Şimdi Ara

## ATi Radeon HD 3000 Serisi GeForce 8800GT'den Ucuz Olacak ##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
0
Favori
7.211
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ## ATi Radeon HD 3000 Serisi GeForce 8800GT'den Ucuz Olacak ##

GeForce 8800GT'nin piyasaya giriş yapmasının ardından gözler AMD-ATi'nin Radeon HD 3800 serisi çevrilmiş durumda. 15 Kasım'da yani Crysis'in pazara giriş yapmasından bir gün önce piyasaya sürülmesi beklenen Radeon HD 3800 serisinin GeForce 8800GT'den bir miktar daha yavaş olacağına yönelik söylentilerin sayısı giderek artıyor.

AMD-ATi, Radeon HD 2600 serisinde uyguladığı politikayı HD 3800 serisinde de uygulacak gibi gözüküyor. Bilindiği gibi Radeon HD 2600 serisi GeForce 8600 serisinin bir miktar gerisinde kalmış fakat ATi daha agresif bir fiyat politikası ile ciddi kart satışı yapmayı başarmıştı. Şimdi benzer bir durum HD 3800 serisi içinde geçerli olacak gibi gözüküyor.

55nm üretim teknolojisinin verdiği maliyet avantajını da kullanmak isteyen AMD-ATi, HD 3800 serisinin en iddialı modeli olan HD 3870XT modelini ki 8800GT'den ortalama %10 daha yavaş olduğu ifade ediliyor rakibinden çok daha ucuza yaklaşık 200 Avro civarında piyasaya sürebilir. 256-bit bellek veri yoluna sahip olacak kart 320 adet stream işlemcisi ile gelecek ve gpu hızı muhtemelen 800-850MHz aralığında olacak.

Yeni bir ekran kartı almak isteyen ve parasını anca denkleştiren kullanıcıların en azından Kasım ayının ikinci yarısını beklemelerinde fayda var diye düşünüyoruz.

• 200 Avro 286 dolar ediyor.Şimdi HD3870Xtt 8800 gtden daha mı ucuz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: arbuzik

200 Avro 286 dolar ediyor.Şimdi HD3870Xtt 8800 gtden daha mı ucuz?

+++++++++++++++++1111111111111

arbuzik'e sonuna kadar katılıyorum neresi daha ucuz???

8800gt 350-400 ytl arası >>>>>> a<ti 250-300 arası yapsınki gercekten yazıda geçtiğpi gibi cok daha ucuz diyebilelim.
  • Sıkı rekabet kullanıcıların işine yarıyor eğer daha yavaş olursa zaten fiyat düşürmek zorunda ati directx10.1 ile göz boyamak istiyor ama bilinçli kişileri kandıramaz
  • Bu AMD-İntel gibi oldu Artık Performans olarak değilde Fiyat olarak vgaları karşılaştıracağız Cpu larda olduğu gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B-veritas -- 30 Ekim 2007; 11:57:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: CeOfFuture

bence 400 e surer se 1 gbyt olur

gene musteri ceker abartma ram ile

Bazı kullanıcıları yüksek kapasite ram ve ddr4 ram ile kandırmaya çalışıyor ekran kartı firmaları halbuki ram miktarının ikiye katlanması ve ddr4 olması fazla fark yaratmaz hatta ddr3 şu an bellek zamanlamaları ile ddr4 ten daha iyi sonuçlar verir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 30 Ekim 2007; 11:56:20 >
  • Fiyatın € olması kandırmasın, 8800GT için de 280€ deniyordu, Türkiye'deki satış fiyatı bile 279$, bu kartın fiyatı 200-230$ arası olabilir belki...
  • quote:

Orjinalden alıntı: strikeforce

quote:

bence 400 e surer se 1 gbyt olur

gene musteri ceker abartma ram ile

Bazı kullanıcıları yüksek kapasite ram ve ddr4 ram ile kandırmaya çalışıyor ekran kartı firmaları halbuki ram miktarının ikiye katlanması ve ddr4 olması fazla fark yaratmaz hatta ddr3 şu an bellek zamanlamaları ile ddr4 ten daha iyi sonuçlar verir

Pederin iş arkadaşları var, harita kadastrocular, DDR4 ve 1GB olması onlar gibi kişilerin işlerine gelir. Onların küçümen resimlerinin hacimleri 500-600MB'dan başlıyor. Oyun için kullananlara bişey diyemem ama, iş için kullananlarda farkedebilir.

• Tepki çekmemek için DX10.1'in avantajları pek anlatılmıyor. Biraz daha dikkat etmek lazım ve azıcık sabırlı olup Crysis çıktıktan sonra yeni kart almanızı şiddetle öneririm.
  • 200 avro bazı yerler için. Bildiğiniz gibi şu an 200€=200$ gibi bir olay var.

Yani buraya 200$ üzerinden gelecektir. Yani yaklaşık fiyatı 230-250$+KDV civarı olacaktır.

Bu arada açıkçası bana iş güç tüketimi ve ısınmaya bakacakmış gii geliyor.

Bunun dışında 8800GT de tek slot kaplıyor ve bu bir avantaj.

Eee ne olacak şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 31 Ekim 2007; 1:10:37 >
  • Valla bence fiyatı çok uygun olacak. Böylece ATI orta ve orta üst seviyedeki müşterilerin hepsini kapacak.

Tahmin ettiğim gibi 189$ gibi fiyatlardan falan satılırsa rekor kırar.

Tıpkı 2600XT için 150-180 $ dedikleri ama benim 110$ dan satmam gibi bunada 220$ derseler 189 dan falan satılırsa iyi bir fiyat / performans olur ve iyi de satılır.

2600XT peynir ekmek gibi satılıyor şu aralar. Stokta ürün yok bir tane bile....
  • quote:

Orjinalden alıntı: ıspanak

valla benim ekranımda 22" 1680*1050 o önemli olmayan ram miktarı yüzünden 256 lık caanım x1950pro mu sattım.

Yani yüksek çözünürlükte ram çok çok önemli hale geliyor.

Bu kartlar üzerindeki ram ler 512mb yani oyunlarda yüksek çözünürlüklerde bile ideal
  • 1400*1050 20" monitörde sanırım Ram epeyce etkili olacaktır. Çok basit bir 3D uygulamada 1024*768 de 95 fps veren palit 8600gt sonic+ 1400*1050 de 60 fps ye kadar düştü. Bu basit Screen saver Oyunlarda ne olur tahminm bile edemiyorum. Ben en iyisi şimdiden para biriktirmeye başlayayım. Nede olsa Kasım ayın nice yeniliklere gebe. Hem işlemci hem ekran kartı. Yiğitler meydanda toplaşıyor yavaştan. Kapışmaya az kaldı.
  • quote:

189 + kdv den satilirsa

rakipsiz olur cidden

Ama haberde 200 Avro deniliyor.
  • ben şöyle düşünüyorum, nvidia tek slot ve nanonemtre teknolojisi olarak ati'nin 3000 serisinin gerisinde.

oysa ati 3000 hem çift slot hemde ısı durumunda nvidia'dan daha avantajlı

birde ati'nin çift slot kaplayan va dolayısıyla nvidia'ya göre daha haşmetli olan fanınıda eklersek

sonuç olark atinin bayağı iyi oc kabiliyetine sahip olacağını düşünüyorum.

bekli yanılırım belki haklı çıkarım
  • quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

200 avro bazı yerler için. Bildiğiniz gibi şu an 200€=200$ gibi bir olay var.

Yani buraya 200$ üzerinden gelecektir. Yani yaklaşık fiyatı 230-250$+KDV civarı olacaktır.

Bu arada açıkçası bana iş güç tüketimi ve ısınmaya bakacakmış gii geliyor.

Bunun dışında 8800GT de tek slot kaplıyor ve bu bir avantaj.

Eee ne olacak şimdi.

8800GT HD2900XT den daha sıcak ve daha gürültülü. Tek slot sogutma yapılmasının tek açıklaması var. O da kartın O.C kapasitesini sınırlı tutup 8800GTX ve Ultra satışlarını baltalamamak.

Bu durumda belirleyici olan kriter: HD3800 serisinin O.C kapasitesi olacak. Eger O.C ile 8800GT ile arasındaki performans farkını kapatabilirse 250$+Kdv ye kapış kapış gider..

• 8800gt içinde 250 avro demişlerdi ama 290 dolara satılıyor
    burdan oran kurarsak ve birazda iyimser olursak 200-230$ olabilir
    aradaki %10-20 gibi bir performans farkı icin 50-60$ dolar daha fazla vermek benim için pek ideal değil
    ayrıca cf sli ye göre biraz daha performans lı sanırım

2 tane 3800 serisi kartın, 2 tane 8800gt e göre performansı nasıldır acaba
    en azından aradaki performans farkı eşitlenirse ben bile cf yapabilirim
  • HD 3000 Serisi performantan ziyade fiyat terbiyecisi olacak gibi duruyor. Artık a'den ucuz olmaktan ziyade kendi kulvarındaki nvidia dan daha perf. kartlar üretmesini bekliyoruz.
  • Yahu bu kart 2900xt den daha hızlı mı olacak olmayacak mı ben anlamadım ???? Birisi açıklarsa sevinirim..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Gunwane

Yahu bu kart 2900xt den daha hızlı mı olacak olmayacak mı ben anlamadım ???? Birisi açıklarsa sevinirim..

O niyetle tasarlandı sanırım ama hedefi vuramadı, ayrıca 2900 Pro alanlara yazık oldu.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.