- x
Kulakici Kulaklığın Zararları !!
70 Cevap24431 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1717 Mesaj
28 Ekim 2007; 23:23:43 

arkdaslar bir suredir gerek forumda gerekse piyasada kulaklık aratiriyorum (W810 um icin)
forumda yazılanlardan etkilenerek tam ie4 almaya karar vermistimki fikrini sordugum ve bu konuda ve tıp alanında uzman bir arkadsim kulak ici kulakligi kesinlikle kullanmamami soyledi.
Kulak ici kulaklıklar Transducer Nerve' denilen , sesin islenerek beynimize iletilmesini saglayan sinir hucrelerinin her seferinde milyonlarcasini n olmesine sebep olmaktaymis. Ve sinir hucreleri asla yenilenmediginden surekli bicimde isitme kaybi icersine giriyoruz. Yuksek sesle dinleyen arkadaslarin yasliliklarini buyuk ihtimal sagar olarak gecirebileceklerinden bahsetti.
Butun kulaklıkların zararlı oldugunu ama en azından acik tip kulaklık kullanmamın bu zararı en aza indirecegini soyledi..
Yani insan zaten dusundugu zamanda bunu algilayabiliyor.
Arkadaslar bencede ne olursa olsun saglik en on planda olmali.. Kulaklarinizi ve isitme duyunuzu kaybettikten sonra dunyanin en kalite kulakligini kullansanz ne olur??

ie4 ten vazgectim.. Sanırım PX100 alacam

Geri sayım sen doğduğunda başladı ! Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin Ölümden !
Bil ki (7) Düvele sultan dahi olsan yerin (6) Mekan olacak sana.
En fazla (5) Metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsan da gözlerini ! Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile.
EceL geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak

1501 Mesaj
28 Ekim 2007; 23:30:43 

tamamiyle katılıyorum benim kulaklar 2 ayda cx300 yüzünden haşat oldu..mx55e geçtim çok şükür 1 haftadır ağrı yok kaşıntı yok..

En uygun ve en temiz ikinci el her zaman burada !! || Buyrun tükkana !!

Dolandırıcı : Salih , Dr.Brain , Garuda , recepivedik06(yasin uluçay)
Tavsiye Etmediklerim : Dr.Teknik , Garuda

1993 Mesaj
28 Ekim 2007; 23:38:25 

Dostum yüksek sesle dinlemek zarar verir ama kulakiçi kulaklığın verdiği zarara dair herhangi bir kanıt yok. Ayrıca etymötic firması kulakiçi kulaklıkları yanında işitme cihazları ve sağlıklı işitme hakkında makaleler yazan bir firma eğer kulağa zararlı bir yanı olsaydı bu kulaklıkların, hiç girmezdi bu piyasaya yada en azından belirtirdi.
Edit: Hatta kulakiçi kulaklıkların dışarıdan gelen sesi izole etme yetenekleri yüzünden diğer kulaklıklara göre daha az risk taşıdığını söylüyorlar. Nedeni açık kulaklıklarda dışarıdan gelen ses yüzünden müziği daha yüksek ses seviyelerinde dinleyip kulağa zararlı seviyelere gelmemiz.
Kişisel fikrim sessiz bir ortamda açık kulaklıkla müzik dinlemek kadar zevklisi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fifo -- 28 Ekim 2007; 23:41:47 >

643 Mesaj
29 Ekim 2007; 14:32:43 

atın ölümü arpadan olsun

Hayat kızgın boğa, ben kırmızı pelerin...

2502 Mesaj
29 Ekim 2007; 14:37:48 

bi ara bende philips in kulak içi kulaklığı vardı..yüksek sesle dinlediğim müziklerde ağrı yapıyodu bir süre sonra yüksek sesle dinlemeyi bırak kulaklığı takınca hemen kulağımın arkasında ağrı başlıyordu..çok şükür kablosunda temassızlık olduda atmak zorunda kaldım..sonra normal bir kulaklık aldımda rahatladım..yani yüksek ses tabiki zararlı ama kulak içi kulaklıkla dinlemek çok daha zararlı..ben bunu gördüm...

1717 Mesaj
29 Ekim 2007; 14:49:44 

kulak içi kulaklıklar vakumlanmis bir ortam yapip butun basinci kulak zarina uyguluyor tabiki daha zararlı oldugu gun gibi ortada...

Yine kulaklıklarla ilgili bir haber => http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=201977

Geri sayım sen doğduğunda başladı ! Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin Ölümden !
Bil ki (7) Düvele sultan dahi olsan yerin (6) Mekan olacak sana.
En fazla (5) Metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsan da gözlerini ! Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile.
EceL geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak

1348 Mesaj
29 Ekim 2007; 14:57:37 

Yaklaşık 3 haftadır kulak içi kulaklık kullanıyorum. Müzik çalarımın sesi 20. seviye olarak ayarlı ve ilk haftanın sonrasında kulaklarımda ağrılar başladı sağ kulağım sesleri hafif boğuk bir tonla duymaya başladı neyse ki 2 gün sonra düzeldi. Şimdi fazla bir sıkıntım yok ama bu sorunlar tekrarlanırsa açık tip kulaklığa geçeceğim...

766 Mesaj
29 Ekim 2007; 22:30:10 

yarın kulakici kulaklık alacaktım şimdi tekrar düşünüyorum :(

in the mouth of madness

1598 Mesaj
29 Ekim 2007; 23:25:06 

Ya şimdi kulak içinde olanlarda da iki tip var bir tamamen içine giren birde normal var.Normallerde mi bu zararlı gruba giriyor.

2502 Mesaj
29 Ekim 2007; 23:35:54 

arkadaşlar bence bu tür özellikle pahalı kulaklık alırken 2defa düşünün....gerçekten kulak ağrısı hiç birşeye benzemiyor..çeken bilir..

4944 Mesaj
29 Ekim 2007; 23:44:49 

önceden ep-630 kullanıyordum ve şu an um2 kullanıyorum ikisinde de en ufak bir ağrı hissetmedim.

Mercedes-Benz

2176 Mesaj
30 Ekim 2007; 0:01:01 

kulak içi kulaklıkla dinlediğiniz müziğin sesini köküne kadar dayamayın sizde o zaman

eğer sesi sona kadar dayamadan dinlerseniz ilerisi için hiç bir problem yaşanmaz kanaatindeyim.

yaşım gereği büyük olduğum için ve bunca yıldır kulak içi kulaklık kullanırım ve herzaman normal seviyelerde dinlediğim müzikler sayesinde şimdiye kadar duyma işitmemde hiç bir problem yaratmadı

12907 Mesaj
30 Ekim 2007; 0:14:22 

sennheiser cx300

kulanıyorum ve hiçbir zararını görmedim

sesini çok az açsam bile sadece otobüste yolda biri birşey sorarsa duymuyorum okadar

şimdi param olsa

SENNHEISER IE 4 Black Kulaklık alırdım

3164 Mesaj
30 Ekim 2007; 0:14:30 

bende 1yıldır kulak içi kulaklık kullanıyorum ep-630

bu kulaklıkların en iyi yönü dış sesleri büyük ölçüde engelliyor olması bu yüzden sesi duymak için normal kulaklıktaki gibi sesi sona dayamıyorum

bu güne kadarda en ufak bir ağrı falan hissetmedim günde 1-2 saat dinliyorum

zaten bu kulaklıkta sesi sona dayarsam çok rahatsız ediyor sanki ses beynimin içinde yankılanıyor gibi acayip oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kara_eylül -- 30 Ekim 2007; 0:15:57 >

6437 Mesaj
30 Ekim 2007; 12:20:59 

ben 3 adet mx 200 kullandıktan sonra intahar girişimi gibi gidip IE 4 aldım... izolasyonlu falan.... kulağa zarar verir ama şöyle.. sesi çok açarsanız.. o zaman bişiler olabilir.. baş ağrısı kulak ağırıs... gibi.. bi de bası çok açmamak lazım ..

Darkchild.. Sert Bakışlı, Haşin Çocuk !!

3806 Mesaj
30 Ekim 2007; 12:49:34 

Kulaklıklar bilincsiz kullanıldıgı surece zarar verme ihtimalleri cok yuksek. Duyma kaybı yuksek ses ile uzun dinletilerde zamanla olacak birseydir ve geri donusu yoktur malesef. Erkeklerde duyma kaybı 30 lu yaslarda baslar. Genelde 14 Khz ust freansların ustunu duyamaz olurlar. Gecmiste kulaklıkla uyuma, yuksek sese maruz kalma, gurultulu yerlerde uzun donem kalma gibi durumlarda bu kayıp dahada artıyor. Hatta bir cok insan bu duyma kaybının farkında bile olmuyor.

Kulaklıklara gelirsek IEM kanaltipi olanlarda dıs izolasyon (10 dB) oldugu icin dıs gurultuleri bayagı azaltıyor ve sesi cok acma gereksinimi olmuyor. Halbuki kulakici dedigimiz kulaklıklar 1 dB gurultu bastırıyor bu yetersz oldugu icin gurultulu yerlerde sesi acma ihtiyacı ortaya cıkıyor. Boylece farkında olmadan yuksek sesle dinlemis oluyoruz. İem ler aslında bu konuda daha az zararlı bence. Birde 30,40 dB gurultu bastıranlar IEM ler varki cok daha iyi. Bu ne demek mesela 30 dB gurultu bastıran kulaklıkta volume 2 seviyesinde dinlenebiliyorsa, 10 dB de 4,5 seviyesi, 1 dB de ise 7,8 seviyesinde anlasılır sekilde dinlenebiliyor.

Bilincli kullanıldıktan sonra kulaklıkların cok buyuk zararı olmayacaktır.

6437 Mesaj
30 Ekim 2007; 14:06:48 

şimdi şöle bişi var...

ben sony mp3 çalarımda Sennheiser MX200 ile 23 ses seviyesinde kullanıyodum... sonra Sennheiser IE4 aldım (izolasyonlu IEM tipi) ve bu kulaklıkla 10-12 seviyesinde dinliyorum... ama belki de dinlediğim ses seviyesi aynı ..yani IE4ün ses çıkışı yüksek olabilir... bundan tam emin olamayız.. ayrıca yukarda bi arkadaş "" kulak içi kulaklıklar vakumlanmis bir ortam yapip butun basinci kulak zarina uyguluyor tabiki daha zararlı oldugu gun gibi ortada... "" demiş..

yorum sizin arkadaşlar....

Darkchild.. Sert Bakışlı, Haşin Çocuk !!

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
30 Ekim 2007; 23:01:43 

izalasyondan dolayı kısık sesle bile aynı duyuyorsunuz ama benim gibi yüksek ses severler son sese yine dayıyor. kulağımda kolon olsun yine son ses açarım. Atın ölümü arpadan olsun

2023 Mesaj
30 Ekim 2007; 23:52:23 

Men's health dergisinde gözüme çarpan bir haber..

MP3 çaları yüksek seste dinemenin zararları hakkında yazılar okumuşsunuzdur. Oluşabilecek duyma kaybını önlemenin en akıllı yolu, sesi kısmak. Ancak vitamin takviyesi de duyma kaybını önlemede yardımcı olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, yüksek sese maruz bırakılmadan önce A, C ve E vitamini verilen deneklerin duyma kaybına uğramadıkları gözlendi.

214 Mesaj
31 Ekim 2007; 1:01:07 

quote:

Orjinalden alıntı: _goLdEnSkuLL___

Men's health dergisinde gözüme çarpan bir haber..

MP3 çaları yüksek seste dinemenin zararları hakkında yazılar okumuşsunuzdur. Oluşabilecek duyma kaybını önlemenin en akıllı yolu, sesi kısmak. Ancak vitamin takviyesi de duyma kaybını önlemede yardımcı olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, yüksek sese maruz bırakılmadan önce A, C ve E vitamini verilen deneklerin duyma kaybına uğramadıkları gözlendi.

ilginc.saldırın o zaman bu yiyeceklere; A:karaciger,balık yagı,tereyagı ve yumurta sarısı..
C:kuşburnu,kırmızı biber,koyu yeşil yapraklı sebzeler,portakal,limon,domates,cilek,kızılcık,patates..
E:bitkisel yağlarda,tahıl tanelerinde,yeşil yapraklı sebzelerde...ALINTI DEGİLDİR hepsini kendim yazdım

766 Mesaj
31 Ekim 2007; 13:38:51 

portakalın mevsimi nede olsa bol bol tüketelim o zaman :)

in the mouth of madness

271 Mesaj
27 Eylül 2008; 21:37:53 

bende ie4ü iriver t60 da 40 seviyesinde(son seviye) dinledim.2 ay sonra cümleleri 2 defada ancak anlar oldum.kulaklık uğruna sağlığımdan olmuş oldum ama yüksek sesli dinlemeye de çok alıştım şimdi nasıl yapacağımı düşünüyorum

156 Mesaj
27 Eylül 2008; 21:58:53 

YUIN OK1 ve öncesinde kullandığım tüm kulaklıklarda kısık seste dinlemeyi hiçbir zaman sevmedim.
Kısık seste müziğin kalitesinden çok ödün verirsiniz. Zararlı mıdır ? Belki ...

İstanbul' da şehrin gürültüsü kulaklar için zaten yeterince zararlı. Onu bastıracak sesle dinlemek de ancak onun kadar zararlı olabilir.

Artık yükseltici ile dinliyorum. Daha da güçlü ses ve bu sürekli değil. İhtiyaç duyduğumda ya da çok sevdiğim bir parça çalarken sesi arttırıyorum. İnsanların yüzünüze bakmasından rahatsız olmuyorsanız, kesinlikle müziği son notasına kadar hissetmenizin başka bir yolu maalesef ki yok. Dışarıdan motor ve korna sesleri aldığınızda ve şehrin o muazzam uğultusunda zaten müzik de yok.....

Gece geç saatte el ayak çekilince, sette ya da kolon sisteminizde kısık sesle aynı kaliteyi yakalarsınız ancak dışarıda ve gün ortasında yüksek ses ya da ses yalıtımından başka bir seçiminiz yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uzaykusu -- 28 Eylül 2008; 18:56:16 >

Commodore 64, ötesi yalan :)

2339 Mesaj
27 Eylül 2008; 22:41:48 

ben de bir buçuk senedir kulakiçi kullanıyorum cx-300 ve cx-500 ve hiç bi ağrı ya da duyma kaybı yaşamadım ki kullandığım mp3 player ses yüksekliği ile bilinen cowon d2 idi. asıl olay çoğu arkadaşın da dediği gibi dinlediğiniz ses seviyesi, kulağa giren ses yüksek olduktan sonra hangi tip kulaklıktan geldiği önemli değil...

http://www.harvardturk.blogspot.com
http://www.gurmemekan.blogspot.com

5688 Mesaj
27 Eylül 2008; 23:40:53 

cowon f2 kullanıyorum yanında gelen kendı kulaklıkları ıle 30 sevıyesınde dınlıyorum
kardesımın ep630 u var onu kullandıgımda zaten dısarıdan kulagıma ses gelmedıgı ıcın bu sevıyeyı 20 lere kadar ındırıyorum
cunkı halen 30 sevıyesınde dınlemeye devam etsem bas agrısı yapacagını bılıyorum
kendıme zarar vermektense sevıyeyı 20 lere kadar cekıyorum ve gayet rahat bır muzık zevkı ıle karsılasıyorum
kanal tıpı kulaklık kullananların ses sevıyesını dusurmelerı gerekıyor zeten kanal tıpı kulaklıklar bır nevı daha dusuk ses sevıyelerınde muzık dınletmek
ses yalıtımını en ust sevıyeye cıkarttıkları ıcın

62 Mesaj
28 Eylül 2008; 1:16:24 

Sağır sayısında patlama olmaması için dikkatlli olmalı...

Kulaklıkların zararları ve korunma yöntemleriyle ilgili başka bir yazıyı da http://forum.donanimhaber.com/m_25745132/tm.htm adresinde bulabilirsiniz...

Cowon S9 Titanium Black 32 GB ==> (Ampli-fi) ==> Grado SR225 / iGrado / Sennheiser CX 550 Style II / (CX 300)

3379 Mesaj
28 Eylül 2008; 4:25:07 

kanal tipleri kısık seste dinlemek yerine kulakiçi ile dinlemek daha mantıklı zaten kulakiçi modeller belirli ses seviyesini aşöadığınızda dışarı ses vermezler.Ayrıca yarı açık tip tercih edik kapalı diplerde ses izalasyonu olurken basslar direk kulağa vurur abartılı hava dışarı sızamaz bu dazarar verir.Kulaküstü ya da kulakiçi modelleri alınız çok yüksek frekans sesler de rahatsız edebilir.

1158 Mesaj
29 Eylül 2008; 15:49:58 

Kulakiçi kulaklık daha az zararlıdır.

Normal kulaklıklarda sesi daha iyi alabilmek için sesi açtıkça açarız. Bass sesleri fazla alamasakta kendimizi tiz seslerle idare eder kulağımızı yırtarız. Hem biz hem dışardakiler rahatsız olur.

İyi bir kulakiçi kulaklıkta dış sesler izole edildiğinden daha az volume da daha net sesler alırız. Buda kulağımızı rahatsız etmez. Daha zararlı denmesinin nedeni de diğer kulaklıklar gibi seslerin dışarı kaçmayıp tamamen kulağımıza dolmasıdır. (örnek: normal kulaklık 60db içeri 15db dışarı ; kulakiçi kulaklık ~75db içeri. 60 db ses almak istediğimizde kulakiçinde sesi daha az açtık, normalde daha çok açıp tize boğulduk)

Mantıklı kullanıldığında hiçbir zararı yok. Coşmayalım lütfen

Tama Superstar Custom

Pearl P-3002D Eliminator Demondrive(r)

1324 Mesaj
2 Ekim 2008; 19:56:40 

kanal içi kulaklıkta kulak hiç hava almıyor ve ses kulak zarına baskı yapıyor. 1 saat dinledikten sonra kulağım ağrıyor....

1158 Mesaj
2 Ekim 2008; 21:17:32 

quote:

Orjinalden alıntı: RealGangsta

kanal içi kulaklıkta kulak hiç hava almıyor ve ses kulak zarına baskı yapıyor. 1 saat dinledikten sonra kulağım ağrıyor....

Aslında bende bundan şikayet ediyordum özellikle ep630 da. Şimdi ep830 kullanıyorum, arkasından hava alabileceği bir yer var ve sorun kalmadı.
Tam larak emin değildim oradan hava girebileceğine çünkü çok sık bi metal bez gibi birşey. Ağzımla hava verdim oraya çok az bir hava girişi var. Kulağın içindeki havayı göz önüne alırsak gayet yeterlidir. Philips she9500 vardı yanlış yazmadıysam derin bass için arkasında delik var onda da sorun olmamıştı zamanında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azawarai -- 2 Ekim 2008; 21:14:29 >

Tama Superstar Custom

546 Mesaj
3 Ekim 2008; 0:16:42 

Sony'nin w810i için orjinal kulaklığını kullanıyorum. Kullanalı 4 ay oluyor bir zararını görmedim. Ortalama sesin biraz üstünde sürekli metal müzik dinliyourm. Yüksek ses kulaklara her türlü zararlıdır. Kulakiçi kulaklıklar ise çok sıkı takılmadıkça sorun olmuyor. Farkında olmadan takıyorsunuz o ayrı; bu yüzden kulakiçi kulaklığın fazladan belki hijyen acısından zararı vardır diye düşünüyorum. Sağdan soldan topladığı ne kadar toz, kir, bakteri varsa topluyor sonra kulağımıza takıyoruz. O yüzden kulakları daha sık temizlemek gerekiyor.

Anhalas

440 Mesaj
3 Ekim 2008; 1:30:13 

peki şu an piyasada kanal tipi olmayan kulaklık şöyle güzel bass veren 50liraya kadar ne tavsiye edebilirsiniz??

Seat Leon 04 Signo Plus

1324 Mesaj
3 Ekim 2008; 1:49:24 

ep630u kulağına iice ittirince basslar güm güm maşşallah ama örneğin T.I - Top Back bu şarkıda piano seslerini duyamıyorum. Sadece Bass ve Vokal duyuyorum bassları kıstım yine duyamıyorum

1158 Mesaj
3 Ekim 2008; 11:56:38 

quote:

Orjinalden alıntı: faithlesszombie

Sony'nin w810i için orjinal kulaklığını kullanıyorum. Kullanalı 4 ay oluyor bir zararını görmedim. Ortalama sesin biraz üstünde sürekli metal müzik dinliyourm. Yüksek ses kulaklara her türlü zararlıdır. Kulakiçi kulaklıklar ise çok sıkı takılmadıkça sorun olmuyor. Farkında olmadan takıyorsunuz o ayrı; bu yüzden kulakiçi kulaklığın fazladan belki hijyen acısından zararı vardır diye düşünüyorum. Sağdan soldan topladığı ne kadar toz, kir, bakteri varsa topluyor sonra kulağımıza takıyoruz. O yüzden kulakları daha sık temizlemek gerekiyor.

Buna kesinlikle katılıyorum özellikle başkalarına vermiyorum kulaklığımı çünkü ondaki bakteriler bana geçebilir, belki hasta bile edebilir. Sürekli temizliyorum slikonları.

Tama Superstar Custom

79 Mesaj
4 Ekim 2008; 23:18:32 

kesinlikle katılıyorum kulakiçi kulaklıkların zararları var ama o zararları engellemek için ya hiç kullanmıcaz (ki olmaz) yada sesi zarar vercek şekilde açmıcaz

548 Mesaj
5 Ekim 2008; 11:33:28 

bende 2 senedir kulakiçi kulaklıklardan kullanıyorum ancak bir kayıp olmadı sanırım bu kişiden kişiye görede değişebilir..Saygılar

206 Mesaj
5 Ekim 2008; 21:02:17 

zaten yasal uyarıdır o.kulak içi kulaklıkta yüksek ses işitme kaybına yol açabilir yazar.kaldı ki kulak içi kulaklığın esas amacı düşük sestir.dış sesleri izole eder ve normal kulaklıkta %90da olan ses seviyesi %50-40 a çekmeyi hedefler.kaldı ki kulak içi de kulak dışı da olsa yüksek ses zararlıdır.ben cx300le düşük seste dinliyorum.ve çok memnunum.yüksek ses kulak ağrıtıyo.

708 Mesaj
9 Ekim 2008; 20:51:36 

çok kullanmayan biri olarak cx300 ü seviyorum

708 Mesaj
9 Ekim 2008; 20:53:41 

yanlış oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SQua -- 9 Ekim 2008; 20:50:32 >

1158 Mesaj
17 Ekim 2008; 0:12:00 

Arkadaşım beni dinlemedi son sesi verip geçici sağırlık yaşadı. Umarım düzelmiştir

Tama Superstar Custom

1578 Mesaj
20 Ekim 2008; 23:32:01 

quote:

Orjinalden alıntı: vertigo_tr

peki şu an piyasada kanal tipi olmayan kulaklık şöyle güzel bass veren 50liraya kadar ne tavsiye edebilirsiniz??

philips sbc hp-200 bilgisayar kulaklığı shp-2000 diye de geçer
1 hafta kullandım okula fealn giderken, her otobüse binişimde bütün dikkatler üzerimde , ondan bir daha dışarıda kullanmadım yoksa kimse bakmasa yine ölümüne

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heh -- 20 Ekim 2008; 23:27:54 >

Avatarımın büyük hali için tıklayınız :) http://img189.imageshack.us/img189/1107/xzk.gif

1578 Mesaj
20 Ekim 2008; 23:35:16 

quote:

Orjinalden alıntı: azawarai

Arkadaşım beni dinlemedi son sesi verip geçici sağırlık yaşadı. Umarım düzelmiştir

bende yaklaşık 1.5 senedir işitme kaybı var
doktara gideceğim
sebebi büyük bilgisayar kulaklığı
Bass lar son seste daha çok etkili diye dayıyordum son ses
inşallah çözümü vardır ve çözüm kulaklıktan ses dinlememe! değildir

Avatarımın büyük hali için tıklayınız :) http://img189.imageshack.us/img189/1107/xzk.gif

3379 Mesaj
21 Ekim 2008; 2:46:08 

Kulaklık kapalı ise zararlıdır yarı açık kulaklıklar daha az zararlıdır çok yüksek ses ile dinlemedikten sonra ve de yarı açık tipler kullanırsanız sorun olmaz.Üst frekansları çok olan kulaklıklar da rahatsız edici olabilir.Bu arada h500 nasıl?

1956 Mesaj
22 Ekim 2008; 2:25:26 

lahmacun yerim geçer..

Bir bardak süt için inek beslenmez..

399 Mesaj
22 Ekim 2008; 23:11:57 

Dedikleriniz doğru olabilir arkadaşlar ancak ben 2 yıldır ep630 kullanıyorum çok nadir ağrı oluyor.
Normal kulaklıklarda dışarıda kullanıyorsam sesi bastırmak için sonuna kadar açıyorum başka yürlü dinlenmiyor.
Kulakiçi kulaklıkta ise en az 6-7 seviye daha indiriyorum(25 üzerinden) hem çok temiz müzik dinliyorum hem de dışarıyı dinlemiyorum.
Aslına bakılacak olursa zarar varsa bu kulak içi ya da normal diye ayrılmaz sonuçta kulağının dibinde her halikarda olur.

Kulağın içindeki boşluk ağıza açılıyor o nedenle ağzı açmak kulaktaki basıncı azaltacaktır. Havanın basıncı kulak içinde düşeceğinden rahatlama olacaktır tahminimce bu kendini uzun vadede hissettirecektir

3379 Mesaj
23 Ekim 2008; 1:25:45 

uzun sürede etkileri olur tavsiye yüzde 75 i aşmamak ses yüksekliği olarak bass seviyesi olarak da yüzde 60 ı aşmamak gerekli.Kapalı tip kullanmayın izalasyonlu kulaklıklar dış sesleri almazlar ama ses de vermezler ve sonuçta dinamik hoparlörler baskı uygular ve zarar verir.

3449 Mesaj
2 Kasım 2008; 13:02:36 

herkes bana bişey olmadı diyor zaten kısa vadede olacak bişey değil bu,

1158 Mesaj
4 Kasım 2008; 22:59:41 

quote:

Orjinalden alıntı: scary.

herkes bana bişey olmadı diyor zaten kısa vadede olacak bişey değil bu,

Bir bakıma doğru. Unutma bu sana bağlı. Mesela ben otobüste giderken (ikarusların sesini hayal edin) illa da dış ses gelmeyecek gibi bir iddiam yok. Sesleri net duyabileceğim kadar açıyorum. Zaten ses zarar verecek düzeyde olduğu zaman bunu anlıyorum. Ona göre ayar yapıyorum. Ipod touch ta 3/4 gibi düşünün. Otobüsten inince 1/2 ye düşürüyorum. 2,5 yıldır bir zararını görmedim. (she9500 ile başlayan macera ).

(ipod touch ta ses sona doğru geldiğinde daha fazla artmaya başlıyor sayıların karesi --2-4-8-16-32-- gibi. O yüzden 3/4 gerçek sesin %60 ı gibi birşey)

Sonuç olarak; arkası kapalı tipte kulaklık almamaya çalışın hava akışı olmalı kulaklıkta. Son ses istiyorum abicim den vazgeçin ve slikonları temizlemeyi unutmayın. İçinden demir çıkıp kulak zarını delmiyorki sonuçta bir kulaklık bu sadece ...

Çok konuştum ksuruma bakmayın

Tama Superstar Custom

76 Mesaj
6 Kasım 2008; 19:19:16 

ben de etymotic imi satıp koss veya grado alıcam. saglıktan onemlisi yok

503 Mesaj
7 Kasım 2008; 2:53:36 

Yasal olan 96 DS bundan fazla zarar kulak ici kulak dısı farkettigini sanmıorum

onur çagatay vural

398 Mesaj
4 Kasım 2009; 1:19:32 

bugun MM50 modelini iphone 3g telefonum için aldım. bu kulak içi kulaklığı kullanım sürem sadece 1 saat sürdü. bi saat sonra gittim iade yaptım.
onu kulağa oturtunca ne kadar kaliteli ses alırsan al imkanı yok ki zararı olmasın. direk kulak zarına baskı yapıyo. gittim iade ettim. açık kulaklık o zararı en aza indiriyo. hepsi zararlıdır ama açık kulaklık en az zararlı olanıdır bence.
kulak içi kulaklık alacak arkadaşlar bir kez daha düşünsünler. SAĞLIK MI , sadece Biraz Daha Kaliteli Müzik dinlemek ÖNEMLİ?

7937 Mesaj
4 Kasım 2009; 10:13:11 

Herkes yazmış kulak zarına baskı yapıyor diye.

Kulak zarının nerede olduğunu biliyor musunuz? CX300/MM50 veya herhangi bir single flange kulaklık ucu kullandığınızda zar ile arasında ~1 santimetre boşluk kalıyor. Nasıl kulak zarına baskı yapar bu anlamadım ki.

Kulak kanalına baskı yapıyor diyorsanız, bir küçük uçları kullanabilirsiniz. Veya o da küçük gelirse piyasada bir çok sünger uç satılmakta ve gayet rahatlar.

Takarken kulak içinizde baskı hissediyorsanız, ağzınızı açın.

Zararlarına gelirsek;

Earbud tipi ile karşılaştırırsam; earbud'da sesi daha çok açtığımız ve dışarıdan gelen seslerle birlikte iyice ses yükseldiğinden bence daha zararlı.

Yüksek seste ve uzun süreli dinlemelerde bir süreden sonra zarar verebilir. Özellikle uzun süreli dinlemelerde 2-3 saatte en az bir 15 dakika kadar kulaklık çıkarılıp kulak dinlendirilmeli. Ve kesinlikle ve kesinlikle yüksek sesle dinlenmemeli. Birşeyleri duymak için sesini açıyorsanız, daha ileri seviye bir kulaklık alın.

Bilinçli olduktan sonra bir problem yaratacağını düşünmüyorum.

Ha en sağlıklısı hoparlörden dinlemek veya dinlememek. Veya en azından evde kafaüstü kulaklık ile dinlemek..

Son olarak da bu konuyu uzun uzadıya bilimsel olarak tartışmıştık bir konuda. İsteyenler o konuyu inceleyebilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H. -- 21 Eylül 2010; 19:35:46 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

398 Mesaj
4 Kasım 2009; 23:45:26 

kulak zarına baskı yapıyo diyoruz da kulak zarına dokunuyo demiyoruz. baskı bir tek temas ederek olmaz. basınçsal olarak yapılan baskılara maruz kalıyo kulan içi kulak zarı ve hatta beyin.
kulak içi kulaklık bence son derece zararlı. bu benim fikrim. tartışmıyorum zaten. kendi tecrübem.
isteyen taksın kullansın.

7937 Mesaj
5 Kasım 2009; 0:03:44 

Peki.

quote:

Orijinalden alıntı: forumcuabi

kulak zarına baskı yapıyo diyoruz da kulak zarına dokunuyo demiyoruz. baskı bir tek temas ederek olmaz. basınçsal olarak yapılan baskılara maruz kalıyo kulan içi kulak zarı ve hatta beyin.
kulak içi kulaklık bence son derece zararlı. bu benim fikrim. tartışmıyorum zaten. kendi tecrübem.
isteyen taksın kullansın.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

976 Mesaj
21 Eylül 2010; 18:36:51 

evet zararlı olduğu aşikar ama kullanıyoruz işte

151 Mesaj
21 Eylül 2010; 22:05:16 

çok bilgi verici bir mesaj olmuş, teşekkürler.

4569 Mesaj
21 Eylül 2010; 22:13:01 

quote:

Orijinalden alıntı: erdenar

evet zararlı olduğu aşikar ama kullanıyoruz işte

hangi zarar aşikar?
müzik dinleyen gençler satanist oldu tarzı saçma sapan haberlerle bağdaştırmadın umarım
kanal içi kulaklıklar dış sesleri kestiği için daha düşük seste müzik dinlemek yeterli gelir.kulak daha az gürültüye maruz kaldığı için daha sağlıklı
hem kanal içi bahanesiyle kulağımı sık sık temizlemiş oluyorum.bu mu zararlı

1158 Mesaj
25 Eylül 2010; 22:17:03 

quote:

Orijinalden alıntı: H.

Peki.

0

östaki borusu ve doğru kulaklık herhangi bir baskıyı engelleyecektir kanaatimce.

Tama Superstar Custom

5928 Mesaj
26 Eylül 2010; 0:43:09 

Yirmi yıldan fazla kulaklıkla müzik dinlemek en öncelikli hobim.. Müziği çok yüksek volümle de pek dinlemem; ancak çok sevdiğim parçalar olduğunda biraz volümü yükselterek dinliyorum.. Son 3-4 yıla kadar kulaklğın bana zarar verdiğini hiç hissetmemiştim fakat son yıllarda bu kulakiçi adaptörlü kulaklıklarla ne zaman iki saati aşkın müzik dinlesem kulağımda iç yangıları ve hafif sızlamalar başlıyordu.. Hatta geçen sene sürekli cx 500 kullanmaktan sol kulağımda sürekli hafif bir çınlama başlamıştı.. Bu çınlama için doktora gitmiştim; bir ay kadar müzik dinlemeden kulağımı dinlendirmemi ve 10 gün kadar kortizonlu kulak damlası tedavisi vermişti.. Tedavi sonucu kulağımda ki çınlama geçti.. Şimdi daha çok ear-bud tipi kulaklık kullanıyorum.. cx model in-ear tip kulaklkla müzik dinlesem de; fazla uzun süre dinlemiyorum (en çok bir saat) ve volümü normalin biraz altına ayarlıyorum..
Aslında kulaklıktan çok yüksek volüm kulağa zararlı.. Onun için Avrupa ülkeleri için üretilen mp3 player'lar da ses kısıtlaması yapılıyor..
Avrupa da satılan bir çok kaliteli marka mp3 player'lar da genellikle 2 x 3mW - 2 x 5mW civarı bir ses çıkış gücü var...