Şimdi Ara

## Intel X38 için SLI Söylentileri Yeniden ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  ## Intel X38 için SLI Söylentileri Yeniden ##

Intel'in en azından şu an için veya X48 çıkana kadar en güçlü yonga seti diyebileceğimiz X38 için SLI desteğinin olup olmayacağı uzun süre tartışılmış fakat sonunda firmanın sadece "enthusiast ve iş istasyonlarına" yönelik olarak hazırladığı Skulltrail platformu için Nvidia ile SLI anlaşmasına vardığı ortaya çıkmıştı.

Fakat son bir kaç gündür X38'in adı yeniden SLI ile anılmaya başladı. Zira yeni iddialar var. Gelen haberlere göre, bazı anakart üreticileri X38 yonga setli anakartlarında SLI teknolojisini kullanımına olanak tanıyacak yeni sürücüler üzerinde çalışmakta. İsim verilmese bile bu üreticilerin başında ise Foxconn olabilir. Zira firma Haziran ayında yapılan Computex fuarında hem Crossfire hemde SLI desteği sunacağını iddia ettiği yeni bir modelini duyurmuştu ki bu modelin detaylarına forumlarımızda arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en büyük anakart üreticilerinden Foxconn, Nvidia adına GeForce 8800GT başta olmak üzere referans tasarım ürünlerin hazırlanması ve üretiminde de firma ile cidid bir işbirliği içerisinde. Bu açıdan değerlendirdiğimiz eğer iddialar doğru ise Foxconn veya artık hangi üretici olur bilinmez ama hazırlayacağı özel sürücüler ile X38 üzerined SLI kullanımına izin verebilir. Tabi bu gelişmeler Nvidia'nın tepkisi nasıl olur da mrak konusu.

• Hayırlısı...
  • bence artık çipset üreticilerinin global olması gerekiyor.bütün çipsetlerin hem slı hemde crossfire desteği vermeleri gerekiyor.
  • Intel icin yilan hikayesine dondu bu SLI isi
  • ya anlamıyorum intel niye ati crossfire kullanımına izin veriyorki?sonuçta ati amd'nin e amd ile intelde rakip değilmi?sırf bu yüzden bilerek sli kullanımına izin verip crossfire'a izin vermemesi gerekir..
  • quote:

Orjinalden alıntı: woswos72

ya anlamıyorum intel niye ati crossfire kullanımına izin veriyorki?sonuçta ati amd'nin e amd ile intelde rakip değilmi?sırf bu yüzden bilerek sli kullanımına izin verip crossfire'a izin vermemesi gerekir..

İşler öyle yürümüyo. Hepsi danışıklı dövüş. Sonuçta o veya bu şekilde birbirlerinin ürünlerini sattırıyorlar.
  • intel isterse aslında crossfire desteği sunmayabilir ama pazar payları konusunda bir düşüş yaşar ve buda amd tarafına yansır.böyle ince hesaplar ve ikili ilişkiler bence şart.slı işine dönersek bence crossfire daha performanslı bir çözüm ancak ati tarafında hala dx10 namına nv ye rakip kart sayısı az.
  • Ya arkadaşlar bilip bilmeden intelin sli kullanabileceğini söylüyorsunuz nasıl olacak sizce...

Nvidia sli kullanırken kuzey köprüsü ile güney köprüsü arasında 8 gb/sn'lik hypertransport bağlantısı kullanıyor intel ise kuzey ile güney chipseti 2 gb/sn'lik düşük bir band genişliği sunuyor zaten sli'yi desteklese bile tam performans alamazsınız intel 8 gb'lık band genişliği kullanırsa sli yapabilir ama şu haliyle lisans sorunu çözülse bile kullanamaz.

Bildiğiniz gibi 1'ci ekran kartı kuzey köprüsüne 2'ci ekran kartı ise güney köprüsüne bağlanıyor.

Crossfire'da 2 ekran kartıda kuzey köprüsüne bağlanıyor bu yüzden intel lisans problemi olmadığı sürece istediği gibi crossfire kullanabilir.

Bi şey hakkında yorum yaparken bilgi sahibi olmanızı öneririm.

Intel diyagramı
    http://images.tomshardware.com/2007/06/04/pipe_dreams_six_p35-ddr3_motherboards_compared/p35-chipset-diagram.jpg

Nvidia diyagramı
    http://xtreview.com/images/nForce-680i-LT-SLI-650-SLI/nvidia-nforce-680i-diagram.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dahaka90 -- 3 Kasım 2007; 18:43:24 >

• quote:

ya anlamıyorum intel niye ati crossfire kullanımına izin veriyorki?sonuçta ati amd'nin e amd ile intelde rakip değilmi?sırf bu yüzden bilerek sli kullanımına izin verip crossfire'a izin vermemesi gerekir..

Anlamıyorsan anlatayım...

Eğer amd intele cf lisansı vermese intel kullanıcıları cf yapamayacak yani çift ati ekran kartı kullanamayacak buda amd'nin ekran kartı satışlarını düşürecek anladın sanırım.
  • Tabii crossfire veya slı yapan kişi sayısıda ne kadardır bilinmez. Ben açıkçası %100 randıman vermiyen bir sistemde o kadar para verip almam. Ama en iyi kartı alır tek kullanırım daha iyi!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: max975

Tabii crossfire veya slı yapan kişi sayısıda ne kadardır bilinmez. Ben açıkçası %100 randıman vermiyen bir sistemde o kadar para verip almam. Ama en iyi kartı alır tek kullanırım daha iyi!!!

Crossfire eğer adam gibi sürücülerle kullanılırsa %90'a varan performans artışı sağlayabilir ama sli ise en fazla %70'e kadar performans artışı sağlayabilir.

Geçen Sli destekli anakartımda ekran kartını 2'ci slota taktım 3dmark2005 testi yaptım 1ci slotta 1800 puan alan ekran kartım 2'ci slotta 1500 puan aldı bunun nedeni 2'ci slotun güney köprüsüne bağlanmasıdır başka bir açıklaması yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dahaka90

quote:

Anlamıyorsan anlatayım...

Eğer amd intele cf lisansı vermese intel kullanıcıları cf yapamayacak yani çift ati ekran kartı kullanamayacak buda amd'nin ekran kartı satışlarını düşürecek anladın sanırım.

e tamam dşürsün..amdnin ekran kartı satışlarını dşrmesi amd'ye zarar verir dimi? e tmm intelinde amdnin aldığı zarar karşısında sevinmesi lazım ztn..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wosswoss -- 3 Kasım 2007; 23:20:05 >

• çok güzel olur
  • Gereksiz Mesajlar uçurulmuştur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.