birşey. Bütün büyük bilimadamları hep yahudilerden çıkıyor.
  • Herkes eşittir.Yahudiler ne kadar üstündür onu da bilemem ama;
    İlla birisi üstün ise tarihte 16 devlet kurmuş Türk milleti onlardan daha üstündür.
  • Herkes eşittir ! Yahudi de Alman da Perulu da Mozambikli de !!!!
  • arkadasım bvütün hikayeyi okumadan yorum yapma yoksa namaza yaklasmayın olayına dönmesin orada bensize kolaylıklar verdim sizde bana olan sözünüzü tutun demek istiyor . verdiğim ayetleri tam olarak okursan anlarsın neden öle bişey yazığını.

http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=3&sid=2

40. Ey israiloğulları, size lütfettiğim nimetimi hatırlayın, Bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki Ben de size olan ahdimi yerine getireyim ve artık Benden korkun Benden

41. Ve beraberinizdekini tasdik edici olarak indirdiğim Kur'an'a iman edin, O'na inanmayanların ilki siz olmayın, ayetlerimi de bir kaç paraya değiştirmeyin ve Benden sakının artık Benden

42. Hakkı batıla karıştırıp da bile bile hakkı gizlemeyin!

43. Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin!

44. Kitab (Tevrat)'ı okuduğunuz halde insanlara iyiliği emreder de kendinizi unutur musunuz? Artık akıllanmayacak mısınız?

45. Bir de sabır ve namazla yardım isteyin. gerçi bu ağır gelir; ancak saygılı kimselere değil.

46. Onlar ki, kendilerinin gerçekten Rablerine kavuşacaklarına ve ancak O'na döneceklerine inanırlar.

47. Ey İsrailoğulları, size ihsan ettiğim nimetimi ve vaktiyle sizi diğer varlıklara üstün yaptığımı hatırlayın.

• Bazi arkadaslarimizin da dedigi gibi yahudiler bir donem digerlerinden ustun idi, o doneme bakarsaniz bir cok topluluk putlara tapiyordu, putlara tapan birisinin yaninda Allah a tapan birisi Allah in katinda her zaman ustundur. Ayrica yahudilik dini ilk zamanlarinda yani yahudiler tarafindan degisitirlmeden once Allah katinda kabul edildigi sekilde yasaniyordu.

Peygamber efendimiz SAV in veda hutbesinde acik bir sekilde Peygamberimiz Hz. Muhammed SAV der ki

Arabin arap olmayana takvadan baska bir ustunlugu yoktur.

Yukarda da yazdigim gibi o donem yahudileri Allah a tapiyor ve tevrati oldugu gibi uyguluyorlardi taki kendi cikarlari dogrultusunda onu degistirene kadar.

Tevrat hic okudunuz mu bilmiyorum, ben bir kez okumustum, tevratta gecen bazi seyleri burada yazayim, inanmayan arkadas olursada tevratin neresinde yazdigini bulup soylerim cunku suan hatirlamiyorum zaten 1 yil falan oldu okuyali.

Tanri yahudiler ile pazarliga oturdu ve yahudiler bu pazarliktan galip cikti ve tanri bu pazarligi yaptigi icin pismanlik duydu. Tanri melekleri yaratti ama insan oglu melekler ile iliskiye girdigi icin tanri dunyayi yarattigina pisman oldu,

baska bir yerinde de soyel yaziyordu.

bir peygamber adini hatirlamiyorum ve onun iki kizi var, kizlari babalarina sarap iciriyor ve bir gece bir kizi diger gece diger kizi babasi ile iliskiye giriyor seklindeydi,

yine baska bir yerde bir peygamberin oglu bir akarabasinin kizi ile iliskiye girdi sonra bundan pismanlik duydu ve onu birakti

acikcasi yahudiler buyuk bir sacmaligin icinde, aksini idda eden olabilir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.