Şimdi Ara

Eski Sistemime Nvidia 8800 GT Ekran Kartı??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bugün şu need for speed: pro street'in demosunu indirip oynadıktan sonra, bi ekran kartı alsam iyi olacak diye düşündüm. Ancak sistemim yeni olmadığı için acaba yeni bir ekran kartı almaya değer mi diye düşündüm. İlk önce sistemimi yazayım:

AMD Athlon 64 3500+
    Twinmos 512x2 DDR-400 Ram
    Asus Nforce 4 SLI anakart
    Leadtek Winfast 256 MB GDDR3 GeForce 6800 GT Ekran Kartı

Diğer bileşenler önemli değil, benim sorum acaba mevcut ekran kartımı satıp yerine 8800 GT alsam iyi bir performans artışı elde edebilir miyim?
    Bir de kasada 3 tane harddisk war, 480 Watt da power supply war. 8800 GT aldığım zaman kaldırır mı acaba?

Fikirlerinizi bekliyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme55 -- 3 Kasım 2007; 20:09:35 >

• tam kapasite kullanamazsın kartı
    bence sen 256mb 8800gt ve ati 3870in piyasaya cıkmasını bekle( 2 hafta)
    sonra düşen fiyatlarla birlikte 150ytl civarına 256mb bi x1950xt al 2. el
    illa 1. el alcam dersen atinin 3870 yada 3850 sini alabilirsin,cok uygun fiyatlı olcak bu kartlar

yani alacagın kart cok hızlı olmasın çünkü gücünü gösteremez paran boşa gider
  • sorum olacak ddr 400 lü %99 agp li olarak bildiğim bir sisteme nasıl 8800gt takacaksın dostum
  • quote:

Orjinalden alıntı: SUBARU

tam kapasite kullanamazsın kartı
    bence sen 256mb 8800gt ve ati 3870in piyasaya cıkmasını bekle( 2 hafta)
    sonra düşen fiyatlarla birlikte 150ytl civarına 256mb bi x1950xt al 2. el
    illa 1. el alcam dersen atinin 3870 yada 3850 sini alabilirsin,cok uygun fiyatlı olcak bu kartlar

yani alacagın kart cok hızlı olmasın çünkü gücünü gösteremez paran boşa gider

Haklısın, ben de senin gibi düşünmüştüm, 8800 gt'nin altında da bi ekran kartı almayı düşünmüyorum, eskisiyle idare edicem galiba. Ama hani %100'lük bir performans alamam ama %60-70'lik bir performans da bana yeter açıkcası, başka fikri olan yok mu acaba??

quote:

Orjinalden alıntı: djsam

sorum olacak ddr 400 lü %99 agp li olarak bildiğim bir sisteme nasıl 8800gt takacaksın dostum

Nforce 4 SLI diye başta belirttim, bu chipsetli anakartların bütün modelleri PCI-Express x16 veriyolu kullanıyor ve DDR2 yerine DDR destekliyor. Ayrıca 6800 GT ekran kartımın olduğunu da söyledim, bunun agp olma gibi bir ihtimali var mı sence???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme55 -- 3 Kasım 2007; 18:47:49 >

• Arkadaşlar biraz yavaş.

nforce4 cipseti pciex mimarisi içindir de,

ama 6800 gt nin agp si de var . hemde arkadaşın markası leadtek in bile var.

http://www.leadtek.com/eng/3d_graphic/overview.asp?lineid=1&pronameid=127
  • quote:

Orjinalden alıntı: keleminabi

Arkadaşlar biraz yavaş.

nforce4 cipseti pciex mimarisi içindir de,

ama 6800 gt nin agp si de var . hemde arkadaşın markası leadtek in bile var.

http://www.leadtek.com/eng/3d_graphic/overview.asp?lineid=1&pronameid=127

Ewt haklısın war biliyorum, ancak türkiyede satılmadı o model. Bizim arkadaşın anakartı agp destekliyor diye zamanında birsürü yeni nesil ekran kartı araştırmıştık. Benim ekran kartının modelini bulmuştuk ama türkiyede yoktu. Sonra o da wazgeçti almaktan. Yeni çıkan ekran kartlarının agp veriyollu olanlarının büyük bir çoğunluğu türkiyeye gelmiyor.

Şu an bildiğim kadarıyla agp olarak türkiyede satılan en yeni model Ati HD2600 Pro 512 MB. Nvidia'nın DirectX 10 destekleyen modellerinin türkiyede çıkacağını pek zannetmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme55 -- 3 Kasım 2007; 20:08:17 >

• İşlemci adlandırması yanlış olmuş athlon 64 olması lazım athlon xpler soket a ve 754 lerde vardı yanılmıyorsam
  • quote:

Orjinalden alıntı: diciotto

İşlemci adlandırması yanlış olmuş athlon 64 olması lazım athlon xpler soket a ve 754 lerde vardı yanılmıyorsam

Çok haklısın ya, önceki işlemcim Athlon XP idi. Ben de diyordum burda bi yanlışlık war ama çözememiştim çok saol :)

Ewt benimki soket 939 olan, ama soket 754 destekleyen Nforce 4'ler de wardı piyasada bir ara.

Ancak bunlar önemli değil, soruma sadece 1 cevap geldi, başka yorumu olan yok mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme55 -- 3 Kasım 2007; 20:15:55 >
  • Hocam bu sistemde sadece sorun yaşacağın tel şey tek çekirdek olması işlemcinin o da ekran kartını biraz frenleyebilir
  • quote:

Hocam bu sistemde sadece sorun yaşacağın tel şey tek çekirdek olması işlemcinin o da ekran kartını biraz frenleyebilir

RAM'in 400 Mhz ile çalışması çok etkilemez mi diyosun yani? Çünkü eğer öyleyse, anakartımın desteklediği çift çekirdek bir amd alabilirim. Gerçi soket 939'a çift çekirdeği bulmak biraz zor olacak ama ikinci el alabilirim.

Edit: Şimdi biraz araştırdım ancak piyasaya sanırım hiç soket 939'a Athlon 64 X2 çıkmamış. Anakartım sözde destekliyor ama piyasada yok, çok ilginç...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme55 -- 3 Kasım 2007; 20:23:41 >
  • Bir ara toms hardwareda çıkan bir ineceleme vardı yeni nesil 940 pinli amdller ile 939 lar arasındaki fark %7 gibi bir oranda idi ama o zamanlar ddr2 ramler bu kadar güçlü değildi yeni sürücülerle de başarım artmış olabilir tam olarak emin değilim amd nin phenomları nasıl olacak onlarıda görmek lazım ama şu anlık en iyi performasn core2 duolarda
  • quote:

Orjinalden alıntı: xtreme55

quote:

Hocam bu sistemde sadece sorun yaşacağın tel şey tek çekirdek olması işlemcinin o da ekran kartını biraz frenleyebilir

RAM'in 400 Mhz ile çalışması çok etkilemez mi diyosun yani? Çünkü eğer öyleyse, anakartımın desteklediği çift çekirdek bir amd alabilirim. Gerçi soket 939'a çift çekirdeği bulmak biraz zor olacak ama ikinci el alabilirim.

Edit: Şimdi biraz araştırdım ancak piyasaya sanırım hiç soket 939'a Athlon 64 X2 çıkmamış. Anakartım sözde destekliyor ama piyasada yok, çok ilginç...

var kardeş. hatta ben halen kullanıyorum. ben gitti gidiyor sitesinden almıştım. orda hala satan var sanırım. bir de, dfs bilgisayar, gayet uygun fiyata sipariş üzerine getiriyormuş:
    http://www.dfsbilgisayar.com/asp/listgroup.asp?brand=AMD&group=OEMCPU

• 256mb. 8800 GT cikmadi yaf ?
  • sistemim yanda dün aldım 8800gt..bende venice 3000+@ 2.5 ghz var fakat o.c lu olmasına rağmen kartı malesef besleyemiyor.ama minumum fps lerde okadar düşüş yok..(şöyle düşün ormanda takılıyorsun kimse yok karşına 5-10 adam çıkınca fps 40 lardan 20 lere düşüyor) crysisi 1280 1024 highda rahat oynatıyor ama..Ben 3 çekirdekli amdlere kadar idare etcem bole..3d mark fln puanları berbat çıkıyor..Mesela 3dmark 2005 de 13k aldım..
  • quote:

Orjinalden alıntı: cyraxus

sistemim yanda dün aldım 8800gt..bende venice 3000+@ 2.5 ghz var fakat o.c lu olmasına rağmen kartı malesef besleyemiyor.ama minumum fps lerde okadar düşüş yok..(şöyle düşün ormanda takılıyorsun kimse yok karşına 5-10 adam çıkınca fps 40 lardan 20 lere düşüyor) crysisi 1280 1024 highda rahat oynatıyor ama..Ben 3 çekirdekli amdlere kadar idare etcem bole..3d mark fln puanları berbat çıkıyor..Mesela 3dmark 2005 de 13k aldım..

hakkatten düşük bir puan ben x1950pro ile 12k peşindeyim.
  • bence bekle biraz ucuz ucuz ati 256mblık 3850 al.bu arada pes2008 oynuyorsan high ta oynaman için en az 512mb lık bi tane lazım, 256 olunca highı seçemiyon bile.
  • Aynı durumu ben de paylaşıyorum seninle.Benim işlemcim ise amd athlon 3700 san diego ve ekran kartım sapphire x800GTO2.Ben ekran kartından önce işlemcimi değiştireceğim;DFS Bilgisayar sipariş üzerine getiriyor;hatta ben opty 170 alacağım bayramda.165 usd+kdv fiyatı var.Şirket aynı zamanda athlon x2 4000'de getiriyor,onun fiyatı daha uygun.Pro street dha çok işemciye yükleniyor,mesela bende 2 gb ram var,sistemi zaten yazdım.Çözünürlüğü 640 yaptığımda bile takılıyor -ki 70 civarı fps alıyorum-.Bunun tek nedeni işlemci.İlk etapta opteron veya x2 al.Zaten platformu değiştirmekten her türlü ucuza gelir bu.Hem de bilgisayarın daha uzun süre gider.Ekran kartını da biraz oc yaparsın,o da kesmezse ekran kartını değiştirirsin.
  • Cevaplarınız için herkese teşekkür ederim. Bir risk alarak 2 gün önce 8800 GT ekran kartı aldım. Öncelikle yazdıklarınız çoğu doğru çıktı. Çok üst seviye bir performans elde edemedim doğal olarak. Bu ekran kartını esas NFS Pro Street için almıştım ancak oyunda yaşadığım takılmalar bu ekran kartında da devam etti. Tek fark full grafiklerle oynayabiliyorum. Oyunda grafikleri minimum da yapsam maksimum da yapsam oyun takılıyor, bu da demekki işlemci yawaş kalıyor. Ancak dün Crysis'i yükledim ve full grafik detayında çok az bir takılmayla oyunu oynayabiliyorum. Ekran kartının esas gücünü bu oyunda gördüm diyebilirim. Sadece sahne değişimlerinde yükleme uzun sürüyor ki onun da nedeni işlemci.

Kısaca, çok aman aman bir performans alamadım. Ancak, anakart-işlemci-ram değişimi yapmak yerine bir ekran kartıyla oyunlardaki sorunumu büyük ölçüde hallettim. Bu arada önceki ekran kartımla 3dmark 2006'da 1280x1024 çözünürlükte 2934 puan alırken bu ekran kartıyla 7243 puan aldım. Puan 12000'e göre düşük ama şu an için yeterince iyi.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.