Şimdi Ara

YENİ NESİL SES FORMATLARI ve AV RECEİVER/HD PLAYER SEÇİMİ (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.666
Cevap
13
Favori
100.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: the_cantan

Hızlı verileri coaxial de sağlanma imkanı var Daneel. ben bu noktaya karşıyım yani. ama işin farklı boyutu SACD gibi PCM ile aktarılmayan IEEE1394 kablo ile aktarılıyor. O kablonun coaxial a üstünlüğü nedir? Kopya korunması esas deniyordu. SACD kıracağız s/pdif çıkışa korsan uygulamalar yapılıyordu kırıldı diye lanse edildi; bilmem.bu işin dedikodu boyutu.
    bu noktada benim dikkatimi şeken iki şey var birincisi SACD dedik aktarımda DSD kullanıyor. PCM değil (Hibrid SACD ın PCM katının okunması ayrı) halihazırda şunu demek istiyorum komponent kablolar 3 adet 3 ayrı renk paralaklık bilgisinin ayrı ayrı taşınması coaxial kablonun band genişliği sorun çıkarmaz.yani 3 kablo ihtiyaç duyması coaxial kablonun yetersizliği değil. ama işin boyutu protokol ve taşıdığı veri yüzünden tek kabloya sığamayan sayısal veri. başka bir şey değil. s/pdif bugün tüketici kullanıma yönelik uygun bir çözüm durumunda. 3.072 Mbit/s veri taşıyabilir. ama Coaxial kablo taşıyamaz mı taşır. Mhz seviyerlinde band geçirgenliği var. size iki tane HDMI konektor versem komponent kablodan yaparsınız veri hız ve band genişliği problem değil.
    Bu arada @Daneel teşekkürler aradığım cevabı buldum. hatırlarsanız bir Bluray Diskte/HDDisk görüntü verisi ile uydu yayından ki band genişliğinin doğurduğu kanal sayısı yüzünden veri miktarının görüntü kalitesine etkisini pratik olarak merak ediyordum. uydu yaynlarında sıkıştırma hep olacak bu aklımızın bir köşesinde bulunsun. sebep belli full sayısal bir görüntünün kapsadığı band genişliği o kadar büyük ki pratikte mümkün değil.(teknoloji bu belli olmaz.) bu hususta işlemciler önem kazanmak (sampling oranları) ta Quantization makro blokların belirmesi hiçte hoşuma gitmedi.

Sahi SACD s/pdif kırıldı mı dostum, nerede kırılıyor bu? player'da yazılımla mı? yoksa donanımsal mı? bir işlemci falan mı konuyor, yalnız yeni SACD playerlerde s/pdif olarak (optik/koaksiyel) 5+1 çıkış gördüğümü hatırlıyorum, kırma dediğin bu mu?

@daneel
    Ben bu hdmi olayının sadece kablo kalabalığından kurtulmak için görüntü ve sesin birlikte taşınması amacıyla oluşturulduğunu düşünüyorum. Ses verisi görüntü verisinin yanında ne ki? devede kulak Hem uydu'dan (lnb'den) gelen mpeg4 değil mi? sonuçta yeni Blu ray ve HD DVD'lerde de mpeg4 sıkıştırma kullanmaya başladılar(blu ray'de daha fazla, HD DVD AVC kullanıyor genelde) Şu tespitine katılıyorum. HD görüntü de HD Uydu yayınla HD player arasında ciddi fark var, takılma konusunda da haklısın, ama yalın olarak ses konusunda ben can_tan'a katılıyorum, coaxial ile yeni nesil ses formatları iletilebilir ama buna yanaşmıyorlar, illa yeni avr satacaklar bize
    Bir de şu konu var DTS'nin resmi sitesine göre; DTSHDMA player'de dekode edilirse hdmi 1.1 bile yetiyor avr'ye göndermek için yani çözülmüş ve pcm'e dönüşmüş veri gönderiliyor, ama çözülmezse sıkıştırılmış bu veri illa hdmi 1.3 istiyor, bunun izahi sadece hdcp olamaz gibime geliyor

• quote:

Orjinalden alıntı: rg206
    Bir de şu konu var DTS'nin resmi sitesine göre; DTSHDMA player'de dekode edilirse hdmi 1.1 bile yetiyor avr'ye göndermek için yani çözülmüş ve pcm'e dönüşmüş veri gönderiliyor, ama çözülmezse sıkıştırılmış bu veri illa hdmi 1.3 istiyor, bunun izahi sadece hdcp olamaz gibime geliyor

Player'ın hdmi versiyonu, kullandığı işlemcinin yeteneklerinin karşılığı diye biliyorum.
    Yani player'ın hdmi versiyonu=işlemci yeteneği. Dolayısı ile hdmi versiyon 1.3 destekleyen işlemciler, bu ses formatlarını bitstream
    olarak AV Receiver'a gönderebiliyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: lucky8

İngiltere-avforums tan alıntı :
    Adam 1 aylık 875 ini satıp sony 5300 alıyor ve sebebini şöyle açıklıyor :

No problem Gary, my issues with the Onkyo are: 1, the excessive delay in picking up the digital optical audio when changing channels with Sky (unfortunately I am forced to use optical as Sky do not output DD down the HDMI cable ). 2, The video signal seems washed out compared to my old STR-DA5200, which is very noticable when using my JVC DLA-HD1. 3, Seriously bad video judder when outputing 1080i from my Sky HD box, again something that was never a problem with the 5200.

I would also like another HDMI input or 2, so that will be nice.

The only reason I got rid of my 5200 was lack of HD audio support and not enough HDMI inputs, so as these areas have been addressed I'm happy to go for the 5300.

Görüntü sıkıntıları firmware update ile giderildi, üstüne üstlük istediğiniz ayarı yapmanızı sağlayan Reon menusu eklendi.

Sıkıntı hala kodekleri tanırken gerçekleşen 1-2 saniyesi olan gecikme. Bunun içinde Reon ve Ultra2 özelliklerine sahip receiver değiştirilmez.

Sorunsuz alet zaten yok, önemli olan sıkıntıların hangisinin insanı çok rahatsız edeceği.

• Herkese merhaba,

öncellikle buradan kursad arkadaşımıza sonsuz tesekkürler.Yardımların muhteşemdi.

Gelelim bana dun akşam sevgili Sait geldi ve sistemimi eve kurdu,Arkadaşalr Sait bey türkiyede bu işte önde gelen isimlerden biri.
    Dünya tatlısı bir arkadaş ayrıcada Waferdale Hoperlörlerin Türkiye dispiratörü.

Gelelim benim eve kurduğu sisteme ve sonuca,

Waferdale 9.6 bir çift öne,
    Waferdale 9.5 bir çift arkaya,
    Waferdale center 9 cm,
    Waferdale muhteşem Powercup 12 dx,

bunlardan ön hoperlörler Vandenhul cs 122 muhteşem kablolar ile takıldı.

sesi anlatamam ben evde bugune kadar ses değil gürültü dinlemişim.

Ayrıca digiturk decoderimden Anfiye çektikleri component kablo sayesinde muhteşem bir renk farkı oluştu.
    görüntü harika.

Anfim zaten Yamaha Rx v661 idi.

tekrar yardımı dokunan herkese tesekkurler,

• Dr Badi van den hul kabloları kaça aldınız acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: Daneel

quote:

No problem Gary, my issues with the Onkyo are: 1, the excessive delay in picking up the digital optical audio when changing channels with Sky (unfortunately I am forced to use optical as Sky do not output DD down the HDMI cable ). 2, The video signal seems washed out compared to my old STR-DA5200, which is very noticable when using my JVC DLA-HD1. 3, Seriously bad video judder when outputing 1080i from my Sky HD box, again something that was never a problem with the 5200.

The only reason I got rid of my 5200 was lack of HD audio support and not enough HDMI inputs, so as these areas have been addressed I'm happy to go for the 5300.

Görüntü sıkıntıları firmware update ile giderildi, üstüne üstlük istediğiniz ayarı yapmanızı sağlayan Reon menusu eklendi.

Sıkıntı hala kodekleri tanırken gerçekleşen 1-2 saniyesi olan gecikme. Bunun içinde Reon ve Ultra2 özelliklerine sahip receiver değiştirilmez.

Sorunsuz alet zaten yok, önemli olan sıkıntıların hangisinin insanı çok rahatsız edeceği.

Yanlış yere yazdın galiba daneel

• Hayırlı olsun, güle güle kullanın sisteminizi.

quote:

Orjinalden alıntı: DrBadi

Herkese merhaba,

öncellikle buradan kursad arkadaşımıza sonsuz tesekkürler.Yardımların muhteşemdi.

Gelelim bana dun akşam sevgili Sait geldi ve sistemimi eve kurdu,Arkadaşalr Sait bey türkiyede bu işte önde gelen isimlerden biri.
    Dünya tatlısı bir arkadaş ayrıcada Waferdale Hoperlörlerin Türkiye dispiratörü.

Gelelim benim eve kurduğu sisteme ve sonuca,

Waferdale 9.6 bir çift öne,
    Waferdale 9.5 bir çift arkaya,
    Waferdale center 9 cm,
    Waferdale muhteşem Powercup 12 dx,

bunlardan ön hoperlörler Vandenhul cs 122 muhteşem kablolar ile takıldı.

sesi anlatamam ben evde bugune kadar ses değil gürültü dinlemişim.

Ayrıca digiturk decoderimden Anfiye çektikleri component kablo sayesinde muhteşem bir renk farkı oluştu.
    görüntü harika.

Anfim zaten Yamaha Rx v661 idi.

tekrar yardımı dokunan herkese tesekkurler,

• quote:

quote:

bence de codecleri tanırken geçen 1-2 saniye problem edilmemeli.geçen sony bluray cihazda,cihaz açılırken ve film yüklerken beklediğim eziyet gibi zamanı düşününce 1-2 saniyenin lafı bile olmaz valla.bu yazıda bahsedilen mevzuyu yabancı dilim ingilizce olmadığı için anlamadım yalnız.Kaldı ki reon chip in yetenekleri ve görüntü konusunda 5300 den daha iyi olduğu sanırım herkesce aşikardır.
    Sadece bir olayı kafaya takarak cihaz da değiştirilmez herhalde.Her cihazın birbirine göre farklı artı ve eksileri var çünkü.Mesela bende yamaha aldım yeni.Adamlar hala menülerdeki bazı özellikleri kullanmakta, kullanıcıya kolaylık sağlamamak için ellerinden geleni yapıyorlar.Sırf bu sebepten gidip makineyi geri mi verelim şimdi

• zapetero,amfiyi aldınmı hangi model ilk izlenimlerin??
  • sevgili kurşad,

ben anfiden yayını component kablosu ile alıyorum,tv de komponerti seçince 576 i giriş yazıyor,
    bu sinyali en az benim tv nin desteklediği 700 küsür p ye çıkaramıyormu bu anfi.
    nede olsa Tv 1080 i,p desteklemiyor hadi ondan vaz geçtim.
  • Manuel'inden hatırladığım kadarıyla de-interlacing(interlace görüntünün progressive çevrilmesi) yeteneği yok bu cihazın doktorum.
    Zaten işin içine görüntü iyileştirme yeteneği girince, AV Receiver fiyatları 2500-3000 Ytl civarına zıplıyor,
    Selamlar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: rg206

Yanlış yere yazdın galiba daneel

Yurtdışında kolay al anfiyi getirsinler beenmezsen sorgusuz sualsiz hemen iade edebiliyorsun, para iadesi deil de baska unite alırsan adamlar daha bile memnun oluyor. Ben 2 ayrı dukkandan 2 ayrı marka sipariş edip evindeki karşılaştırmada zayıf kalanın yollandına çok şahit oldum.

Bu arada ben Yamaha 661de deinterlacer var diye biliyorum. 576i yi p yapabilmesi lazım sanki.

Yapamadık ki hala şu 875 değerlendirmesini vatandaş birinci elden faydalansın, 9.5 9CM bekliyordum siyah 9.5 gelmemiş, bizim 9.5ler 9.6 oldu. Haftaya gelsin kurucam kalbrasyondan sonra buraya detaylı bir inceleme yazmak yönünde sözüm var Kursada.

Bu arada birinden test için HDMI üzerinden progressive'e çevirmeden gönderebilen bulmam lazım ki testin hakkını verebileyim. Reon'un esas etkisini 1080i'yi 1080p ye çevirirken bekliyorum ama Digiturk beni vade farkı konusunda uyuz etti, firmware de daha tam olgunlaşmamış gözüktü biraz beklemeye karar verdim.

Madem laf açıldı bi amp şekilde kullanıyorum elimdeki 9.6ları, geçende bi-amp kullanımın faz farklılığı yaratarak alçak frekanslardaki berraklığı etkilediğini okudum bir yerde. Biraz vaktim olursa detaylı bir deneme yapacağım. 9.6lar mid ve tiz seslerde gerek ayrım gerek netlik açısından o kadar iyi ki insan aynı detayı baslarda aramaya başlıyor. Hi-def-man bu konuda benden daha tecrübelidir gerçi, katılımlarına açığız.

Şu anda cidden Audysey sonuçlarını çok merakla bekliyorum, hanım odanın yerleşimini deiştirmiş ben yokken köşede kaldı bizim sistem, Sağ front duvara neredyse 3 parmak, arkadan portlu olduğu için en azından 2 karış yer bırakmak lazım denir düzgün dalga oluşması için, belki ondan kaynaklı olabilir. Spike'lar WAF ve parkeye takıldı olsalardı ne kadar etkisi olurdu bilemiyorum. Köşeye koymak başlı başına ayrı bir problem zaten. Audysey'i çok zorlu bir iş bekliyor anlayacağın.

Bunların üstüne hem apartman dairesi hem müzik ağrılıklı kullanım sebepleriyle sub konusunda hala kararsızım. Eğer alırsam kesinlikle portsuz sublara ağırlık veriyorum ama SW250'de beni apartmandan attırır. Supercube I ihtimal dahilinde ama elektronik namına cep radyosu bile getirsem hanımın sigortaları atacak gibi duruyor biraz alımlara ara vermek durumundaym.

Zaten bir alım yaparsam ilk işim şu bela philps 5980'i valideye postalayıp yerine düzgün bir dvd player almak olacak. Pal disklerinde sorun çıkarıyor diye Oppo'nun upscale etmeyen HDMI modellerinden almamıştım, çeşke alsaymışım.

Bunların yanında 9.6ların ton dengesi ses 2/5 civarındeyken biraz eksik geliyor, yarıya getirince wooferlar canlanıyor ve açabildiim seviyeye kadar çok kaliteli ve memnun edici ses alıyorum. Audysey bu işe el atmış en son çıkan Denonda ve 2008 yılında çıkacak receiverlarda volume ile değişen tonal dengenin kompanzasyonuna dair bir uygulama bulunacakmış.

• Manuel sayfa 17;
    "This unit does not deinterlace any analog video signals."
  • quote:

zapetero,amfiyi aldınmı hangi model ilk izlenimlerin??

dün aldım lucky8.yamaha 1800..valla ilk izlenimlerim uykusuzluk diyebilirim.
    cihazı kurcalamaktan gece saati 3 etmişim...detaylı bilgi şu anda veremem ama daha önce kullandığım 1600 amfiden menülerini bayağı bir değiştirmişler.belki 1600 e alıştığım için zorlanmış olabilirim ama gene de makineye alıştım sayılır.bu sefer daha önceleri yaptığım gibi hoparlörlerin ayarlarını ben yapmadım.otomatik ayarlama mikrofonunu bir test edeyim dedim.ve cihaz yaklaşık 3 dakika içinde olayı bitirdi.tabii bunu gece saat 1 de etrafta ses seda yokken yaptığımdan ,bayağı bir laf işitmişimdir sanırım milletten.
    oldukça başarılı bir oto. ayarlama oldu diyebilirim.Ses konusunda çok fazla deneme yapamadığım için pek bilgi veremiyeceğim ama bu akşam biraz yüksek seste deneme şansım oldu.Sadece ona göre konuşursam 1600 den pek farkı yok diyebilirim.Tabii daha sonra detaylı bilgi verebilirim.Görüntüde ise upscale işleminin pek faydasını göremedim...bu arada gece ve uykulu olmam da bir etken olabilir sanırım..
    Onunla ilgili de detaylı inceleyince bilgi veririm.

• quote:

Orjinalden alıntı: zapatero

Hayırlı olsun iyi günlerde kullan zapatero_can
    İncelemeni bekliyorum,
    Keyifli dinletiler olsun, selamlar...
  • quote:

Zaten bir alım yaparsam ilk işim şu bela philps 5980'i valideye postalayıp yerine düzgün bir dvd player almak olacak. Pal disklerinde sorun çıkarıyor diye Oppo'nun upscale etmeyen HDMI modellerinden almamıştım, çeşke alsaymışım.

pioneer DV600 konusunda çok fazla yorum bulamadım, bahsettiğiniz cihazlara bir alternatif olabilir mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: kursad_75

quote:

Orjinalden alıntı: zapatero

Hayırlı olsun iyi günlerde kullan zapatero_can
    İncelemeni bekliyorum,
    Keyifli dinletiler olsun, selamlar...

saol kürşad kardeş.seninde bildiğin gibi aylar süren araştırmayı sonunda nihayetlendirdim ve bu olay artık kafamdan çıktı.gerçi daha önce dediğim gibi farklı sesler dinlemek istiyordum ama kısmet gene yamaha imiş.

• sevgili zapetero hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan inşallah

selametle
  • hayırlı olsun sevgili zapatero.
  • Merhaba ,

öncelikle hayırlı olsun zapetero bey,

bir sorum olacak arkadaşlar

önceden hatırlarsanız 100 mhz görüntü kalitesinde tv ler piyasaya çıktı.Birçok kişi bu televizyondan aldı.Ama böyle bir yayın izleyemedik.

Birde

Yeni nesil ses formatlarını dinlemeyi hepimiz merakla arzuluyoruz.

Fakat film yapımcıları normal dolby digital ve dts ses formatları seçimini hep dolby digital'den yana kullanıyorlar.Peki DTS daha üstün olmasına rağmen neden tüm filimlerde kullanılmadı.Üstelik Dolby Digital'den 4-5 kat kaliteli olmasına rağmen.

Bu durumu birtürlü anlamış değilim.Üstelik 10 yılı aşkındır DTS ve Dolby Digital varken....

Peki yeni ses formatlarında da aynı akibet olur mu? Doğrusu çok merak ediyorum.Üstelik herkez yeni ses formatlarına uyumlu a/v recevier almak isterken........

Acaba hayal kııklığına uğrar mıyız?

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.