Şimdi Ara

ISO-8859-9 ve Windows 1254 ayarı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
3.973
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bilgisayrımda sanırım bu fontlar ile ilgili sorun var nasıl giderebilirim

ISO-8859-9 ve Windows 1254

• Bunlar font değil. Web sayfalarındaki yazıların karakterlerini belirleyen komutlardır. (i - İ - ş - Ş - gibi harfler kullanılabilir ) Mesela mesajı yazdığınız bu sayfanın kaynak kodlarını görüntüleyecek olursanız;

quote:

<title> ISO-8859-9 ve Windows 1254 ayarı ? </title>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-9">

2.satırda da gördüğünüz gibi, kullanılan harflerin türkçe' ye tam uyumlu olduğunu, siteye giren browser a tanıtmak için kullanılır. iso-8859-9 olabileceği gibi windows 1254 de olabilir.

Genellikle kullanılan fontlar da Arial, Helvetica ve Verdana dır. Bu fontların kullanılma amacı ise, windows ile sisteme standart olarak yüklenmesidir.

Siz nasıl bir sorun ile karşılaştınız anlayamadım. Sorunu biraz daha açarsanız detaylı cevap alabilirsiniz diye düşünüyorum. Belki kullandığınız internet tarayıcınızdaki diller değiştirilmiş olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ANUBIS -- 24 Ekim 2007; 20:14:11 >

• çok teşekkürler,
    benim bilgisayardaki altyazılarda yani bu tür text dosyalarında türkçe karakterler bozuk çıkıyor otomatik olarak bu komutlar devreye giremiyor.. ama kendim türkçe karakter yazabiliyorum...

yaca MPC ile ayarlayabiliyorum.. gerçi o da muamma media player clasic altyazıları iki kere gösteriyo biri altta benim ayarladığım diğeri üstte ayarlamadan göründüğü şekil bunda yazılar bozuk

quote:

Orjinalden alıntı: ANUBIS

Bunlar font değil. Web sayfalarındaki yazıların karakterlerini belirleyen komutlardır. (i - İ - ş - Ş - gibi harfler kullanılabilir ) Mesela mesajı yazdığınız bu sayfanın kaynak kodlarını görüntüleyecek olursanız;

quote:

<title> ISO-8859-9 ve Windows 1254 ayarı ? </title>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-9">

2.satırda da gördüğünüz gibi, kullanılan harflerin türkçe' ye tam uyumlu olduğunu, siteye giren browser a tanıtmak için kullanılır. iso-8859-9 olabileceği gibi windows 1254 de olabilir.

Genellikle kullanılan fontlar da Arial, Helvetica ve Verdana dır. Bu fontların kullanılma amacı ise, windows ile sisteme standart olarak yüklenmesidir.

Siz nasıl bir sorun ile karşılaştınız anlayamadım. Sorunu biraz daha açarsanız detaylı cevap alabilirsiniz diye düşünüyorum. Belki kullandığınız internet tarayıcınızdaki diller değiştirilmiş olabilir.

• Şöyle sorayım ve bir cevap yazayım.

Sisteminizde vobsub filtresi kurulumu?

Genelde toplu kodek' lerle birlikte kurulur. Bir kontrol edin.Eğer kuruluysa, MPC ile bir film açtığınızda sistem saatinin orada yeşil kıvrık bir ok göreceksiniz. Başlat > Programlara sağ tıklayıp Aç deyin ve vobsub klasörünü bulun ve DirectVobSub Configure kısayolunu çalıştırın. Açılan pencerede Main sekmesinde ki Text settings de bulunan fontu TR karakterine uygun bir fontla değiştirin. Ve MPC nin alt yazı göstermesini devre dışı bırakın veya vobsub ı kapatın. Vobsub ın altyazı şekli mpc ye göre daha hoş görünür. Main sekmesindeki ayarı (H:50 V:95) yaparsanız iyi bir izlenim elde edersiniz. V:xx yi kendinize göre ayarlarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ANUBIS -- 26 Ekim 2007; 0:19:03 >
  • teşekkürler
  • teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.