Şimdi Ara

## AMD Phenom X4 3GHz SuperPi Test Sonucu ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
0
Favori
7.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## AMD Phenom X4 3GHz SuperPi Test Sonucu ##

AMD'nin merakla beklenen yeni nesil doğal 4 çekirdekli Phenom X4 işlemcileri 15 Kasım'da muhtemelen resmen lanse edilecek ve yavaş yavaş piyasaya süürlmeye başlayacak. AMD'nin yeni K10 mimarisini esas alan doğal 4 çekirdeğe sahip Phenom X4 ailesi soket AM2+ formunda olacaklar ve 2MB'lık seviye 2 belleğe ek olarak 2MB'lık paylaşımlı seviye 3 belleğe sahip olacaklar. Tabi yeni işlemcilerin önemli anahar özelliklerinden biri de yüksek bant genişliği sağlayan HyperTransport 3.0 teknolojisi olacak. Tabi yeni işlemciler ile birlikte AMD bu işlemcilere yataklık edecek 790FX yonga setini de piyasaya sürecek.

Bu adar bilgiyi neden verdik derseniz Phenom X4 işlemcilerinin SuperPi test sonuçları da ortaya çıkmaya başladı. Her ne kadar SuperPi tek başına yeterli gösterge olmasa bile işlemci testleri dendiğinde akla gelen en önemli uygulamalardan biri olması ile debilinen bir uygulama. SuperPi sonucu yayınlanan işlemci 3GHz'e overclock edilmiş bir Phenom X4'ün mühendislik örneği.

Test için anakart olaraksa Phenom ailesi için hazırlanan yüksek performanslı 790FX yonga setini esas alan Gigabyte'ın 790FX-DQ6 modeli kullanılmış. SuperPi 1M testine göre 3GHz'lik Phenom X4 testi 27 saniye civarında bitiriyor. Bu değer Athlon64 X2 ailesine göre çok daha iyi bir değer olsa bile bahsi geçen işlemcinin AMD'nin yeni 4 çekirdekli Phenom X4 modeli olduğunu düşündüğümüz de en azından SupePi için pekte iç açıcı bir skor değil. Zira Intel aynı saat hızında neredeyse %35-%50 daha iyi skoara imza atabiliyor.

Bakalım Phenom ailesinin başta oyun olmak üzere diğer test sonuçları nasıl olacak, bekleyip göreceğiz...

İşte ekran görüntüsü;

## AMD Phenom X4 3GHz SuperPi Test Sonucu ##

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fx57 -- 30 Ekim 2007; 12:28:28 >

• Bu işlemcileri çok övdüler ama görüldüki core2duolar her zaman daha iyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 30 Ekim 2007; 12:43:25 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: strikeforce

Bu işlemcileri çok övdüler ama görüldüki core2duolar her zaman daha iyi

Sadece Spi ye bakarak mı cözdün AMD nin ekonomik durumunu ?
  • c2d 6300 1.8@3.0 da bile 19 saniye alıyorum, Phenom X4 3GHz çok daha iyi sonuç elde edebilmeliydi Ancak mimari açısından diğer özellikleri ön plana çıkarsa o başka. Tek başına super pi yeterli olmasa bile artık br standart omuş durumda.
  • quote:

Orjinalden alıntı: someone74

c2d 6300 1.8@3.0 da bile 19 saniye alıyorum, Phenom X4 3GHz çok daha iyi sonuç elde edebilmeliydi Ancak mimari açısından diğer özellikleri ön plana çıkarsa o başka. Tek başına super pi yeterli olmasa bile artık br standart omuş durumda.

Söyle diyeyim. Celeron 440 bile 3.4 Ghz de iken 21.5 sn civarında Spi 1m alabiliyor. Ama AMD X2 4000+ standart hali ile 40 sn civarı Spi 1m alırken hic bir uygulamada 3.4 Ghz hızındaki Celerona gecilmiyor. Belki bir kaç tanesinde...

Burdan pay çıkartın işte...

İllede bakılacaksa wPrime 32M testi sonucuna bakılmalı.

• Sonuçlar hiç iç açıcı değil, beklenilen bu değildi ama diğer testleri görmeden spi tek başına çok da büyük bir anlam içermemekte
  • quote:

Orjinalden alıntı: sayko35

Sonuçlar hiç iç açıcı değil, beklenilen bu değildi ama diğer testleri görmeden spi tek başına çok da büyük bir anlam içermemekte

Hatta hiçbir anlam içermemekte
  • 4 çekirdeği desteklemeyen bir superpi işlemcinin performansını ölçmede yanıltıcı olacağı kanısındayım
  • Yemişim süper Pİ yi oyunlarda iyi performans versinde gerisi tirişka..
  • X2 6000 29 sn de 1M alıyor. Sonuç çok kötü. Amd sevenlerini üzmeye devam edeceğe benziyor hem işlemci hem de ekran kartı pazarında şu an ki duruma göre...

Düşünsenize e2160 gibi bir işlemci 3ghz ve üzeri hızlara çıktığında şu an için amd nin en tepedeki işlemcilerini bile deviriyor. Amd yeni hamleler yapsa iyi olacak, yoksa benim gibi Amd ye sempatisi olanlar dahi mecburen intele yönelecekler...
  • 3d mark 2006 cpu skoru bence onemli

super pi o kadar onemli deil
  • Doğrusu bu test sonucuna üzüldüm. Ne İntel ne de Amd'ciyim ama işlemciler arasında bu kadar performans farkı olmasını istemiyorum ki rekabet devam etsin. Rekabet devam ederken bile bir sürü pazarlama oyunu yapılırken düşünsenize rekabet yokken neler olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: CeOfFuture

3d mark 2006 cpu skoru bence onemli

super pi o kadar onemli deil

Bence o bile o kadar öenmli değil. X2 6000 muadili olan e6600 den daha iyi Cpu skoru alıyor fakat oyunlarda nedense e6600 ün karşısında eziliyor... Oyun testlerini görmek lazım ve tabi diğer uygulamalardaki başarımını...

Ancak benim süper pi testi konusunda oldukça kötü yorumunda bulunmamın sebebi mevcut intel işlemcilerle karşılaştırmak suretiyle değildi. 3ghz de aynı saat hızındaki eski mimarideki işlemcisi olan x2 6000 29sn de süper pi 1M bitirirken yeni mimari 27.5sn de bitiriyorsa, yeni mimarinin eskisine göre çok fazla bir şey getirmediği izlenimi doğuyor. Neyse dediğim gibi kapsamlı testleri görüp yorum yapmak lazım.

• 2007 senesi icinde cikmis islemcilerin normalde piyasada olmasi gereken su zamanlarda 4000+ ve 4200+ islemciden altinda bir islemci bulamiyoruz.

Nerde su Brisbane'ler. 3600+ nerde..? Be-2300,2350,2400 islemciler cikali baya oldu.. nereye gitti bu islemciler... ?
    1 sene once piyasaya cikan 580x chipsetli anakartlar nerde...? Hani nerde "Sparta" islemciler. ben uygun fiyata bilgisayar yapmak istiyorum.. ben standart ofis bilgisayarı islemcisi olarak X2 4000+ mi kullanacam...

ondan sonra bizden test ve oneri beklemeyin.. hani zamane en iyi overclock alan ATI chipseti 580x'di.. niye getirmedi kimse...? AMD-ATI sayfasinda "Extreme Overclocking" diye not geciyor.. neden Turkiye'de bir insan da bile yok bu anakarttan.. ben kendime alacam bir allahin kulu yok ki satsin...

ondan sonra yok AMD soyle, yok AMD boyle diyip duruyorsunuz... hangi kanitla, hangi arastirmayla..?

Bana bu koskoca forumda, Yurt disinda satilan ve cok begenilen AMD urunlerinin Turkiye pazarina neden hic(asla) girmedigini ve getirilemedigini soyleyecek bir insan var mi..?
    Cunku yurt disi kaynaklar distributorlerin, bu urunleri verdigini ve Turkiye ayaginda bulunan tedarikcilerin bu urunleri almak istemediklerini savunuyor.
    Sonra AMD geciktiriyort demeyin alahaskina...

saygilar sevgiler...

• sonuçlar feyk sanki

bendeki 3700+ ile 2950MHz'de spi 1M'de 27sn almıştım. bu barcelonanın çok daha iyisini alması lazım, daha kötüsünü alacak hali yok ya
  • Ya sonuçlar fake yada K10 fiyasko.
    AMD bu kadar gafil avlanmış olamaz.
    Ayrıca phenom bu performansı verse bile her oyuna yeter o da ayrı konu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Elmedin

sonuçlar feyk sanki

bendeki 3700+ ile 2950MHz'de spi 1M'de 27sn almıştım. bu barcelonanın çok daha iyisini alması lazım, daha kötüsünü alacak hali yok ya

senin islemcini bilmiyorum.. ama ben 24sn aldigimi hatirliyorum, 3000+ 754pin'de.. tekrar bir bakayim ben de uzun suredir ikinci bir grisimde bulunmadim... yanlis olmasin.. bu arada bu test orneklerinin hangi islemciler olduguna dair genis bilgi verilmiyor.. ama soyledigi kadari ile "Engineering Sample" bazi uretim bilgilerinin desifre edilmemesi icin bazi guvenlik prosedurlerinden geciyor ve ilgili islemcinin gelistirilmesine devam edildigi de biliniyor.. bunlar numune, ornek.. bunlar islemcinin kendileri degil..

o yuzden gecerli bilgiler ve ilgili detaylar anca islemcinin kendisi ile belli olabilir.. yapi ayni olabilir..daha kotu veya daha iyi olabilir..
    Bu islemci icin belirlenen stok voltaj nedir?
    Bu islemci icin belirlenen stok carpan nedir?

bu islemci ile onerilen donanimlar veya anakartlar nelerdir. ayrica hangisi daha uygun olanidir ve gercek performansi gosterir? bunlari bilmiyoruz.. ayrica kullanilan farkli sogutucular neler olarak ongoruluyor?.. hangi islemci stok olarak hangi fan ve sogutucuyu kullaniyor.?

bunları bir cogumuz bilmiyoruz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 30 Ekim 2007; 13:54:58 >

• bırakın bu işleri süperpi miş.gereksiz bişey.bence bu işlemci bu kadar olamamaz.
  • optimize özürlü süper pi 'yi de test sınıfına sokanlar var ya; helal olsun ne diyeyim.Süper Pi olmasa ne yaparmışınız bilmem
  • quote:

Orjinalden alıntı: Towarscke

quote:

Orjinalden alıntı: Elmedin

sonuçlar feyk sanki

senin islemcini bilmiyorum.. ama ben 24sn aldigimi hatirliyorum, 3000+ 754pin'de.. tekrar bir bakayim ben de uzun suredir ikinci bir grisimde bulunmadim... yanlis olmasin..

3000+ ile 24sn mümkün değil
    34 tür o:D

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.